vladddo
04.08.08,18:45
Dobrý deň,
Chcel by som Vás poprosiť o pomoc. Zdedil som záhradu po svojich rodičoch. Nakoľko záhrada leží medzi dvoma pozemkami, rodičia si súdnou cestou vymohli právo prechodu cez jeden z nich. V súčasnej dobe majiteľka pozemku bráni prechodu na záhradu, pritom má neustále v liste vlastníctva ťarchu, ale napísanú na mojich rodičov. Zaujímalo by ma, či v rámci dedenia som nezdedil aj právo prechodu na záhradu. A ak nie, tak ako to mám riešiť?
Ďakujem za odpoveď.
Chobot
04.08.08,19:50
Dobrý deň,
Chcel by som Vás poprosiť o pomoc. Zdedil som záhradu po svojich rodičoch. Nakoľko záhrada leží medzi dvoma pozemkami, rodičia si súdnou cestou vymohli právo prechodu cez jeden z nich. V súčasnej dobe majiteľka pozemku bráni prechodu na záhradu, pritom má neustále v liste vlastníctva ťarchu, ale napísanú na mojich rodičov. Zaujímalo by ma, či v rámci dedenia som nezdedil aj právo prechodu na záhradu. A ak nie, tak ako to mám riešiť?
Ďakujem za odpoveď.

Už som to tu raz písal, keď pisateľ mal rovnaký problém. Otázne je, či je tá ťarcha - sprístupnenie pozemku - písaná na parcelu alebo na meno. Pokiaľ je na meno, tak to právo nededíš, smrťou oprávnenej osoby ťarcha zaniká.

Pokiaľ je ťarcha viazaná na parcelu, tak tá ťarcha prechádza na každého majiteľa parcely.

Ak to bolo na meno, tak jedine súdnou cestou si vymôcť, aby si mal aj ty (prípadne parcela) právo prechodu cez jeho pozemok.