dark32
04.08.08,13:38
ahojte poraďáci

Manželka otváre predajňu second hand - odevy a doplnky a neviem ako mám pomenovať - zapísať položky tovaru v ERP aby na dokladoch z ERP bol názov tovaru v súlade zo zákonom ?

1. stačí len všeobecne rozdeliť položky ako textil, obuv, doplnkový tovar, ...

alebo podrobnejšie

2.nohavice, tričká, mikiny, rifle, blúzky, šaty, plavky, bundy, botasky,......

alebo ešte podrobnejšie

3. pánske nohavice, dámske tričko s krátkym rukávom, letná mikina. trojštvrťové dámske rifle, letná bunda do pása, .....

počul som, že vraj SOI si pri kontrolách potrpí na presnom označení výrobku na dokladoch z ERP.

:mee: Prosím poraďte som v koncoch vopred ďakujem :mee:
richardg
05.08.08,06:34
dobrý, ja mám svadobný salón a pýtala som sa na toto na DU a tam my povedali že stačí všeobecne, aj ja mám len predaj svadobných šiat, požičanie svadobných šiat, predaj doplnkov.....
dark32
05.08.08,07:41
dík richardg

má niekto este iné skúsenosti ?
dark32
06.08.08,06:17
nikto mi nevie poradit ???
Dada
06.08.08,06:23
Ja som minule v kvetinárstve kupovala kyticu a pani mi vravela, že vystavenie bločku z ERP bude troška dlhšie trvať, lebo že musí nablokovať každú trávičku, kvietoček a ozdobu zvlášť. Pritom si myslím, že by stačilo mať na bločku len "kytica". Nie?
linko1
06.08.08,06:39
my sme mali kontrolu a vyžadovali presné označenie tovaru, nestačia len kategórie, ale podľa mna záleží na kontrole...
Zita5
06.08.08,06:47
Vyhláška ERP
55

§ 2
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie

s) názvom tovaru pomenovanie predávaného tovaru, ktoré dostatočne vyjadruje vecný obsah tovaru, je spravidla vyjadrené podstatným menom, ku ktorému sa môžu pripojiť ďalšie slová vyjadrujúce najmä vlastnosti tovaru; názvom tovaru je aj jeho skrátený názov, z ktorého je zrejmá identifikácia predávaného tovaru,



Myslím ,že je to jasné .

Dopĺňam : Doporučujem si preštudovať celú vyhlášku .
linko1
06.08.08,06:52
ja tomu rozumiem tak, že stačí teda aj kategória... rozumiem tomu dobre?
Zita5
06.08.08,06:57
Podľa môjho názoru a ako to chápem ja ...nestačí len textil ,školské potreby ... je potrebné presnejšie pomenovanie nohavice,rifle,tričko, zošit 444,zošit 524,ceruzka atď atď .

P.S. Ak si dôkladne pomenujeme tovar pri nahadzovaní PLU do pokladne , uľahčí to potom aj prácu pri inventúre , prehľadnosť v zásobách , nemôžem zabudnúť pripomenúť , že aj zamestnanci potom nemôžu robiť , čo chcú , nakoľko bude presná evidencia a v neposlednom rade budú aj kontrolné inštitúcie spokojné .

A ja vždy dávam ako príklad také potraviny , tiež nekupujeme potraviny , ale kupujeme mlieko , hladkú múku , jogurt malinový a tak ďalej .
linko1
06.08.08,07:05
[quote=Zita5;790817]
Vyhláška ERP

55


§ 2
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie

s) názvom tovaru pomenovanie predávaného tovaru, ktoré dostatočne vyjadruje vecný obsah tovaru, je spravidla vyjadrené podstatným menom,

ku ktorému sa môžu pripojiť ďalšie slová vyjadrujúce najmä vlastnosti tovaru; názvom tovaru je aj jeho skrátený názov, z ktorého je zrejmá identifikácia predávaného tovaru,


môžu ale nemusia sa tam doplniť špecifické udaje tovaru...
tak by som si to vysvetlila ja...
Zita5
06.08.08,07:21
[quote=Zita5;790817]
Vyhláška ERP



55


§ 2
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie

s) názvom tovaru pomenovanie predávaného tovaru, ktoré dostatočne vyjadruje vecný obsah tovaru, je spravidla vyjadrené podstatným menom,

ku ktorému sa môžu pripojiť ďalšie slová vyjadrujúce najmä vlastnosti tovaru; názvom tovaru je aj jeho skrátený názov, z ktorého je zrejmá identifikácia predávaného tovaru,


môžu ale nemusia sa tam doplniť špecifické udaje tovaru...
tak by som si to vysvetlila ja...

Stojí za to si pozrieť aj túto diskusiu :

http://www.porada.sk/t44892-ako-ma-vyzerat-blok-z-erp-vydany-v-pohotinstve.html
http://www.porada.sk/403967-post21.html
linko1
06.08.08,07:34
našla som tam toto:
citát od Excise Duty zaujímavé
Legislatíva upravujúca používanie RP mi samozrejme nie je neznáma, tak som ani nemyslel svoju otázku, len som si chcel zapolemizovať. Z ustanovenia § 97 ods. 1 zákona č. 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)/1992 Zb. o správe daní a o ... v znení neskorších predpisov vyplýva, že daňový subjekt, ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb, je povinný na účely evidencie tržieb používať elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou v rozsahu a za podmienok ustanovených všeobecne záväzným právnym predpisom, na ktorého vydanie zmocňuje ustanovenie ods. 2. Účelom povinného používania RP je teda jednoznačne evidovať tržby a nie podrobný štatistický prehľad o predanom tovare! To zo zákona nevyplýva.
Ustanovenie § 2 písm. j) bod 5. vyhlášky č. 55/1994 Z. z. vyžaduje len a len názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby, teda v tomto ustanovení nie je ani len zmienka o členení názvu tovaru podľa obchodného názvu daného výrobcom tovaru (Vodka fínska, Vodka Gorbačov, Stoličnaja vodka a pod.). Čo ako čítam zákon, postačuje uviesť na bločku z RP iba vodka a ani názov „liehovina“ nie je v rozpore so zákonom, jednoznačne je tým odlíšený tovar od ostatného tovaru predávaného napr. v krčme, ako je pivo, víno, nealko nápoje, cigarety a pod. Podstatná je skutočnosť, že je zaevidovaná tržba, čo je jediná požiadavka zákona! Toľko legislatíva, ktorá je právne záväzná, akékoľvek výklady vrátane výkladu k názvu tovaru na bločku z RP sú subjektívne, pretože sú bez legislatívnej opory. Ani samotné usmernenie Ministerstva financií SR č. 63/1390/1994, ktoré ako také nemá nijakú právnu záväznosť nevyžaduje takéto podrobnosti, naopak píše sa v ňom len toľko, že na bločku má byť názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby vytlačený tlačiarňou pokladnice. Za názov sa pokladá aj skrátený názov tovaru, resp. služby, mimochodom takáto formulácia je dosť vágna. Čo to znamená skrátený názov tovaru? Je to Vod. fin., Vod. Gor., Stol. vod. alebo dokonca Whis.? Jeden si potom dokonca môže myslieť, že ide o krmivo pre mačky známe z reklamy, alebo sa snáď treba logicky dovtípiť vzhľadom na to že ide o krčmu, že uvedená skratka neznamená nič iné než whisky! Inak tá prvá možnosť v zahraničí nie je nič neobvyklé, okrem zákazníka, ktorý do lokálu pôvodne vstúpi dvojnožky bez problému obslúžia aj jeho štvornohého spoločníka, čo majú na vchode vyznačené príslušným piktogramom. Stačí zájsť do Viedne a presvedčiť sa tom na vlastné oči.
Iný je však aspekt kvality a využitia možností RP pre vlastnú evidenciu. Závisí to však len na vôli samotného podnikateľa, ktorý je povinný používať RP. Ak je dostatočne rozumný, všetky možnosti RP využije, vyjde tým súčasne v ústrety aj svojmu účtovníkovi. Čo takto pohovoriť si s ním na túto tému a nepresviedčať ho o tom, že to tak musí robiť bez logického odôvodnenia. Alebo si ho zmluvne zaviazať, že účtovnícke služby poskytnem len vtedy ak využije všetky možnosti RP, ktoré môžu uľahčiť moju prácu ako jeho účtovníka.
Ajuška
06.08.08,14:25
Podľa môjho názoru a ako to chápem ja ...nestačí len textil ,školské potreby ... je potrebné presnejšie pomenovanie nohavice,rifle,tričko, zošit 444,zošit 524,ceruzka atď atď .

P.S. Ak si dôkladne pomenujeme tovar pri nahadzovaní PLU do pokladne , uľahčí to potom aj prácu pri inventúre , prehľadnosť v zásobách , nemôžem zabudnúť pripomenúť , že aj zamestnanci potom nemôžu robiť , čo chcú , nakoľko bude presná evidencia a v neposlednom rade budú aj kontrolné inštitúcie spokojné .

A ja vždy dávam ako príklad také potraviny , tiež nekupujeme potraviny , ale kupujeme mlieko , hladkú múku , jogurt malinový a tak ďalej .

Nesmieme zabudnúť, že doklad z ERP je často daňovým dokladom aj pre inú firmu... pri účtovaní zásob sa mi zo všeobecného označenia tovaru "ježia" vlasy a bez dopisovania konkrétneho textu sa s tým ďalej nepohnem...
linko1
09.08.08,07:16
Nesmieme zabudnúť, že doklad z ERP je často daňovým dokladom aj pre inú firmu... pri účtovaní zásob sa mi zo všeobecného označenia tovaru "ježia" vlasy a bez dopisovania konkrétneho textu sa s tým ďalej nepohnem...

s tým súhlasím, len zakladateľ témy sa pýtal na second - hand, tak preto si myslím, že tam naozaj stačí zadať tričko a nie tričko 123

takže asi tak...
Ajuška
09.08.08,08:25
s tým súhlasím, len zakladateľ témy sa pýtal na second - hand, tak preto si myslím, že tam naozaj stačí zadať tričko a nie tričko 123
takže asi tak...

Mám pocit že sa potrebuješ brániť... lenže ja som neútočila. Ani na Teba. Hoci to mohlo vyzerať na súvislosť s


...môžu ale nemusia sa tam doplniť špecifické udaje tovaru...
tak by som si to vysvetlila ja...

Chcela som len zdôrazniť že pri programovaní položiek ERP je potrebné si uvedomiť účel so všetkých strán... Mám celú zbierku kuriózneho značenia tovaru, z ktorého jednoznačne vedie GSLIJUDK :D. Uvítam Vaše vyjadrenia čo na základe takéhoto dokladu zaúčtujem na sklad...

O.i... nič nebráni podnikateľovi nakúpiť pracovné oblečenie trebárs aj v second-hand...;)...
dark32
11.08.08,05:22
Ďakujem všetkým za odpovede, veľmi ste mi pomohli.