Mikolajova
25.04.05,08:43
Dobry den poradaci, chcem sa Vás spytat na jednu vec. Tohto roku sme doviezli ojazdene auto z EU a kedze sme platcami DPH tak faktura bola bez DPH. Chcem sa spytat ako je to v pripade, ze sa firmy rozhodne toto auto predat konatelovi spolocnosti t.j. neplatcovi DPH. Faktura od nas bez alebo s DPH? Dakujem
lucinka1
25.04.05,10:09
mala by byt bez, bude sa to povazovat za oslobodene plnenie podla paragrafu 42 zakona o DPH
bepo
25.04.05,10:18
Podľa mňa s daňou,nie je to oslobodené plnenie.Pri dovoze prebehlo samozdanenie s odpočtom dph.
lucinka1
25.04.05,10:23
pri kupe automobilu vo vseobecnosti nie je narok na odpocitanie DPH...
v pripade, ak ide o firmu, ktora sa zaobera nakupom a predajom aut, tak ano, vtedy je narok na odpocet a potom by mala byt aj DPH na vystupe...
bepo
25.04.05,12:25
Keďže to kupovali bez dph tak tam nárok na odpočet bol a preto pri predaji musí byť dph.
Mikolajova
26.04.05,07:22
Ale pokial viem tak nikde v zakone sa nepise, ze pri osob. aute je narok na odpocet kedze ako firma sa nezaoberame nakupom a predajom aut?
romanf
26.04.05,13:45
Zdravím Vás poradcovia,

pozrite si v súvislosti s ojazdeným automobilom z EU §44 písm. a, nadväzne na to §42 s platnosťou od 01.01.2005. Podľa mňa je to z tohto pohľadu jasné.
Ľuba
26.04.05,14:07
pri kupe automobilu vo vseobecnosti nie je narok na odpocitanie DPH...
v pripade, ak ide o firmu, ktora sa zaobera nakupom a predajom aut, tak ano, vtedy je narok na odpocet a potom by mala byt aj DPH na vystupe...
Už ani vtedy nie je nárok na odpočet (vypadla jedna veta, ktorá o tom hovorila), ale uplatňuje sa tam osobitný režim podľa § 66.

Ak sa predáva auto, pri ktorom na vstupe nebol nárok na odpočet, ja by som ho nedávala ani na výstupe.
Susan
12.07.05,09:25
Vedela by si mi, prosim, vysvetlit, co znamena "osobitny rezim podla § 66"???
Moc pekne dakujem.
Ľuba
13.07.05,13:03
Vedela by si mi, prosim, vysvetlit, co znamena "osobitny rezim podla § 66"???
Moc pekne dakujem.
Osobitný režim sa používa pri predaji použitého tovaru (napr. autoservis, ktory predava jazdene osobne auto).
Napr. servis kupi os. auto za 100 000,- a chce ho predat za 120 000,-
Na vstupe uz nie je narok na odpocet a na vystupe servis odvadza DPH z rozdielu cien, pricom ten rozdiel sa povazuje za sumu s danou (t.j. 20000=16806,7 + 3193,3 DPH).
Na fa. sa DPH nesmie vycislit, a kupujuci nema narok na jej odpocet. Musi sa tam uviest, ze sa uplatnuje osobitny rezim.
ava
13.07.05,14:32
Ake je to auto, osobne? Na to nema nik narok na odpocet DPH, tym padom ho fakturujes bez DPH.