Livi-a
02.08.08,22:48
Potrebujeme sa poradit. Chceli by sme si s manzelom postavit bungalov svojpomocne. Strasne by nas zaujimalo kolko to vyslo vas, je to mozne aby sme sa svojpomocne vmestili do sumy 1,5 mil?
Chcela som pridat aj link, ale este nemozem. Nazov nasho sna je BUNGALOV 79, ak to cita niekto kto v takom byva a postavil si ho svojpomocne, budem velmi rada ked nam napisete.
Dakujem
AndrejG
02.08.08,20:53
NIE.

Samozrejme zalezi od miliona faktorov. Ale komplet dokonceny, s oplotenim a terenom, NIE.
AndrejG
02.08.08,20:55
Tu je odkaz:
http://www.eurolineslovakia.sk/index.cfm?Module=Project&Page=Project&ProjectID=25

Podla mna je realna cena so vsetkym tak 4-5mil. Svojpomocne mozno o milion menej, lebo uplne vsetko asi robit nebudete, to sa ani neda.
Livi-a
02.08.08,20:58
Dakujem za link ... to je presne ono. Takze sme zase oboma nohami pevne na zemi ... :mee:.

Ale nechapem to. Nasla som dom za 1,5 miliona na kluc, ako je to mozne ???
AndrejG
02.08.08,23:28
Livi-a, su bungalowy za 1.5mil, su aj za 200mil...to je ako porovnavat auto vs. auto. Ten ktory si vybrala, urcite nieje za 1.5.
KEJKA
03.08.08,09:53
Livi-a, su bungalowy za 1.5mil, su aj za 200mil...to je ako porovnavat auto vs. auto. Ten ktory si vybrala, urcite nieje za 1.5.
aj tak by ma zaujímalo,kde sa berú priepastné rozdiely medzi projektami,ked na pohľad to vyzerá úplne rovnako - skoro rovnako. Výmera je porovnateľná,každý dom musí mať kúrenie, okná, dvere, každý ma terasu, na pohľad rovnakú strechu.
betka
03.08.08,10:35
Určite sa dá niečo postaviť svojpomocne za 1,5 mil. Sk, ale budete stavať s najlac. materiálov.
AndrejG
03.08.08,10:42
aj tak by ma zaujímalo,kde sa berú priepastné rozdiely medzi projektami,ked na pohľad to vyzerá úplne rovnako - skoro rovnako. Výmera je porovnateľná,každý dom musí mať kúrenie, okná, dvere, každý ma terasu, na pohľad rovnakú strechu.

Rozdiely robi kvalita materialu a komplikacie stavby, cim komplikovanejsie, tym dlhsie treba robit, tym dlhsie treba platit robotnikov. A potom samozrejme interier, kde to zacne byt skutocne drahe, ved len parkety mozu stat 150/m2 ale aj 10000/m2. :)
KEJKA
03.08.08,12:00
Rozdiely robi kvalita materialu a komplikacie stavby, cim komplikovanejsie, tym dlhsie treba robit, tym dlhsie treba platit robotnikov. A potom samozrejme interier, kde to zacne byt skutocne drahe, ved len parkety mozu stat 150/m2 ale aj 10000/m2. :)
aha, lenže ja som si myslela, že v rámci projektu a vykalkulovanej ceny sa uvažuje s určitým štandardom. A nadštandard to samozrejme pri realizácii predraží.
Preto ma aj prekvapila cena projektu od wranders, že je 45000 Sk, hoci napr. projekty od Prodomu sú za polovičnú cenu.
AndrejG
03.08.08,13:07
aha, lenže ja som si myslela, že v rámci projektu a vyklakulovanej ceny sa uvažuje s určitým štandardom. A Nadštandard to samozrejme pri realizácii predraží.
Preto ma aj prekvapila cena projektu od wranders, že je 45000 Sk, hoci napr. projekty od Prodomu su za polovičnú cenu.

Ja som tiez setril na projekte a teraz lutujem. Dal som za projekt 25tis., keby som nechal urobit poriadny detailny projekt, aj za 100tis., usetrim na stavbe mozno 2-3x tolko. Problem je, ze ked nemas v projekte napocitany material na centimeter presne, kazda firma ti napocita o 10-20% viac, aby mala istotu, ze neprerobia a ty to preplatis. Takisto, ked je to typovy projekt, na 90% tam bude clovek pocas stavby niektore veci menit a to si tiez necha kazda firma draho zaplatit. Prave v tom su lacne projekty v konecnom dosledku take drahe, clovek lahko preplati na stavbe 500tis., ani nevie ako.
KEJKA
03.08.08,13:11
Ja som tiez setril na projekte a teraz lutujem. Dal som za projekt 25tis., keby som nechal urobit poriadny detailny projekt, aj za 100tis., usetrim na stavbe mozno 2-3x tolko. Problem je, ze ked nemas v projekte napocitany material na centimeter presne, kazda firma ti napocita o 10-20% viac, aby mala istotu, ze neprerobia a ty to preplatis. Takisto, ked je to typovy projekt, na 90% tam bude clovek pocas stavby niektore veci menit a to si tiez necha kazda firma draho zaplatit. Prave v tom su lacne projekty v konecnom dosledku take drahe, clovek lahko preplati na stavbe 500tis., ani nevie ako.
to je cenný poznatok. Lenže Wranders napr. nedáva výkaz výmer.........
AndrejG
03.08.08,13:44
to je cenný poznatok. Lenže Wranders napr. nedáva výkaz výmer.........

Tak potom to nieje dobry projekt. Daj to radsej robit normalnemu architektovi, ktori nielen ze urobi vsetko ale urobi ten projekt aj presne taky aky ten dom chces mat, bez kompromisov, co sa tyka rozmiestnenia miestnosti, atd.
KEJKA
03.08.08,13:59
vdaka, zajtra sa ich to opýtam a podla toho sa rozhodnem. Architekt mi bude robiť projekt dalsie dva mesiace, nehladiac na to, že ho musím nájsť. Konečne som našla niečo čo mi vyhovuje, Okna navyše už nie sú až taký problém. Akurát som zaskočená tým výkaz výmer.
zvažujem tento
http://www.domnamieru.sk/?lang=SK&zv...=-&garazFind=-

http://www.domnamieru.sk/?lang=SK&zvoleneMenu=&zvoleneSubMenu=katalogoveProjekty&nazovSubMenu=TAU&zvoleneSubMenuDom=&cisloZaznamu=3883&sendMail=&sendMailTyp=&mailing=&pocIziebFind=-&pocPodlaziFind=-&uzitkovaPlochaFind=-&cenaFind=-&garazFind=-

TAU119 -nízkoenergetcký
AndrejG
03.08.08,18:13
Este raz musis dat tu URL, alebo napis nazov projektu.
KEJKA
03.08.08,18:21
Este raz musis dat tu URL, alebo napis nazov projektu.
upravla som príspevok.....zdá sa to rovnaké, ale zobrazí to projekt TAU119
AndrejG
03.08.08,19:28
Vyzera dobre, ani zbytocne komplikovany nieje.
KEJKA
03.08.08,19:50
no ved aj mne sa páči, akurát mi chýbajú okná na východ a západ. Na východ sú - obývačka, ale uzke vysoké - trochu divné. Ale na západ nie je nič, okno z jednej izby je na sever. Toto mi je divné a idem sa na to spýtať.
Vychádzam z toho, že terasa je orientovaná na juh.
AndrejG
03.08.08,20:20
no ved aj mne sa páči, akurát mi chýbajú okná na východ a západ. Na východ sú - obývačka, ale uzke vysoké - trochu divné. Ale na západ nie je nič, okno z jednej izby je na sever. Toto mi je divné a idem sa na to spýtať.
Vychádzam z toho, že terasa je orientovaná na juh.

Preto som hovoril, ze najlepsie zobrat architekta na pozemok a nechat mu urobit presne taky projekt aky tam chces.
Livi-a
03.08.08,20:23
Znova sa zapajam ... no neviem ale mne sa ten domcek, ktory sme si vybrali nezda az tak komplikovany.
Kamarat si postavil poschodovy dom za 1,3 miliona, preto mi to stale vrta hlavou a nemozem uverit ze by to vyslo 4-5 miliona /aj ked cena na kluc je tam uvedena 3.510.024,- Sk/.

Mame v rodine architekta, s projektom by sme problem nemali a je to skutocne dobry odbornik, mali by sme to prepocitane na milimetre.

Ozaj sa nikto nenajde, kto ma takyto domcek postaveny svojpomocne:confused:
AndrejG
03.08.08,21:08
Livi-a, to ze je dvojpodlazny este neznamena, ze musi byt drahsi ako bungalow. Ten ma totiz 2x taku zastavanu plochu, 2x taku strechu a to su tie najdrahsie veci. A ja som tu cenu hovoril na komplet, aj s plotom, zahradou, upravou terenu, atd.
Kazu
03.08.08,21:09
Znova sa zapajam ... no neviem ale mne sa ten domcek, ktory sme si vybrali nezda az tak komplikovany.
Kamarat si postavil poschodovy dom za 1,3 miliona, preto mi to stale vrta hlavou a nemozem uverit ze by to vyslo 4-5 miliona /aj ked cena na kluc je tam uvedena 3.510.024,- Sk/.

Mame v rodine architekta, s projektom by sme problem nemali a je to skutocne dobry odbornik, mali by sme to prepocitane na milimetre.

Ozaj sa nikto nenajde, kto ma takyto domcek postaveny svojpomocne:confused:

Syn stavia bungalov Alfa 143. Je uvedená cena 5 200 000, veľa vecí robí svojpomocne /okrem výkopu, strechy a omietok/ a je predpoklad, že sa zmestí do 2,5 mil.
AndrejG
03.08.08,21:30
Syn stavia bungalov Alfa 143. Je uvedená cena 5 200 000, veľa vecí robí svojpomocne /okrem výkopu, strechy a omietok/ a je predpoklad, že sa zmestí do 2,5 mil.

V akej faze je prave teraz? A ten predpoklad zahrna co vsetko?
Kazu
03.08.08,21:49
V akej faze je prave teraz? A ten predpoklad zahrna co vsetko?

Ide robiť strechu. Okrem toho, že platil prácu za výkop, zaplatí prácu tesárovi a murárom za omietanie, všetko ostatné si urobíme svojpomocne /elektrikára s oprávnením máme v rodine - to bude za "Ďakujem a až budeš potrebovať niečo ty, tak sa ozvi"/, v podstate tam je rátané len s materiálom. Ploty nebudú, u nás ich vlastne ani netreba /naše sa končí tam, kde sa začína družstevné :)/ a terénne úpravy tiež svojpomocne /akurát kúpime naftu do buldozéru a trávové semeno/.
AndrejG
03.08.08,22:37
No dufam, ze vam to vyjde, niekto predsa musi postavit dom za taku cenu. Doteraz to tak kazdy naplanoval iba pred stavbou. :)
rolob
04.08.08,06:21
To bude asi problém. Ja som taktiež staval bungalov v roku 2006. Skoro podobných rozmerov (13x9). Bolo teda este stale je to svojpomocne. Čo sa týka samotného bývania tak sme to stihli za necelých 6 mesiacov a to na stavbe pracovalo max. 5 ludí. Dnešné materiály sú rýchle ale aj niečo stoja. Hrubá stavba je zanedbateľná čast (možno tretina) z ceny domu. Vtedy nas to vyslo na +- 2 mil. dnes možno + 30%. Treba si to rozrátať da to veľa prace ale da sa to. Vela uspechov. (svojpomocne to je makacka).
KEJKA
04.08.08,12:52
no ved aj mne sa páči, akurát mi chýbajú okná na východ a západ. Na východ sú - obývačka, ale uzke vysoké - trochu divné. Ale na západ nie je nič, okno z jednej izby je na sever. Toto mi je divné a idem sa na to spýtať.
Vychádzam z toho, že terasa je orientovaná na juh.


Preto som hovoril, ze najlepsie zobrat architekta na pozemok a nechat mu urobit presne taky projekt aky tam chces.

tak som po konzultácii a som nadšená. Ten projekt mi vyhovuje, malé zmeny budú potrebné, ale to sa dá riešiť pri stavbe samotnej. Je projektovaný ako nízkoenergetický s izoláciami zo všetkých strán, s rekuperáciou.....
Individuálne riešený projekt by sa mi neoplatil, nešiel by pod 100000 Sk.
Takže idem do toho, držte mi palce.
AndrejG
04.08.08,14:13
malé zmeny budú potrebné, ale to sa dá riešiť pri stavbe samotnej

Tomu sa prave vyhni, zober ten projekt a nechaj ho radsej prerobit. Mensie upravy vacsinou urobi aj firma predavajuca projekty za 5-10tis. navyse.
KEJKA
04.08.08,14:27
Tomu sa prave vyhni, zober ten projekt a nechaj ho radsej prerobit. Mensie upravy vacsinou urobi aj firma predavajuca projekty za 5-10tis. navyse.
jasne, nemyslela som to tak úplne doslova. Zmeny sa zakreslia do projektu, preberieme to s kamarátom. Táto firma mi dá písomný súhlas, že je to OK.
Zitulda
04.08.08,16:00
jasne, nemyslela som to tak úplne doslova. Zmeny sa zakreslia do projektu, preberieme to s kamarátom. Táto firma mi dá písomný súhlas, že je to OK.
Máš úplne pravdu, že v rôznych katalóch firiem je rôzna cena na Projektovu dokumentáciu (ďalej len PD) a závisí to hlavne od ich serioznosti prístupu ku klientom. Mnohé zapýtajú max. cenu za PD ale aká je skladba PD TS(technická správa) -niekedy veľmi málo z nej vie vyčítať aj stavebný úrad a už nehovoríme o dokonalosti výkresov nie sú spracované ani na úrovni (zadania prípadne úvodnéh projektu a to majú byť výkresyx pre realizáciu. Ešte by som Ti doporučila sa opýtať, v koľkých súpravách Ti dodoajú PD a čo všetko obsahuje - myslím za 1.- projekt architektúry- (TS, výkresy v mierke 1:50,alebo 1.100 -aké?!- výkresy detailov(1:10), výkazy aké?! poprípade výkaz výmer, alebo rozpočet
2.- projekt statiky- TS, výkresy v mierke ako pri arch.,skladby stropov, výztuže,prekladov,vencov,schodísk a výkaz spotreby materialu.
3.- projekt ÚK- TS, spotrebu energie na vykurovnie, výkresy rozvodov ÚK s dímenziou telies,schému zapojenia kotla a umiestnenie,výkaz materialu
4.- prokekt plynu- TS,výkresy rozvodov plynu, výkaz materialu
5.- projekt zdravotnej techniky- TS, výkresy vnútorného vodovodu a domovej kanalizácie, výkaz materialu
6.- projekt elektroinštalácie - TS, výkresy svetelnách, zásuvkových rozvodov a motorickej elekrtoinštalácii (do toho môžu byť zahrnuté výkresy rozvodov slaboprúdu, schémy rozvádzačov výkaz materialu.
Píšeš., že je PD aj rekuperáciou - tak potom aj tá ma mať svoj projekt a náležitosti. Aké presne, to Ti žiaľ nepoviem, lebo teraz študujem všetko o rekuperácii aj o tepelných čerpadlách.
Domček pre porovnanie s podob.veľkosťou:
zastavaná pl.:121,70m2
celková úžitková pl.:101,80 m2
celková obytná pl.:65,00 m2 - táto celková obytná plocha Pri TAU 119 nie je uvedená- opýtaj sa koľko je.
Približné náklady sú 2 700 000.- Sk a Cena PD je 38 000.- SK
Určite tam nie je rekuperácia. Synov kolega si dal urrobiť cenovú ponuku na svoj domček a cena spolu s dodávkou bola neúrekom. Je to ešte drahý špás a návratnosť?! ešte KBZ- záleží od veľmi veľa vecí a . Odborník na rekuperáciu Ti poradí určite lepše. O nej sa prezveď viac a potom sa firmy Wrandwrs opýtaj. A ak môžem poradiť prezveď sa aj o možnostiach využitia slnečných kolektorov aspoň na ohrev vody, lebo na ÚK sú ešte vysoké náklady.
Kejka (milý medvedík YOGI) držím palce a budem sdielať s Tebou Tvoju radosť z nového domčeka.
KEJKA
04.08.08,16:50
radšej okopírujem, čo mám dostať podľa webu - ja som si vybrala rekuperáciu bez tepelného čerpadla, malo by to byť súčasťou PD
tá mierka-to neviem, áno spýtam sa, ak treba aj detaily...? neviem.
tu je ich ponuka plus žumpa a garáž k tomu v cene (akože zadarmo)
Architektúra
sprievodnú správu
technickú správu
výkresy ( v mierke 1:50)
základy
pôdorysy
rez
krov
pohľady
detaily
výpisy podláh
okien a dverí

Projekt požiarnej ochrany

Statika
technickú správu
výkresy skladby stropov
vencov a prekladov
schodišta
výkazy materiálov
statický výpočet

Zdravotechnika
technickú správu
výkresy - vnútorný vodovod
domovú kanalizáciu
domový plynovod
výkazy materiálov

Kúrenie
technickú správu
výkresy rozvodov ústredného kúrenia
schému zapojenia kúrenia a rozmiestnenia
dimenzie vykurovacích telies
výkazy materiálov

Elektroinštalácia
elektrické rozvody celého objektu
schému rozvádzača
výkazy materiálov
515
15.08.08,11:08
Ja som stavala Bungalov 79 svojpomocne, pred 4 rokmi. Ak to fakt robíte všetko svojpomocne, zmestíte sa do toho, ale samozrejme s najdrahším materiálom to nepôjde. Tá suma by pokryla stavbu, aby mohla byť skolaudovaná a základné vybavenie.
Veľa sily.
AndrejG
15.08.08,13:07
Ja som stavala Bungalov 79 svojpomocne, pred 4 rokmi. Ak to fakt robíte všetko svojpomocne, zmestíte sa do toho, ale samozrejme s najdrahším materiálom to nepôjde. Tá suma by pokryla stavbu, aby mohla byť skolaudovaná a základné vybavenie.
Veľa sily.

4 roky je dost, kedze material ide hore rocne aj o 10%.
karka
15.08.08,13:22
Je x faktorov. my sa chceme zmestit do 2 mil. mozno + 100 -150tis. zalezi ako sa viete obracat, kolko casu tomu venujete. Hrubu stavbu nam robia murari. ciastocne podpivniceny. Tehlu mame kvalitnu a dokazali sme ju zohnat za 35 sk. Tehla na cely dom nas vysla nejakych 75 tis. porotherm 38. Jeden chlapik chcel za strechu -za robotu 190 tis. dosli sme za druhym a ten povedal ze 70 tis. a o dva tyzdne menej, ze mu to bude trvat.uz ju robia. sikovni chalpi. robili aj kamartovi. treba sa len pytat ludi znamych. nikdy nevies kto koho pozna a moze ti pomoct. ja nastastie mam dost znamych, ktori nevahaju pomoct a poradt.
AndrejG
15.08.08,13:34
Same sikovne baby tu su. :)
01zuzana
20.09.08,10:54
Karka:
Je x faktorov. my sa chceme zmestit do 2 mil. mozno + 100 -150tis. zalezi ako sa viete obracat, kolko casu tomu venujete. Hrubu stavbu nam robia murari. ciastocne podpivniceny. Tehlu mame kvalitnu a dokazali sme ju zohnat za 35 sk. Tehla na cely dom nas vysla nejakych 75 tis. porotherm 38. Jeden chlapik chcel za strechu -za robotu 190 tis. dosli sme za druhym a ten povedal ze 70 tis. a o dva tyzdne menej, ze mu to bude trvat.uz ju robia. sikovni chalpi. robili aj kamartovi. treba sa len pytat ludi znamych. nikdy nevies kto koho pozna a moze ti pomoct. ja nastastie mam dost znamych, ktori nevahaju pomoct a poradt.




A v ktorom regióne prosím ťa staviaš? Tiež by som potrebovala nejakých šikovných a nie drahých murárov (ako napokon každý) :-)
rikinel
20.09.08,13:10
čawte,no je to ozaj ťažke najst dobrych a sikovnych robotnikov a to este v dobrej cene k tomu
NInive
21.09.08,12:39
Keby naše finančné prestavy o výdajoch boli rovnaké aj s realitou, tak by sme boli spokojní asi všetci. Ja nemôžem povedať, koľko ma to stálo, pretože ešte len budeme dávať strop.
Do svojich možností som nezarátavala chodníky ani úpravu záhrady. V mojom okolí poznám veľa maldých, ktorí stavajú, alebo dostavali a väčšina z nich nemá ani dokončené vybavenie. Napr. obložené schodisko drevom, dvere (interiérové), chodníky a záhradu už vôbec nie. A všetci bývajú. Každý robí na dome, čo je v jeho finančných možnostiach. O úprave záhrady budem fakt pomýšľať ako na poslednú vec. Nerátam s tým ako s veľkou položkou. V kvetoch sa vyznám, rozvrhnem si to sama, jediná položka bude nákup rastlín, ak si ich dovtedy nevysadím. Dokonca ani tuje niesú problém ale to sa ešte uvidí.
Interiér som dala na starosť sestre, tá má kamarátku architektku, rovnako ako aj jej vyženený synovec.
Určite by sa aj mne veľmi páčilo ísť bývať do "dokonalého domu", ale už teraz viem, že to tak jednoducho nebude......

P.S. Máme katalógový projekt, kde je výkaz výmer. Je ale z cien cca 2 roky starých, ale finančne sme stále v pohode. Napr. základy sú tam nacenene na cca 250 000 Sk. Nás vyšli reálne cca 110 000 sk. Materiál viac, neviemkoľko presne. Bolo tam rátané so železobetónovým stropom, no my sme dávali z ytongu. Škridla asi narovnako. Zatiaľ to asi vidím ružovo, to mi asi poviete, ale viem, že vy to máte za sebou, tak viete, že ma to asi prejde.....:)
220870
21.09.08,17:09
Ja si myslím ,že by som sa do 1,5 mil zmestil ale to by som to urobil de facto sám.
dracul
14.12.08,19:16
da sa to. ja staviam bungalov beta od prodomu. vsetko robim sam len na strechu som mal tesara a 4-ria sme ju zmakli za 5 dni + pokladka skridle.
ma 12 rocnu prax v stavebnictve, inac by som sa do toho nepustil. od 1.4.2008 ked som zacal som sa dne s dostal po strechu s oknami a momentalne robim sadrokarton a elektriku. zatial som investoval 1100000 cca.
yton 375, bramax alpska, betonovy strop. okna novaplast 6-km.....
220870
15.12.08,18:28
Asi by som to za tých 1,5 mil. zvládol.Ale to som stavbár a nie amatér.A musel by som riadne šetriť doslova na všetkom a všade.Viem na čom môžem šetriť a na čom nie .Tento dom sa dá v pohode do 2 mil. zvládnuť.
220870
15.12.08,18:33
Od architektov nečakajte lacné riešenia.A od tých bytových už vôbec nie.
Composite
18.12.08,16:06
Dalo by sa to postaviť do 2 mil.
Ale všetko by muselo byť svojpomocne a po známosti a materiály musia byť aspoň za veľkoobchodné ceny.
Myslím, ale čisto dom

Na materiáloch a kvalite by som nešetril.
radkoslavko
04.01.09,09:57
aha, lenže ja som si myslela, že v rámci projektu a vykalkulovanej ceny sa uvažuje s určitým štandardom. A nadštandard to samozrejme pri realizácii predraží.
Preto ma aj prekvapila cena projektu od wranders, že je 45000 Sk, hoci napr. projekty od Prodomu sú za polovičnú cenu.
to bude projekt asi aj s profesiami, preto je drahsi. Mna projekt Javijani2 vysiel 18tis a profesie 18tis.
Zoltán Kovács
04.01.09,09:59
to bude projekt asi aj s profesiami, preto je drahsi. Mna projekt Javijani2 vysiel 18tis a profesie 18tis.

Ja som mal projekt od prodom za 15 tisíc, už aj s profesiami.
Cyros
06.01.09,14:28
No pri dnešných cenách o tom pochybujem,
robitusi
07.01.09,15:24
Ale ten projekt od prodomu ste museli kupovat velmi davno,nie ?
Zoltán Kovács
07.01.09,15:25
Ale ten projekt od prodomu ste museli kupovat velmi davno,nie ?

Rok 2005

Opravujem 12/2004
petervi
07.01.09,18:06
Teraz ked uz je euro dom za 1,5mil nie je ziadny problem.Naco Vam taky drahy bude.
Kazu
07.01.09,18:55
:D:D:D:D:D
Ferdosondo
08.01.09,06:11
Dorábam dom 120m2 podkrovný. Všetko sám svojpomocne. Len na betónovačky a krov rodina.Teraz som na 1,1mil. a predpokladám, že skončím niekde na 1,4 mil. To som však začal pred dvomi rokmi takže dnes by to bolo + 30 až 40 %. Bungalov je však o niečo drahší oproti podkrovnému. Takže za 2 milióny by sa dalo, ale tvrdá svojpomoc. Majstri, len výnimočne.
focus3ccd
08.01.09,12:08
Dorábam dom 120m2 podkrovný. Všetko sám svojpomocne. Len na betónovačky a krov rodina.Teraz som na 1,1mil. a predpokladám, že skončím niekde na 1,4 mil. To som však začal pred dvomi rokmi takže dnes by to bolo + 30 až 40 %. Bungalov je však o niečo drahší oproti podkrovnému. Takže za 2 milióny by sa dalo, ale tvrdá svojpomoc. Majstri, len výnimočne.
Tiez som na tom podobne, akurat 130m2 a cena uz okolo 1,5 ale len krb stal cca 150, lebo som musel kupit drahy schiedel komin za 65litrov.
A ked priratam podlahove kurenie, dlazby a obklady, tak zvesela tych 1,8..... Vsak uvidime....
Zoltán Kovács
08.01.09,12:13
Dorábam dom 120m2 podkrovný. Všetko sám svojpomocne. Len na betónovačky a krov rodina.Teraz som na 1,1mil. a predpokladám, že skončím niekde na 1,4 mil. To som však začal pred dvomi rokmi takže dnes by to bolo + 30 až 40 %. Bungalov je však o niečo drahší oproti podkrovnému. Takže za 2 milióny by sa dalo, ale tvrdá svojpomoc. Majstri, len výnimočne.

Mám bungalov, a max. svojpomocne zatiaľ 1,72 mil SKK. Bývam 1,5 roka, nie celkom dokončený. Pozrite si v blogu ako som postupoval stavbou.
dracul
03.02.09,11:19
vsetci ta strasia. Jasne ze sa to da a k si budes vsetko robit sama. ja som postavil bungalov beta od prodomu za cca 1,5mil.Ytong 375, Bramac Alpska, plastove okna Internova 6km,kurenei Devi,
ak neveris prid sa pozriet vsetko ti dokladujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.02.09,13:46
Rozdiel v cene je napr. aj v realizovaní stavby s podpivničením a bez podpivničenia.

Na obrázku je vidno iba časť nad zemou, ale ak je stavba podpivničená, tak má o 1 podlažie viac. Toto podlažie treba brať drahšie, ako podlažie nadzemné, nakoľko hmotovo je rovnaké, ale pri nadzemnom sa nekalkuluje s takými prácami, ako zemné práce - výkopy, izolácie proti zemnej vlhkosti, ochrana izolácie a pod.


POZOR !!!
1. Taktiež si treba uvedomiť, že každý katalógový projekt je bez osadenia stavby. K zakúpenému projektu treba prirátať projektanta, ktorý Vám osadí stavbu do terénu, teda na výkrese do situácie. Môže to byť od 100 € vyššie.

2. Situácia vyžaduje napojenie na verejné rozvodné siete. Prípojky sú ďalšie náklady na stavbu, ktoré v katalógovom projekte nie sú.

3. Ak nie je v mieste stavby verejná kanalizácia, tak máte ďalšie náklady na žumpu.

4. Ešte nemáte oplotenie!!!

5. Stavba má aj okolie, t.j. prístupová komunikácia, odstavná plocha a pod.

6. Chcem mať RD aj s "nadštandardom". Prirátať treba aj letnú terasu (ak nie je v PD), ale určite v PD nie je samostatná stavba altánku a pod.

7. Ak toto všetko máte, a to som nespomenul všetko, tak náklady na kolaudáciu. Revízie by mali byť v rozpočte stavby (možno všetky ani nie - elektro vnútorné rozvody + bleskozvod, ak sa robí), ale prípojka určite nie je. Ďalej geodetické zameranie stavby ku kolaudácii a pre kataster (250 €) nie.

8. Ak to trochu poteší, tak zmena v PD by mala byť odsúhlasená projektantom "katalógovým". Môžu to spraviť zadarmo, ale nemusia. (100 € a viac).

Možno by ma niečo ešte napadlo, ale to doplnia aj kolegovci.


CIMOM

PS : pri kolaudácii treba aj nejaký pohárik !!! :)


CIMOM
matakmec
17.12.10,08:37
Našla som túto debatu až dnes, ale ak je on line Kazu... tak sa chcem opýtať ako dopadla stavba domu jeho syna s projektom Alfa 143. Aj my s manželom si chceme taký postaviť.plííííííííííííííííís o info:o
mahony1
20.12.10,07:53
A co by ste povedali na nieco take? Hotove byvanie za 700.000 Kc:
- bez projektu
- bez robotnikov
- hotove za 1 den

http://bydleni.idnes.cz/domek-za-700-tisic-i-s-nabytkem-navrhl-cesky-architekt-podivejte-se-phu-/architektura.asp?c=A101007_182819_architektura_rez
jar88
20.12.10,11:26
A co by ste povedali na nieco take? Hotove byvanie za 700.000 Kc:
- bez projektu
- bez robotnikov
- hotove za 1 den

http://bydleni.idnes.cz/domek-za-700-tisic-i-s-nabytkem-navrhl-cesky-architekt-podivejte-se-phu-/architektura.asp?c=A101007_182819_architektura_rez
No a ty si vieš predstaviť človeka, ktorý má 30.000 € a bol by ochotný v niečom takom bývať?
Viem si predstaviť človeka, ktorý nemá 30.000 €, ktorý by v tom aj býval, ale zas si neviem predstaviť banku, ktorá by mu dala hypotéku na ten "akože dom".
No a zostáva už len lízing.
-----------------------------------
Ak máš nejaký kapitál a dobrý plácok niekde na predmestí Svätého Júra, môžeš si na tom založiť dobré podnikanie.
Niečo v štýle "lacné nájomné bývanie v Jurskom parku" s.r.o.
mahony1
20.12.10,11:37
No a ty si vieš predstaviť človeka, ktorý má 30.000 € a bol by ochotný v niečom takom bývať?

Ja nehodnotim to, ci si niekto "vie predstavit" tam byvat alebo nie. Ty poznas vsetkych ludi na Slovensku, ze vies hovorit za nich?

Ja nie. Cielom mojho prispevku bolo dat sem i takuto moznost. Koho to zaujme, nech skusi. Kazdy si to musi zvazit sam. Ja za nikoho rozhodnutia nerobim, nerob ani ty.
220870
20.12.10,13:04
No a ty si vieš predstaviť človeka, ktorý má 30.000 € a bol by ochotný v niečom takom bývať?
Viem si predstaviť človeka, ktorý nemá 30.000 €, ktorý by v tom aj býval, ale zas si neviem predstaviť banku, ktorá by mu dala hypotéku na ten "akože dom".
No a zostáva už len lízing.
-----------------------------------
Ak máš nejaký kapitál a dobrý plácok niekde na predmestí Svätého Júra, môžeš si na tom založiť dobré podnikanie.
Niečo v štýle "lacné nájomné bývanie v Jurskom parku" s.r.o.
Dobrý nápad ,nastavať kontajnery a pýtať prenájom. 2ks kontajnery cca 10 000€.V Ba sa prenájom pohybuje okolo 500€ mesačne za dva- tri roky sa to možno vráti.:DŠtudenti a študentky by sa možno potešili.:D
alltracboy
20.12.10,13:42
podla mna sa da postavit aj neda. Vidim to na sebe.. koncil som pri drahych oknach geneo a este uvazujem o roletach za dalsich 5000 eur. Pritom tie peniaze budem potrebovat inde, ale ak to nedam, tak ma to bude neskor mrziet. myslim ze pokial pojde clovek nekompromisne po tom najlacnejsom, tak sa da dom spravit relativne lacno.
Ferdosondo
21.12.10,06:00
Tiež som si pred stavbou spočítal, že mi bude pri svojpomoci stačiť milión max.1,2. Vlastne ako väčšina diskutujúcich, čo ešte len chce stavať. Všetko okrem krovu som spravil sám (betónovačky s rodinou) a doteraz to stálo 1,6mil. Vyše roka bývame, vo vnútri je už skoro všetko, až na malé detaily v hodnote cca. 60 tis. Avšak vonku treba ešte dokončiť garáž, terasu, chodníky,vjazd, bránu, plot, odkvapy, zateplenie ... Budem rád ak sa zmestím tak do 2,1 mil. A to som zháňal vždy maximálne zľavy.
Takže po vlastných skúsenostiach môžem povedať, že dom za 1,5mil. sa nedá postaviť.
alltracboy
21.12.10,06:59
no ale dom je aj dvojizbak s kuchynou kupelnou. skusim nakreslit a prepocitat podla mojich doterajsich skusenosti. myslim ze pre ludi ktori nepotrebuju luxus sa da postavit dom do milionu. Ale bude maly a neprakticky.
pivko
21.12.10,10:43
Dá sa , keď ti Arabela požičia prsteň.
220870
21.12.10,18:52
no ale dom je aj dvojizbak s kuchynou kupelnou. skusim nakreslit a prepocitat podla mojich doterajsich skusenosti. myslim ze pre ludi ktori nepotrebuju luxus sa da postavit dom do milionu. Ale bude maly a neprakticky.
Už sme to rátali.Nedá sa to.Potom je to skôr búda ako dom.;)Už som to tu písal radšej postaviť pol domu a potom pristaviť.
alltracboy
21.12.10,19:26
sak to , ze ludia chcu DOM.. naprv im staci buda a ked idu stavat tak iba zvacsuju. ja mam stale na mysli dvojizbovu budu. jednemu cloveku na dozitie by to uplne stacilo. Pripadne nenarocnemu paru ktory chodi domov iba prespat
jar88
22.12.10,04:21
sak to , ze ludia chcu DOM.. naprv im staci buda a ked idu stavat tak iba zvacsuju. ja mam stale na mysli dvojizbovu budu. jednemu cloveku na dozitie by to uplne stacilo. Pripadne nenarocnemu paru ktory chodi domov iba prespat
No, ale takých párov, čo chodia domov len prespať, je tu drvivá väčšina.
Hlavne ak majú dom v satelite pri Bratislave a dokonca na hypotéku. Musia makať od nevidím do nevidím, ráno zápcha, večer zápcha a následne ak sa podarí, tak aj vyspať.
Nandrolon
22.12.10,05:32
my sa tiež chystáme s manželkou stavať a dúfam že za 1 -1,5 mil. ešte starých SK /bez pozemku/ sa dá postaviť maličký dom bez pivníc a bez garáže s podkrovím, vonkajších rozmerov cca. 7,5 x 8,5 m do štádia že sa tam dá nasťahovať...
- úplne jednoduchej "kysuckej" stavby...
Ferdosondo
22.12.10,06:33
sak to , ze ludia chcu DOM.. naprv im staci buda a ked idu stavat tak iba zvacsuju. ja mam stale na mysli dvojizbovu budu. jednemu cloveku na dozitie by to uplne stacilo. Pripadne nenarocnemu paru ktory chodi domov iba prespat
Predpokladám, že človek, ktorý chce dožíť, nezačne stavať svojpomocne. To by už po porade s lekárom, mal bývať asi v inom zariadení. Takisto nenáročný pár, ktorý sa chodí domov iba vyspať nebude lopotiť po večeroch a víkendoch. Pre týchto ľudí je panelák ako stvorený.
Ferdosondo
22.12.10,06:41
my sa tiež chystáme s manželkou stavať a dúfam že za 1 -1,5 mil. ešte starých SK /bez pozemku/ sa dá postaviť maličký dom bez pivníc a bez garáže s podkrovím, vonkajších rozmerov cca. 7,5 x 8,5 m do štádia že sa tam dá nasťahovať...
- úplne jednoduchej "kysuckej" stavby...
Ty máš ešte 1,5mil starých SK?:) Prepáč ale nedalo mi.
Nandrolon
22.12.10,06:53
dal som to preto v korunách, aby to lepšie korešpondovalo s názvom témy :-))
Ingrid Ondruskova
22.12.10,07:23
Hlásim sa do diskusie, no nie z hľadiska sumy, ale otázky bývania v 2-izbovej búde...tak my v takej bývame, sme 4-členná rodina, bývame si spokojne v malom krásnom domčeku, sme chválabohu nezadĺžení a je nám fajn...žiadny problém...máme síce možnosť
nadstavby alebo prístavby, ale to bude úlet do budúcna...to keby náhodou manžel skončil na úrade práce a nemal do čoho "pichnúť"...
P.S.: poznám pár ľúdí, ktorí keď dostavali veľký dom, tak práve deti dorástli a odišli z domu /úplne stačí ak 15-ročný chalan odíde na internát a chodí domov len na víkendy/ a vtedy ten úžasný
veľký dom vlastne zostáva prázdny a rodičia si uvedomia, že
v 4-5 izbovom dome sa môžu aj naháňať...
pivko
22.12.10,08:03
my sa tiež chystáme s manželkou stavať a dúfam že za 1 -1,5 mil. ešte starých SK /bez pozemku/ sa dá postaviť maličký dom bez pivníc a bez garáže s podkrovím, vonkajších rozmerov cca. 7,5 x 8,5 m do štádia že sa tam dá nasťahovať...
- úplne jednoduchej "kysuckej" stavby...
staviam a poviem ti že nedá:mee:
Nandrolon
22.12.10,08:26
Nedávno som mal kupovať za 1,6 mil. korún dom vrátane 500m2 pozemku.
chceš mi povedať že tí chalani, ktorí ho staviali na kšeft sú ľudomili a nielen že pracovali zadarmo, ale ešte na ňom aj prerobia ????

moje konštatovanie je takéto MUSí SA TO DAŤ a ten stojaci dom je "živý dôkaz"...
http://www.trioreality.eu/index.php?page=9&ref_id=153974
- mimochodom je o dosť väčší ako si ja predstavujem ten svoj...

ps: myslím si že "takíto" stvavitelia využívajú neznalosť ľudí a ich nevedomosť a chcú každého silou-mocou presvedčiť že sa to nedá a potom na tom ryžujú obrovské prachy...
- lebo niektorí ľudia sú dosť bojazliví a boja sa do niečoho pustiť... a druhí toho hravo využijú....

No čo mi povieš na ten inzerát, viem je to fušerská robota, ale EVIDENTNE SA TO DÁ...
+ napojená elektrika + napojená voda + napojená kanalizácia + pozemok, ktorí tiež nie je zadarmo.
Napíšem ešte to, že cez google map na tom pozemku pred 10-timi mesiacmi nič nebolo...
Takže ako podľa teba ????????????????????????
marleau
22.12.10,08:36
Nandrolon,v takej lokalite je ten dom pre mňa drahý a to,čo píšeš o ryžovaní,tak to mňa uráža,moj sposob roboty je založený na inom princípe.
Späť k inzerátu.Je to murovaný dom,nedokončený,z fotiek sa nedá posúdiť kvalita a to nevieme,ako sú urobené inštalácie,500 m2 pozemku nie je bohviečo v tak odľahlej lokalite,takže - o tom potom....
Nandrolon
22.12.10,08:49
o ryžovaní som nehovoril konkrétne o tebe, ale veľa takých sa nájde...
to, že je niečo "nahovno" urobené ešte neznamená že je to urobené z hliny alebo z čoho, proste je to zfušované, ale predsta stavebný materiál použili rovnako drahý ako keby to "sfušované" nebolo...
Lenže veľa ľudí nenapíše nič o lokalite, ale iba napíše jednoznačne že sa to nedá a ja tvrdím na základe tohto že sa to DÁ, neznamená že to dokážem aj ja, ale DÁ SA TO a nikto mi to nevyvráti...
Mimochodom tí, čo to stavali si nerobili všetko iba sami... a pozemok sa predával za 201 tis. Sk, osobne som ho videl v inzercii a rozmýšľal nad ním...
Dom je "takmer" dokončený, to že tam nie je ešte podlaha, to je asi všetko...
pivko
22.12.10,10:35
Nedávno som mal kupovať za 1,6 mil. korún dom vrátane 500m2 pozemku.
chceš mi povedať že tí chalani, ktorí ho staviali na kšeft sú ľudomili a nielen že pracovali zadarmo, ale ešte na ňom aj prerobia ????

moje konštatovanie je takéto MUSí SA TO DAŤ a ten stojaci dom je "živý dôkaz"...
http://www.trioreality.eu/index.php?page=9&ref_id=153974
- mimochodom je o dosť väčší ako si ja predstavujem ten svoj...

ps: myslím si že "takíto" stvavitelia využívajú neznalosť ľudí a ich nevedomosť a chcú každého silou-mocou presvedčiť že sa to nedá a potom na tom ryžujú obrovské prachy...
- lebo niektorí ľudia sú dosť bojazliví a boja sa do niečoho pustiť... a druhí toho hravo využijú....

No čo mi povieš na ten inzerát, viem je to fušerská robota, ale EVIDENTNE SA TO DÁ...
+ napojená elektrika + napojená voda + napojená kanalizácia + pozemok, ktorí tiež nie je zadarmo.
Napíšem ešte to, že cez google map na tom pozemku pred 10-timi mesiacmi nič nebolo...
Takže ako podľa teba ????????????????????????
Možno ten človek ktorý to staval mal úver z banky a teraz nestíha splácať tak že radšej dom predá aj pod cenu ako by mu ho mala banka zhabať.
fedo78
22.12.10,11:27
S týmto sa svojpomocou musí dať dostať do 1,5 milióna:
projektyrd.zoznam.sk/sk/filter-projektov/rival-x-10.html
Ak je stavebník šikovný a vie si vybaviť dobré ceny za materiál + pomocníkov na stavbu za jedlo, pivo a ďakujem tak sa to určite dá.
Ja som za cca 2 milióny postavil dom o viac ako tretinu väčší, s garážou, terasou, oveľa zložitejšou strechou. Zastavaná plocha 165 m2 (tento má 98 m2). Materiál bol vtedy ešte drahší ako teraz.
Nandrolon
22.12.10,11:32
Pivko, nad tým tvojím posledným príspevkom som sa teda riadne pobavil, to fakt niekto môže byť taký naivný, však oni /dvaja/ kúpili pozemok za 200 tis. a postavili tam rýchlo dom na kšeft, síce je taký ako je, ale určite na tom budú mať ešte 2 nemalé balíky prachov pre seba...

- že predať pod cenu lebo mali úver, to by museli byť j*****ý...
- mimochodom ten človek je celkom dobrý "špekulant" ...
pivko
22.12.10,11:42
Pivko, nad tým tvojím posledným príspevkom som sa teda riadne pobavil, to fakt niekto môže byť taký naivný, však oni /dvaja/ kúpili pozemok za 200 tis. a postavili tam rýchlo dom na kšeft, síce je taký ako je, ale určite na tom budú mať ešte 2 nemalé balíky prachov pre seba...

- že predať pod cenu lebo mali úver, to by museli byť j*****ý...
- mimochodom ten človek je celkom dobrý "špekulant" ...
Nevyjadrujem sa ,stavaj uvidíš.
PS:najprv si zisti koľko stojí cca kúrenie/ ak neplánuješ kúriť do Petríka/ voda , alektrika , okna, dvere, železo, betón fasáda ani nehovorím /cca 10.000 EUR/ atd atd.
Mám suseda čo robil zateplenie EPS+ Poľské lepidlo a hmoždinky , žiadne APO lišty ,no hotová katastrófa ako to vyzerá.
jar88
22.12.10,11:57
Nevyjadrujem sa ,stavaj uvidíš.
PS:najprv si zisti koľko stojí cca kúrenie/ ak neplánuješ kúriť do Petríka/ voda , alektrika , okna, dvere, železo, betón fasáda ani nehovorím /cca 10.000 EUR/ atd atd.
Mám suseda čo robil zateplenie EPS+ Poľské lepidlo a hmoždinky , žiadne APO lišty ,no hotová katastrófa ako to vyzerá.
Nóó, presne tak.
Zabudol si ešte napísať, že aj hromozvod stojí nemalé peniaze.
-------------------------------------------------------------
Prečo by inak, aj vzdelaní ľudia, platili 160.000 € za dom. To dá rozum, nie? :---
Veď nie sme všetci padnutí na hlavu :cool:
či áno :confused:
jar88
22.12.10,12:04
Nandrolon,v takej lokalite je ten dom pre mňa drahý a to,čo píšeš o ryžovaní,tak to mňa uráža,moj sposob roboty je založený na inom princípe.

A že by si nám napísal niečo o tom tvojom "inom princípe"?
Predpokladám, že sa jedná o nejaký vyšší princíp. Tak spusť ;) nech sa poučíme :---
pivko
22.12.10,12:32
Nóó, presne tak.
Zabudol si ešte napísať, že aj hromozvod stojí nemalé peniaze.
-------------------------------------------------------------
Prečo by inak, aj vzdelaní ľudia, platili 160.000 € za dom. To dá rozum, nie? :---
Veď nie sme všetci padnutí na hlavu :cool:
či áno :confused:
Revizna správa plyn 200 EUR , elektrika+ hromozvod 200EUR pripojenie sieti plynárne cca 200EUR , vodárne cca 300EUR , elektrárne cca 150EUR len poplatky:mee:
jar88
22.12.10,12:43
o ryžovaní som nehovoril konkrétne o tebe, ale veľa takých sa nájde...
to, že je niečo "nahovno" urobené ešte neznamená že je to urobené z hliny alebo z čoho, proste je to zfušované, ale predsta stavebný materiál použili rovnako drahý ako keby to "sfušované" nebolo...
Lenže veľa ľudí nenapíše nič o lokalite, ale iba napíše jednoznačne že sa to nedá a ja tvrdím na základe tohto že sa to DÁ, neznamená že to dokážem aj ja, ale DÁ SA TO a nikto mi to nevyvráti...
Mimochodom tí, čo to stavali si nerobili všetko iba sami... a pozemok sa predával za 201 tis. Sk, osobne som ho videl v inzercii a rozmýšľal nad ním...
Dom je "takmer" dokončený, to že tam nie je ešte podlaha, to je asi všetko...
Jednoznačne sa to dá a dokonca aj lacnejšie.
---------------------------------------------
Základný a hlavný problém je v tom, že už nemáme profesiu "staviteľ".
-------------------------------------------------------------------
Mali by to byť profesionáli zbehlí v stavebnej problematike.
To znamená poznať prácu architektov, stavebné profesie, konanie na stavebnom úrade, na katastri a podobné veci. Oni by vedeli posúdiť rôzne ponuky, zmluvy a výsledok práce odborníkov.
220870
22.12.10,14:30
Nandrolon,v takej lokalite je ten dom pre mňa drahý a to,čo píšeš o ryžovaní,tak to mňa uráža,moj sposob roboty je založený na inom princípe.
Späť k inzerátu.Je to murovaný dom,nedokončený,z fotiek sa nedá posúdiť kvalita a to nevieme,ako sú urobené inštalácie,500 m2 pozemku nie je bohviečo v tak odľahlej lokalite,takže - o tom potom....
Už som tu ten "dom "hodnotil".Smutné že sa tu stále nájdu také hovadá čo sú ochotné takéto čudo postaviť a predávať to ako dom.:mee:Myslím že je to na paragraf.Je vysoko pravdepodobné že ten dom nemusí vydržať nápor vetra a snehu.:mee:
Nandrolon
22.12.10,17:29
220870 veľmi rád ťa čítam, lebo sa mi zdá že si macher vo fachu.
Rád by som ale napísal jednu poznámku:
však áno, stavali to ako k***ti, ale materiál predsa použili, nie? narážam na to že ak by bola daná robota urobená dobre tak by hádam nepotrebovali tehál a všetkého na 2 domy /aby sa dostali na nejakých 90 tis. eur... ??/
robota stojí za figu, ale čo ak by s tým materiálom robil "normálny" človek??
220870
22.12.10,17:41
Ten čo to staval nebol blbec .Rozumel tomu.Len bol vychcaný.
Nandrolon
22.12.10,18:14
áno máš pravdu, treba rozlišovať "blbec" a staromódne slovo "prefíkaný"... ale stavbár nebol /nemal z info. stav. školu.../
marleau
22.12.10,18:23
Dajte mi niekto facku,lebo sa mi nezdá,že to,čo tu čítam može byť pravda.Počkať,sme na Slovensku,tu je každý kuchár stavbárom ako aj každý divák trénerom a každý blbec politikom.Tak už to nie je sen,tvrdá slovenská realita.
day
22.12.10,18:33
moj "excel dom" sa dostal na hodnotu 65tis€ bez zariadenia
TomasHC
23.12.10,06:38
Ja na 80tis€ bez zariadenia - PRODOM Bungalow 22. Vratane krbu s prieduchmi, zatepleni (bez fasadnej omietky).
drozdm
23.12.10,12:42
Neriešte to tu toľko.Každy ma ine predstavy , ine možnosti. Niekto si dokaže urobiť takmer všetko sam iny potrebuje viac odbornikov. Niekto ma možnosť zohnať material lacnejšie iny nie.Je to individualne a u každeho ine.
Vesele vianoce všetkým a hlavne veľa veľa zdravia.