Dave100
04.08.08,08:57
Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom preberania pošty exekúcie na byt.
Mám súdne rozhodnutie voči súkromnej osobe, tá vlastní byt, zatajuje sa, nepreberá poštu, exekútor vydal exekučný príkaz, vykonal návštevu, nikto neotvoril, tak isto aj policajti. Ako mám zabezpečiť prebratie pošty... Viem, že táto súkromná osoba sa v byte nachádza. Jednoducho neotvára. Mám sa sťažovať na policajnom oddelení na policajtov. Oni urobili úkon, záznam, že osoba sa tam nezdržuje a tým to odbavili.
Dave100
04.08.08,07:40
To sa nedá tak jednoducho, veď to by urobila exekútorka, v tomto prípade sa jedná o súkromnú osobu, ktorá sa zatajuje...
tanti
04.08.08,07:45
Pokiaľ sa zákon nezmenil tak to určite platí. Aj keď nepreberie poštu FO považuje sa za doručenú.
Dave100
04.08.08,07:48
Zápis do katastra nehnuteľností sa uskutoční, len v prípade, že osoba preberie poštu osobne, preto je v tomto prípade potrebná aj polícia...
riccado
04.08.08,12:44
tak aby sme mali jasno vo veciach, exekucny prikaz vydal niektory zo sudnych exekutorov a ten uz dobre vie, co ma robit dalej. ak si ty opravnenym v exekucom konani, tak to nechaj na exekutora a zbytocne to tu budes neries, zatial v tom, co si napisal ziadny problem nevidim...
Dave100
05.08.08,05:20
Aby som to upresnil, mám rozhodnutie súdu a myslel som to tak, že exekútor zahájil exekučné konanie, vydal exekučný príkaz. V tejto veci jednoducho vykonal úkon, vykonal blokáciu na katastri, bol tam raz na danej adrese, poslal tam policajtov a nikto neotvoril a vec je akože odísaná do nedohľadna. Blokácia sa zapíše na katastri "naostro" až po prevzatí pošty.
tanti
05.08.08,08:36
Toto sa mi nejak nezdá. Poznám prípad keď dlžník neumožnil obhliadku nehnuteľnosti tak exekútor proste spravil pravdepodobný znalecký posudok nakoľko inú možnosť nemal a konala sa dražba. Ale neviem povedať, či to platí aj dnes. Ale zdá sa mi nepravdepodobné, že by sa muselo čakať na prevzatie pošty jednoducho nehnuteľnosť bola blokovaná na ostro hneď po upovedomení začatia exekúcie.
Jana Bělohoubková
05.08.08,10:43
Hm,

to sa mi trošku nezdá... je to nejaké popletené... exekučný poriadok § 49 predsa hovorí len o tom, že:

"Upovedomenie o začatí exekúcie sa doručí oprávnenému a povinnému do vlastných rúk. Náhradné doručenie upovedomenia o začatí exekúcie povinnému, ktorý je fyzickou osobou, je vylúčené."

Exekútor môže vydať exekučný príkaz až po tomto; exekučný poriadok nespomína nič o tom, že musí byť exekučný príkaz doručený a prebraný povinným (§ 137), t. j. tu platí fikcia doručenia. Stačí to poslať doporučene do vlastných rúk, a ak si to nevyzdvihne na pošte alebo nepreberie (resp. odmietne) platí, že po uplynutí doby (dňom odmietnutia alebo 3 dni od uplynutia lehoty na jej vyzdvihnutie) je zásielka doručená. A teda celý proces sa môže začať...:eek:
Dave100
06.08.08,05:24
§ 137 definuje toto:
Povinnému, osobám, ktoré majú k nehnuteľnosti predkupné alebo iné vecné právo, a katastrálnemu úradu sa doručí do vlastných rúk.
Ale čo ak sa daná osoba zatajuje? Nepreberie poštu?
Jana Bělohoubková
06.08.08,07:21
§ 137 Exekučného poriadku hovorí len to, že exekučný príkaz sa doručí do vlastných rúk. Ale nezmieňuje sa o tom, že je vylúčené náhradné doručenie (na rozdiel od ustanovenia § 49 ods. 1 ex. por.). Toto treba vnímať s ustanovením § 47 Občianskeho súdneho poriadku, t. j. v zmysle toho, čo som napísala vyššie.

Problém podľa mňa nastal v momente, keď chcel znalec vojsť do nehnuteľnosti, aby ju ohodnotil... ale aj na to exekučný poriadok pamätá v § 138: "Povinný umožní exekútorovi a znalcovi prístup na oceňovanú nehnuteľnosť. Na účel obhliadky je exekútor oprávnený vymôcť si prístup na oceňovanú nehnuteľnosť." na to bola tá polícia...:cool: