mambi
03.08.08,20:15
Ahoj poraďáci,

chcem sa opýtať na predplatné Poradcu. Objednávala som si ho pravidelne asi 3 roky, potom som sa rozhodla, že mi ho už netreba a neuhradila som faktúry, ktoré mi chodili na ďaľší ročník. No napriek tomu mi knižky chodili aj za ten nepredplatnený ročník. A prišla mi teraz faktúra, že nakoľko som neoznámila vydavateľstvu, že ukončujem odber, mám uhradiť tie čísla, ktoré mi poslali. Stretli ste sa už s takým niečím? Že ak si niečo neobjednám, mám za to platiť?:confused:

ďakujem za rady.
Rozalka
03.08.08,18:34
Keď si si to prvýkrát objednala, bolo to tam zrejme uvedené, že do zrušenia to budeš odoberať. Aj na preddavkovej faktúre je písané čosi v tom zmysle.
Aj mňa to irrituje! Idem zrušiť FS a tiež to požadujú písomne.
Paula
03.08.08,18:38
Stačilo mailom oznámiť, že už nemáte záujem, prestali by posielať faktúry i publikácie.
VladoaKatka
04.08.08,03:24
Ako by ste chápali takúto situáciu:
Príklad:
Doteraz som odoberala 2kombinácie rôznych publikácií a teraz si predplatím 4-ku na základe ponuky na zálohovej FA, kde je možnosť výberu 2-,3- až 4-kombinácie publikácií,ale nakoniec zistím, že to bolo zbytočné, tie publikácie naviac som vôbec nevyužila, už by som chcela ďalšom roku predplácať len 2-ku alebo vôbec nič a pritom žiadnu zmluvu som nepodpísala, len som si predplatila viac publikácií.
To bola zároveň aj zmluva?
Monika V.
04.08.08,04:40
Keď si si to prvýkrát objednala, bolo to tam zrejme uvedené, že do zrušenia to budeš odoberať. Aj na preddavkovej faktúre je písané čosi v tom zmysle.
Aj mňa to irrituje! Idem zrušiť FS a tiež to požadujú písomne.
Ja tiež objednávam poradcu, ale neviem o tom, že by som sa niekde zaväzovala na odber dovtedy, kým to nezruším. Publikácie mi chodia aj z Verlag Dashoffer, ale to viem že im musím oznámiť, ak ďalšie nechcem. Ale tam je to aj napísané, že to môžem vrátiť späť. Bohužial, takto to funguje asi všade a väčšina ľudí sa kôli tomu s nikým neháda a publikácie uhradí. Pre nich sú to zarobené peniaze. Do tejto témy to síce nepatrí, ale ja som rozčúlená kôli internetu - objednala som si Panda antivir, bola na 3 mesiace akcia zdarma. 14.8. majú uplynúť 3 mesiace, chcela som to zrušiť,ale mi oznámili, že to zrušia až 31.8., lebo vraj inak to nejde, takže za 2 týždne musím doplatiť. U mňa je to 50,-Sk a keď takto dobehnú viac ľudí - pekný zárobok.:confused:
mambi
04.08.08,08:43
Keď si si to prvýkrát objednala, bolo to tam zrejme uvedené, že do zrušenia to budeš odoberať. Aj na preddavkovej faktúre je písané čosi v tom zmysle.
Aj mňa to irrituje! Idem zrušiť FS a tiež to požadujú písomne.

veru nič také som si na tej preddavkovej faktúre nevšimla, škoda, že ju už nemám. Ale veľmi by ma zaujímalo, či to tam naozaj uvedené je. Lebo sa snažím vždy všetko čítať dôkladne... Daj prosím vedieť ak nejakú preddavkovú FA máš... ďakujem
m.hladka
04.08.08,09:03
Ja som si tieto publikácie zrušila pred rokom. Bolo to po telefonickom dohovore s nimi a musela som to dať aj písomnou formou. Napriek tomu mi telefonovali a overovali si to a ponukali mi ďalšie publikácie. Je to ich práca a zárobok.
Ak teraz na jeseň začnú chodiť preddavkové faktúry, treba tam zavolať a napísať zrušenie objednávky.
Maruška54
04.08.08,09:33
Tiež som si Poradcu na tento rok už neobjednala ale stále mi chodili brožúry. Napísala som e-mail a už je pokoj, zatiaľ som nedostala žiadny nedoplatok. Našla som aj pôvodné doklady z roku 2005.
mambi
10.08.08,06:42
Tiež som si Poradcu na tento rok už neobjednala ale stále mi chodili brožúry. Napísala som e-mail a už je pokoj, zatiaľ som nedostala žiadny nedoplatok. Našla som aj pôvodné doklady z roku 2005.

ďakujem, ale nič také, že keď uhradím preddavkovú fa sa zaväzujem na ďaľší odber tam nevidím. Asi zavolám šéfredaktorovi, nech mi to vysvetlí....

Ešte raz vďaka.
mina311
01.09.11,11:16
Má niekto aj novšie skúsenosti s predplatným Poradcu? Ako si dopadla Mambi?
Ja sa chystám akurát zbaliť NEVYBALENÉ čísla za celý tento rok + prvé číslo roku 2012 a poslať im ho späť!

Som zvedavá čo odpíšu...
truch
01.09.11,12:45
Tiež som sa rozhodla, že ročník 2012 už nechcem a nezaplatila som preddavkovú fa. Tiež mi doručili prvé číslo 2012. Skúsim tam napísať, mina, ozvi sa ako si dopadla:)
Lubaba
01.09.11,20:04
Takisto mi prišlo prvé číslo na rok 2012, je ešte nevybalené, myslím, že nemám povinnosť im dávať na vedomie, že nebudem odoberať ďaľší ročník, nie je to v zmluve, ale ak chcem mať pokoj tak im to napíšem, a čo sa týka predchádzajúceho roka, tak mi prišla doúčtovacia fa za literatúru, zaplatila som v roku 2010 len polovicu a teraz musím doplatiť...ale je to moja chyba, že som neprečítala všetko na Fa, bolo to celkom dolu napísané...ale preto, že sú takí "šikovní" u Poradca, ďalej nebudem osoberať nič..aj tak som to nečítala..:)
Lubaba
01.09.11,20:06
Má niekto aj novšie skúsenosti s predplatným Poradcu? Ako si dopadla Mambi?
Ja sa chystám akurát zbaliť NEVYBALENÉ čísla za celý tento rok + prvé číslo roku 2012 a poslať im ho späť!

Som zvedavá čo odpíšu...

ja by som im neposlala nič naspäť, mala som také zabalené doma aj rok a potom išli do školského zberu papiera, nikto nepožadoval poslať ...
Gina Er
01.09.11,20:13
Takisto mi prišlo prvé číslo na rok 2012, je ešte nevybalené, myslím, že nemám povinnosť im dávať na vedomie, že nebudem odoberať ďaľší ročník, nie je to v zmluve, ale ak chcem mať pokoj tak im to napíšem, a čo sa týka predchádzajúceho roka, tak mi prišla doúčtovacia fa za literatúru, zaplatila som v roku 2010 len polovicu a teraz musím doplatiť...ale je to moja chyba, že som neprečítala všetko na Fa, bolo to celkom dolu napísané...ale preto, že sú takí "šikovní" u Poradca, ďalej nebudem osoberať nič..aj tak som to nečítala..:)
hmmm.....ale takto to chodí s predplatným u všetkých časopisov,ak písomne nezrušíš,tak to znamená,že súhlasíš s odberom aj naďalej...
Lubaba
01.09.11,20:21
ja myslím, že nemusíš rušiť predplatné, neviem, ale nenašla som nič na zálohovej ani "ostrej" Fa že by som sa zaviazala odoberať stále, zajtra to ešte raz prebehnem aby som vedela naisto, či treba odhlasovať...
Lubaba
01.09.11,20:23
hmmm.....ale takto to chodí s predplatným u všetkých časopisov,ak písomne nezrušíš,tak to znamená,že súhlasíš s odberom aj naďalej...
.. myslíš alebo vieš a si presvedčená, že u Poradca je to tak, že ak neodhlásiš musíš odoberať naďalej??? napr.: u PP som tiež neodhlasovala a posielali literatúru aj zálohové Fa a keď som nezaplatila prestali..
pandorasbox
02.09.11,00:16
hmmm.....ale takto to chodí s predplatným u všetkých časopisov,ak písomne nezrušíš,tak to znamená,že súhlasíš s odberom aj naďalej...

...nesúhlasím s odberom a vhadzuje naďalej poštárka do schránky, aj keď som ju na to už upozornila. Nikde som sa nezaviazala k ďalšiemu odberu nad rámec toho, čo som predplatila a nikde som sa nezaviazala písomne alebo ústne stornovať ďalšie publikácie, ktoré mi iniciatívne posielajú nad rámec objednaného a predplateného. čo mi môžu?
truch
02.09.11,07:51
Práve som zavolala do Poradcu. Boli veľmi ústretoví, nadiktovala som IČO, našli si ma a zrušili ďalšie dodávky časopisu. Dokonca mi povedali, že to prvé číslo si mám nechať:)
kn-alka
02.09.11,07:57
ja som si od nich nikdy nič neobjednávala, len čo som si založila živnosť, hneď si ma našli a od tej doby mi chodia ponuky aj so zálohovými faktúrami, ani neotváram od nich poštu, hned to hádžem do koša.
anelly
16.09.11,10:25
Práve som zavolala do Poradcu. Boli veľmi ústretoví, nadiktovala som IČO, našli si ma a zrušili ďalšie dodávky časopisu. Dokonca mi povedali, že to prvé číslo si mám nechať:)

Dovolím si oponovať. Urobila som to isté a oni mi opäť začali posielať publikácie. Tak som to nechala. Neskôr mi prišla faktúra aj s listom šéfredaktora, aký som ja neplatič. Mali by ste čítať moju odpoveď - tentokrát písomne, pretože som prestala veriť, že telefonicky zrušenie odberu funguje.
vieraaaa
16.09.11,10:56
Dovolím si oponovať. Urobila som to isté a oni mi opäť začali posielať publikácie. Tak som to nechala. Neskôr mi prišla faktúra aj s listom šéfredaktora, aký som ja neplatič. Mali by ste čítať moju odpoveď - tentokrát písomne, pretože som prestala veriť, že telefonicky zrušenie odberu funguje.
Súhlalsím s "anelly", pred niekoľkými rokmi sa nám stalo to isté a keď sme nechceli byť dlžníci, tak vyfakturované čísla časopisov sme im zaplatili a odhlásili sa písomne.
truch
19.09.11,11:09
Neviem teraz, či mám napísať aj písomné odhlásenie. Zatiaľ mi nič neprišlo, žiaden nový časopis, ak príde , zabalím ho a pošlem spolu s odhláškou.
promont maja
28.09.11,06:38
... ja si to zas do tej svojej hlavy neviem vtesnať ... najprv ti od Poradcu príde zálohová faktúra na predplatné na budúci rok ( cca 50%) a ak ju uhradíš, príde ti faktúra s celkovým vyúčtovaním predplatného na budúci rok ( aj keď určité čísla s uvedením roku 2012 sú bežne distribuované ešte v tomto roku), ktorý celý ešte nie je ani v tlači = nie je dodaná služba, resp. tovar ( ... možno iba z časti ...) = rozmenené na drobné = je to predplatné/pre mňa preddavok??? ... v predposlednom riadku úplne na spodku tejto faktúry je vetička: Táto faktúra je posledným účtovným dokladom za predplatné ... to znamená, že už nepríde žiadna faktúra? ... kedy im vlastne vznikli výnosy ... v tento, či v ďalší rok ... ? ... keď som tam zavolala: odpoveďou bolo: že ide o vyúčtovanie zálohovej faktúry ( predošlej, teda tej "najsamprvšej" ) ... a to sumasumárum znamená, že uhradené predplatné je poskytnutou službou? ... zaujímal by ma Váš názor ... ako to vlastne je ? ... :confused:


1. Zálohová faktúra na 24,40 EUR
2. Vyúčtovanie zálohovej faktúry ( ... v texte: Fakturujeme Vám predplatné periodika "PORADCA 2012":
Cena predplatného bez zľavy: 41,40 EUR
Zľava: - 8.28 EUR
Cena predplatného bez DPH: 33,12 EUR
Náklady na distribúciu bez DP: 7.55 EUR
---------------------------------------
Cena bez DPH: 40,67 EUR
DPH 20% celkom: 8,13 EUR
---------------------------------------
Cena s DPH celkom ( zaokr.): 48,80 EUR
Uhradená záloha: - 24,40 EUR
---------------------------------------
K úhrade: 24,40 EUR

Resumé ( moje):
1. preddavok
2. poskytnutá služba, resp. tovar/predplatné ... ale s časovým rozlíšením nákladov ?? ... ak áno, ide o náklady oboch kalendárnych rokov ( ... aj keď je jasne uvedené, že ide o predplatné "PORADCU 2012")?? ... a mám si sledovať, kedy ktoré číslo vyšlo? ... či??
Tamila
28.09.11,06:56
Nový ročník začína septembrom v starom roku a ja to časovo rozlišujem.
promont maja
28.09.11,12:42
... o.k. ... aj ja som to doposiaľ časovo rozlišovala, ale doteraz prišla napr. zálohová faktúra na predplatné PORADCA 2011 v roku 2011 a vyúčtovacia až po dodaní tovaru či služby t. j. v roku 2011 ... no ale s predplatným za rok 2012 je to inak = zálohová a aj vyúčtovacia faktúra bola vystavená do augusta roku 2011 a von vyšlo iba jedno číslo ... náklady na distribúciu za celý ročník ( okrem jedného čísla) platíme teda vopred a aj samotnú tlač .... a tak mi to stále vŕta v hlave .. prečo posledná faktúra za predplatné za ročník 2012 už v auguste 2011 ...??

Sumár pre r. 2011:
1. ... prišla vyúčtovacia faktúra za ročník 2011
2. ... prišla zálohová faktúra na ročník 2012
3. ... prišla posledná faktúra ( ... vyúčtovacia ?? ... uvádza náklady na distribúciu ... ) za ročník 2012

... teda v tomto roku celkovo tri faktúry .. doteraz chodili vždy dve, čo malo to svoje opodstatnenie ... čo si o tom myslíte ... ako s tým naložiť ... je to v poriadku? ... dá sa takto nefakturovať dodanie služby, resp. tovaru? ... obíde sa to bez dokladu ... alebo je predplatné už dodaním?... alebo až ročník 2012 je ..???