Glanka
04.08.08,13:02
Prosím o radu. Ide o pozemok za domom, používame ho od roku 1991, na liste vlastníctva nefiguruje žiaden jeho vlastník, momentálne o tento kúsok prejavila záujem kontrétna osoba, nie obecný úrad. OÚ ma vyzval na udanie stanoviska. Mám prednostné právo na jeho odkúpenie? Srdečne ďakujem za informáciu.
Chobot
04.08.08,11:39
Prosím o radu. Ide o pozemok za domom, používame ho od roku 1991, na liste vlastníctva nefiguruje žiaden jeho vlastník, momentálne o tento kúsok prejavila záujem kontrétna osoba, nie obecný úrad. OÚ ma vyzval na udanie stanoviska. Mám prednostné právo na jeho odkúpenie? Srdečne ďakujem za informáciu.

Tu asi nepôjde o odkúpenie, keďže neexistuje vlastník pozemku, ale o vydržanie. A vydržať máte právo vy. Skúste to urýchlene vyriešiť - vydržanie - cez nejakého právnika. Je to v Obč. zákonníku § 134:

§ 134
Vydržanie


(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

(2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125).

(3) Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.

(4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.
Glanka
04.08.08,11:46
Veľmi pekne Vám ďakujem, upriamím pozornosť týmto smerom....želám pekný deň