Renatkak
05.08.08,09:33
Ahojte. Môžem v priebehu pracovného pomeru na určitú dobu ho hocikedy predĺžiť na neurčito.
brčko
05.08.08,08:19
Ahojte. Môžem v priebehu pracovného pomeru na určitú dobu ho hocikedy predĺžiť na neurčito.

Ak spíšete so zamestnávatelom dodatok/zmenu prac.zmluvy, tak áno. Je to ako každá iná zmena PZ. Treba samozrejme súhlas oboch strán.

Pozerala som do zákonníka práce. Zamestnanec a zamestnávatel môžu uzatvoriť dohodu o zmene prac.podmienok podla § 54 ZP.

Aj ked doba trvania PP nie je uvedená:
- v podstatných náležitostiach PZ podla § 43 ods.1,
- ani v dalších pracovných podmienkach podla § 43 ods.2,
vzhladom na § 48 (prac.pomer na dobu určitú) ods.1, dobu trvania PP predpokladám, možno považovať za jednu z prac.podmienok, ktoré možno po vzájomnej dohode zmeniť.

Aha, resp. jednoduchšie a jasnejšie (som si to hned nevšimla) doba trvania PP je "obsahom prac.zmluvy", ktorý možno zmeniť podla § 54 ZP dohodou o zmene prac.podmienok.

§ 54 ZP Dohoda o zmene pracovných podmienok
Dobodnutý obsah prac.zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestávatel a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávatel je povinný zmenu PZ vyhotviť písomne.
Renatkak
07.08.08,07:05
Ďakujem ti.
rodina1
12.08.08,10:26
Dobrý deň. 1) Ak je uzatvorený PP so zamestnancom na dobu určitú, napr. do 31.8.2008 a zamestnávateľ nevyhotoví dodatok k PZ o pokračovaní PP a zamestnanec nastúpi 1.9.2008 opäť u toho istého zamestnávateľa do práce, je možné považovať tento pracovný pomer ako pomer uzatvorený na dobu neurčitú?
2) Alebo ak neplatí 1) môžeme so zamestnancom, ak zamestnávame najviac 20 zamestnancov, uzatvoriť opäť pracovný pomer na dobu určitú, teda zase na jeden rok? Do počtu zamestnancov sa počítajú aj dohodári? ďakujem
Tweety
12.08.08,10:37
Dobrý deň. 1) Ak je uzatvorený PP so zamestnancom na dobu určitú, napr. do 31.8.2008 a zamestnávateľ nevyhotoví dodatok k PZ o pokračovaní PP a zamestnanec nastúpi 1.9.2008 opäť u toho istého zamestnávateľa do práce, je možné považovať tento pracovný pomer ako pomer uzatvorený na dobu neurčitú?
2) Alebo ak neplatí 1) môžeme so zamestnancom, ak zamestnávame najviac 20 zamestnancov, uzatvoriť opäť pracovný pomer na dobu určitú, teda zase na jeden rok? Do počtu zamestnancov sa počítajú aj dohodári? ďakujem
1. PP uzatvorený na dobu určitú končí dátumom doby určitej.
2.áno, môžete. Do počtu zamestnancov dohodárov nepočítame.
Chobot
12.08.08,10:43
Dobrý deň. 1) Ak je uzatvorený PP so zamestnancom na dobu určitú, napr. do 31.8.2008 a zamestnávateľ nevyhotoví dodatok k PZ o pokračovaní PP a zamestnanec nastúpi 1.9.2008 opäť u toho istého zamestnávateľa do práce, je možné považovať tento pracovný pomer ako pomer uzatvorený na dobu neurčitú?
2) Alebo ak neplatí 1) môžeme so zamestnancom, ak zamestnávame najviac 20 zamestnancov, uzatvoriť opäť pracovný pomer na dobu určitú, teda zase na jeden rok? Do počtu zamestnancov sa počítajú aj dohodári? ďakujem

Trochu poopravím Tweety v bode 1:

Áno, pokiaľ po skončení PP na dobu určitú nastúpi zamestnanec do práce a zamestnávateľ mu pridelí prácu, považuje sa tento PP ako PP na neurčitý čas - viď § 71 ods. 2:

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
Tweety
12.08.08,10:45
Trochu poopravím Tweety v bode 1:

Áno, pokiaľ po skončení PP na dobu určitú nastúpi zamestnanec do práce a zamestnávateľ mu pridelí prácu, považuje sa tento PP ako PP na neurčitý čas - viď § 71 ods. 2:

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
Máš pravdu, vedela som, že niekde ten § je, ale narýchlo som ho nevedela nájsť. Otázne je, či zamestnáv. o tom vie, že príde po jej skončení (doby určitej) do práce.
Chobot
12.08.08,10:53
Máš pravdu, vedela som, že niekde ten § je, ale narýchlo som ho nevedela nájsť. Otázne je, či zamestnáv. o tom vie, že príde po jej skončení (doby určitej) do práce.

Nestačí len prísť na pracovisko, ale musí aj prácu so súhlasom zamestnávateľa vykonávať. V ideálnom prípade by ho zamestnávateľ na pracovisko ani nemal vpustiť.
rodina1
12.08.08,11:20
Ďakujem Vám za odpovede. Zamestnávateľ počíta so zamestnancom aj naďalej, bude mu pridelená tá istá práca, len nechcel "papierovanie".
Potom ale musím v OLYMPE zmeniť PP na dobu neurčitú. Stačí ak si dám len opraviť do pracovného pomeru a zmením dobu určitú na dobu neurčitú, alebo musím ísť cez pridaj a dať zmena PZ? Poradíte mi. Ešte raz ďakujem