maadness
03.08.08,13:56
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na platnosť kúpnej zmluvy. Pozerala som si aj Občiansky zákonník, ale tam nič také uvedené nebolo. S mužom kupujeme byt na hypotekárny úver, cez realitku. Dnes sme volali s paňou z realitnej kancelárie a tá nám povedala, že vraj kúpna zmluva bude od 5.8.2008 neplatná, lebo sme ju podpísali 4.7. 2008 a zmluva je vraj platná len 30 dní odo dňa, kedy sme ju podpísali. V zmluve nie je nič uvedené, len to, že predávajúca vyprace a odovzdá byt do 15.8. a peniaze banka pošle do 5 pracovných dní po zápise záložného práva v banke. Žiadny dátum, kedy zmluva bude neplatná. Môžete mi prosím poradiť, je to súrne!! :mee: :mee:
Watson
03.08.08,12:39
Ak máte v zmluve zakotvenú lehotu, počas ktorej má dôjsť k plneniu, t.j. zrealizovaniu kúpy - zaplateniu kúpnej ceny a podaniu návrhu na vklad do katastra, a v tejto lehote sa tak nestalo, či už z dôvodu prekážok jednej alebo druhej strany (subjektívnych alebo objektívnych) tak zmluva môže stratiť platnosť. Ale zdôrazňujem časové obmedzenie plnenia záväzku musí byť v zmluve zakotvené, v opačnom prípade len samotné uplynutie nejakej lehoty nemá vplyv na platnosť záväzku (premlčanie a preklúzia je niečo iné).
maadness
03.08.08,12:57
ďakujem za radu, v zmluve nemáme žiadne časové obmedzenia, iba to, čo som napísala v príspevku. ona tvrdila, že iba do 30 dní je kúpna zmluva platná, ale také nič v zmluve nemáme a ani sme nič také nepodpisovali. a ani v občianskom zákonníku nebolo nič písané.
Celsus
03.08.08,13:30
Spýtali ste sa tej osoby z realitky, prečo by sa zmluva mala od 05.08.2008 stať neplatnou?
Watson
03.08.08,13:36
Presne tak, opýtajte sa v realitke čo je pre nich dôvodom skončenia platnosti zmluvy. Ak sa jedná len o ich "nápad", môžte trvať na platnosti pôvodnej zmluvy. Zmluvu možno aj vypovedať, aj od nej odstúpiť, ale toto zrejme nebude váš prípad. Závisí to aj od toho aké ďalšie zmluvné dojednania tvoria obsah predmetnej zmluvy.