lorelei
04.08.08,22:01
Pocula som akoze "overenu a zarucenu" info, ze sa odklepol prispevok na Rodicovskej Dovolenke na 8.100,-SK. Ale nechce sa mi verit, ze uz tak rychlo sa to uzatvorilo. Viem,ze bol iba navrh, viete o tom nieco prosim vas? Vdaka.
Chobot
04.08.08,20:20
Pocula som akoze "overenu a zarucenu" info, ze sa odklepol prispevok na RD na 8.100,-SK. Ale nechce sa mi verit, ze uz tak rychlo sa to uzatvorilo. Viem,ze bol iba navrh, viete o tom nieco prosim vas? Vdaka.

Pokiaľ tým "príspevkom na RD" myslíš rodičovský príspevok, tak si totálne ale úplne mimo.

Ten sa síce zvyšuje, ale nie na 8100, ale na 4780,- a nie od 1.1.2009, ale od 1.9.2008. A tých 8100 je minimálna mzda.

Takže typická hláška agentúry JPP.
lorelei
04.08.08,20:27
Pokiaľ tým "príspevkom na RD" myslíš rodičovský príspevok, tak si totálne ale úplne mimo.

Ten sa síce zvyšuje, ale nie na 8100, ale na 4780,- a nie od 1.1.2009, ale od 1.9.2008. A tých 8100 je minimálna mzda.

Takže typická hláška agentúry JPP.

Plne suhlasim, ze to moze byt typicka hlaska. Ale navrh na zvysenie rodicovskeho prispevku uz bol, s podmienkou,ze ak sa zena zamestna, prichadza on, nie ako doteraz, moze popri este aj pracovat. Ale tiez sa mi nechcelo verit,ze by to schvalenie uz padlo. Takze ak sa aj teraz mylim, prosim vysvetlit. Viem,ze minimum je 8.100,- a aj to,ze uz sa o 200,-SK zvysil prispevok od 1.9.2008. Ale ja cakam a dufam,ze odsuhlasia od noveho roku aj to dlasie zvysovanie.
Chobot
04.08.08,20:31
Plne suhlasim, ze to moze byt typicka hlaska. Ale navrh na zvysenie rodicovskeho prispevku uz bol, s podmienkou,ze ak sa zena zamestna, prichadza on, nie ako doteraz, moze popri este aj pracovat. Ale tiez sa mi nechcelo verit,ze by to schvalenie uz padlo. Takze ak sa aj teraz mylim, prosim vysvetlit. Viem,ze minimum je 8.100,- a aj to,ze uz sa o 200,-SK zvysil prispevok od 1.9.2008. Ale ja cakam a dufam,ze odsuhlasia od noveho roku aj to dlasie zvysovanie.

Zatiaľ ešte nie je ani návrh zákona, stále je to vo forme diskusie, nevedia sa dohodnúť. Dne som počul zase novú verziu.
lorelei
04.08.08,20:39
No tak budeme vidiet, co poriesia a ci vobec. Dik zatial.
VladoaKatka
05.08.08,03:01
Pocula som akoze "overenu a zarucenu" info, ze sa odklepol prispevok na Rodicovskej Dovolenke na 8.100,-SK. Ale nechce sa mi verit, ze uz tak rychlo sa to uzatvorilo. Viem,ze bol iba navrh, viete o tom nieco prosim vas? Vdaka.

Ak máš na mysli rodičovský príspevok -

B. V súvislosti s valorizáciou súm životného minima sa s účinnosťou od 1. 9. 2008 navrhujú v sociálnej politike aj nasledovné zmeny:
B.1.) rodičovský príspevok - valorizácia o rovnaké percento (5,0%) ako pri životnom minime - to znamená, že rodičovský príspevok sa pri súčasných podmienkach zvýši s účinnosťou od 1. septembra 2008 zo 4 560,- Sk na 4 780,- Sk mesačne na základe opatrenia MPSVR SR

Zdroj.:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&mod=news&news_id=239
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&mod=news&news_id=34
HankaH
05.08.08,04:58
Pocula som akoze "overenu a zarucenu" info, ze sa odklepol prispevok na Rodicovskej Dovolenke na 8.100,-SK. Ale nechce sa mi verit, ze uz tak rychlo sa to uzatvorilo. Viem,ze bol iba navrh, viete o tom nieco prosim vas? Vdaka.

Tak ja som si zase včera prečítala toto:

http://spravy.pravda.sk/rodicom-vlada-neprida-ba-aj-zoberie-dtj-/sk_domace.asp?c=A080803_195814_sk_domace_p04
willma
05.08.08,06:06
Tak ja som si zase včera prečítala toto:

http://spravy.pravda.sk/rodicom-vlada-neprida-ba-aj-zoberie-dtj-/sk_domace.asp?c=A080803_195814_sk_domace_p04 Milé mamičky, roďte detičky, ale nečakajte, že sa o vás niekto postará (mám na mysli sociálnu politiku) A neberte ma v zlom, sama mám dve deti a veru som si prešla všetkým možným aj nemožným. A stále ma udivuje ako štát podporuje rodinu, prípadne rodičku. Veď je to výsmech, keď si pozrieme ceny v obchodoch. RP 4 tiisíc aj nejaké drobné- keď je mamička sama s dieťaťom z akýchkoľvek dôvodov tak veru musí vedieť čarovať, lebo z tej almužny vyplatiť účty a ešte sa aj prestravovať a nehovorím o potrebách dieťatka.....:mad::mad::mad:
jankasm
05.08.08,08:50
Milé mamičky, roďte detičky, ale nečakajte, že sa o vás niekto postará (mám na mysli sociálnu politiku) A neberte ma v zlom, sama mám dve deti a veru som si prešla všetkým možným aj nemožným. A stále ma udivuje ako štát podporuje rodinu, prípadne rodičku. Veď je to výsmech, keď si pozrieme ceny v obchodoch. RP 4 tiisíc aj nejaké drobné- keď je mamička sama s dieťaťom z akýchkoľvek dôvodov tak veru musí vedieť čarovať, lebo z tej almužny vyplatiť účty a ešte sa aj prestravovať a nehovorím o potrebách dieťatka.....:mad::mad::mad:

Plne súhlasím. :mad:
Hlavne že teraz, s odstupom času zistili, že príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa by sa zišiel aj ostatným mamičkám, nie len prvorodičkám. A čo my, tie ktoré už svoje druhé a napr. aj tretie dieťatko odrodili po schválení príspevku pre prvorodičky, zostali sme ukrátené. Z 11000,- ho teraz zvýšili na cca. 20000,-. OK nech zvyšujú, korunky sa mamičkám zídu, ale nech zvýšia niečo aj pre nás, ostatné mamičky, napr. na prídavkoch, alebo na rodičáku. Však z prídavku na dieťa mamička nekúpi ani len 1x plienky + 1x mlieko. No a vyžiť z rodičáku ak náhodou manžel zarobí menej peňazí, už vôbec nehovoriac o mamičkách, ktoré sú samy, je naozaj nemožné. :(
VladoaKatka
05.08.08,12:26
Plne súhlasím. :mad:
Hlavne že teraz, s odstupom času zistili, že príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa by sa zišiel aj ostatným mamičkám, nie len prvorodičkám. A čo my, tie ktoré už svoje druhé a napr. aj tretie dieťatko odrodili po schválení príspevku pre prvorodičky, zostali sme ukrátené. Z 11000,- ho teraz zvýšili na cca. 20000,-. OK nech zvyšujú, korunky sa mamičkám zídu, ale nech zvýšia niečo aj pre nás, ostatné mamičky, napr. na prídavkoch, alebo na rodičáku. Však z prídavku na dieťa mamička nekúpi ani len 1x plienky + 1x mlieko. No a vyžiť z rodičáku ak náhodou manžel zarobí menej peňazí, už vôbec nehovoriac o mamičkách, ktoré sú samy, je naozaj nemožné. :(
Presne tak, len smolu majú, keď sa narodia pred koncom roka.
Novorodenci si možno prilepšia


Na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa vo výške 20 440 Sk by mali mať od začiatku budúceho roka nárok aj tí rodičia, ktorým sa narodí druhé a tretie dieťa. Spolu s príspevkom pri narodení každého dieťaťa v sume 4 560 Sk by tak mali dostať 25-tisíc aj druhorodičky a treťorodičky za podmienky, že sa dieťa dožije aspoň 28 dní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, ktorý predložilo ministerstvo práce do pripomienkového konania.
Zdroj.:

http://www.hnonline.sk/ekonomika/c1-26170140-novorodenci-si-mozno-prilepsia
willma
05.08.08,17:17
Presne tak, len smolu majú, keď sa narodia pred koncom roka.
Novorodenci si možno prilepšia


Na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa vo výške 20 440 Sk by mali mať od začiatku budúceho roka nárok aj tí rodičia, ktorým sa narodí druhé a tretie dieťa. Spolu s príspevkom pri narodení každého dieťaťa v sume 4 560 Sk by tak mali dostať 25-tisíc aj druhorodičky a treťorodičky za podmienky, že sa dieťa dožije aspoň 28 dní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, ktorý predložilo ministerstvo práce do pripomienkového konania.
Zdroj.:

http://www.hnonline.sk/ekonomika/c1-26170140-novorodenci-si-mozno-prilepsia
bohužial po každej zmene zákona má niekto smolu, zákony vo väčšine nemajú retrospektívnu účinnosť. :o
veqa
05.08.08,18:03
dobrý večer, chcela by som sa spýtať, či po materskej (prvých 6 mesicov) je rodičovský príspevok nemenný, či sa nedá nejako zvýšiť, nejakým poistením alebo tak....:confused: vďaka
Tweety
05.08.08,18:19
dobrý večer, chcela by som sa spýtať, či po materskej (prvých 6 mesicov) je rodičovský príspevok nemenný, či sa nedá nejako zvýšiť, nejakým poistením alebo tak....:confused: vďaka
Nie, nedá.
silviamb
05.08.08,18:32
Tak ja sa napriklad tesim aj na to septembrove zvysenie - 200,- Sk nas celkom vytrhne z biedy... Niekedy ani neviem, ci sa tie zvysovania robia s dobrym umyslom, alebo aby nastvali ludi.
willma
06.08.08,05:31
Tak ja sa napriklad tesim aj na to septembrove zvysenie - 200,- Sk nas celkom vytrhne z biedy... Niekedy ani neviem, ci sa tie zvysovania robia s dobrym umyslom, alebo aby nastvali ludi. B je správne ale možno v zmysle hesla keď neprší nech aspoň kvapká ;)
VladoaKatka
07.08.08,17:58
dobrý večer, chcela by som sa spýtať, či po materskej (prvých 6 mesicov) je rodičovský príspevok nemenný, či sa nedá nejako zvýšiť, nejakým poistením alebo tak....:confused: vďaka

Rodičovský príspevok - nie je nemocenská dávka, ktorá je závislá od odvodoch na nemocenské poistenie, - ale je to štátna sociálna dávka, ktorá je zákonom stanovená vždy na určité obdobie a nemá to súvis s nemocenským poistením.

Tu je jeho výška od 1.9.2008
http://www.porada.sk/789705-post6.html
hanma
08.08.08,05:49
pripajam sa do tejto debaty, ktorej tema ma dost hneva. Niezeby som nepriala druhorodickam a tretorodickam pridavok k prispevok, ale bohuzial mna toto zvysenie uz po druhy krat obislo. Prve dietatko mam v 8/05 a schvaleny pridavok k prispevku pri prvom dietati bol od 1/06 no a teraz mam termin buduci mesiac a pri druhom dietati pridavok bude platit az od 1/09. Obe tehotentva som prelezala na rizikovom a tiez tie prijmy neboli bohvieake, takze peniaze na vybavicku by sa nam zisli. Ale asi tazko s tym urobim nieco ja...... Radsej by sa naozaj mali vo vlade zamysliet nad zvysenim rodicovskeho prispevku. Ta suma je naozaj smiesna!!
jankasm
08.08.08,08:45
No sa mi zdá, že na zvýšenie rodičovského príspevku od 1.1.2009 sa tešíme asi zbytočne. :mee: Dokonca nám chcú zobrať aj to, čo nám schválili pred cca. 2 rokmi, a to, že môžeme pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok ak dieťa nedáme do štátom dotovaného zariadenia. Najprv schvália jedno, vraj aby mamičkám prilepšili, a o chvíľu schvália druhé, čím nám zase len a len pohoršia. To už naozaj nemá chybu. :mad:

http://www.rodinka.sk/user/view_page.php?page_id=590314
Iveta Matlovičová
08.08.08,09:54
uvidíme, ja som čítala v nemenovanom denníku, že náš minister financií odkazuje ministerke práce, že to by odrádzalo mamičky od pracovnej činnosti a že by mali mať aj popri vykonávaní pracovnej činnosti nárok na 100 % rodičovského príspevku
Ingrid Ondruskova
08.08.08,10:30
pripajam sa do tejto debaty, ktorej tema ma dost hneva. Niezeby som nepriala druhorodickam a tretorodickam pridavok k prispevok, ale bohuzial mna toto zvysenie uz po druhy krat obislo. Prve dietatko mam v 8/05 a schvaleny pridavok k prispevku pri prvom dietati bol od 1/06 no a teraz mam termin buduci mesiac a pri druhom dietati pridavok bude platit az od 1/09. Obe tehotentva som prelezala na rizikovom a tiez tie prijmy neboli bohvieake, takze peniaze na vybavicku by sa nam zisli. Ale asi tazko s tym urobim nieco ja...... Radsej by sa naozaj mali vo vlade zamysliet nad zvysenim rodicovskeho prispevku. Ta suma je naozaj smiesna!!

Som na tom podobne... a čo takto urobiť petíciu, podľa mňa by bolo správne, že nám ženám, čo sme rodili tento rok, by mali tú sumu vyplatiť dodatočne a hotovo!
ZuzanaP
08.08.08,10:51
Vraj mamičky majú uprednostniť rodičovskú starostlivosť pred kariérou. Ale potom majú málo skúsenosti a ja neviem, čo ešte, ak sa chcú vrátiť do práce....Je to na zaplakanie: http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1162737 prečo ten vianočný príspevok nedostanú napr. aj mamičky na rodičovskom príspevku alebo na materskej?
Bionda
08.08.08,16:37
........lebo naše deti ešte nie sú voliči.A matka starajúca sa o svoje malé dieťa/ deti, má čo vo väčšine robiť , aby ich uživila a postarala sa, ak nemá staré mamy na dôchodkoch a iné "dobré víly čo pomôžu a nie čas ísť voliť.
Už sa predsa zvolebnieva :)
msa
12.08.08,11:42
pridávam sa, mne sa vo februári narodilo tretie dieťa, a to znamená, že som prišla už o akúkoľvek možnosť vyššieho príspevku, tiež by sa nám tie prachy zišli.
a keby tá petícia mala nejaký zmysel, podpíšem ju tiež!
a som veľmi zvedavá ako to vyriešia od budúceho roku, privyrobiť k tej smiešnej sume si nemôžme, a ešte im máme aj ďakovať akí sú k ženám na materskej veľkodušní. Pred desiatimi rokmi som bola na materskej s dvomi deťmi, rodičovský bol 2700,-, dala by som toľko peňazí tým, ktorí o tom rozhodujú a nech prežijú.
a pokiaľ sa pamätám, už vtedy hovorili, že by sa príspevok mal zvýšiť na úroveň minimálnej mzdy. Hovorí sa o tom už roky rokúce, ale pochybujem, že sa toho dožijú na Slovensku moje deti.
brčko
23.08.08,20:39
22.8.08 bol doručený NR SR "návrh" zákona o rodič.príspevku. Som to zbežne pozerala (v televízii ani tlači to priznávam, velmi nesledujem). Ešte to však musí prejsť tromi čítaniami, takže to "nie je konečná verzia". Tu je na nu link - v návrhoch zákonov predložených NRSR - parlamentná tlač č.756 (s návrhom, dôvodovou správou aj zamietavým stanoviskom MFSR) http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=zakony/prehlad
No snád pre orientačnú info:

Ak by zákon schválili v znení, ako je návrh, tak je zásadná zmena v tom, že:
je možnosť poberať súčasne materské a aj rodič.príspevok.

- Prvých 6mesiacov od narodenia dieťaťa by bol nárok na RP v základnom výmere (bez ohladu, či poberáte materské alebo nie).

- Potom tie mamičky, čo "poberajú materské" sa cca do 6-tich mesiacov dieťaťa (presnejšie dokedy treba podať žiadosť je v zákone) môžu rozhodnúť, či budú chcieť poberať RP:
1. do 18mesiacov veku dieťaťa
2. do 24mesicov dieťaťa
3. alebo do 3-och rokov dieťaťa (ak nepodajú žiadosť automaticky patria do tejto skupiny)

- Mamičkám, ktoré "nárok na materské nemajú" ostáva len pôvodná možnosť č.3.

Samozrejme od dlžky poberania RP závisí výška RP od 7-meho mesiaca do 18-teho, resp. 24-tého.
1. skupina:
- prvých 6mesiacov od narodenia = 6x základnú výmeru rodič.príspevku (ZVRP)
- od 7-meho do 18-teho mesiaca = 12x zvýšenú výmeru RP, ktorá sa vyráta ZVRP x 30/12
2. skupina:
- prvých 6mesiacov od narodenia = 6x ZVRP
- od 7-meho do 24-tého mesiaca = 18x zvýšenú výmeru RP, ktorá sa vyráta ZVRP x 30/18
3. skupina
- od mesiaca narodenia do 3 rokov = 36x ZVRP

Ešte k tomu:
- podmienka na nárok na RP t.j. že dieťa nesmie navštevovať zjednodušene povedané "štátom dotované zariadenie" by mala platiť nadalej

- do 8/08 je výška RP 4560,- od 1.9.08 4780,-.
Ak som tomu správne pochopila od 1.1.09 by mal byť zvýšený RP (po novom základný výmer rodič.príspevku) ešte o infláciu za druhý polrok 2008

- mamičky, ktoré budú poberať materské od r.2008 a budú pokračovať v poberaní materského v r.2009 budú mať nárok na rodič.príspevok od 1.1.09

Tak dúfam, že som to v niečom nepoplietla :) (ak áno, ma prosím opravte) a ešte raz pripomínam, že je to len "návrh zákona", nie konečná verzia.
janomila
24.08.08,20:18
Neviem ako vám, milé mamičky, ktoré už máte odrodené a detičky školopovinné, ale mne to zaváňa diskrimináciou. O čo sú moje deti, ktoré majú 6 a 8 rokov horšie ako tie, ktoré sa rodia teraz, resp. po 1.1.2009? My sme mali deti v podstatne ťažšej dobe, ako je teraz. Nebolo ani toľko pracovných príležitostí, dzurindovci nám veselo zvyšovali ceny, koľkokrát mi bolo až do plaču, hlavne keď sme mali dvojičky. Sú azda deti, ktoré sa rodia teraz niečím zaujímavejšie alebo nejako hodnotnejšie? Teraz sme kupovali výbavu pre naše dvojičky do prvej triedy ZŠ. A poviem vám, že tých 25 litrov by sa mi takisto zišlo. Ale bohužiaľ, nemám nárok. Ak sa má pridávať deťom, alebo rodičom, ktorí majú deti, tak bez ohľadu na dátum narodenia. Všetkým!
VladoaKatka
26.08.08,10:03
Čo si myslíte, potvrdí sa porekadlo "Jedna lastovička leto nespraví" alebo predsa... :cool:

Citát:
Matky, ktoré pred pôrodom pracovali, by podľa nej mali dostávať súbežne s materskou aj rodičovský príspevok. Napravil by sa tak súčasný stav, keď matky, ktoré do narodenia dieťaťa nepracovali, majú hneď po pôrode nárok na rodičovský príspevok vo výške 4947 korún. Rodičia, ktorí pracovali a odvádzali odvody, však pol roka dostávajú materskú bez rodičovského príspevku.

"Pracujúci rodičia si po narodení dieťaťa zaslúžia väčšiu podporu zo sociálneho systému, keďže ten je tvorený z ich daní a odvodov," myslí si Radičová. Nárok na materskú si podľa nej "predplatia" už platením odvodov.

http://dnes.atlas.sk/ekonomika/statna-sprava/226539/radicova-chce-viac-penazi-pre-matky-ktore-pracovali
Chobot
26.08.08,10:19
Čo si myslíte, potvrdí sa porekadlo "Jedna lastovička leto nespraví" alebo predsa... :cool:

Citát:
Matky, ktoré pred pôrodom pracovali, by podľa nej mali dostávať súbežne s materskou aj rodičovský príspevok. Napravil by sa tak súčasný stav, keď matky, ktoré do narodenia dieťaťa nepracovali, majú hneď po pôrode nárok na rodičovský príspevok vo výške 4947 korún. Rodičia, ktorí pracovali a odvádzali odvody, však pol roka dostávajú materskú bez rodičovského príspevku.

"Pracujúci rodičia si po narodení dieťaťa zaslúžia väčšiu podporu zo sociálneho systému, keďže ten je tvorený z ich daní a odvodov," myslí si Radičová. Nárok na materskú si podľa nej "predplatia" už platením odvodov.

http://dnes.atlas.sk/ekonomika/statna-sprava/226539/radicova-chce-viac-penazi-pre-matky-ktore-pracovali


Nech to spravia akokoľvek, kritickým ohlasom sa nevyhnú, lebo vždy sa nájde niekto, kto bude podľa nového systému ukrátený (alebo sa aspoň tak bude cítiť) a bude nový systém kritizovať.

Skôr by som sa na to pozeral tak, že nech čokoľvek dajú, mali by sa na to mamičky pozerať kladne a optimisticky. Ak dajú rodičovský príspevok 4900 SKK, nepozerať na to, že "mi dali IBA 4900 SKK", ale nech sú radi aj za to. Vždy to mohlo byť aj horšie.

Ale ľudia majú v povahe stále len niečo kritizovať....:(
jankasm
26.08.08,10:20
Samozrejme od dlžky poberania RP závisí výška RP od 7-meho mesiaca do 18-teho, resp. 24-tého.
1. skupina:
- prvých 6mesiacov od narodenia = 6x základnú výmeru rodič.príspevku (ZVRP)
- od 7-meho do 18-teho mesiaca = 12x zvýšenú výmeru RP, ktorá sa vyráta ZVRP x 30/12
2. skupina:
- prvých 6mesiacov od narodenia = 6x ZVRP
- od 7-meho do 24-tého mesiaca = 18x zvýšenú výmeru RP, ktorá sa vyráta ZVRP x 30/18
3. skupina
- od mesiaca narodenia do 3 rokov = 36x ZVRP


Celkom zaujímavé. Gabika, nepísalo sa tam náhodou o tom, či to platí aj pre mamičky, ktoré už sú na RD? Môžem sa aj ja rozhodnúť od 1.1.2009, že zostanem na RD len do 24 mesiacov veku dieťaťa a budem potom poberať RP vo výške cca. 8000,-?
brčko
26.08.08,12:49
Celkom zaujímavé. Gabika, nepísalo sa tam náhodou o tom, či to platí aj pre mamičky, ktoré už sú na RD? Môžem sa aj ja rozhodnúť od 1.1.2009, že zostanem na RD len do 24 mesiacov veku dieťaťa a budem potom poberať RP vo výške cca. 8000,-?

janka, myslím že mamičky, ktoré k 31.12.08 poberajú rodič.príspevok podla tohto znenia zákona už možnosť rozhodnúť sa nebudú mať.

TEda nie su mi jasné ani prípady, kedy končí poberanie materského presne 31.12.08 (resp. neskôr)a ich dieťa "dosiahne 6mesiacov už v januári (resp.skôr)".
žiadosť na poberanie RP do 18mesiacov, resp.24mesiacov totiž podla tohto zákona treba podať "do konca kalend. mesiaca, ktorý predchádza kalend. mesiacu dosiahnutia 6tich mesiacov dieťaťa", čo bude u detí, ktoré dosiahnu 6mesiacov v januári 2009 do 31.12.08 (nehovoriac už o 7-mesačných detoch), ale to platí ešte starý zakon!? :confused:
Také prípady sú reálne, ak napr. na MD nastúpila 19.6.08, 28týždnov končí 31.12.08, dieťa sa narodilo v júli, aj ked sa už mohlo narodiť aj v júni.

NO uvidíme :) či ten zákon vôbec schvália.:confused:
Ingrid Ondruskova
26.08.08,12:53
Nie je mi to celkom jasné: tie kategórie do18...24 a 36 mesiacov poberať príspevok. Je to síce celkom lákavé, to akože ja sa dopredu zaviažem kedy pôjdem do práce a podľa toho mi budú chodiť "bubáky"? Ale to je blbosť....ako ja môžem dopredu vedieť, či náhodou nepriaznivý zdrav.stav dieťaťa alebo iná okolnosť /zanikne zamestnávateľ/ mi nezmení plány do budúcnosti? Alebo vyplácanie vyšších súm /vlastne rozdiel/ bude až dodatočne, keď definitívne splním zvolenú hranicu v mesiacoch?
brčko
26.08.08,13:07
Nie je mi to celkom jasné: tie kategórie do18...24 a 36 mesiacov poberať príspevok. Je to síce celko lálavé, to akože ja sa dopredu zaviažem kedy pôjdem do práce a podľa toho mi budú chodiť "bubáky"? Ale to je blbosť....ako ja môžem dopredu vedieť, či náhodou nepriaznivý zdrav.stav dieťaťa alebo iná okolnosť /zanikne zamestnávateľ/ mi nezmení plány do budúcnosti? Alebo vyplácanie vyšších súm /vlastne rozdiel/ bude až dodatočne, keď definitívne splním zvolenú hranicu v mesiacoch?

v čechách to už takto funguje.

s nepriaznivým zdrav.stavom tiež veru neviem ako to spravia, aj ked je písané, nárok je do 6rokov. No čo ak si už dala žiadosť poberania do 2rokov (napr. dieťa pri podávaní žiadosti nemalo zdravot.problémy), či od 2-och rokov budeš dostávať základný výmer rodič.príspevku?

No ak napr. zanikne zamestnávatel, nič sa na tom nemení, prestaneš poberať RD v dvoch rokoch (ak si o to požiadala), lebo sumu si si už vyčerpala. Ak nezmenia zákon o SP a ZP, tak zdravotne a aj dôchodkovo môžeš byť poistencom štátu aj po dosiahnutí 2-och rokov dieťaťa (ako osoba osobne celodenne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, teda nie ako poberatel rodič.príspevku), ak dieťa nedáš do škôlky, no RP už dostávať nebudeš.
ela.d
14.09.08,07:24
Nech to spravia akokoľvek, kritickým ohlasom sa nevyhnú, lebo vždy sa nájde niekto, kto bude podľa nového systému ukrátený (alebo sa aspoň tak bude cítiť) a bude nový systém kritizovať.

Skôr by som sa na to pozeral tak, že nech čokoľvek dajú, mali by sa na to mamičky pozerať kladne a optimisticky. Ak dajú rodičovský príspevok 4900 SKK, nepozerať na to, že "mi dali IBA 4900 SKK", ale nech sú radi aj za to. Vždy to mohlo byť aj horšie.

Ale ľudia majú v povahe stále len niečo kritizovať....:(
Ja suhlasim s Chobot-om. Mam uz jedno 4 rocne dieta a druhe dietatko sa mi ma narodit za 2 mesiace, ale ja som predsa ich matka, ja som ta, kto ich chce, kto ich porodil (porodi) a kto sa ma o ne postarat, spolu s ich otcom. Pripada mi az smiesne, ze sa niekto rozculuje nad rodicovskym prispevkom, ci materskou a pod. O svoje vlastne deti sa maju v prvom rade postarat aj financne ich rodicia, nie? Je pekne od statu, ze nam na ne prispieva a mame sa este aj hnevat, ze nam stat dobrovolne dava peniaze? Priznavam, ze aj mne vyhovuje, ze tie peniaze budem zase dostavat, ked sa mi narodi druhe dietatko, nie sme bohvieako dobre financne zabezpecena rodina a hodi sa kazda jedna koruna, ale tie deti su moje a je v prvom rade na mne, aby som si ich zabezpecila, statu mozem byt len a len vdacna, ze mi nieco dobrovolne prispeje, nech uz je to akakolvek suma, ci uz za to budem moct dietatku kupit jedny plienky, alebo cely kocik aj s vybavickou. Pamatam si, ze uz ked som cakala prve dietatko, tak som mala rovnake myslienky. Ja som sa predsa rozhodla ze deti chcem, ja som sa rozhodla nepracovat, stat ma do nicoho nenutil a este mi aj dobrovolne daruje financie, ked to svoje dietatko porodim a budem vychovavat. Takze mamicky, budme radsej vdacne, ze nam stat nieco da, nie stale len kritizovat.
Iveta Matlovičová
14.09.08,11:24
No, nechcela som sa zamiešať, ale predsa len pridám svoj názor ... vzbudila to vo mne veta na záver "budme radsej vdacne, ze nam stat nieco da, nie stale len kritizovat". Lepšie by mi znela: buďme radšej vďačné, že máme krásne a zdravé deti, chápajúceho manželského partnera (ktorý nás podrží v dobrom aj zlom), život, ktorý žijeme tak ako sme chceli ... atď., každý z nás je možno vďačný za iné hodnoty a chvíle, ale určite sem napatrí vďačnosť štátu !
Z môjho pohľadu je to jeho povinnosť budovať "akúsi" rodinnú politiku (realizovanú aj z našich penazí - daní).
petmac
17.01.10,19:00
Ahojte. Mozno to tu je napisane, len to neviem najst. Aky by mal byt text tej ziadosti o zvysenie rodicovskeho prispevku? Vopred dakujem.
zdenka131
17.01.10,19:42
Žiadosť o zvýšený rodičovský príspevok

Meno a priezvisko .................................................. .................................................

Rodné číslo .................................................. rodinný stav .....................................

Adresa trvalého pobytu ( u cudzinca trvalý pobyt od – do )

.................................................. .................................................. ..................................
Číslo telefónu ..................................

Žiadam o rodičovský príspevok podľa § 4 ods. 2 a § 8 zákona č. 571/2009 Z .z. o rodičovskom príspevku, účinnosť od 01.01.2010.

Nárok na zvýšený rodičovský príspevok si uplatňujem od .................................

Na dieťa : meno a priezvisko .................................................. ..................................

Dátum nar:: ........................................ rodné číslo .................................................. ...

Adresa trvalého pobytu .................................................. ...........................................

Spôsob výplaty

o Na účet v banke

číslo účtu Kód banky

o V hotovosti na adresu
ulica číslo

PSČ Obec Štát

Vyhlásenie žiadateľa

Nevykonávam zárobkovú činnosť podľa § 3 ods.5 zákona č. 571/2009 Z. z. a poskytujem riadnu celodennú starostlivosť o dieťa.

Vyhlasujem, že všetky údaje v tejto žiadosti sú pravdivé a každú zmenu, ktorá má vplyv na nárok na rodičovský príspevok, na jeho výšku a výplatu písomne najneskôr do 8 dní nahlásim platiteľovi podľa § 9 zákona o rodičovskom príspevku. (Napr. vykonávanie zárobkovej činnosti, vznik nároku na nemocenské, ošetrovné alebo obdobnej dávky v cudzine ,nástup dieťaťa do predškolského zariadenia). Neprávom prijatú sumu rodičovského príspevku som povinný (á) vrátiť.

Súhlasím so spracovaním osobných údajov uvedených v žiadosti v informačnom systéme a s poskytovaním osobných údajov tretím osobám /Slovenská pošta, banka, Soc. poisťovňa/ za účelom výplaty príspevku.


V dňa .........................................
podpis žiadateľa
petmac
17.01.10,20:12
Dakujem...
jankasm
18.01.10,20:41
Prosím o radu. Švagriná začula v telke niečo o tom, vraj môže ten zvýšený rodičovský príspevok poberať aj do 3 rokov, v prípade, že si dieťa vyžaduje nejakú zvýšenú starostlivosť. Ťažko povedať, ako to bolo presne povedané, lebo ona sa do týchto vecí nevyzná, čiže trošku to mohla aj prekrútiť. :D
Má totiž dvojičky, majú 1,5 roka, predčasne narodené. Do práce sa teda nechystá a vyšší rodičák by potešil. Ale ja som o tejto možnosti nič nepočula.
Chobot
19.01.10,08:21
Prosím o radu. Švagriná začula v telke niečo o tom, vraj môže ten zvýšený rodičovský príspevok poberať aj do 3 rokov, v prípade, že si dieťa vyžaduje nejakú zvýšenú starostlivosť. Ťažko povedať, ako to bolo presne povedané, lebo ona sa do týchto vecí nevyzná, čiže trošku to mohla aj prekrútiť. :D
Má totiž dvojičky, majú 1,5 roka, predčasne narodené. Do práce sa teda nechystá a vyšší rodičák by potešil. Ale ja som o tejto možnosti nič nepočula.

Švagriná asi zle začula, zvýšený RP je len do 2 rokov veku dieťaťa, bez výnimiek.
jankasm
21.01.10,11:14
Švagriná asi zle začula, zvýšený RP je len do 2 rokov veku dieťaťa, bez výnimiek.

Myslela som si, ďakujem za potvrdenie. :)
No a čo potom, ten 3 rok, ak bude chcieť zostať s deťmi doma. Vtedy dostane aspoň ten klasický, teda nezvýšený RP?
Chobot
21.01.10,11:42
Myslela som si, ďakujem za potvrdenie. :)
No a čo potom, ten 3 rok, ak bude chcieť zostať s deťmi doma. Vtedy dostane aspoň ten klasický, teda nezvýšený RP?

Ten 3. rok bude dostávať rodičovský príspevok v štandardnej výške.