Gabriela Horváthová
24.04.05,19:37
Prosím Vás o radu. Mám taký problém, že moja dcéra popri škole začala pracovať na dohodu jej mesačná mzda je okolo 3000,- Sk. V takom prípade môžem ja ako matka ešte dostať daňový bónus a detské prídavky? :confused:

gigi
porfin
24.04.05,17:44
myslím, že ak pracuje na dohodu o brig. práci študenta tak by si mohla mať nárok na daň. bonus i rodinné prídavky
brm
24.04.05,18:22
Prosím Vás o radu. Mám taký problém, že moja dcéra popri škole začala pracovať na dohodu jej mesačná mzda je okolo 3000,- Sk. V takom prípade môžem ja ako matka ešte dostať daňový bónus a detské prídavky? :confused:

gigiak spľňa aj naďalej podmienky na nezaopatrené dieťa, tak jej zárobok nemá na poberanie prídavkov a nárok na bonus žiaden vplyv
Jara
25.04.05,06:30
Súhlasím s Karkulkou, dohoda nemá vplyv na daň. bonus.
Gabriela Horváthová
08.05.05,18:10
Ďakujem:)))))):)
buba
09.05.05,06:46
Má nárok na daňový bonus zamestnanec na dcéru , ktorá sa vydala bydlisko má stále to isté manžela má zo zahraničia/Amerika/, ten býva a robí tam.
nikulik
09.05.05,06:53
Na daňový bonus má narok zamestnanec, ktoreho dieta je skolopovinne, ZŠ, SŠ, aj VŠ-denne studium, predlozi sa doklad o navsteve skoly. najneskor do 26 r. dieťata.
janaGT
09.05.05,06:58
Na daňový bonus má narok zamestnanec, ktoreho dieta je skolopovinne, ZŠ, SŠ, aj VŠ-denne studium, predlozi sa doklad o navsteve skoly. najneskor do 26 r. dieťata.Ale myslím, že nie v prípade, ak je to dieťa "vydaté, ženaté"
nikulik
09.05.05,07:06
No tak to ano, to mas pravdu, nie ak je vydate, ved vtedy uz na to nema narok, nie??
petra:-)
09.05.05,07:39
Na daňový bonus má narok zamestnanec, ktoreho dieta je skolopovinne, ZŠ, SŠ, aj VŠ-denne studium, predlozi sa doklad o navsteve skoly. najneskor do 26 r. dieťata.

Najnesôr do 25 rokov dieťaťa (v § 33 zákona o DzP je odvolávka na zákon 600/2003, ktorý definuje nezaopatrené dieťa)
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do
skončenia povinnej školskej dochádzky,najdlhšie do
dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom,
alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu
alebo úraz...
:)
buba
12.05.05,08:42
Takže, ak je vydatá nemá nárok?
Daskale
12.05.05,09:42
§33 ods.3 zákona o dani z príjmov
Daňovník, ktkorý je rodič dieťaťa .................., ak dieťa s ním žije v domácnosti, môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujpce sumu podľa §11 ods.1 písm. a). :)
buba
13.05.05,05:31
Takže pozastavím teraz daň. bonus a na konci vo roč. zúčtovaní jej ho doplatím ak nebude mať manžel príjem.
evae
16.06.05,06:06
neviem ci to tu uz bolo, ale ma zamestnanec na dohodu o vykonani prace (dobrovolne nezamestnany) narok na danovy bonus? na nezdanitelne min. ma, vsak? a co ten bonus?
Denda
16.06.05,06:59
neviem ci to tu uz bolo, ale ma zamestnanec na dohodu o vykonani prace (dobrovolne nezamestnany) narok na danovy bonus? na nezdanitelne min. ma, vsak? a co ten bonus?Vychádza mi, že má ,keď zdokladuje všetky nároky na priznanie a zároveň musí mať zdaniteľný príjem aspoň polovicu minimálnej mzdy u zamestnávateľa u ktorého si ho uplatňuje a za celý rok musí dosiahnuť aspoň 6-násobok minimálnej mzdy.
Zita4
16.06.05,07:04
Súhlasím s Petrou. Pozor na daňový bonus, ja som tiež preplatila, lebo som si nevšimla zmenu v zákone. :( Už nie do 26 rokov ale len do 25 rokov veku ako pri prídavkoch na deti.
evae
16.06.05,07:06
tak mu radsej nedam nic. a ked si bude davat priznanie ak bude mat narok, tak si uplatni. ale to nezdanitelne minimum mozem, ak ho neuplatnuje inde, vsak?
Denda
16.06.05,07:07
[QUOTE=evae]tak mu radsej nedam nic. a ked si bude davat priznanie ak bude mat narok, tak si uplatni. ale to nezdanitelne minimum mozem, ak ho neuplatnuje inde, vsak?[/QUOTE
Áno môžeš.
evae
16.06.05,07:09
dakujem. prajem krasny den :D
bea
16.06.05,07:10
Vychádza mi, že má ,keď zdokladuje všetky nároky na priznanie a zároveň musí mať zdaniteľný príjem aspoň polovicu minimálnej mzdy u zamestnávateľa u ktorého si ho uplatňuje a za celý rok musí dosiahnuť aspoň 6-násobok minimálnej mzdy.Súhlasím, ale keď ten 6-nás. nedosiahne, nemusí bonus vrátiť? Je to asi tak.
Denda
16.06.05,07:17
Netráp, sa to je jeho problém.
Zita4
16.06.05,07:24
Súhlasím, ale keď ten 6-nás. nedosiahne, nemusí bonus vrátiť? Je to asi tak.Pozri si zákon č. 595/2003, § 33, odst. 7. Citujem:
Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 asoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.
evae
16.06.05,07:26
Pozri si zákon č. 595/2003, § 33, odst. 7. Citujem:
Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 asoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.no ved o to mi ide, u mna to minimalna tusim nebude, je tu len na pat dni a na DoVP, takze nic nedostane. DAKUJEM :D
bea
16.06.05,07:32
Ešte raz dávno v jednom článku uvádzal p. Mihál odpoveď na túto otázku:





Nasa zamestnankyna dostala za januar 2004 danovy bonus vo vyske 1200 Sk na svoje 3 deti. Jej zdaniteĺny prıjem za januar 2004 bol cca 14000 Sk. K 31.1.04 bola z organizacnych dovodov prepustena. Ak do konca roka 2004 nebude mať iny prıjem a jej zdaniteĺny prıjem za rok 2004 bude len 14000 Sk, ktore u nas zarobila za januar, bude musieť vratiť danovy bonus, ktory sme jej vyplatili za januar ?





Odpoveď





Nie. Platı, ze ak danovnık za rok dosiahol zdaniteĺne prıjmy zo zavislej cinnosti aspon vo vyske 3040 Sk len v niektorych kalendarnych mesiacoch a zamestnavateĺ priznal v tychto kalendarnych mesiacoch danovy bonus, tak danovnık nestraca narok na uz priznany danovy bonus, aj keď zdaniteĺny prıjem za cely rok je nizsı, ako 36480 Sk.



(Nechce sa mi upravovať diakritiku, ale to snáď nevadí)



Podľa tohto výkladu by asi bolo lepšie vyplatiť dohodárovi daňový bonus a on ho potom nemusí vrátiť. Aspon ja si myslím, že to isté platí aj pre dohodára, nie len pre zamestnanca v hl. pracovnom pomere.
evae
16.06.05,07:43
Podľa tohto výkladu by asi bolo lepšie vyplatiť dohodárovi daňový bonus a on ho potom nemusí vrátiť. Aspon ja si myslím, že to isté platí aj pre dohodára, nie len pre zamestnanca v hl. pracovnom pomere.
teraz sa mi vyjasnilo (dnes nie je moj den:o), to sa myslela polovica... cize staci 3250 (vsak?) tak mu uplatnim. fuha, co by som robila.... Dakujem
gabina
16.06.05,10:29
Ako je to v prípade zamestnaného invalidného dôchodcu, pracujúceho na 4 hod. a keď je už druhý mesiac vypísaný ??? Mám mu vyplácať aj počas PN daňový bonus ?
Zita4
16.06.05,10:36
Ako je to v prípade zamestnaného invalidného dôchodcu, pracujúceho na 4 hod. a keď je už druhý mesiac vypísaný ??? Mám mu vyplácať aj počas PN daňový bonus ?Ak má príjem v mesiaci aspoň polovicu min. mzdy, môžeš mu priznať daňový bonus. Keď je celý mesiac PN, jeho príjem nie je dostatočný, ja by som nepriznala. Ak potom za celý rok dosiahne 6 násobok minimálnej mzdy, môže sa mu doplatiť do plnej výšky dodatočne. :)
Denda
16.06.05,10:36
Ako je to v prípade zamestnaného invalidného dôchodcu, pracujúceho na 4 hod. a keď je už druhý mesiac vypísaný ??? Mám mu vyplácať aj počas PN daňový bonus ?Podmienka je , že v mesiaci musí mať zárobok polovicu minimálnej mzdy.
PN nie je zdaniteľný príjem.
martina fafrakova
21.06.05,07:37
Prosím o radu. Zabudla som dať za rok 2004 SZČO na DÚ žiadosť o poukázanie
sumy daňového bonusu. V daňovom priznaní som odpočítala daňový bonus na
1 dieťa. Mám poslať na DÚ dotatočne žiadosť a aký dátum uviesť.
Ďakujem.
Denda
21.06.05,13:43
Prosím o radu. Zabudla som dať za rok 2004 SZČO na DÚ žiadosť o poukázanie
sumy daňového bonusu. V daňovom priznaní som odpočítala daňový bonus na
1 dieťa. Mám poslať na DÚ dotatočne žiadosť a aký dátum uviesť.
Ďakujem.Skús sa opýtať na DÚ. Nakoľko žiadosť je zapracovaná priamo v daňovom priznaní, asi by som podala dodatočné daňové priznanie aj so sprievodným listom, že bolo opomenuté iba vypísanie žiadosti o poukázanie daňového bonusu.
Sany
21.06.05,13:50
Patrí daňový bonus a prídavky aj na dieťa, ktoré má 21 rokov, je študentkou denného štúdia na VŠ a od mája je zároveň zamestnaná v hlavnom pracovnom pomere?
Pepa
21.06.05,15:53
Patrí daňový bonus a prídavky aj na dieťa, ktoré má 21 rokov, je študentkou denného štúdia na VŠ a od mája je zároveň zamestnaná v hlavnom pracovnom pomere?Áno, patrí. Dieťa je vyživované pokiaľ študuje VŠ formou denného štúdia a nezíska akademický titul II. stupňa - najneskôr do 25.roku veku. Jeho príjem nemá s daňovým bonusom nič spoločné - môže byť zamestnané alebo aj SZČO. PnD patria tiež.
Sany
21.06.05,16:09
Ďakujem, som si zrazu nebola istá. Moja veľmi aktívna dcéra sa totiž aj zamestnala a ja som pri čítaní týchto príspevkov zrazu zaváhala.
nikulik
22.06.05,05:38
Ja mam zase taky problem: pracovnicka ma dceru,ktora studuje na dennom studiu, je rocnik 1982 a teraz bude mat statnice, ak pojde studovat za Ing. tak ako je to potom s tym vekom? Pracovnicka dostane danovy bonus do 25.r. a potom uz nie alebo ako to je?
Zita4
22.06.05,07:02
Ja mam zase taky problem: pracovnicka ma dceru,ktora studuje na dennom studiu, je rocnik 1982 a teraz bude mat statnice, ak pojde studovat za Ing. tak ako je to potom s tym vekom? Pracovnicka dostane danovy bonus do 25.r. a potom uz nie alebo ako to je? Presne tak. Keď dieťa dosiahne vek 25 rokov, v tom mesiaci patrí daňový bonus poslednýkrát. Aj prídavky na dieťa z ÚPSVaR. ;)