tarra2
05.08.08,08:04
Dobrý deň,

prosím Vás o radu ohľadom stravných lístkov. Som študentka VŠ, pracujem na dohodu v rozsahu 350 hodín ročne, denne som však v práci viac ako 8 hodín, stravné lístky však nedostávam. Terajšia dohoda mi končí, uzatváram ďalšiu, no mám pocit, že to opäť bude bez stravných lístkov. V predchádzajúcej dohode nebolo stravovanie nijako spomenuté. Som informovaná o tom, že ak je pracovník na pracovisku dlhšie ako 4 hodiny denne, má nárok na stravné lístky, resp. na zabezpečenie stravy zo strany zamestnávateľa - bez ohľadu na to, či má zmluvu o TPP, alebo len dohodu. Informovala som sa aj v iných firmách na mzdových oddeleniach, ako to vlastne je, či mám alebo nemám nárok, oni svorne tvrdia, že mám nárok ... no v našej firme má na to mzdová účtovníčka iný názor ...
Takže otázka znie: mám nárok alebo nemám nárok na SL? Ak áno, môžem si nárok na SL uplatniť aj spätne za 4 mesiace?
Dá sa to nejako ošetriť v ďalšej dohode, aby som mala nárok na SL? Súvisí to nejako s odvodmi? V súčasnosti za mňa firma platí úrazové poistenie a garančný fond + 19% daň z príjmu ...
Ďakujem.
invest
05.08.08,06:20
"V zmysle § 152 ods. 1 Zákonníka práce v platnom znení je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Zo zákona priamo nevyplýva povinnosť zabezpečiť stravovanie osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Zamestnávateľ môže podľa § 152 ods. 5 písm. b) so súhlasom zástupcov zamestnancov rozšíriť okruh osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytovaní stravovania, ak zamestnanec počas pracovnej zmeny odpracuje viac ako 4 hodiny. Táto dohoda musí byť uvedená v dohode o vykonaní práce.
Zákon o daniach z príjmov v platnom znení v § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 uznáva za daňové výdavky príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce."
31Jankal
05.08.08,06:38
Chcela by som ta upozorniť. To ani nepíš že robíš denne 8 hod. pretože ti to za rok nevyjde 350 hod.
tarra2
05.08.08,07:08
No dohoda bola uzavreta na tento pocet hodin s terminom do 31.12.2008 ... ale vopred sme vedeli, ze ja tie hodiny budem mat odpracovane ovela skor .. takze preto, kedze mi teraz konci jedna zmluva a idem podpisovat druhu, chcem sa dopredu poistit, co sa tyka tych SL ... preto zo zakona sa teraz daju urcite druhy dohod uzavriet na limitovany pocet hodin, ktory tohto roku zvysili z 300 na 350. Ale dakujem na info.
poisonkatka
05.08.08,07:16
zalezi kolko hodin odrobis skutocne..ak naozaj iba tych 350 podla dohody a si tam teda tych 8 hodin denne tj 43 dni, tak mas narok..ak by to bolo viac hodin, tak podla mna nemas, lebo to by ti uz nevychadzalo tych 43 dni, ale viac a tym padom na den menej hodin...zalezi, ako to mate dohodnute, ze ci ti to rozratavaju klasicky na 8 hod. denne alebo napr. na 4...
tarra2
05.08.08,07:18
Ďakujem za info, takže záleží na mojej dohode so zamestnávateľom? Ak áno, môžem si uplatniť SL aj spätne za 4 mesiace?
poisonkatka
05.08.08,07:22
kolko dni si odrobila? ide o to, ze na kolko dni sa ti bude rozratavat tych 350 hodin z tej dohody..ak ti to vyjde menej ako 4 hodinky na den, tak narok nemas
poisonkatka
05.08.08,07:24
ale je to iba na jeho dobrej voli, zakon mu to neuklada
Monika V.
05.08.08,07:25
Ďakujem za info, takže záleží na mojej dohode so zamestnávateľom? Ak áno, môžem si uplatniť SL aj spätne za 4 mesiace?
Stravné lístky spätne si už nemôžeš uplatniť.:)
veronikasad
05.08.08,14:50
No dohoda bola uzavreta na tento pocet hodin s terminom do 31.12.2008 ... ale vopred sme vedeli, ze ja tie hodiny budem mat odpracovane ovela skor .. takze preto, kedze mi teraz konci jedna zmluva a idem podpisovat druhu, chcem sa dopredu poistit, co sa tyka tych SL ... preto zo zakona sa teraz daju urcite druhy dohod uzavriet na limitovany pocet hodin, ktory tohto roku zvysili z 300 na 350. Ale dakujem na info.
Nemáš správne informácie. Novela ZP platí od 1.9.2007, kedy sa zvýšil počet hodín u dohody o vykonaní práce z 300 na 350. Platí to však pre všetky dohody o vykonaní práce uzatvorené v danom roku u jedného zamestnávateľa.

Nárok na SL budeš mať len v prípade ak sa na tom dohodneš so zamestnávateľom pri podpise dohody a budeš to mať písomne uvedené v ostatných dojednaných podmienkach