Fany111
05.08.08,07:35
Ahojte. Chcem sa spýtať, čo si môže dať živnostník do nákladov? Ohlasovacia živnosť na prípravné a dokončovacie stavebné práce.
1. nákup stavebného náradia?
2. účty za telefón? do akej sumy?
3. benzín? do akej sumy? auto má v osobnom vlastníctve, ale daň neplatil, môže si dať benzín do nákladov, iba ak ho využíva na podnikateľské účely a má zaplatenú daň z motorových voz.? alebo si ich môže dať do nákladov aj keď túto daň nemá zaplatenú?
4. stravovanie? do akej sumy?

Kto môžte, poraďte.
dark32
05.08.08,09:37
[quote=Fany111;789760]Ahojte. Chcem sa spýtať, čo si môže dať živnostník do nákladov? Ohlasovacia živnosť na prípravné a dokončovacie stavebné práce.
1. nákup stavebného náradia? áno
2. účty za telefón? do akejsumy? áno ale musíš ho mať prepísaný na firmu ( ja si dávam celú faktúru)
3. benzín? do akej sumy? auto má v osobnom vlastníctve, ale daň neplatil, môže si dať benzín do nákladov, iba ak ho využíva na podnikateľské účely a má zaplatenú daň z motorových voz.? alebo si ich môže dať do nákladov aj keď túto daň nemá zaplatenú? áno ale musíš auto prihlásiť na DÚ a následne zaplatiť začiatkom budúceho roku daň z MV , musíš si viesť evidenciu jázd ( jazdy na podnikateľské účely )
výška náhrady: základná náhrada- 5,50 za každý najazdený km ( len v rámci podn. činnosti ) + náhrada za PHM- ( prejdené km x priemerná spotreba ) : 100 x cena za liter PHM
4. stravovanie? do akej sumy? tuším 98,- ale nie som si istý
Kristína
05.08.08,16:27
Áno, stravné pre SZČO je 98,- Sk, ale musíš si kúpiť stravné poukážky alebo uzavrieť zmluvu o poskytovaní stravy - tak to má napr. môj podnikateľ. Na základe zmluvy mu potom naúčtujú sumu za počet poskytnutých obedov za príslušný mesiac.
foaswc
06.08.08,04:21
Nestačí, keď si živnostník podloží stravu blokmi z reštaurácie?
Kristína
06.08.08,16:11
janasv
09.08.08,21:20
A ak sa SZČO nestravuje stále v jednej reštaurácii? Do nákladov - výdavkov stačí predsa blok z RP z reštaurácie, kde v ten deň obedoval. Alebo sa mýlim? :eek:
ekopo
10.08.08,05:47
Všetko, čo si môže dať živnostník do výdavkov je obsiahnuté napr. v § 19 zákona o dani z príjmov :

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#19
janasv
10.08.08,10:21
Ďakujem ekopo. :)

V podstate som reagovala na tento príspevok:


Áno, stravné pre SZČO je 98,- Sk, ale musíš si kúpiť stravné poukážky alebo uzavrieť zmluvu o poskytovaní stravy - tak to má napr. môj podnikateľ. Na základe zmluvy mu potom naúčtujú sumu za počet poskytnutých obedov za príslušný mesiac.

Asi som to zle naformulovala. ;) Takže musí živnostník - SZČO - pre svoju osobu riešiť stravu iba tak, že si kúpi poukážky alebo uzavrie zlmuvu o poskytovaní stravy? Čo ak nemá ani jedno ani duhé. Jednoducho sa chce naobedovať tam, kde momentálne v meste je za hotové. V takom prípade by mu blok z reg. pokladne reštaurácie, kde obeduje, mal na zaúčtovanie do výdavkov stačiť. Samozrejme výdavok sa zaúčtuje len do výšky 98,- Sk. :rolleyes: Však? Myslím, že tak som to aj kdesi na porade čítala ........ :---
ego.mc
10.08.08,18:36
Žiadny zákon neprikazuje SZČO uzatvárať nejaké zmluvy o stravovaní v reštaurácii.
janasv
11.08.08,09:43
Ďakujem za odpoveď. :---