Bastian
03.08.08,15:54
Plním svoj sľub a otváram novú tému, namiesto tej pošpinenej témy alkohol.
Dúfam, že všetci, ktorým by táto výmena názorov a skúseností mohla pomôcť, tu aj pomoc nájdu. Conan, Marta, Janomila, Bastian, Jozef84 a ďalší, želám Vám aj sebe, aby táto téma bola skutočne "poraďácka", teda taká, na aké sme zvyknutí.
Eulalia nikto nemá rád klamárov... ale tak ako v živote aj tu sa ich pár nájde. Tak odteraz budeme vždy zakladať nové témy keď sa zistí že do debaty prispel aj klamár?
Keď sa Conan rozhodol založiť tému alkohol (http://www.porada.sk/t86471-alkohol.html), tak by malo byť na ňom, kedy ukončí tú debatu. Ja sa tu stretávam tiež s nickami, ktoré mi nie veľmi sedia, ale určite by som nechcel od nikoho, aby bola téma ukončená kvôli jeho účasti...
Theo
05.08.08,14:05
No sledujem túto "UP tému" a nerozumiem...Sme teda závislý,alebo závistlivý?Netvrdím,že ma téma nezaujala,ale som sklamaný.Z doposiaľ uverejneného sa mi zdá,že ako každá lepšia iniciatíva sa hneď na začiatku "potkne".Ak tu máme nejakého /sorry/doktora,nemal by sa ozvať a nasmerovať načatú tému?
danushka
05.08.08,14:16
Danushka.

Neboj sa ! (ani ostatní )

TOTO tu sa volá ŽIVOT (žiadne hrkútanie).

Ahoj
Milan

Milan, naopak, ja sa vôbec nebojím prezentovať svoj názor.

Inak nemôžem si zvyknúť na štýl Tvojho písania, ale to je môj problém a mám na to právo.
Prečo vyťahuješ a cituješ len časť pôvodného textu, ktorý sa tu píše...Vyťahuješ veci z kontextu a pôvodná myšlienka stráca význam.

Čoby som sa bála. Naopak, mala som manžela, teraz je to už ex-manžel a bol chorý. Alkohol mu úplne zničil život a skoro aj nám, čo sme s ním žili - teda mne a deťom. Márne boli všetky snahy. Keď už po nociach močil na schody, mysliac si že je na toalete, vedela som, že končím JA.
Rozviedli sme sa a čuduj sa svete, po roku prestal exmanžel piť. Bola to liečba šokom, stratil rodinu, stratil dôveru najbližších, ale to neznamená, že takýto šok pomôže každému. Ako som povedala, na každého niečo iné platí. Aj k pacientovi chorému na alkohlizmus bude najbližšie okolie pristupovať ako k pacientovi, potom nastúpi rezignácia a nikto im to nemôže zazlievať.

A aké ponaučenie pre mňa do ďalšieho života z mojej vlastnej skúsenosti :
Ak by som videla svojho neplnoletého syna náhodou s alkohlom v ruke v nejakej krčme, tak mu spravím na mieste taký cirkus, že si to bude celý život pamatať. Ak by moja dcéra jedného dňa doviedla priateľa svojho s akýmkoľvek náznakom sklonov k alkoholu, tak letí jej kamarát z domu ako prvý...a budem sa pýtať, kde som spravila chybu, že si dcéra našla takého priateľa.

Čiže z mojej strany je to téma, bahnitá, bolestná a trpká. Kto tu zlyhal, ťažko povedať. Ja stojím na brehu tomto a dnes si vravím, kto chce piť - nech pije, kto chce pomáhať alkoholikovi - nech mu pomáha, kto chce alkoholika opustiť - nech ho opustí.
Aj alkoholika si môžme naďalej vážiť, nemusíme ho zatratiť, ale ani nik nás nech nezatracuje, že sme ho opustili.
danushka
05.08.08,15:13
Danuška.

1, Nie si sama.
2,
a, je tam veľa pliev a málo zrna
b, je tam málo zábavy
c, je tam hovadina
d, je tam perla
e, vidím tam druhoplánovosť
f, som hravý (na slová)
g, dúfam , že sa niekto zasmeje
h, správam sa ekologicky - šetrím miesto
ch ?
3, ako tak. Ale zato opatrne!
4, nie všade to tak pekne (podľa plánu)vyjde. Neraz sa stalo , že vyletela maminka. (Pozor u zaťov a hlavne neviest na prvé kontakty a komentáre.)
5, Viem to dávno.
6, Najmä na váhe. Ale inak ..

Milan

Milan,
po bod 6 sa nebudem vyjadrovať...okomentovala som to už sama so sebou, ale k bodu 6 - pre ostatných /moja pôvodná myšlienka bola, že aj alkoholika si môžme vážiť.../
10 rokov som pracovala v spoločnosti, kde majiteľom bol notorický alkoholik. Nebolo to ľahké zvyčajne, ale tento človek bol vzdelaný, múdry, inteligentný, mal dve vysoké školy, ovládal 5 jazykov slovom aj písmom, bol neskutočne tolerantný. To, čo som sa uň naučila za jednu decéniu sa nevyrovná ničomu. V tej firme už nepôsobím štyri roky, ale od spomínaného človeka čerpám zo skúseností a jeho školy dodnes v súkromnom a profesnom živote. Jeho človečinu tu cítiť, hoci ho už niet. Takže vidíš to, aj alkoholika si môžme vážiť.

Prečo tu znevažuješ slová ľudí, ktorí sa vyjadrujú k téme. Myslíš, že len ten tvoj svetonázor je pravý a ostatní nemajú právo si myslieť svoje a aj to tu prezentovať?
Irituješ, invektuješ a používaš nevhodné slová, ktoré dehonestujú úroveň tohto fóra...

Ej, nevieš si zakusnúť do jazyka veru, Tvoje slová musia byť bodkou v každej vete, tvoje slová musia ochutiť každú polievočku.
Mohli by sme si teda položiť otázku, čo je horšie ?
Žiť s chorým závislým, alebo žiť s niekým, čo je netolerantný, vyvyšuje sa nad ostatných, prekrikuje ich a presadzuje sa na úkor spoločenských a komunitných pravidiel?...

Aj táto komunita má svoje pravidlá a vačšina sa im podriadila, čo tak Milan trošku ubrať z pary?
Richard
05.08.08,15:51
STOP STOP STOP,

prestaňte sa tu hádať mimotémy...

Ešte som tú pôvodnú tému nedočítal, ale premažem ju a znova otvorím.
Conan mal dobrý úmysel ktorý mu niektorí prekazili. Je mi to ľúto. Tiež mi je ľúto že sa tu ľudia hrajú na hrdinov prostredníctvom viacerých nickov a degradujú Poradu svojimi špekuláciami a útokmi na druhých.

Túto tému prosím už nerozvíjajte keď sa neviete baviť slušne...
JankaKopernicka
05.08.08,17:12
Janka nepovedal som to, lebo si uvedomujem, že to čo mi niekto napíše v súkromnej správe chce povedať mne - takže si to nechávam pre seba.

Z toho čo píšeš je vidieť že si férový človek. Napísala si to veľmi výstižne.
Už len dodám, že popri prevencii môže tá téma slúžiť aj ako podpora pre ľudí, čo už začali niečo zo svojim stavom robiť. Už len dúfam, že do tej Richardom prečistenej témy budú prispievať ľudia, čo budú hovoriť k veci.

Richard oceňujem Tvoj prístup.

Som rada,že sa stará téma otvorí,lebo táto je skôr o osočovaní a je tu viac hrubých príspevkov ako v pôvodnej.
Súhlasím s tým,že to môže pomôcť ľuďom čo chcú s alkoholom skoncovať,no musí to byť komunikácia,nie hrubá výmena názorov,lebo pomôcť to môže aj ľudom,čo žijú s alkoholikom.
Videla som veľa prípadov,keď deti museli ísť do ústavu kvôli alkoholizmu rodičov,preto si myslím,že treba o tom hovoriť.
Richard
05.08.08,19:46
Oki v pôvodnej téme alkohol som premazal príspevky, ak ešte nájdete nejaký nevhodný, prosím nahlásiť.

Takisto prosím nahlásiť ak sa niekto ako Ka Mil bude snažiť niekde niečo "riešiť".
Richard
08.08.08,07:42
Tému uzatváram, ani ju neohodľám študovať. Nemám čas každý deň 2-3 hodiny tráviť nad tým aby som zistil kto kde koho ako napáda.

Koniec koncov sú to stále tí istí ľudia...

Budem to robiť asi nasledovne: Dočasne vylúčim obidve strany, nech sa schladia.

Mimochodom bimbec bol Renata.sl atd....

Nech už je to ktokoľvek, nech vie že je tu neželaná osoba a žiadam ju aby sa takto zariadila. Porada tu nie je portál zameraný na hádky a vybavovanie si osobných účtov.
Chodia tu tisíce bezproblémových ľudí, ktorí si tu vzájomne radia. Keď už sa nezmestíte do kože, rešpektujte aspoň právo ľudí na normálnu stránku a diskusiu, nekazte to čo tu mnohí vytvorili...

Akúkoľvek krčmovú tému mi prosím nahláste, okamžite ju zatvorím a zúčastnených vylúčim.