e.va
04.08.08,06:28
Na materiálovom sklade bolo zistené manko.Na manko som vystavil výdajku -inventúrne manko.Interným dokladom s mínusovou cenou som toto zaúčtoval medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane.Je to spr8vne?
Zoltán Kovács
04.08.08,05:06
Na materiálovom sklade bolo zistené manko.Na manko som vystavil výdajku -inventúrne manko.Interným dokladom s mínusovou cenou som toto zaúčtoval medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane.Je to spr8vne?

Podľa mňa nie je to správne.

1. Aký je dôvod manka?
2. Je niekto hmotne zodpovedný?
3. Zosobnilo sa manko niektorému zamestnancovi?
e.va
04.08.08,05:50
Nie som sám živnostník bez zamestnancov.Robím elektroinštalačné práce a dôvo na vykonanie mimoriadnej inventúry bol ten ,že prechádzam na plátcu DPH a chcen si uplatniť odpočet DPh na vstpe z položiek ku ktorým viem dohľadať nejaké doklady o nákupe od plátcov DPH.
Zoltán Kovács
04.08.08,06:03
Nie som sám živnostník bez zamestnancov.Robím elektroinštalačné práce a dôvo na vykonanie mimoriadnej inventúry bol ten ,že prechádzam na plátcu DPH a chcen si uplatniť odpočet DPh na vstpe z položiek ku ktorým viem dohľadať nejaké doklady o nákupe od plátcov DPH.

No z toho čo píšeš nevyplýva manko.
e.va
04.08.08,06:35
A čo potom s tým.Je to úbytok skladových zásob.Je uvedený postup čo uvádzam správny?
Vranová
04.08.08,06:35
Nie som sám živnostník bez zamestnancov.Robím elektroinštalačné práce a dôvo na vykonanie mimoriadnej inventúry bol ten ,že prechádzam na plátcu DPH a chcen si uplatniť odpočet DPh na vstpe z položiek ku ktorým viem dohľadať nejaké doklady o nákupe od plátcov DPH.
Úplne v pravom hornom rohu si naťukaj do políčka:"Akú informáciu hľadate" text: " Odpočet DPH pri registrácií".... daj vyhľadať....a všetko načo sa pýtaš nájdeš v tejto téme.
e.va
04.08.08,07:04
Ja som sa nepýtal na prechod na plátcu DPH ale treba si prečítať hore.
Tweety
04.08.08,08:10
Ja som sa nepýtal na prechod na plátcu DPH ale treba si prečítať hore.
Ak skutočne ide o manko na el. materiáli ako uvádzaš, zaúčtuješ ho ako VNOZD. Ale nie je to len nesprávne zaúčtovanie výdaja do spotreby? Skús si popozerať fakturácie a k nim výdajky do spotreby, možno tam bude nejaká chyba.
veronikasad
04.08.08,08:17
Nie som sám živnostník bez zamestnancov.Robím elektroinštalačné práce a dôvo na vykonanie mimoriadnej inventúry bol ten ,že prechádzam na plátcu DPH a chcen si uplatniť odpočet DPh na vstpe z položiek ku ktorým viem dohľadať nejaké doklady o nákupe od plátcov DPH.
Pri prechode za platitela DPH si urobíš fyzickú inventúru zásob na sklade ku dňu registrácie. Ak boli nakúpené od platiteľa DPH, môžeš si uplatniť odpočítanie dane v I. zdaňovacom období, Do súpisu treba uviesť aj dátum a číslo dokladu, pod ktorým bol nákup zaúčtovaný v účtovníctve.

Príp. manko alebo prebytok v účtovníctve riešiš na konci roka. Ak vznikol použitím materiálu na súkromnú potrebu /nevyfakturovanú zákazku, ale to porušujem etiketu PORADy/, postupuješ tak ako si uviedol. Ale urobila by som to až v rámci uzávierkových operácii k 31.12.08
Jana Acsová
04.08.08,08:23
Na materiálovom sklade bolo zistené manko.Na manko som vystavil výdajku -inventúrne manko. Interným dokladom s mínusovou cenou som toto zaúčtoval medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane.Týmto zápisom sa znížili daňový výdavky - peňažný denník druhové členenie "materiál".

Ak skutočne ide o manko na el. materiáli ako uvádzaš, zaúčtuješ ho ako VNOZD.Inventarizačný rozdiel - manko, škoda sa účtuje ako uzávierková účtovná operácia "stornom výdavkov". Spôsob uvedený e.va by bol správny, keby sa jednalo skutočne o manko.

Ale nie je to len nesprávne zaúčtovanie výdaja do spotreby? Skús si popozerať fakturácie a k nim výdajky do spotreby, možno tam bude nejaká chyba.S týmto súhlasím. Ak FO nemá zamestnancov a sama si hospodári a má ako jediná prístup k materiálu, je možné predpokladať nesprávnosť v evidencii a nie manko. Rovnako odporúčam najskôr kontrolu príjmu a výdaja.

V prípade potvrdenia manka platí uvedený postup:
- nákup materiálu - daňový výdavok - druhové členenie "materiál",
- manko na sklade elektroinštalačného materiálu - storno výdavku - druhové členenie "materiál".
Jana Acsová
04.08.08,08:26
V prípade potvrdenia manka platí uvedený postup:
- nákup materiálu - daňový výdavok - druhové členenie "materiál",
- manko na sklade elektroinštalačného materiálu - storno výdavku - druhové členenie "materiál".
Doplnenie:
V knihe zásob sa účtuje (znížia sa zásoby) na základe výsledkov vykonanej inventúry dňom zistenia rozdielu.
e.va
04.08.08,09:41
Zatiaľ ďakujem-ale ešte jedna úvaha.
Keď si v podstate hospodárim sám tak,chýbajúci materiál dám na výdajku na osobnú spotrebu.Tým by som všetko dal na poriadok aby mi sedel sklad.
Jana Acsová
04.08.08,10:23
Keď si v podstate hospodárim sám tak, chýbajúci materiál dám na výdajku na osobnú spotrebu. Tým by som všetko dal na poriadok aby mi sedel sklad.Keď si hospodárite sám a niečo ste si vzali, tak to nie je manko. Výdajka mala byť v čase výdaja a následne máte tieto možnosti:
- znížiť pôvodny výdavok a účtovať pomerne do daňových výdavkov a na osobnú spotrebu,
- znížiť výdavky pri uzávierkovej úprave z dôvodu osobnej spotreby.

ALE POZOR. Ako platiteľ to nebudete mať také jednoduché. Výdaj tovaru na osobnú spotrebu zakladá vznik daňovej povinnosti pre DPH. Prípadne ak pri nákupe viete, že sa jedná o materiál pre vlastnú potrebu, uplatní sa daň pomerne použitiu na podnikanie a na súkromné účely.


Tým by som všetko dal na poriadok aby mi sedel sklad.Áno. Sklad by ste vyriešili. Pozor na uplatnené daňové výdavky tak, ako uvádzam v predchádzajúcom texte. Osobná spotreba nie je daňovým výdavkom.
e.va
04.08.08,12:04
Ďakujem .