Mirkaporada
04.08.08,08:58
Vyberiem peniaze z pokladne a vložím na svoj účet v banke. Mám na výdavkovom pokladničnom doklade v políčku vyplatené komu uvádzať aj názov banky, do ktorej som peniaze vložila alebo nie ?
Ďakujem.
m.hladka
04.08.08,07:57
Tieto chyby sú časté. Viacerí píšu banku, názov obchodu a pod., ale pretože ak vyberáš peniaze z pokladne, tak ich berieš do ruky ty, preto tam píšeš svoje meno. A opačne, ak vyberáš z banky do pokladne, tak tiež tam píšeš svoje meno, lebo banka ich dala tebe do ruky a nie do tvojej pokladne v obchode.
mariana11
04.08.08,09:43
To asi nebude až taký dôležitý údaj. Ja som stále písala banku a stále píšem. Daňová dontrola na to nevravela nič.
Ale mne sa to nevidí uvádzať tam niečo iné. Veď predsa tie peniaze ako výdavok dostane banka a nie osoba ktorá to do banky odnesie. Aj ked platím za tovar šoférovi,tak tam nie je jeho meno ale názov firmy ktorá tie peniaze dostane.
Mária.K.
04.08.08,09:52
To asi nebude až taký dôležitý údaj. Ja som stále písala banku a stále píšem. Daňová dontrola na to nevravela nič.
Ale mne sa to nevidí uvádzať tam niečo iné. Veď predsa tie peniaze ako výdavok dostane banka a nie osoba ktorá to do banky odnesie. Aj ked platím za tovar šoférovi,tak tam nie je jeho meno ale názov firmy ktorá tie peniaze dostane.
Podľa môjho názoru tie peniaze dostane fyzická alebo právnická osoba, ktorá je majiteľom účtu, na ktorý boli peniaze vložené. Banka je len peňažný ústav, ktorý príslušná osoba (fyzická alebo právnická) poverila vedením svojich finančných prostriedkov.
Monika V.
04.08.08,10:00
To asi nebude až taký dôležitý údaj. Ja som stále písala banku a stále píšem. Daňová dontrola na to nevravela nič.
Ale mne sa to nevidí uvádzať tam niečo iné. Veď predsa tie peniaze ako výdavok dostane banka a nie osoba ktorá to do banky odnesie. Aj ked platím za tovar šoférovi,tak tam nie je jeho meno ale názov firmy ktorá tie peniaze dostane.
Tiež si myslím, že to nie je až taký problém, či sa tam napíše banka alebo FO, ktorá tie peniaze fyzicky zobrala. Aj keď ja na VPD píšem šéfa, ale ak vyberám peniaze z banky tak banku. Mala som už kontrolu - nemali pripomienky.:)
m.hladka
04.08.08,10:30
DU pri kontrole to až tak nerieši, ale správne je to, čo som napísala. Veď pokladník by mal mať aj hmotnú zodpovednosť. A keď vyberiem peniaze z pokladne a nesiem ich do banky a niečo by sa cestou stalo, tak nie banka je za to zodpovedná, ale osoba, ktorá ich vybrala, a obrátene. Preto som napísala, že je to častá chyba, ktorá sa síce až tak nesleduje, ale je správne napísať meno toho, kto tie peniaze berie na ruku.
Monika V.
04.08.08,10:33
DU pri kontrole to až tak nerieši, ale správne je to, čo som napísala. Veď pokladník by mal mať aj hmotnú zodpovednosť. A keď vyberiem peniaze z pokladne a nesiem ich do banky a niečo by sa cestou stalo, tak nie banka je za to zodpovedná, ale osoba, ktorá ich vybrala, a obrátene. Preto som napísala, že je to častá chyba, ktorá sa síce až tak nesleduje, ale je správne napísať meno toho, kto tie peniaze berie na ruku.
No vieš, ja tiež dávam niekoľkokrát za rok spotrebu SZČO a pritom ich fyzicky nezobral. On vyberá peniaze z účtu hocikedy aj na vlastnú potrebu a ja nemám šancu ustriehnuť, kde ich minul. Ale čo inak spraviť, ak mi na konci roka vychádza 1mil. v pokladni, čo nie je možné? Nemalo by to tak byť správne, ale je to realita a myslím, že nie len u mňa.;)
evina
04.08.08,11:01
To asi nebude až taký dôležitý údaj. Ja som stále písala banku a stále píšem. Daňová dontrola na to nevravela nič.
Ale mne sa to nevidí uvádzať tam niečo iné. Veď predsa tie peniaze ako výdavok dostane banka a nie osoba ktorá to do banky odnesie. Aj ked platím za tovar šoférovi,tak tam nie je jeho meno ale názov firmy ktorá tie peniaze dostane.

Čo ovšem neznamená, že je to správne. Na Porade sú názory 50 na 50.
Môj je ten, že peniaze prenáša vždy nejaká fyzická osoba a nie firma alebo banka. Peniaze ako výdavok nedostane banka - peniaze práveže dostane tá osoba, ktorá ich prenesie pokladne na účet v banke - preto hovoríme o priebežnej položke alebo peniazoch na ceste - to je môj názor.

A podľa moje mienky by tam okrem názvu firmy mal byť aj ten šofér napr.... Ak sa peniaze stratia som zvedavá, kde v danej firme ich budete hľadať :)
evina
04.08.08,11:04
No vieš, ja tiež dávam niekoľkokrát za rok spotrebu SZČO a pritom ich fyzicky nezobral. On vyberá peniaze z účtu hocikedy aj na vlastnú potrebu a ja nemám šancu ustriehnuť, kde ich minul. Ale čo inak spraviť, ak mi na konci roka vychádza 1mil. v pokladni, čo nie je možné? Nemalo by to tak byť správne, ale je to realita a myslím, že nie len u mňa.;)
To je o niečom inom....
On tie peniaze fyzicky zobral - mal ich u seba a platil výdavky, resp. platil svojimi tak sa mu musia vrátiť. Šancu ustriehnuť, kde minul peniaze a koľko z toho je na osobnú spotrebu máš na základe predložených účtovných dokladoch, ináč by si nevedela, že máš tie priebežné položky v pokladni účtovať :) Že to v danom čase presne nezodpovedá to je o tom inom...
tetrisss
04.08.08,11:18
Kolkokrat sme uz riesili tento problem?;) a este sme sa k nejakemu vysledku nedobrali, ale je pravda, ze zatial som nepocula o ziadnej kontrole, co by vytkla jeden alebo druhy sposob, tak to uz nerieste.
suzi663
01.10.08,15:08
Chcela by som sa opýtať v akých prípadoch sa účtuje na priebežných položká? Len ak ide o prípad výberu z pokladnice do banky a naopak? ALebo sa priebežné položky používajú aj pri kúpe stravných lístkov a pri platení platobnou kartou (napríklad pri kúpe náradia). Ďakujem za odpoveď

Pretože mi bolo povedané, že sa to používa iba pri pokladni a banke, ale zároveň mám jeden postup pri účtovaní a tam sa to uvádza aj pri stravných lístkoch a pri platení platobnou kartou. Ešte raz ďakujem
zuhl
01.10.08,15:19
Tak ako píšeš, pri výberoch a vkladoch a aj pri stravných lístkoch a platení platobnou kartou.
suzi663
01.10.08,15:52
A ako to potom zaznamenám do peňažného denníka?

priebežná položka - výdavok ----- výdavok za nákup materiálu OZD
- na základe akého dokladu a s akým zápisom to zaznamenám?

VzBú - výdavok na BÚ -------- príjem priebežná položka

- tu priložím bloček + ústrižok ?
Rozalka
01.10.08,15:58
Banka: účtuješ výdavok bežný účet, +PP - neprikladáš nič
Interný doklad: priložíš doklad a zaúčtuješ -PP, a VOZD/VNZP/DPH - podľa dokladu
Rozalka
01.10.08,16:11
Kolkokrat sme uz riesili tento problem?;) a este sme sa k nejakemu vysledku nedobrali, ale je pravda, ze zatial som nepocula o ziadnej kontrole, co by vytkla jeden alebo druhy sposob, tak to uz nerieste.
Ja som sa už s tým stretla a veru museli prepísať všetky doklady (týkajúce sa odvodu hotovosti do banky).
Kontrolor povedal, to sú tu všetci ľudia vo firme, ľahko prepíšete.

Správny postup (podľa mňa), je vypísanie VPD s menom a podpisom toho, kto preberá peniaze, keď s nimi odchádza do banky.
Ak má niekto účty vo viacerých bankách
- ako napísať na VPD meno banky, ešte nevieme, kam a koľko odnesie
- ak vloží na viacej účtov, takto máme len jeden VPD
Lucinka23
10.03.12,15:58
Prosím Vás, SZČO vkladá pravidelne tržby na účet každý mesiac. Samozrejme, že vkladové lístky nepovažoval za dôležité zachovať tak ako veľa iných vecí. Môžem to zaúčtovať cez priebežné položky alebo mám radšej zvoliť výber-osobná spotreba - vklad-osobný vklad. Ono je zrejmé, že tie peniaze vklad z toho čo mal v pokladni, lebo tam mal veľa. Ale nám doklad od vkladu.

Ďakujem
Katarina
10.03.12,21:18
Tržbu mesačne účtovať ako POZD , odvod tržby na účet cez priebežné položky. V žiadnom prípade to nie je osobný vklad, sú to firemné peniaze vložené z pokladne na účet.
Lucinka23
11.03.12,18:31
Katka ďakujem za reakciu, viem, že sú to firemné peniaze ale išlo mi o to či môžem na priebežných položkách účtovať aj bez dokladu z banky o vklade peňazí na účet.