dada909
23.04.05,14:40
Pri vyplnovani tlaciva DPH ma napadla myslienka,ze ked mam aj prijmy z prenajmu nehnutelnosti /mimochodom tvoria vacsinu prijmov/ a su oslobodene od DPH a aj prijmy z inej cinnosti, asi by som mala DPHcku na vystupe prepocitavat koeficientom. ALE CO KED NEVIEM AKO HO ZISTIM. Je mi jasne,ze si mam dat do vzorceka

sumu vsetkych prijmov bez dane : vsetky prijmy a tak dostanem ten koeficient, ale nie je mi jasne ci si ho mozem takto sama vypocitat a prepocitat tym koeficientom ktory dostanem za tento kvartal dan na vstupe ? Chyta ma z toho panika a hroza. Mordujem sa s tym uz od dnesneho pekneho slnecneho rana. POradi mi niekto ? Halo ? Trapi sa este niekto aj dnes tak ako ja ?
sway
23.04.05,12:56
ja tiež od rána pracujem - netrápiš sa sama,,,, DPH prerátavaš koeficientom ale DPH na vstupe!! - idem Ti skúsiť pozrieť návod..., ak nájdem priložím!!
V akom SW robíš? - mne to robí OMEGA automaticky..., ale kuknem to...
dada909
23.04.05,13:02
Robim v Datalocku jednoduche ucto pod WIN. Zle som to napisala,jasne ze chcem prepocitat DPH na vstupe. Prepocitavam vsetky DPHcky zo vsetkych vstupov,alebo len tie ktore suvisia s prenajmom ?






ja tiež od rána pracujem - netrápiš sa sama,,,, DPH prerátavaš koeficientom ale DPH na vstupe!! - idem Ti skúsiť pozrieť návod..., ak nájdem priložím!!
V akom SW robíš? - mne to robí OMEGA automaticky..., ale kuknem to...
adam
23.04.05,13:09
Dada, pozri tému "ešte raz koeficient". Ja sa s tým tiež trápim. Veľmi mi pomohla Johanka :)
sway
23.04.05,13:19
Robim v Datalocku jednoduche ucto pod WIN. Zle som to napisala,jasne ze chcem prepocitat DPH na vstupe. Prepocitavam vsetky DPHcky zo vsetkych vstupov,alebo len tie ktore suvisia s prenajmom ?tak našla som toto:

koeficient sa vypočíta ako podiel , v ktorého čitateli sú výnosy(príjmy) bez dane z tovarov a služieb, pri ktorých je daň odpočítateľná a v menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok.

pozri si §50 zákona o DPH. - koeficient
a podľa § 49 bodu 3- tam máš konkretizované, že len tie ktoré boli použité na plnenia oslobodené od dane.... - kukni máš ten zákon?

a daj si v "Hľadať" - hore , do vyhľadávača len slovíčko koeficient - je tu veľa o tom.....
Johanka
23.04.05,14:03
príklad:

fa za nájom platiteľovi DPH ZD 1000 daň 190 Spolu 1190

fa za nájom neplatiteľovi DPH ZD 2000 daň 0 Spolu 2000

koeficient= 1000 / 1000 + 2000 = 0.33

koeficient sa ale používa z predchádzajúceho kalendárneho roka, ak nemožno použiť takýto koeficient, určí sa odhadom a dá sa schváliť na Daňový úrad. Ale toto funguje asi tak, že máme používať koef., ktorý nám vychádza za Q, v ktorom máme prvý raz povinnosť prepočítavať koeficientom / aspoň na našom DÚ/

Bližšie zákon o DPH par.50 - pomerné odpočítanie dane
dada909
23.04.05,14:44
Pozerala som par.50 ale aj tak som bezradna a neviem co spravim.Problem je v tom,ze podnikatel,ktoremu robim to ucto mal podla vsetkeho prepocitavat DPH na vstupe uz asi aj minuly rok. Nerobil to. Aj minuly rok mal prijmy aj z prenajmov aj z podnikania,ale tvrdi a tvari sa,ze tie vydavky nesuviseli s prenajmom a tak preto DPH z nich neprepocitaval koeficientom. Ak teraz robim DPHcku za I.Q 2005 chcem to urobit spravne.Preto chcem prepocitavat koeficientom,ale neviem ci tym ktory vypocitam z prijmov z minuleho roka,alebo tym ktory vypocitam z prijmov za I.Q 2005.
Johanka
23.04.05,14:52
Ak mal v roku 2004 oslobodene plnenia, tak sa mu da vypocitat koeficient za rok 2004. To,že akože nemal nič, čo súvisí s oslobodeným plnením nech si obhajuje on. Ja by som si vypočítala ročný koeficient za rok 2004 a použila by som ten.
dada909
23.04.05,15:11
Dobre,urobim to asi tak,ved mi ani nic ine nezostava,ale este sa spytam :
Mam tym koeficientom prepocitat celu DPHcku na vstupe,alebo len to,co mi povie ze suvisi s prijmami z prenajmu ?
pyton
23.04.05,15:12
Johanka, ale tým zároveň prizná, že mal za minulý rok oslob. plnenia a to, ak som to dobre pochopila on takto neinterpretuje. Potom by sa musel vrátiť aj do starého roku...
dada909
23.04.05,15:19
velmi dobry postreh pyton, včul mi poraď
pyton
23.04.05,15:23
dada909, ty si musíš vybrať stanovisko

a koef. prepočítavaš len to, čo súvisí s oslob. a to je tiež dosť zložité posúdenie, že čo súvisí a čo nie /aj na Porade sme sa o tom nedávno bavili, skús pozrieť cez vyhľadávanie "koeficient"/
pyton
23.04.05,15:29
aha a ešte niečo, prenajímate nehn. neplatcovi DPH??? /nenapísala si to tu/
Johanka
23.04.05,15:30
Ak má niekto oslobodené plnenia, to neznamená, že má na vstupe niečo , čo s týmito oslobodenými plneniami súvisí. Ja mám klienta, ktorý prenajíma nehnuteľnosť,ale elektromer, plynomer a iné ...mery má nájomca na svoje meno. Čiže on má oslobodené plnenia, lebo prenajíma neplatiteľovi DPH, ale na vstupe nemá nič na prepočítanie koeficientom.Odpoveď na poslednú otázku : koeficientom sa prepočítavajú iba plnenia , ktoré súvisia s oslobodeným plnením. Pozri si tému ešte raz koeficient, tam som písala názorné ukážky.
dada909
23.04.05,15:31
prenajima aj platcovi DPH aj fyzickej osobe. Faktury s DPH vystavuje pre firmu-platcu DPH ktorej prenajima a fyzickej osobe nevystavuje nic, ta mu len vklada peniazky na ucet.




dada909, ty si musíš vybrať stanovisko

a koef. prepočítavaš len to, čo súvisí s oslob. a to je tiež dosť zložité posúdenie, že čo súvisí a čo nie /aj na Porade sme sa o tom nedávno bavili, skús pozrieť cez vyhľadávanie "koeficient"/
pyton
23.04.05,15:36
mhm a tomu neplatcovi to tiež prenajíma ako firma?... /zostručnená otázka/
dada909
23.04.05,15:41
ano ale on je fyzicka osoba-zivnostnik, prijmy z podnikania by mu tvorili stratu,takze takto to "vylepsuje"
emily
23.04.05,15:43
mňa tiež teraz postihol koeficient v jednej firme a bola som na DÚ. Povedali, že si ho mám určiť odhadom, aké predpokladám príjmy od platcov a aké od neplatcov , dať výpočet na papier a dať so žiadosťou na DÚ . Oni s tým vraj nerobia caviky, pretože sa to tak, či tak na konci roka preráta za celý rok podľa skutočnosti. A ešte poznámka k tomu čo prepočítavať zo školenia. Aj pero, ktoré nakúpim používam na všetky účely aj osl. aj neosl., takže tiež prepočítať, aj papier aj PC....
pyton
23.04.05,15:46
takže ale aj toto sú príjmy z podnikania,hej? Tak potom nie je asi inej cesty, len posúdiť vstupy a robiť koef.:(
Johanka
23.04.05,15:48
dada909 má budovu, ktorú prenajíma v majetku firmy?
dada909
23.04.05,15:51
tazko povedat,je to fyzicka osoba, ma to zrejme na svojom mene
pyton
23.04.05,15:52
emily, konečne to niekto robí ako ja!!!
minule som to tu písala, že som takto ovplyvnená školením a takto to robím, nikto sa ku mne nepridal, už som mala pocit, že som jediný ..., ktorý to takto robí a už špekulujem, že najbližšie to urobím už inak... ale teší ma, že to tiež robíš takto

/neboli sme na tom istom školení?:D:D/
Johanka
23.04.05,16:03
Tak prečo ako občan prenajíma niečo s DPH. To nechápem.
Johanka
23.04.05,16:04
Pyton, na tom školení prednášala Kováčiková? Ona rada preháňa! To naozaj prepočítavaš aj pero a iné drobnosti?
emily
23.04.05,16:08
emily, konečne to niekto robí ako ja!!!
minule som to tu písala, že som takto ovplyvnená školením a takto to robím, nikto sa ku mne nepridal, už som mala pocit, že som jediný ..., ktorý to takto robí a už špekulujem, že najbližšie to urobím už inak... ale teší ma, že to tiež robíš takto

/neboli sme na tom istom školení?:D:D/
Ja som bola na Grosovej nie na Kováčikovej, a ešte ma napadlo, že aj JUDr. Kostovčík nás tak usmerňoval....možno preháňajú , ale má to svoju logiku..
pyton
23.04.05,16:15
Ja som bola na niekom inom / na K sa mi zdá:o , nejde mi na um meno/, to som rada, že nie len jedna to tak prednáša. Pán Kostovčík je super, ale odkedy sa on vyjadruje k DPH, keď on len k "511"?
emily
23.04.05,16:20
Ja som bola na niekom inom / na K sa mi zdá:o , nejde mi na um meno/, to som rada, že nie len jedna to tak prednáša. Pán Kostovčík je super, ale odkedy sa on vyjadruje k DPH, keď on len k "511"?
Ke´d som bola pred rokom ešte zamestnaná v jednej firme jeho manželka nám robila audit a pravidelné školenia nám zabezpečovali obidvaja ...možno to vo veľkom nerobí..
dada909
23.04.05,16:21
lebo je podnikatel, platca DPH a prenajima to firme,ktora je tiez platcom DPH a ta firma ktorej to prenajima to chcela mat s DPH. Fyzickej osobe, ktorej prenajima tiez DPH nefakturuje - ta plati len na zaklade zmluvy




Tak prečo ako občan prenajíma niečo s DPH. To nechápem.
pyton
23.04.05,16:21
Johanka, na tú pani chodím strašne rada, aj teraz mi došla pozvánka aj na ňu aj na ing Jablonkovú, neviem, koho si skôr vybrať, lebo to budú určite dve odlišné prednášky. Naozaj to robím tak, ako sa pýtaš, ale už zvažujem...
pyton
23.04.05,16:26
to Emily: mhm vo veľkom robí asi len k 511 a je to vždy skvelá prednáška, to vám závidím, že vám prednášal aj k inému, to bola skôr väčšia alebo skôr menšia firma, tá tvoja bývalá?
pyton
23.04.05,16:29
to dada: a ide v podstate o tú istú nehn. u toho neplatcu alebo o celkom inú?
to prvé bude asi nebytový priestor a to druhé detto?
emily
23.04.05,16:31
to Emily: mhm vo veľkom robí asi len k 511 a je to vždy skvelá prednáška, to vám závidím, že vám prednášal aj k inému, to bola skôr väčšia alebo skôr menšia firma, tá tvoja bývalá?

130 ľudí a 3mil. na dani z príjmu...veľká či malá?
pyton
23.04.05,16:35
z môjho pohľadu veľká,tak to hej,potom s tými prednáškami, už som si myslela, že by prišiel aj do menšej fi, ale asi by sa to neoplatilo ani jemu, ani firme
emily
23.04.05,16:37
z môjho pohľadu veľká,tak to hej,potom s tými prednáškami, už som si myslela, že by prišiel aj do menšej fi, ale asi by sa to neoplatilo ani jemu, ani firme
ale to neboli prednáška, len pre nás...nás bolo len 6 učtovníčok vo firme...ale zvolali si viac firiem, kde robila Ing, Kostovčíková audit a bolo nás tak 10-20 na školeniach