Janette
24.04.05,22:40
Ahojte, takto večer. Otázka: viem, že to bude znieť blbo, ale som popletená:
1. keď vystavím FA /môj príjem/, napr. 20.03.2005 s platnosťou ihneď, a do dnešného dňa mi ju nezaplatili čo s DPH???, musím ju ,,odviesť,,??
Vevey
24.04.05,20:47
Ano odvedies ju a to do 25.4.2005. Ani keby ti ju nikdy nezaplatili, aj tak. A splatnost ihned sa nepatri, daj tam nejaky normalny datum, napr. 21.3.2005, alebo 14 alebo 30 dni.
Janette
24.04.05,20:52
Ďakujem. Nepíšem ihneď-píšem samozrejme dátum. Ale vieš čo ma poplietlo?
Že pri FA, ktorá je zaplatená na viacej krát sa má DPH ,,odvádzať,, postupne, ako sa platí???.... tak potom ako to je?? Potom by sa mala DPH aj pri takejto platbe na viacej krát zaplatiť na začiatku celá DPH!!! áno?? prosím odpoveď.
andrej_rv
24.04.05,20:58
Žanet, to, či Ti faktúru zaplatia naraz, na 5x alebo nikdy, vôbec nemá vplyv na Tvoju daňovú povinnost. Ty musíš odviesť DPH za príslušné zdaňovacie obdobie zo všetkých faktúr, ktoré si v tom zdaňovacom období vystavila. Je to jedno, ako a kedy Ti ich splácajú.
Janette
24.04.05,21:02
Minule som tu mala otázku na zálohové platby. Odpovedali mi, že z každej platby mám postupne odvádzať DPH aj to tak robím. Ale teraz vlastne čítam, že v podstate mám odviesť DPH /ak sa to nestihne zaplatiť v kvartáli/ pekne celú. Áno? Ď.
Vevey
24.04.05,21:06
Nie platby na viackrat, ale opakovane a ciastkove platby sa zdanuju inak. Mozno i stavbari ciastkovo odovzdavajuci stavbu to riesia postupne.
Ale teba sa to vobec netyka, teba sa tyka, co napisal Andrej. Este inak by to bolo, keby si im vystavila zalohovu fakturu, tu keby ti uhradili, a ty si az potom dodala sluzbu ci tovar, tak az potom vystavis fakturu s ktorou je pre nich spojeny narok na odpocet a pre teba povinnost odviest. Ak mas neplaticov, ries to cez zalohove faktury, az ich zaplatia, potom dodaj, fakturuj a odvadzaj.
Janette
24.04.05,21:15
Vevey a Andrej. Ani si neviete predstaviť ako ste mi pomohli. Mám práveže aj klieta, ktorému robím aj zálohové FA. Bola som v tom priznám sa, troška zapletená. Jedni hovoria inak, druhí zas inak. Ale teraz som normálne dostala priamu a rýchlu odpoveď, čo som presne potrebovala už dávnejšie. Takže celý problém mám zapečatený v ďaka Vám. Pokojnú dobrú nôcku. Ahojte ste super.
pyton
25.04.05,05:14
Mňa v tejto súvislosti napadlo, na vystavené zálohové faktúry dávam niekedy aj DPH alebo nikdy?
janaGT
25.04.05,05:22
Mňa v tejto súvislosti napadlo, na vystavené zálohové faktúry dávam niekedy aj DPH alebo nikdy?Na zálohovú fa dph nedávaš, až keď ti zaplatia, tak do 15 dní musíš k tejto zálohovej fa urobiť ostrú fa aj s DPH. Cena na zálohovej fa je cena vrátane dph.
Beata121
25.04.05,05:22
Ahoj Pyton, podla mna na zalohovú faktúru DPH neuvadzaš, ale si povinný do 15 dní po uhrade vystavit fakturu daňový doklad, na ktorej DPH uvedies.
Olgica
25.04.05,05:38
Na zálohovú fa nemusíte v sume vyčísliť DPH ale musí tam byť zrejmé, že to je suma s DPH. Po úhrade tejto zál. fa vystavíte ostrú fa, kde vyčíslite DPH a k úhrade bude 0,-Sk.
janaGT
25.04.05,05:46
Na zálohovú fa nemusíte v sume vyčísliť DPH ale musí tam byť zrejmé, že to je suma s DPH. Po úhrade tejto zál. fa vystavíte ostrú fa, kde vyčíslite DPH a k úhrade bude 0,-Sk.Nie že nemusíte, ale nemôžete .... a ako myslíš to, že musí tam byť zrejmé, že je to suma s DPH?
mv66
25.04.05,06:16
Ak vystavuje ZF na celu sumu, tak v nej cistka DPH musi byt zapocitana, len nesmie byt na ZF uvedene: DPH 190,-. Teda toto je napr. pre zaklad 1000,- Celkova fakturovana suma: 1190,-. Ak potom na Fa sa to rozpise.
Mam ale iny problem: ako sa vystavenie ZF predkontuje?
Dada
25.04.05,06:23
Ak vystavuje ZF na celu sumu, tak v nej cistka DPH musi byt zapocitana, len nesmie byt na ZF uvedene: DPH 190,-. Teda toto je napr. pre zaklad 1000,- Celkova fakturovana suma: 1190,-. Ak potom na Fa sa to rozpise.
Mam ale iny problem: ako sa vystavenie ZF predkontuje?
Zálohové faktúry sa neúčtujú!
janaGT
25.04.05,06:24
súhlasím s Dadou, neúčtovať zálohové faktúry
mv66
25.04.05,06:29
Paci sa mi to, ale kde na to mate oporu? Nie je to uctovny alebo danovy doklad? Ani prijatu zalohovu fakturu ani vystavenu?
Dada
25.04.05,06:31
Paci sa mi to, ale kde na to mate oporu? Nie je to uctovny alebo danovy doklad? Ani prijatu zalohovu fakturu ani vystavenu?
Neúčtuješ ani prijatú ani vystavenú zálohovú faktúru! Účtuješ len prijatú alebo poskytnutú zálohu!
janaGT
25.04.05,06:35
skús popozerať aj staršie príspevky, je ich tu veľa napr.:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=4404&highlight=z%E1lohov%E1+fakt%FAra
Beata121
25.04.05,06:36
Neúčtuješ ani prijatú ani vystavenú zálohovú faktúru! Účtuješ len prijatú alebo poskytnutú zálohu!
Suhlasim s Dadou, zalohové faktúry sa neúčtujú.
Na zaklade zalohovej faktury sa uhradza, po uhrade vznika povinnost vystavit fakturu danovy doklad aj s DPH, ked je to v jednom mesiaci je to ok, ak nie potom sa musi zauctovat DPH z platby/uhrady interným dokladom... Inac pekna blbost, to musel vymyslet vazny inteligent...
Dada
25.04.05,06:39
Sú programy, ktoré nedovolia "neúčtovať", tak v takomto prípade to riešim tak, že danú zálohovú faktúru účtujem na rovnaké strany (napr. 311/311, 321/321). Ale sú programy, ktoré dovolia "neúčtovať" zálohové faktúry. Záleží aký využívaš.
mv66
25.04.05,06:41
Dakujem za rady. Skusim ten link.
pyton
25.04.05,07:17
Aj ja ďakujem pekne za rady.:)
KON-EKON
25.04.05,07:58
Čítala som si Vaše odpovede nuž a moje skúsenosti hovoria, že od 1.8.2003 sa zdaňuje i zálohová fa,ale po úhrade, alebo ak ste ju už vystavili s DPH, nakoľko máte isté, že kupujúci zaplatí. Je to uhol pohľadu. Ak niekomu zasielate zálohovú fa, môžete v nej uviesť všetky iniciály, teda tovar + DPH, vtedy je to jasné, ale ak zasielate len sumu, s názvom služby či tovaru, kde sa DPH neuvedie, je v cene, ste povinný po zaplatení vystaviť faktúru s DPH kupujúcemu v znení textu že ide o zálohu + DPH. Kupujúci má právo na odpočet DPH. Príklad, firma montuje zariadenie a zašle zál. fa kupujúcemu bez DPH, ako nedaň. doklad. Po úhrade je povinný predávajúci do 15 dní zaslať už fa dňový doklad, kde bude rozpis že ide o zálohu + DPH. Po vystavení už riadnej faktúry, kedy bola dodávka splnená, sa odpočíta zálohová faktúra aj s DPH, takže daňová povinnosť je už len zo zvyšku. Mala som na to daňovú kontrolu. Bežne tak účtujú aj firmy robiace služby na zákazku. Ako príklad Vám môže poslúžiť ak kupujete Poracu - tam máte zálohové fa, potom Vám vystavia riadnu fa. Dátumom zdaň.plnenia je vlastne deň prijatia platby. Ale ak Vám uhradia na viackrát zálohu, dodávka sa má uskutočniť až od 1-2 mesiace, tak musíte kupujúcemu vystaviť z týchto platieb na konci mesiaca v ktorom boli platby prijaté riadne fa, ako riadne daňové doklady. Účtovne máte účet 314 poskytnuté preddavky, u druhej strany je to účet 324 - prijaté preddavky. a to 314,/211, resp. 314,/221, 211/324,221/324,(tu pripojte tú zálohovú fa, k platbe), keď bude riadna fa, tak 311, /602,604,343,315. Ak bude vystavená riadna fa na zálohu, tak treba rozúčtovať 315 a 343 na tejto faktúre a to na MD -315 + 343, tú sumu, čo zo zálohy tvorií DPH. Pri vyúčtovaní konečnej fa na 311 už DPH len v sume, ktorú doúčtúvate aj keď rozpis na fa musí rozpísať.Takto to robím už od 1.8.2003. Snáď sa to dá pochopiť. Majte sa.
Vevey
25.04.05,09:46
Dakujem, dobra rada, ale mam pocit, ze ty uctujes prijatie resp.poskytnutie preddavku, ale nie prijatie resp.vystavenie ZF.
Vevey
25.04.05,09:47
Ta odporucana porada mi vobec neporadila, len sa tam hadaju ci sa ma ci sa nema, ziadne odvolanie sa na zakon.
andrej_rv
25.04.05,14:03
Paci sa mi to, ale kde na to mate oporu? Nie je to uctovny alebo danovy doklad? Ani prijatu zalohovu fakturu ani vystavenu?Presne tak ako píšeš - zálohová faktúra nie je žiadny doklad - ani daňový ani účtovný ( je to len akási výzva k platbe). Je trošku chyba, že pri týchto diskusiách sa nie vždy problémy označujú správnymi pojmami a potom môže mať niekto z toho guláš (napr zálohová fa sa zamieňa s faktúrou - daňovým dokladom za prijatý preddavok).
Ja nepoviem, aby si niekto nejakým spôsobom neviedol operatívnu evidenciu zálohových faktúr (napr. hoci aj na nejakom podsúvahovom účte), najmä ak ich má viac, ale normálna predkontácia resp. účtovanie zálohových faktúr nemá žiadnu oporu v zákone. Jej prijatím resp. vystavením sa nemení v účtovnej jednotke ani stav záväzkov ani stav pohľadávok.
Prvá operácia súvisiaca so zálohovými faktúrami, ktorá sa musí premietnuť v účtovníctve, je až prijatie resp. úhrada platby požadovanej zálohovou faktúrou, a to buď na účte 324 u príjemcu alebo 314 u platcu preddavku.
Na základe prijatej platby pred dodaním tovaru alebo služby vznikne platiteľovi daňová povinnosť v deň prijatia platby (§19 ods. 4 zákona o DPH), na túto platbu je povinný vystaviť faktúru (druhá veta § 71 ods. 1).
Ak dôjde k prijatiu zálohovej platby a zároveň k dodaniu tovaru alebo služby zaplatenej týmto preddavkom v tom istom mesiaci, môže platiiteľ vystaviť jednu faktúru ( štvrtá veta § 71 ods. 1).
Zjednodušene - ak je preddavok prijatý v tom istom mesiaci, sko sa dodá tovar alebo služba, netreba vystavovať samostatnú faktúru na preddavok a samostatnú na tovar, len sa na faktúre odpočíta suma prijatého preddavku.
Ak je však preddavok prijatý v inom mesiaci ako dôjde k splneniu dodávky, platiteľ je povinný vystaviť samostatnú faktúru na preddavok a samostatnú na tovar alebo službu, na ktorej sa potom odpočíta suma a DPH z fa za preddavok.
Keďže zálohová fa nie je daňový ani účtovný doklad, suma na nej sa má uvádzať vrátane DPH. (Základ a DPH by sa na nej nemal uvádzať aj preto, aby náhodou nedošlo k jej zámene s daňovým dokladom).
Pokiaľ by niekto mal záujem o nejaké vzorové zaúčtovanie týchto operácií, tak nech sa ozve. môžem to dať ako prílohu.
Vevey
25.04.05,14:33
Presne tak ako píšeš - zálohová faktúra nie je žiadny doklad - ani daňový ani účtovný ... guláš ...
Pokiaľ by niekto mal záujem o nejaké vzorové zaúčtovanie týchto operácií, tak nech sa ozve. môžem to dať ako prílohu.
Dakujem, vysvetlil si to skutocne dokonale. Napriek tomu, prosim o ten priklad, lebo nam obcas chodia 3 doklady na 1 zalezitost a vazne neviem, co tam predkontovat. Najprv pride ZF, potom F-len na ucely odpoctu DPH a F-ktoru nemozno pouzit na ucely odpoctu DPH (presne takto je to na nich napisane), ale ktora suvisi uz s dodanim toho preddavkovo zaplateneho tovaru ci sluzby. Aha, este som zabudla, medzi ZF a F1 zaplatime celu sumu.
Vopred vdaka.
ayya
25.04.05,17:01
Neviem, či nebudem opakovať už napísané, ak áno sorry ... Mne v tomto dosť pomohlo sa na to pozerať "historicky" - ako to vlastne vzniklo: Kedže DPH - má to aj v názve je z pridanej hodnoty - teda z toho, čo ja ako podnikateľ pridám na hodnote k tomu, čo predávam. Napr. kúpim látku, ušijem šaty - pridala som "hodnotu" ušitia, k tomu ušitiu som povinná dopočítať daň a "vyinkasovať" od odberateľa odviesť štátu.
Základom pre výpočet "sumy dane" je "zdaniteľné plnenie". Jedného dňa napadlo podnikateľov, že: dodám šaty bez jedného gombíka, nechám si ich iba "zálohovo" zaplatiť (o 5 Sk lacnejšie) a v tomto mesiaci nemusím odviesť DPH, a ostrú faktúru vystavím ... čo ja viem, aj za pol roka :-)
Tým sa štátu dostávalo v bežnom období menej peňazí, lebo sa takto DPH presúvala do neskorších období. To naštvalo zákonodarcov a tak povedali: dobre - odteraz "uhradené zálohy" budeme považovať tiež za "zdaniteľné plnenie", z ktorého sa bude daň odvádzať.
Takže odvtedy - 1.8.2003 keď ti niekto uhradí zálohu napr. 100 tis. tak za ten mesiac, v ktorom si ich prijala - si povinná z nich odviesť daň. Aj to "vypapierovať" - vystaviť doklad. Tá suma zálohy potom predstavuje plnenie, ktoré už "akože" obsahuje aj + 19%. Sama si to rozpočítaš na: 84030,- (akože základ dane) + 15970 (t.j.19% k základu). Aspoň že tu existuje spravodlivosť, že ak to ja musím odviesť, tak môj odberateľ si to môže odpočítať.
Keď sa potom vystaví "ostrá faktúra" z celej sumy zdaniteľného plnenia, tak v nej si zase zálohu odpočítaš - presne tak isto rozdelenú (na základ + 19%) ako predtým. V prípade, že odberateľ zálohovo zaplatil už celú sumu dodávky - tak potom v ostrej faktúre k úhrade zostáva nula. To občas musíme použiť u odberateľov, ktorí zvyknú tvrdiť, že zaplatia "maňána" :-)
Nespravodlivé to bolo za Kozlíka (tuším od 1995) keď na jednej strane dodávateľ musel z vystavenej faktúry daň odviesť aj keď za ňu ešte nedostal peniaze, na druhej strane odberateľ si ju mohol odpočítať až po zaplatení - tým štát mohol disponovať tými peniazmi, ktoré sa im nahromadili z toho časového nesúladu. Hnusáci ! :-) A vlastne odvtedy začali podnikatelia húfne používať "zálohy", ktoré sa vtedy nepovažovali za zdaniteľné plnenie :-)
Manual
25.04.05,17:10
Ale najspravodlivejšie by bolo, odvádzať DPH vždy až po uhradení. Pretože takto vždy štát na tom zarobí a firmy štát stále úverujú.
Ale zdravého sedliackeho rozumu sa v zákonoch asi nedočkáme.
Pekný večer...
ayya
25.04.05,17:47
....lebo nam obcas chodia 3 doklady na 1 zalezitost a vazne neviem, co tam predkontovat. Najprv pride ZF, potom F-len na ucely odpoctu DPH a F-ktoru nemozno pouzit na ucely odpoctu DPH (presne takto je to na nich napisane), ale ktora suvisi uz s dodanim toho preddavkovo zaplateneho tovaru ci sluzby. Aha, este som zabudla, medzi ZF a F1 zaplatime celu sumu. ...Myslím, že tak je to ok - lebo:
ZF - to je iba pre teba info - koľko máš uhradiť ... neúčtuje sa
F 1 - to je to "vypapierovanie" - máš doklad na odpočet DPH - aby si si mohla sumu DPH v nej uvedenú odpočítať v daňovom priznaní v mesiaci úhrady ZF ... účtuješ iba o depeháčke
F 2 - to je špecifikácia dodávky - aby si vedela, kam to dať do nákladov - účtuješ už iba o dodávke bez depehá, lebo tú si už zaúčtovala z F1 a musíš si vymyslieť nejaký systém, aby si vedela, čo k čomu patrí.
tak asi :)
andrej_rv
25.04.05,20:02
.. prosim o ten priklad, lebo nam obcas chodia 3 doklady na 1 zalezitost a vazne neviem, co tam predkontovat. Najprv pride ZF, potom F-len na ucely odpoctu DPH a F-ktoru nemozno pouzit na ucely odpoctu DPH (presne takto je to na nich napisane), ale ktora suvisi uz s dodanim toho preddavkovo zaplateneho tovaru ci sluzby...V prílohe som Ti pripol 2 spôsoby účtovania faktúr na DPH z prijatých preddavkov - výklad účtovania podľa DRSR a účtovanie podľa audítorskej spoločnosti HZ PKF. Ja používam ten druhý spôsob.
Vevey
26.04.05,12:34
V prílohe som Ti pripol 2 spôsoby účtovania faktúr na DPH z prijatých preddavkov - výklad účtovania podľa DRSR a účtovanie podľa audítorskej spoločnosti HZ PKF. Ja používam ten druhý spôsob.
Dakujem, presne toto som potrebovala, aj mne sa ten 2. sposob zda lepsi, aj ked doteraz som na 379 nieco podobne neuctovala.
A pri vystavenych sa to uctuje zrkadlovo cez 378? (Doteraz sme sice nic take neuctovali, lebo sme nevystavovali fakturu len na odpocet DPH, ale mozno niekedy prijmeme zalohu v skorsom mesiaci nez posleme tovar a potom budeme musiet.)
ayya
26.04.05,18:16
V prílohe som Ti pripol 2 spôsoby účtovania faktúr na DPH z prijatých preddavkov - výklad účtovania podľa DRSR a účtovanie podľa audítorskej spoločnosti HZ PKF. Ja používam ten druhý spôsob.
Andrej, smiem sa spýtať? Pozerala som si tie dva spôsoby od Teba. Máme za minulý rok také prípady iba dvakrát, takže žiadna katastrofa. ;) Ale trošku si ma zneistil. Mám to rovnako zaúčtované, ako Ty, až na tú poslednú faktúru. To mám zaúčtované priamo oproti 379, nie už oproti 343. Teda:
D 321 (1190 Sk), MD 5xx (1000 Sk) a MD 379 (190 SK) a samozrejme úhradu 321/314 . Osobne si myslím, že by som to takto pri kontrole obhájila, ale možno mi niečo uniká. Môžeš sa mi k tomu vyjadriť? Vďaka :)
andrej_rv
26.04.05,19:18
Andrej, smiem sa spýtať? Pozerala som si tie dva spôsoby od Teba. Máme za minulý rok také prípady iba dvakrát, takže žiadna katastrofa. ;) Ale trošku si ma zneistil. Mám to rovnako zaúčtované, ako Ty, až na tú poslednú faktúru. To mám zaúčtované priamo oproti 379, nie už oproti 343. Teda:
D 321 (1190 Sk), MD 5xx (1000 Sk) a MD 379 (190 SK) a samozrejme úhradu 321/314 . Osobne si myslím, že by som to takto pri kontrole obhájila, ale možno mi niečo uniká. Môžeš sa mi k tomu vyjadriť? Vďaka :)Ayya, nehcel som Ťa zneistiť, máš to zaúčtované dobre, možno som to uviedol trošku komplikovanejšie. Rozdiel v účtovaní výslednej faktúry je zrejme z toho, že len Ty si už na poslednej faktúre vôbec neúčtovala DPH (zrejme preddavok bol na celú hodnotu faktúry a celá daňová povinnosť sa vysporiadala už pri preddavku). Ten môj príklad platí aj na prípady, keď preddavok tvorí len časť celkovej sumy, vtedy je podľa mňa aj kvôli prehľadnosti voči kontrolórom DÚ uviesť sumu DPH z celej faktúry a potom odúčtovať uhradenú DPH. A ja mám na DPH dosť podrobnú analytiku na účte 343 (aj keď nie až v takom rozsahu, ako to doporučuje DRSR :) ), takže aj preto mám zaúčtované 343/321 a 379/343, a Ty priamo 379/321.
andrej_rv
26.04.05,19:25
...A pri vystavenych sa to uctuje zrkadlovo cez 378? (Doteraz sme sice nic take neuctovali, lebo sme nevystavovali fakturu len na odpocet DPH, ale mozno niekedy prijmeme zalohu v skorsom mesiaci nez posleme tovar a potom budeme musiet.)Áno, pri príjemcu preddavku je to v podstate také isté účtovanie, ale cez 324 a 378. Videl som aj iné výklady účtovania, spôsob môže byť do istej miery ovplyvnený aj používaným softvérom, ale mne sa toto pozdáva najlepšie (a keď to prišlo do "módy", počul som aj neoficiálne stanovisko z DÚ, že je jedno, ako je to zaúčtované, len nech je z účtovania zrejmé, koľko DPH sa musí odviesť :) ).
Vevey
26.04.05,19:33
Áno, pri príjemcu preddavku je to v podstate také isté účtovanie, ale cez 324 a 378. Videl som aj iné výklady účtovania, spôsob môže byť do istej miery ovplyvnený aj používaným softvérom, ale mne sa toto pozdáva najlepšie (a keď to prišlo do "módy", počul som aj neoficiálne stanovisko z DÚ, že je jedno, ako je to zaúčtované, len nech je z účtovania zrejmé, koľko DPH sa musí odviesť :) ).
Ano, myslela som samozrejme i 324 namiesto 314, ale teraz s tym zvyskom vlastne neviem, lebo tie moznosti odpoctu a povinnosti odvodu az take zrkadlove asi nie su. Musim to prejst podrobne, potom sa este spytam.
Ovplyvnene softverom? Citala som, ze pouzivas vlastny.
andrej_rv
26.04.05,19:44
Ano, myslela som samozrejme i 324 namiesto 314, ale teraz s tym zvyskom vlastne neviem, lebo tie moznosti odpoctu a povinnosti odvodu az take zrkadlove asi nie su. Musim to prejst podrobne, potom sa este spytam.
Ovplyvnene softverom? Citala som, ze pouzivas vlastny.Vevey, možno Ti viac pomôže, keď si preštuduješ to účtovanie priamo u zdroja, kde som to čerpal - je to stránka www.hzpkf.sk (http://www.hzpkf.sk) (ináč veľmi dobrá, aj keď celkom iného zamerania ako PORADA). A s tým softvérom som myslel tak, že niektoré programy majú priamo v užívateľskej príručke popísané účtovanie, aby ten zdaňovaný preddavok korektne "zožrali" (v príklade to samozrejme nie je, ale napr. ja mám pri preddavku ešte jeden zápis na podsúvahovom účte, aby som do knihy DPH a výkazu dostal aj príslušný základ DPH, ako to majú vyriešené iní, to neviem).
Vevey
27.04.05,13:04
Andrej, dakujem, aj tie povinnosti aj narok na odpocet su zrkadlove, kedze uz nie su pre odpocet ziadne platby nevyhnutne. Takze uz mam v tom jasno, este raz vdaka.