Nicol
25.04.05,09:32
Chcem sa spytat, ak zena otehotnie napr. v aprili a v juni jej konci prac. zmuva, pravdepodobne jej ju zamestnavatel nepredlzi, odkial bude poberat prispevok na matersku? Od statu? Zmeni sa jej nieco vo financnej situacii,ak jej naozaj zmluvu nepredlzia? Alebo jej ju musia predlzit?
mv66
25.04.05,07:59
Nemusia jej ju predlzit. Ak to mali v plane a dozvedia sa o tehotenstve ani nepredlzia. Najcastejsie to konci na UP a podpore. Kedze vyska prispevku zavisi od vymer.zakladu, skus sa informovat o dobrovolnom plateni si nemocenskej.
Nechcela som takto pesimisticky, ale mam to potvrdene praxou, dokonca to urobili i v skolstve, a tam im to uz ozaj mohlo byt jedno, ci ide na matersku z prace alebo z UP, rozdiel bol v jedinom mesiaci, zmluva koncila v juni a rodila v juli minuleho roka.
Jana Motyčková
25.04.05,09:30
Po skončení pracovného pomeru plynie ochranná lehota, ktorá je u tehotnej 6 mesiacov (§32 ods.2 písm. a). Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku (čiže aj materskú) počas ochrannej lehoty (§30), bude ju vyplácať SP v takej výške, akú vypočíta ku dňu skončenia PP (§54 ods.3). T.j. stručne, ak nebolo tento rok neplatené voľno a PP vznikol minulý rok tak z DVZ vypočíteného ako suma odvodov na NP za rok 2004/ počet dní poistenia. Nárok na materské vzniká 6-8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu (§48 ods. 2). Pre výplatu materského je dôležité, aby si bola nemocensky poistená aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch pred dňom pôrodu.
Čiže zhrnuté - ak si otehotnela (alebo otehotnieš) v apríli, PP končí v júni (30 ?), ochranná lehota trvá do 30.12. Termín pôrodu by mal byť asi v januári, takže nárok na materskú vznikne asi v novembri (decembri), čo je v ochrannej lehote. Ak splníš aj podmienku 270 dní, nárok na materské by Ti mal vyjsť. Dúfam, že som sa nepomýlila.
j.durinova
25.04.05,10:01
Ja by som len doplnila, že sociálna poisťovňa v prípade tehotenstva v ochrannej lehote vypláca materskú len 6 týždňov pred pôrodom. Mám to z vlastnej skúsenosti,
takže, keď ju lekár vypíše aj skorej, SP vyplatí len 6 týždňov.
Vevey
25.04.05,10:37
mv66, ked rodila v juli, tak uz v maji, najneskor v juni, t.j. 6 tyzdnov pred porodom mala ist na matersku. Ale ona sa pyta, ci je povinnost predlzit zmluvu, tak v tom mas pravdu, nema povinnost predlzit zmluvu. Cize zataj to, zmluvu ti predlzi a uz potom ta nemoze vyhodit.
mv66
26.04.05,07:38
Sorry, opravujem, nerodila, ale odchadzala na matersku.
misurka
05.08.05,09:47
Prosím Vás o radu:

Známa z dôvodu sťahovania končí pp dohodou k 31.10.2005. Zatiaľ sa jej ešte nepodarilo otehotnieť, avšak ak by predsa zostala tehotná ešte počas trvania prac.pomeru, jej ochranná lehota by bola 6 mesiacov. Avšak to by musela pri odchode zo zamestnania byť asi v 3. mesiaci, aby mala nárok 6 týždňov pred porôdom na materské, že ano?
Ak by sa jej do 31.10.2005 nepodarilo otehotnieť a v rámci klasickej 40-dňovej ochrannej lehoty by sa stala PN a bola by na tejto PN až do začiatku šestieho týždňa pre porodom, mala by nárok na materské?

Prosím Vás, ak niekto viete viac, vyjadrite sa prosim.
DAKUJEM
misurka
08.08.05,04:48
Viete mi niekto pomoct?

Prosím Vás o radu:

Známa z dôvodu sťahovania končí pp dohodou k 31.10.2005. Zatiaľ sa jej ešte nepodarilo otehotnieť, avšak ak by predsa zostala tehotná ešte počas trvania prac.pomeru, jej ochranná lehota by bola 6 mesiacov. Avšak to by musela pri odchode zo zamestnania byť asi v 3. mesiaci, aby mala nárok 6 týždňov pred porôdom na materské, že ano?
Ak by sa jej do 31.10.2005 nepodarilo otehotnieť a v rámci klasickej 40-dňovej ochrannej lehoty by sa stala PN a bola by na tejto PN až do začiatku šestieho týždňa pre porodom, mala by nárok na materské?

Prosím Vás, ak niekto viete viac, vyjadrite sa prosim.
DAKUJEM