slowo
04.08.08,20:23
ahojte mam mensiu otazku
skoncil som SS a chystam sa na VS ale popri tom pracujem na volnej nohe a chcel by som si zalozit zivnost asi.
ale mam strach pred seckym tym ani nie vybavovanim ako vsetko to okolo.

mam pocit ze moj prijem nepresiahne 12 nasobok MM

chcem sa opytat
co> kde> kolko >kedy> budem musiet odvadzat pokial budem aj tak studentom mam na mysli socialne a dan

ide o zivnost ohladom softwaru
doteraz som pracoval na Zmluvu o vykonanej praci
ale to uz nestaci :(

kazda rada je premna zlatom
KEJKA
04.08.08,18:26
trochu tu posurfuj, nemaj strach, a pusť sa do práce.
1.rok nič neodvádzaš, potom uvidíš.
Zdaníš ak zarobíš viac ako skoro 100000 Sk
ak zarobíš pod 50000 Sk -nemusíš ani dávať DPFO.
zaokrúhlila som sumy, ale tiež nevieš, koľko zarobíš.
slowo
04.08.08,18:32
dakujem zacinam mat pocit ze to mozno az taky problem nevude s tou zivnostou
Zoltán Kovács
04.08.08,18:33
A čo tak pracovať podľa autorského zákona (zmluva o dielo). Tam nie je obmedzenie v počte hodín ako u dohôd.
Stefan2005
04.08.08,18:36
....ak zarobíš pod 50000 Sk -nemusíš ani dávať DPFO.
....

len doplním: platí v prípade, že nevykážeš daňovú stratu...
slowo
04.08.08,18:42
A čo tak pracovať podľa autorského zákona (zmluva o dielo). Tam nie je obmedzenie v počte hodín ako u dohôd.

to znie dobre takze v pripade zakzky za 8000 sk
mozem vystavit doklad ktory si moze dani klient dat do nakladov?
ide o to ze potrebujem aby si klient za to co plati mohol dat 19% dole a ja by som tak ci tak musel za to odviest to dph statu asi tak to je ze ?
KEJKA
04.08.08,18:46
na DPH máš čas - o tom zatiaľ ani nerozmýšľaj.
V tvojom prípade sa zatiaľ dá hovoriť len o dani z príjmov.....
pochybujem, že pri duševnej práci môžeš vykázať stratu,to by sa ti naozaj neoplatilo robiť.
Sú rôzne formy ako si tvoj objednávateľ môže dať tebe vyplatené peniaze do nákladov.
slowo
04.08.08,18:51
na DPH máš čas - o tom zatiaľ ani nerozmýšľaj.
V tvojom prípade sa zatiaľ dá hovoriť len o dani z príjmov.....
pochybujem, že pri duševnej práci môžeš vykázať stratu,to by sa ti naozaj neoplatilo robiť.
Sú rôzne formy ako si tvoj objednávateľ môže dať tebe vyplatené peniaze do nákladov.

no toto je aj jedna z veci ktore by sa my hodilo tie sposoby ako si to moze dat do nakladov
ide o dajme tomu web ci grafiku alebo len niake HW sluzby
slowo
04.08.08,19:20
takze teraz som pobehal viecero serverov a dosiel som ku zaveru ze hned ak my dojde potvrdenie o dennom studiu VS utekam na ZU.
dakujem Vam
s pozdravom SLOWO
KEJKA
04.08.08,19:23
ty sa prosím ťa staraj hlavne o to, aby si mal komu svoje produkty predať. Ten, kto ich kúpi, určite si otázku, ako to dať do nákladov, vyrieši. Už tým, že si to od teba objedná, kúpi, tak asi preto, že to potrebuje pre svoje podnikanie a potom je to pre neho náklad. Toto nie je tvoj problém. Ved ty môžeš dodávať aj pre tzv. konečného spotrebiteľa - takého, čo nepodniká. Len sa bude s tvojim produktom hrať, napr. nejaká počítačova hra.
mám dojem, že uvažuješ naopak.....
slowo
05.08.08,07:48
dakujem KEJKA co som potreboval som vcera vecer nasiel, zistil, pripadne sa dozvedel tu :)

idem pokracovat v praci majte sa:)
verazit
10.08.08,06:30
Ahoj, ja som takisto studentka a mam zivnost. Ak nezarobis viac ako 50 000Sk(zaokruhlujem) za rok, nemusis podavat danove priznanie. Socialka sa ta este netyka, ale samozrejme musis ist na danovy urad na pridelenie DIČA a na tvoju zdravotnu poistovnu to ohlasit.