Martina CF
05.08.08,08:48
Ahojte. Prosím o pomoc. Dnes som zistila, že som vo výkaze DPH za 2.kvartál 2008 zabudla odpočítať daň vo výške cca. 1500 Sk. Ako z toho čo najjednoduchšie vykľučkovať? Je potrebné podať dodatočné alebo opravné daňové priznanie? Vyplývajú z toho nejaké sankcie? ďakujem všetkým za pomoc :)
evina
05.08.08,06:51
Ahojte. Prosím o pomoc. Dnes som zistila, že som vo výkaze DPH za 2.kvartál 2008 zabudla odpočítať daň vo výške cca. 1500 Sk. Ako z toho čo najjednoduchšie vykľučkovať? Je potrebné podať dodatočné alebo opravné daňové priznanie? Vyplývajú z toho nejaké sankcie? ďakujem všetkým za pomoc :)

po termíne podania priznania sa podáva "dodatočné". Neviem o aký doklad sa jedná, ale možno §51 Ti dáva možnosť odpočítať DPH aj v nasledujúcom období /3.Q./ a nemusíš podávať DDP.
Tweety
05.08.08,06:51
Ahojte. Prosím o pomoc. Dnes som zistila, že som vo výkaze DPH za 2.kvartál 2008 zabudla odpočítať daň vo výške cca. 1500 Sk. Ako z toho čo najjednoduchšie vykľučkovať? Je potrebné podať dodatočné alebo opravné daňové priznanie? Vyplývajú z toho nejaké sankcie? ďakujem všetkým za pomoc :)
Môžeš podať DDP, nie opravné, to je len do dátumu na podanie DP, a ten už uplynul, ale podať ho nemusíš, neuplatnenú daň si môžeš odpočítať v nasledujúcom DP, teda v 3.Q.
Martina CF
05.08.08,06:58
No konkrétne ide o bločky za benzín. Keďže boli platené cez kartu a výpis z karty mi prišiel až teraz, v podstate až teraz som si uvedomila, že som na ne pozabudla. V DP za 2. kvartál som mala nadmerný odpočet. Tým pádom by sa mi ešte o tých 1500 Sk zvýšil.
evina
05.08.08,07:06
No konkrétne ide o bločky za benzín. Keďže boli platené cez kartu a výpis z karty mi prišiel až teraz, v podstate až teraz som si uvedomila, že som na ne pozabudla. V DP za 2. kvartál som mala nadmerný odpočet. Tým pádom by sa mi ešte o tých 1500 Sk zvýšil.
Môžeš odpočítať v 3.Q.
Martina CF
05.08.08,07:09
Môžeš odpočítať v 3.Q.
A ak by prišla kontrola ako rozumne argumentovať odpočet až za 3.Q 2008? Ešte som sa stýmto nestretla, tak nechcem, aby sme z toho mali zbytočné problémy :(
evina
05.08.08,07:51
A ak by prišla kontrola ako rozumne argumentovať odpočet až za 3.Q 2008? Ešte som sa stýmto nestretla, tak nechcem, aby sme z toho mali zbytočné problémy :(
§ 51 zákona o DPH - bločky si mala do podania daňového priznania a rozhodla si si právo na odpočítanie DPH uplatniť v nasledujúcom zdaňovacom období

http://www.porada.sk/t18735-odpocitanie-dane-51-oneskoreny-doklad-z-erp.html
http://www.porada.sk/t18758-odpocitanie-dane-51-oneskorena-faktura.html
Zita5
05.08.08,07:57
evka-janekova
05.08.08,08:12
No ja mam podobný problém, našla som faktúru ktorá mi prisla 17.07. mailom a nedala som ju do dp k dph. Daň na odpočítanie je tam 2 453 sk.
Lebo som čakala na originál s pečiatkou poštou a potom som na to zabudla. Teraz som si všimla, že má datum vzniku daň.povinnosti 30. 06., tak to tiež nemusím sa kôli tomu plašit???

Normálne to uplatním v 3q?? Ak ano tak som štastná preštastná :D
azla
05.08.08,08:20
Normálne to uplatním v 3q?? Ak ano tak som štastná preštastná :D

Ano, môžeš byť štastná, prešťastná. :)
Uplatníš v 3.Q.

...ako niekedy nám málo stačí ku šťastiu
Rozalka
13.08.08,18:12
Nadobudnutie tovaru z iného členského štátu sme do priznania uviedli v príslušnom mesiaci. Úplne náhodou (až pri úhrade) sme zistili, že jedna z faktúr bola dobropisom (nenápadný text na spodku faktúry - samostatne samozrejme v cudzej reči).

Ako uviesť tento omyl v priznaní (samozrejme dvojnásobnou sumou): základ dane r. 7 a daň r. 8, 17 a 19. V riadkoch 29, 32, 35 a 36 uvedieme "0"?
Ak je daň 0, ako to posúdi DÚ?
mojto
14.08.08,09:45
Je potrebné podať dodatočné, ak sa nemení vzťah s DÚ?
evina
14.08.08,10:29
Je potrebné podať dodatočné, ak sa nemení vzťah s DÚ?
Ak nie sú v ňom správne údaje podľa záznamovej evidencie - áno
ANNAP
26.09.08,10:59
vystavili sme fakturu v auguste do ČR pre fyzickú osobu, nepodnikateľa, neregistrovaného na DPH, faktúra bola vystavená bez DPH, daňové priznanie podané, akým spôsobom opraviť , aby to moc nebolelo?
mato20
01.10.08,06:13
Ahojte,
vcera som zistil,ze faktura ,ktoru som prijal zaciatkom septembra a ktora bola uz zauctovana aj uhradena, nie je formalne spravna. Konkretne: sposob platby je prevodom namiesto hotovost. Mozem takuto fakturu zaradit do priznania DPH v 3 Q alebo je lepsie pockat kym mi pride opravena a DPH uplatniit v 4Q - nebude vadit,ze uz faktura je zauctovana v 3Q?
Faktura sa tyka DHM v odpisovej 2 skupine.

Dakujem
Tweety
01.10.08,06:15
Ahojte,
vcera som zistil,ze faktura ,ktoru som prijal zaciatkom septembra a ktora bola uz zauctovana aj uhradena, nie je formalne spravna. Konkretne: sposob platby je prevodom namiesto hotovost. Mozem takuto fakturu zaradit do priznania DPH v 3 Q alebo je lepsie pockat kym mi pride opravena a DPH uplatniit v 4Q - nebude vadit,ze uz faktura je zauctovana v 3Q?
Faktura sa tyka DHM v odpisovej 2 skupine.

Dakujem
Môžeš ju zaradiť do 3.Q.
Monika Kováčová
01.10.08,06:15
Ahojte,
vcera som zistil,ze faktura ,ktoru som prijal zaciatkom septembra a ktora bola uz zauctovana aj uhradena, nie je formalne spravna. Konkretne: sposob platby je prevodom namiesto hotovost. Mozem takuto fakturu zaradit do priznania DPH v 3 Q alebo je lepsie pockat kym mi pride opravena a DPH uplatniit v 4Q - nebude vadit,ze uz faktura je zauctovana v 3Q?
Faktura sa tyka DHM v odpisovej 2 skupine.

Dakujem

tak až takúto formálnu správnosť neskúmam...
nechaj ju v 3Q a keď príde opravený text: forma úhrady prevodom, tak ju vymeň.
Zita5
01.10.08,06:21
Ahojte,
vcera som zistil,ze faktura ,ktoru som prijal zaciatkom septembra a ktora bola uz zauctovana aj uhradena, nie je formalne spravna. Konkretne: sposob platby je prevodom namiesto hotovost. Mozem takuto fakturu zaradit do priznania DPH v 3 Q alebo je lepsie pockat kym mi pride opravena a DPH uplatniit v 4Q - nebude vadit,ze uz faktura je zauctovana v 3Q?
Faktura sa tyka DHM v odpisovej 2 skupine.

Dakujem

Myslím , že to nie je až taká chyba , nakoľko veľa krát sa stane , že faktúra je dlhodobo po splatnosti a nakoniec ju odberateľ uhradí v hotovosti i napriek tomu , že je tam uvedené platba PP .

Takže , pre Vašu spokojnosť tak ako radí ermon , ak príde opravená FA , tak si ju vymeňte .
rodina1
01.10.08,07:42
Dobrý deň. Vo vlastnom reštauračnom zariadení poskytujeme stravu zamestnancom. DPH si uplatňujeme na vstupe zo všetkých surovín potrebných na prípravu jedál. Zamestnanci si môžu vybrať z denného menu, alebo z jedálneho lístka, zvlášť pre zamestnancov nevaríme obedy. Minulý rok (od júla do konca roka) sme od zamestnancov vyberali za stravu v hotovosti 45% zo stravného, vypočítanú DPH sme odviedli. Tento rok im stravu poskytujeme bezplatne. Tu nastáva môj problém. Som v účtovníctve začiatočník, účtovníctvo robím len od začiatku roka, a tak som začala rozmýšľať (možno trochu neskoro, ale lepšie neskoro ako vôbec), či nie je potrebné odvádzať DPH z tých 45% stravného, aj keď zamestnanci nám nič neplatia. Potom by to asi išlo interným dokladom ako PNZD a vypočítanú DPH treba odviezť? Lenže za I. a II. Q sa nič neodviedlo, je potrebné urobiť DDP za I. a II. Q alebo je možné (ak je treba odviezť DPH) toto urobiť v III. Q? Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Ďakujem.
rodina1
02.10.08,04:23
Prosím, nevie mi nikto poradiť?
ANNAP
06.10.08,19:14
vystavili sme fakturu v auguste do ČR pre fyzickú osobu, nepodnikateľa, neregistrovaného na DPH, faktúra bola vystavená bez DPH, daňové priznanie podané, akým spôsobom opraviť , aby to moc nebolelo?

nik mi nepomôže?................:mee::mee::mee:
Melnick
06.10.08,19:24
Anka, myslím,že iba tým bolestným spôsobom, o ktorom si aj Ty presvedčená -DDP z DPH.;)
rodina1
07.10.08,06:29
Dobrý deň. Vo vlastnom reštauračnom zariadení poskytujeme stravu zamestnancom. DPH si uplatňujeme na vstupe zo všetkých surovín potrebných na prípravu jedál. Zamestnanci si môžu vybrať z denného menu, alebo z jedálneho lístka, zvlášť pre zamestnancov nevaríme obedy. Minulý rok (od júla do konca roka) sme od zamestnancov vyberali za stravu v hotovosti 45% zo stravného, vypočítanú DPH sme odviedli. Tento rok im stravu poskytujeme bezplatne. Tu nastáva môj problém. Som v účtovníctve začiatočník, účtovníctvo robím len od začiatku roka, a tak som začala rozmýšľať (možno trochu neskoro, ale lepšie neskoro ako vôbec), či nie je potrebné odvádzať DPH z tých 45% stravného, aj keď zamestnanci nám nič neplatia. Potom by to asi išlo interným dokladom ako PNZD a vypočítanú DPH treba odviezť? Lenže za I. a II. Q sa nič neodviedlo, je potrebné urobiť DDP za I. a II. Q alebo je možné (ak je treba odviezť DPH) toto urobiť v III. Q? Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Ďakujem.
Poradí mi niekto? Prosím!
Benko
07.10.08,15:26
Naozaj len dodatočné daňové priznanie.
rodina1
08.10.08,07:59
Ďakujem.
Ešte ma napadla taká vec (ale asi to bude hlúposť). Nemohla by som tú DPH za II. Q dať do výkazu za III. Q a DDP podať len za I. Q?Ďakujem.
katka.hesskova
08.10.08,19:17
dobry den,
chcela by som sa spytat, prave som zistila ze som zabudla dat do DPH 2 doklady - jeden FA a druhe dobropis k nej, avsak vznikol kladny rozdiel par korun, tym padom aj cca 100,-Sk DPH.
ide o vyuctovanie elektriny, este za rok 2007, avsak doklady mi podochadzali az v januar/februar, nesli do dph roku 2007 ako je tam napisane dodanie.
bohuzial som na to zabudla a teraz som to nasla.
mam podat dodatocne DPH za 1.Q.08 (bol nadmerny odpocet, ktory ma firma uz na ucte) alebo to mozem dat do 3.Q.2008, len neviem ako to odovodnit kedze v DP 2007 to mam v nakladoch, cize nemozem povedat ze mi neskor prisli doklady?
pri dod. DPH v riadku 36 vyplnim celu sumu noveho nadmerneho odpoctu? aj ked povodnu sumu mam uz na ucte v bake?

velmi pekne dakujem
katka.hesskova
09.10.08,10:42
dobry den,
chcela by som sa spytat, prave som zistila ze som zabudla dat do DPH 2 doklady - jeden FA a druhe dobropis k nej, avsak vznikol kladny rozdiel par korun, tym padom aj cca 100,-Sk DPH.
ide o vyuctovanie elektriny, este za rok 2007, avsak doklady mi podochadzali az v januar/februar, nesli do dph roku 2007 ako je tam napisane dodanie.
bohuzial som na to zabudla a teraz som to nasla.
mam podat dodatocne DPH za 1.Q.08 (bol nadmerny odpocet, ktory ma firma uz na ucte) alebo to mozem dat do 3.Q.2008, len neviem ako to odovodnit kedze v DP 2007 to mam v nakladoch, cize nemozem povedat ze mi neskor prisli doklady?
pri dod. DPH v riadku 36 vyplnim celu sumu noveho nadmerneho odpoctu? aj ked povodnu sumu mam uz na ucte v bake?

velmi pekne dakujem
...
invest
09.10.08,11:08
doklady týkajúce sa roku 2007 mali ísť do roku 2007 aj keď došli až vo februári.
Všetky, ktoré máš do marca daného roku treba zapísať do toho ktorého roku sa týkajú.
Milan Benka
09.10.08,11:13
dobry den,
chcela by som sa spytat, prave som zistila ze som zabudla dat do DPH 2 doklady - jeden FA a druhe dobropis k nej, avsak vznikol kladny rozdiel par korun, tym padom aj cca 100,-Sk DPH.
ide o vyuctovanie elektriny, este za rok 2007, avsak doklady mi podochadzali az v januar/februar, nesli do dph roku 2007 ako je tam napisane dodanie.
bohuzial som na to zabudla a teraz som to nasla.
mam podat dodatocne DPH za 1.Q.08 (bol nadmerny odpocet, ktory ma firma uz na ucte) alebo to mozem dat do 3.Q.2008, len neviem ako to odovodnit kedze v DP 2007 to mam v nakladoch, cize nemozem povedat ze mi neskor prisli doklady?
pri dod. DPH v riadku 36 vyplnim celu sumu noveho nadmerneho odpoctu? aj ked povodnu sumu mam uz na ucte v bake?

velmi pekne dakujem

DDP 1.Q 2008
katka.hesskova
09.10.08,12:37
prosim vas, ako vyplnit riadok 36 v priznani DPH?
SILVIA54
10.10.08,04:42
Ahojte, ja mám taký problém: zistila som dodatočne,že sme si odpočítali v DPH za 07/08 viac o 170,- Sk (dvakrát zaúčtovaný doklad).Pokiaľ som pochopila správne tak musíme podať dodatočné daň. priznanie za júl a tých 170,- Sk si môžeme pripočítať k DPH za 09/2008? Myslíte že je to správne? Ďakujem
evina
10.10.08,05:43
Ahojte, ja mám taký problém: zistila som dodatočne,že sme si odpočítali v DPH za 07/08 viac o 170,- Sk (dvakrát zaúčtovaný doklad).Pokiaľ som pochopila správne tak musíme podať dodatočné daň. priznanie za júl a tých 170,- Sk si môžeme pripočítať k DPH za 09/2008? Myslíte že je to správne? Ďakujem

V deň podania DDP musíte zaplatiť aj 170 SK.

§ 39 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992

2/ Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
SILVIA54
10.10.08,06:11
Ďakujem Evina, len sa ešte opýtam ako potom je z účtovaním dph? Musím to opraviť vlastne aj v programe a tú sumu ktorú zaplatím v hotovosti ako zaúčtujem?
evka-janekova
28.10.08,06:48
No ja mam podobný problém, našla som faktúru ktorá mi prisla 17.07. mailom a nedala som ju do dp k dph. Daň na odpočítanie je tam 2 453 sk.
Lebo som čakala na originál s pečiatkou poštou a potom som na to zabudla. Teraz som si všimla, že má datum vzniku daň.povinnosti 30. 06., tak to tiež nemusím sa kôli tomu plašit???

Normálne to uplatním v 3q?? Ak ano tak som štastná preštastná :D
No včera som odovzdala DPH a prišiel jeden dodávateľ a s úsmevom mi niesol faktúru s dátumom dodania 02. 09. 2008. Skoro ma porazilo. Tá faktúra už k nam bola doručená, len konateľovi sa niečo nepáčilo, tak ju dal na prehodnotenie a teraz sa nam vrátila ale neskoro. DPH na odpočet je 14 151 Sk. Tak sa zase pýtam, čo teraz?
Môžem kľudne spať a uplatniť si dph až v 4.Q - teda v januári?
Tweety
28.10.08,06:50
No včera som odovzdala DPH a prišiel jeden dodávateľ a s úsmevom mi niesol faktúru s dátumom dodania 02. 09. 2008. Skoro ma porazilo. Tá faktúra už k nam bola doručená, len konateľovi sa niečo nepáčilo, tak ju dal na prehodnotenie a teraz sa nam vrátila ale neskoro. DPH na odpočet je 14 151 Sk. Tak sa zase pýtam, čo teraz?
Môžem kľudne spať a uplatniť si dph až v 4.Q - teda v januári?
Áno, môžeš si odpočet uplatniť v nasledujúcom DP.
alusa783
02.04.12,07:47
ja by som chcela podat DDP k dph za január, február v oboch mesiacoch sme mali povinnost zaplatit dph a po DDP by sa zvýšila povinnosť platit za január o 8,51eura a február 16,30
neviem ako postupovať bude z toho dáky problém? zaraža ma hlavne ta sumu 16,30 lebo to je asi hranica pri kotrej je už pokuta či si to pletiem?
alusa783
02.04.12,09:06
takže prosím aby mi niekto potvrdil -
§155 zákon o práve daní ods 1 pis g
pokuta je 3 násobok zakladnej urokovej sadzby nbs delene 2
minimálne všeak 5% z rozdelu DP a DDP

takže ak je rozdiel 16,30 tak nič mi vlastne nehrozí? lebo ak správne počítam tak to je 0,815eura?
a ten istý paragraf ods 3 správca dane pri určovaní výška pokuty prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho konania

čiže mi vlastne tu pokutu ani nedá?
srska
02.04.12,09:13
takže prosím aby mi niekto potvrdil -
§155 zákon o práve daní ods 1 pis g
pokuta je 3 násobok zakladnej urokovej sadzby nbs delene 2
minimálne všeak 5% z rozdelu DP a DDP

takže ak je rozdiel 16,30 tak nič mi vlastne nehrozí? lebo ak správne počítam tak to je 0,815eura?
a ten istý paragraf ods 3 správca dane pri určovaní výška pokuty prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho konania

čiže mi vlastne tu pokutu ani nedá?takto:http://www.porada.sk/t28338-opravne-danove-priznanie-k-dph.html#post2028006
Aljok
02.04.12,11:36
takže prosím aby mi niekto potvrdil -
§155 zákon o práve daní ods 1 pis g
pokuta je 3 násobok zakladnej urokovej sadzby nbs delene 2
minimálne všeak 5% z rozdelu DP a DDP

takže ak je rozdiel 16,30 tak nič mi vlastne nehrozí? lebo ak správne počítam tak to je 0,815eura?
a ten istý paragraf ods 3 správca dane pri určovaní výška pokuty prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho konania

čiže mi vlastne tu pokutu ani nedá?
Pozri sem : http://www.porada.sk/t125715-dodatocne-dp-dph-hrozi-aj-pokuta.html#post1972279