MartinaK
23.04.05,22:54
Prosim poraďte mi, ešte som nerobila s tymto - ako mam postupovat ak chcem vlozit osobny automobil do podnikania - uctujem v podvojnom uctovnictve - OMEGA. Staci ak ho zaradim na zaklade znaleckého posudku ??? Ak sa mýlim tak mi prosím poraďte. Ak mam zaradené auto tak si môžem dávať PHM do nákladov. Nemýlim sa ???

Ďakujem pekne.
andrej_rv
23.04.05,21:19
Martina, uviedla si dosť málo informácií k problému. Ide o FO alebo PO ? Cena podľa znaleckého posudku sa môže použiť len ak ide o nepeňažný vklad fyzickej osoby pri založení novej obchodnej spoločnosti, ináč sa pre daňové odpisy musí použiť obstarávacia cena auta. Ak máš auto zaradené do obchodného majetku, môžeš si uplatňovať všetky výdavky súvisiace s jeho prevádzkou (PHM, opravy, údržba, umývanie, poistné ...). Náklady na PHM treba účtovať na samostatnom analytickom účte, pretože sú to nedaňové náklady. Do daňového priznania sa musia tieto náklady korigovať spôsobom uvedeným v § 19 ods. 2 písm. l zákona o dani z príjmov (skutočne vynaložené výdavky na spotrebované PHM prepočítané podľa spotreby v technickom preukaze a ubehnutých km podľa knihy jázd).
Manual
24.04.05,07:45
Záleží na tom kedy si auto kúpila. Ak máš kúpnu zmluvu napr. z roku 2003 a auto si kúpila za 400000,- tak ak ho vložíš do firmy v r. 2005 tak by si mohla uplatniť odpis z tejto ceny ako v treťom roku odpisovania. A ďalej ako píše andrej_rv
Pekný nedelný deň...
MartinaK
24.04.05,13:08
Ahoj, ide o PO. Chcem to auto dať ako nepeňažný vklad do spoločnosti. Možem ho potom zaradiť na základe znaleckého posudku ? Nemám žiadnu faktúru iba tento znalecký posudok.
Ďakujem.
pyton
24.04.05,15:48
Manual, pri tvojej odpovedi ma hneď napadli "prerušené odpisy"...
ondrejvla
24.04.05,15:54
Ahoj, ide o PO. Chcem to auto dať ako nepeňažný vklad do spoločnosti. Možem ho potom zaradiť na základe znaleckého posudku ? Nemám žiadnu faktúru iba tento znalecký posudok.
Ďakujem.
Áno, na základe znaleckého posudku, keď sa jedná o PO a ako nepeňažný vklad do spoločnosti.
Manual
24.04.05,16:48
Napadá ma taká vec. Ak som vlastníkom auta ktoré chcem dať ako nepeňažný vklad do firmy a na toto auto mám kúpnu zmluvu alebo faktúru napr. z. roku 2003 je tam treba znalecký posudok ? Keď akože nie je plne odpísané. Nebola by hodnota nepeňažného vkladu napr. zostatková hodnota auta po druhom roku odpisovania ?
Pretože v JU keď vlastním auto staršie ako 4 roky a vkladám ho do firmy, tak ho vkladám s nulovou hodnotou. V PU je to inak ???
MartinaK ale to auto si nejako nadobudla, na základe čoho Ti policajti vystavili malý TP?
Odo mňa pýtali napr. faktúru.
Pekný podvečer...
porfin
24.04.05,17:48
Aj v PU keď vkladáš auto ktoré je staršie ako 4 roky ho vlastne vkladáš s nulovou hodnotou - pokiaľ to auto preraďuješ s vlastného majetku. Inak je to ak kúpiš staršie auto a dáš ho do podnikania, potom normálne odpisuješ.