sikovnica
04.08.08,20:18
Ahoj, poraďáci, mám otázku ohľadne odvodov do literárneho fondu (LF) týkajúcich sa používateľov diel. Sme outsource firma, ktorá vytvára software na zakázku a všetko, čo vytvoríme, predávame klientovi (sme zaviazaní nepoužiť dielo ďalej). My spolupracujeme s autormi - programátormi, ktorým z odmeny zrážame 2% a odvádzame ich do LF - je to v súlade so zákonom 13/1993.
Avšak neviem, či máme odvádzať ten 1%-ný príspevok z našich tržieb ako príspevok používateľa diela (keďže dielo predávame ďalej). V tom paragrafe v zákone je to napísané tak, že asi by sme ani nemuseli, lebo akoby sa medzi vymenovanými dielami pozabudlo na počítačové programy, ale vŕta mi to v hlave, či sa to nedá na niečo našiť. Ten paragraf znie takto:
Používatelia diel sú povinní odvádzať za použitie diel príspevok vo výške 1% pri:
a/ vydaní, distribúcii aj predaji diela vo forme neperiodickej publikácie z predajnej ceny celého nákladu,
b/ vytlačení diela v periodickej tlači z autorskej odmeny
c/ verejnom uvádzaní divadelných hier z úhrnného príjmu zo vstupného,
d/ uvádzaní zvukových a obrazových snímok do predaja z úhrnných príjmov za predané snímky,
e/ rozhlasovom a televíznom vysielaní z celkového výnosu rozhlasových a televíznych poplatkov (50% z tejto sumy),
f/ verejnom premietaní filmov z úhrnného príjmu zo vstupného (50% z tejto sumy).
Budem rada za akúkoľvek radu. A ešte - kto vlastne kontroluje tieto príspevky za autorov a kto prípadne penalizuje neplatičov?
Ďakujem vopred mockrát!
sikovnica
11.08.08,09:25
Hm, skoda, zrejme mi nikto nevie poradit... ale dakujem aspon za precitanie.
stranansky
12.08.08,20:29
Neviem Vám v tomto poradiť ale tiež mám nejaké nejasnosti týkajúce sa odvodov do literárneho fondu. Ja som kontaktoval e-mailom pani Moravkovu - jej e-mailovú adresu som našla na stránke literárneho fondu. Táto pani ma nasmerovala, že informácie ohľadne odvodov do literárneho fondu mi poskytne p. Ing. Matula tel. číslo: 02/52962437.
Stránka literárneho fondu: litfond.sk - možno aj tam nájdete zaujímavé veci.
Dúfam, že som aspoň trošku pomohla.
Pekný deň.