Iši
04.08.08,10:53
Prosím o poradu. Jeden obyvateľ bytovky, nie vlastník bytu udal SVB že dodávateľ termoventilov neprešiel výberovým konaním. Ako SVB, ktoré prevzalo bytovku bez koruny od podniku sme našli dodávateľa, ktorý objednané práce dodal, previedol a vyhotovil aj správu o Hydraulickom vyvážení vykurovacej sústavy bytovky. Bolo to v roku 2002. Pred mesiacom obvinil predsedu a výbor, že nebolo výberové konanie, teda z klientelizmu a korupcie. Celú záležitosť vyšetruje polícia a nakoniec to vyzerá tak, že SVB bude obvinené z porušenia zákona. Zaujíma ma, či po 6 rokoch sa jedná o napadnuteľnú záležitosť a či SVB, ktoré je združením súkromných vlastníkov musí na každú prácu vykonávať výberové konanie. Samozrejme, že záležitosť bola prejednaná na členskej schôdzi a nik nemal pripomienky. Jeden nájomník - nie vlastník má v pláne SVB rozbiť takýmto udaním, aj keď nemá najmenší dôkaz. Teda aké práva majú vlastníci, ktorí nesúhlasia s nápadmi nájomníkov?
Ide mi o princíp, pretože po prečítaní zákonov som presvedčená, že výberové konanie zo zákona musí prebehnúť v tých prípadoch, keď sa jedná o verejný záujem a o finančné prostriedky štátneho rozpočtu, prípadne dotácie. Akciu sme financovali tým, že časť bola uhradená z Fondu opráv a na časť nákladov sme sa zložili.:confused:
Chobot
04.08.08,09:40
Prosím o poradu. Jeden obyvateľ bytovky, nie vlastník bytu udal SVB že dodávateľ termoventilov neprešiel výberovým konaním. Ako SVB, ktoré prevzalo bytovku bez koruny od podniku sme našli dodávateľa, ktorý objednané práce dodal, previedol a vyhotovil aj správu o Hydraulickom vyvážení vykurovacej sústavy bytovky. Bolo to v roku 2002. Pred mesiacom obvinil predsedu a výbor, že nebolo výberové konanie, teda z klientelizmu a korupcie. Celú záležitosť vyšetruje polícia a nakoniec to vyzerá tak, že SVB bude obvinené z porušenia zákona. Zaujíma ma, či po 6 rokoch sa jedná o napadnuteľnú záležitosť a či SVB, ktoré je združením súkromných vlastníkov musí na každú prácu vykonávať výberové konanie. Samozrejme, že záležitosť bola prejednaná na členskej schôdzi a nik nemal pripomienky. Jeden nájomník - nie vlastník má v pláne SVB rozbiť takýmto udaním, aj keď nemá najmenší dôkaz. Teda aké práva majú vlastníci, ktorí nesúhlasia s nápadmi nájomníkov?
Ide mi o princíp, pretože po prečítaní zákonov som presvedčená, že výberové konanie zo zákona musí prebehnúť v tých prípadoch, keď sa jedná o verejný záujem a o finančné prostriedky štátneho rozpočtu, prípadne dotácie. Akciu sme financovali tým, že časť bola uhradená z Fondu opráv a na časť nákladov sme sa zložili.:confused:

Pokiaľ poznám zákon o vlastníctve bytov, tak ten neprikazuje vyslovene urobiť výberové konanie na každú opravu. Je to na dohode vlastníkov. Pokiaľ by v stanovách uviedli, že SVB je povinné pri každej oprave urobiť výberové konanie, tak to musia urobiť. Niekedy ale nemá zmysel robiť výberové konania.

Takže nech si polícia spraví svoju prácu, veď trestné oznámenie nebolo kvôli tomu, že SVB neurobilo výberové konania, ale pre podozrenie z korupcie. Ak sa to nepreukáže, tak pre nevypísanie výberového konania asi nebude trestné stíhanie. Jedine keby sa preukázalo, že dodávateľ dal napr. predsedovi úplatok.

Navyše, ak členská schôdza odsúhlasila dodávateľa, nemá zmysel vypisovať výberové konanie.
Iši
04.08.08,14:27
Srdečná vďaka.
Halli
04.08.08,14:48
Prosím o poradu. Jeden obyvateľ bytovky, nie vlastník bytu udal SVB :confused:

S takým by som sa byť políciou ani nebavil. Celé je to nejaké podivné... Chobot to napísal správne, ale myslím, že za tým všetkým bude nejaké vybavovanie si účtov... :(
lubica_02
04.08.08,15:04
alebo závisť ?
Iši
04.08.08,19:18
Žiaľ Bohu je to tak. Ale sme vycítili, že polícia to chce rozmazať a napadnúť. Nepochopili, že je tu snaha o to, aby v rámci SVB robil hocikto, len nie tí, čoi sa snažia. (predseda za prácu za 4 roky nedostal ani korunu. Ten udávač má 80 rokov a nechcú pochopiť, že tiež robí všetko preto, aby on nemusel platiť, ale sa priživoval ako za komančov
Iši
04.08.08,19:21
Jedná sa o jedno a aj to druhé, ktoré ste uviedli. Vďaka. Aspoň vieme, že nie sme sami, ktorí za prácu dostanú ubližovanie
lubica_02
04.08.08,19:46
S tým sa musíš zmieriť a vyrovnať - mňa jeden ujo - mal tiež viac ako 80 vytáčal,a pritom som trpezlivá a vážim si starších ľudí, aj keď ani ja nemám 20.Všetko napádal, útočil, kontroloval , mňa oplzlo napádal. Raz si zobral na starosť firmu čo opravovala okná na schodisku , museli dať skrutky aké on kúpil a žienky ho skoro roztrhali, lebo an rozobratie okien potrebovali kľúč namiesto skrutkovača. Skrátka robil všetko naopak.
Dnes som rada, že ten dom nespravujem.
Všetko u vás dobre dopadne a jeden ješitný dedko dostane na frak.
Orim
04.08.08,20:35
Prečo sa s ním vôbec bavíte ak nie je majiteľom bytu? Má od majiteľa nejaké splnomocnenie. Ak nie nemá na nič nárok čo sa týky informácií o spoločenstve a vy sa mu vôbec nemusíte spovedať.
Kludne to povedzte aj polícii.
felix1
04.08.08,20:37
Doporucujem Vam v buducnosti poziadat najomnika aby opustil priestor v ktorom sa kona stretnutie vlastnikov, pokial nema notarsky overene splnomocnenie vlastnika nehnutelnosti ktoru uziva ako najomnik.
Po dorieseni pripadu na policii a nepreukazani sa podstaty obvinenia, doporucujem zvazit zalobu na tuto osobu za krive obvinenie ( minimalne to prispeje k tomu, aby zvazil taketo neuvazene a nepodlozene konanie ).
Ak sa SVB rozhodne ze travu pred domom bude kosit firma z Mexika a odhlasuje to potrebnou vacsinou, nema pravo dodatocne spochybnit toto rozhodnutie ziaden clen SVB. Podmienkou vyberu nie je najnizsia cena!!!
V buducnosti by som vyzval kazdeho vlastnika na spoluucast pri zabezpecovani dodavatelov. Po ukonceni dohodnuteho terminu na predkladanie ponuk nema nespokojny vlastnik zakonne a ani moralne pravo napadnut vyberove konanie.