MartinkoK
05.08.08,08:10
prosím Vás vie mi niekto poradiť do koľkých dní od doručenia odvolania proti rozsudku okreskného súdu by mal krajský súd rozhodnúť, a do koľkých dní by mal zaslať rozsudok?
Jedná sa o vymáhanie pohľadávky.
zalobaba
05.08.08,06:18
prosím Vás vie mi niekto poradiť do koľkých dní od doručenia odvolania proti rozsudku okreskného súdu by mal krajský súd rozhodnúť, a do koľkých dní by mal zaslať rozsudok?
Jedná sa o vymáhanie pohľadávky.

Nemá lehotu, odporúčam Ti pravidelne tam volať a informovať sa, čo je s vecou alebo písať žiadosti o urýchlené rozhodnutie, kde potrebu tej rýchlosti nejak zdôvodníš.:rolleyes:
AIMA
11.02.10,06:53
Proti uzneseniam okresných súdov sa treba odvolať prostredníctvom okresného súdu na krajský? Teda len jedna krát sa posiela na okresný a ten to potom posúva na kraj? Ktorý zákon o tom hovorí?
Mgr.Shrek
11.02.10,07:19
prosím Vás vie mi niekto poradiť do koľkých dní od doručenia odvolania proti rozsudku okreskného súdu by mal krajský súd rozhodnúť, a do koľkých dní by mal zaslať rozsudok?
Jedná sa o vymáhanie pohľadávky.

Všetky informácie ohľadom odvolania nájdeš v § 201 až 227 z.č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok.
AIMA
11.02.10,09:37
Všetky informácie ohľadom odvolania nájdeš v § 201 až 227 z.č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok.

ten sa ale novelizoval už veľa krát, mám čítať všetky novelizácie, alebo je niekde aktuálny
Mgr.Shrek
11.02.10,11:06
ten sa ale novelizoval už veľa krát, mám čítať všetky novelizácie, alebo je niekde aktuálny

http://jaspi.justice.gov.sk

Ak používaš IE (internet Explorer) priamo klik na predpisy a potom do okna predpis č. napíš 99/1963. Otvorí sa ti okno na ktorom budú dva odkazy, klikneš na ten zelený, ten je aktuálny.

Ak používaš iný prehliadač napr. Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a iné, klikneš najprv vľavo dole na Štandard HTML a potom pokračuješ ako som písal v predchádzajúco odseku.
AIMA
11.02.10,12:26
http://jaspi.justice.gov.sk

Ak používaš IE (internet Explorer) priamo klik na predpisy a potom do okna predpis č. napíš 99/1963. Otvorí sa ti okno na ktorom budú dva odkazy, klikneš na ten zelený, ten je aktuálny.

Ak používaš iný prehliadač napr. Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a iné, klikneš najprv vľavo dole na Štandard HTML a potom pokračuješ ako som písal v predchádzajúco odseku.


Ďakujem krásne!!!!:o Aký je život zrazu krajší....:D
SlavaK
01.06.10,06:27
Prosim o radu pri odvolani.
Ja som strana, ktora sa neodvolala. Mam pravo podat pisomne vyjadrenie k podanemu odvolaniu na Krajsky sud cestou Okresneho sudu? Ako bude postupovat Krajsky sud? Bud vyhovie odvolaniu alebo nevyhovie? Mozem navrhnut nevyhovenie odvolaniu a opisat dovody? Ak je cast vyroku rozhodnutia Okresneho sudu zla moze Krajsky sud ulozit opatovne prejednanie veci alebo opravu povodneho rozsudku.
Domnievam sa spravne, ze Krajsky sud nemoze povodny rozsudok zmenit? T.j. napr. nemoze v nom menit vysku urceneho vyzivneho. Bud zamietne odvolanie, alebo ???
Prosim o radu.

Vopred dakujem.
S.
AIMA
01.06.10,07:49
http://jaspi.justice.gov.sk

Ak používaš IE (internet Explorer) priamo klik na predpisy a potom do okna predpis č. napíš 99/1963. Otvorí sa ti okno na ktorom budú dva odkazy, klikneš na ten zelený, ten je aktuálny.

Ak používaš iný prehliadač napr. Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a iné, klikneš najprv vľavo dole na Štandard HTML a potom pokračuješ ako som písal v predchádzajúco odseku.


Už niekoľko krát som sa pokúšala hľadať predpisy na jaspi, no no bezúspešne, je funkčná???
Mária27
01.06.10,08:13
Prosim o radu pri odvolani.
Ja som strana, ktora sa neodvolala. Mam pravo podat pisomne vyjadrenie k podanemu odvolaniu na Krajsky sud cestou Okresneho sudu? Ako bude postupovat Krajsky sud? Bud vyhovie odvolaniu alebo nevyhovie? Mozem navrhnut nevyhovenie odvolaniu a opisat dovody? Ak je cast vyroku rozhodnutia Okresneho sudu zla moze Krajsky sud ulozit opatovne prejednanie veci alebo opravu povodneho rozsudku.
Domnievam sa spravne, ze Krajsky sud nemoze povodny rozsudok zmenit? T.j. napr. nemoze v nom menit vysku urceneho vyzivneho. Bud zamietne odvolanie, alebo ???
Prosim o radu.

Vopred dakujem.
S.
Súd by ťa mal vyzvať na písomné vyjadrenie. Odvolací súd môže rozsudok prvostupňového súdu potvrdiť, môže ho zmeniť, alebo ho môže vrátiť na ďalšie konanie.
SlavaK
01.06.10,15:23
Dakujem Mária27.
Znamená to, že ak sa Okresny sud pomylil pri vyhlasovani rozsudku v stanovení výzivneho za spatne obdobie (urcil ho v nizsej sume ako povodne otec dietata naozaj platil), omyl v odovodneni rozsudku OS sam uznal, moze Krajsky sud sam zmenit zlu cast Rozsudku Okresneho sudu? Otec sa odvolal a navrhuje inu sumu a ja vo svojom vyjadreni k odvolaniu navrhujem inu, samozrejme vyssiu sumu. Alebo je toto pripad pre vratenie konania na prvostupnovy sud?
Srdecne dakujem vopred.
S.
Mária27
01.06.10,15:32
Ak ide o zrejmú nesprávnosť, mal už okresný súd sám vydať opravné uznesenie. Ak to poslal na krajský súd, ten by mu to mal vrátiť na opravu.

Obč.súdny poriadok
§ 164
Súd kedykoľvek aj bez návrhu opraví v rozsudku chyby v písaní a počítaní, ako aj iné zrejmé nesprávnosti. O oprave vydá opravné uznesenie, ktoré doručí účastníkom. Pritom môže odložiť vykonateľnosť rozsudku na čas, kým opravné uznesenie nenadobudne právoplatnosť.

§ 222
(3) Za podmienok § 164 môže odvolací súd nariadiť aj opravu napadnutého rozhodnutia.
SlavaK
01.06.10,18:14
Moja bývalá právna zástupkyňa ma presviedcalai, že toto nie je taká chyba, ktorá sa dá upraviť opravným rozhodnutím.
Vychádza mi to tak, ale nie som si istá, že Krajský súd to zrejme vráti na Okresný súd na opatovne konanie (ak sa spravne pravnicky vyjadrujem). Alebo sa mylim? Krajsky sud nebude rozhodovat o tom, ci ma za stare obdobie otec platit 90 alebo 120 €, je to tak?
Okresny sud ma nevyzval na vyjadrenie k odvolaniu. Postupoval spravne? Neporusil nejake predpisy?

Este raz dakujem. S.
Petra Nová
01.06.10,19:23
Moja bývalá právna zástupkyňa ma presviedcalai, že toto nie je taká chyba, ktorá sa dá upraviť opravným rozhodnutím.
Vychádza mi to tak, ale nie som si istá, že Krajský súd to zrejme vráti na Okresný súd na opatovne konanie (ak sa spravne pravnicky vyjadrujem). Alebo sa mylim? Krajsky sud nebude rozhodovat o tom, ci ma za stare obdobie otec platit 90 alebo 120 €, je to tak?
Okresny sud ma nevyzval na vyjadrenie k odvolaniu. Postupoval spravne? Neporusil nejake predpisy?

Este raz dakujem. S.
Priznám sa, že veľmi nerozumiem, prečo sa manžel odvolával, ak výživné za obdobie pred rozsudkom platil v sume 120 €, hoci podľa chyby rozsudku mal platiť len 90€. Ak sa odvolával aj proti výške výživného do budúcnosti, tak odvolací súd môže rozsudok zmeniť alebo vrátiť na nové konanie.

Inak spotrebované výživné sa nevracia podľa § 78 ods.2 zák.č.36/2005 o rodine, tak či je v rozsudku uvedené 90 € alebo 120 €, ktoré otec dieťaťa už zaplatil, je z jeho hľadiska úplne jedno.

Inak, veľmi málo si napísala o odvolaní otca dieťaťa, hlavne chýba zmienka o tom, čoho sa otec cez odvolanie domáha. Preto je ťažké na Tvoje otázky odpovedať.

Ale stále platí. Ak jedna zo strán podala odvolanie, druhá strana by mala byť vyzvaná, aby sa k nemu vyjadrila.
SlavaK
02.06.10,05:39
Petra dakujem za odpoved.
Pokusim sa opisat rozsudok podrobnejsie, dufam, ze sa mi podari viac vec objasnit. Sudny proces sa tahal 10 mesiacov a sud urcil odo dna vyhlasenia rozsudku sumu vyzivneho vyssiu, ako otec skutocne platil. Avsak cast rozsudku sa tykala aj obdobia odo dna podania ziadosti o zvysenie vyziv. - teda onych 10 mesiacov. Na tychto 10 mesiacov sud urcil omylom vyzivne nizsie ako otec skutocne platil a vycislil mu nedoplatok. Otec sa odvolava voci vyske tohto nedoplatku. Sudkyna ale po vyneseni rozsudku (ale uz bez pritomnosti otca dietata) povedala, ze jej zamerom bolo vyzivne aj za toto obdobie zvysit, ale nie az tak pri vyzivnom urcenom odo dna vyhlasenia rozsudku. Otec si teda mysli, ze za tychto 10 mesiacov nema zaplatit nic, ale ja naopak si myslim, ze nejaky nedoplatok vznikol. Ide o to, ci Krajsky sud moze urcit v tomto pripade vyzivne za tychto 10 mesiacov, alebo musi celu vec vratit na doriesenie na Okresny sud. V tomto nemam jasno.
S.
SlavaK
02.06.10,05:41
Este vysvetlim, preco nedoplatok sudu vznikol. Sud omylom vzal do uvahy stare sudne rozhodnutie z roku 1996, kde bola suma vyzivneho stanovena na 1000 Sk a urobil rozdiel medzi tymto vyzivnym a vyzivnym, ktore urcil (na 10 mesiacov).
Mgr.Shrek
02.06.10,06:46
Už niekoľko krát som sa pokúšala hľadať predpisy na jaspi, no no bezúspešne, je funkčná???

určite áno...aký prehliadač používaš?
Petra Nová
02.06.10,09:20
Petra dakujem za odpoved.
Pokusim sa opisat rozsudok podrobnejsie, dufam, ze sa mi podari viac vec objasnit. Sudny proces sa tahal 10 mesiacov a sud urcil odo dna vyhlasenia rozsudku sumu vyzivneho vyssiu, ako otec skutocne platil. Avsak cast rozsudku sa tykala aj obdobia odo dna podania ziadosti o zvysenie vyziv. - teda onych 10 mesiacov. Na tychto 10 mesiacov sud urcil omylom vyzivne nizsie ako otec skutocne platil a vycislil mu nedoplatok. Otec sa odvolava voci vyske tohto nedoplatku. Sudkyna ale po vyneseni rozsudku (ale uz bez pritomnosti otca dietata) povedala, ze jej zamerom bolo vyzivne aj za toto obdobie zvysit, ale nie az tak pri vyzivnom urcenom odo dna vyhlasenia rozsudku. Otec si teda mysli, ze za tychto 10 mesiacov nema zaplatit nic, ale ja naopak si myslim, ze nejaky nedoplatok vznikol. Ide o to, ci Krajsky sud moze urcit v tomto pripade vyzivne za tychto 10 mesiacov, alebo musi celu vec vratit na doriesenie na Okresny sud. V tomto nemam jasno.
S.

Nechcem hovoriť za odvolací súd, ale mne to skôr vychádza, že ten rozsudok zmení, ak to bude len pre to nesprávne vyčíslenie nedoplatku a odvolávateľ v odvolaní sa neodvoláva na iné chyby rozsudku. Súd má totiž presne určené v § 221 ods.1 Osp prípady, kedy rozhodnutie zruší. Takže rozsudok by ho mohol zrušiť a vrátiť na nové konanie len vtedy, ak súd prvého stupňa nesprávne vec právne posúdil tým, že nepoužil správne ustanovenie právneho predpisu a nedostatočne zistil skutkový stav. A to je aj dôvod podaného odvolania (§ 221 ods.1,pís. h Osp). Z toho, čo si napísala súdim, že otec dieťaťa taký dôvod pre odvolanie nepoužil.
Mária27
02.06.10,12:29
Ak by išlo len o nesprávne vyčíslenie doplatku, evidentne by bolo treba rozsudok opraviť. Vychádzalo by sa z toho, že vyhlásená suma výživného v časti rozsudku na 10 mesiacov je správna, zle sa vypočítal len rozdiel (chyba v počítaní). Otázkou je, ako formuloval odvolávateľ odvolanie, či to skutočne nebola oprava (pre neho výhodnejšie).

Pri výživnom odvolací súd nie je viazaný návrhom. Mohol by aj poukázať na vady konania súdu prvého stupňa a prípadne zrušiť jeho rozhodnutie z dôvodu podľa § 221 ods. 1 písm. h)
- nesprávne právne posúdenie by mohlo byť v tom, že pri znížení výživného u maloletých detí sa nemá vyčíslovať rozdiel v sume výživného (§ 78 zák. o rodine)
-nesprávne skutkové zistenie (rozdiel nesedí) by mohol vidieť v nesprávne vzatej sume pôvodnej výšky výživného (čo sa aj v skutočnosti stalo), nakoľko pri výživnom nejde o nové rozhodnutie súdu ale o zmenu pôvodného.

Ak by súd nariadil pojednávanie, môžeš dôvodiť. Ak ho nenariadi, už môžeš asi len čakať. Toto je jeden z prípadov, keď súdy zavinia domotanie prípadu a účastník sa v tom má vyznať. Keď si sudkyňa priznala mimo pojednávania chybu, mohla aj poradiť, ako z toho von.
Petra Nová
02.06.10,16:23
Moja bývalá právna zástupkyňa ma presviedcalai, že toto nie je taká chyba, ktorá sa dá upraviť opravným rozhodnutím.



Keďže tu stále rezonuje otázka, či stačí len opraviť pôvodný rozsudok, ja si myslím, že by si v tomto mala dôverovať svojej právnej zástupkyni, ak tvrdí, že takú chybu nie je možné opraviť opravným uznesením. Ona mala možnosť sedieť na pojednávaniach, byť pri vyhlásení rozsudku, prečítať si jeho písomné vyhotovenie, aj odvolanie. To, že má asi pravdu svedčí aj to, že súd neopravil sám tieto pochybenia, hoci o nich písal v odôvodnení rozsudku. Teda, ak tie chyby v rozsudku by boli takého charakteru, aké má na mysli ustanovenie § 164 Osp. Ťažko sa dá predpokladať, žeby ktokoľvek z Porady, z pár informácií, ktoré si poskytla, mohol zodpovedne tvrdiť, že stačí pôvodný rozsudok opraviť. Takže sa priprav na všetky možnosti. Ja zastávam názor, že takou chybou v počítaní je to, napr. ak sú zle spočítané inak správne sumy. Nie, ak je v ňom uvedený správny výpočet, ale zo súm, u ktorých si súd splietol sezónu s fazónou.
SlavaK
07.06.10,09:35
Ešte raz ďakujem všetkým. Necham sa prekvapit, čo z toho bude.

S.
toptom
15.02.11,14:52
Otec ako navrhovateľ žiada súd o zrušenie výživného na plnoleté dieťa. Dieťa vystupuje ako odporca. To zastupuje matka na základe plnomocenstva. Voči rozhodnutiu prvostupňového súdu sa chce odporca odvolať. Kto a v akom mene podá a podpíše odvolanie? Ide o to, či ho podáva a podpisuje plnoleté dieťa ako odporca alebo matka, ktorá ho zastupuje.
Mária27
15.02.11,16:58
Odvoláva sa dieťa. Pod jeho meno (na začiatku aj na konci) sa vždy napíše:
zastúpený : titul, meno, priezvisko (matky)
toptom
16.02.11,12:28
Odvoláva sa dieťa. Pod jeho meno (na začiatku aj na konci) sa vždy napíše:
zastúpený : titul, meno, priezvisko (matky)
Ďakujem, ale kto odvolanie podpíše?
toptom
16.02.11,12:33
Neužitočné od bubkoch si nevšímaj, on nič iné nevie, len sa takto ukazovať! Takto ta chce zviditeľniť.
???
Mária27
16.02.11,20:06
Predsa splnomocnená matka - na to je tam, aby konala za splnomocniteľa.