slavkoj
05.08.08,11:12
Od 1.8. 2008 so zaevidovaný na úrade práce a poberám podporu v období 6 mesiacov.Do 31.7. som pracoval na dohodu a bol som samoplatitelom do ZP.Od 11.8. vsak budem hospitalizovany v nemocnici, zhruba 10 dni.Chcem sa opytat ako to bude s marodkou. Pri zamestnaneckom pomere po istych dnoch peenku preplaca zamestnavatel, ale ako to bude v mojom pripade? Musim niekde nieco vybavovat ohladom papierovaciek, aby som nemal ziaden problem?
jankasm
05.08.08,09:20
Od 1.8. 2008 so zaevidovaný na úrade práce a poberám podporu v období 6 mesiacov.Do 31.7. som pracoval na dohodu a bol som samoplatitelom do ZP.Od 11.8. vsak budem hospitalizovany v nemocnici, zhruba 10 dni.Chcem sa opytat ako to bude s marodkou. Pri zamestnaneckom pomere po istych dnoch peenku preplaca zamestnavatel, ale ako to bude v mojom pripade? Musim niekde nieco vybavovat ohladom papierovaciek, aby som nemal ziaden problem?

No, do 31.7.2008 si pracoval na dohodu, čo znamená, že odvody do SP si neplatil, pokiaľ si nebol prihlásený ako dobrovoľný platca na nemocenské poistenie /ZP nemá s PN nič spoločné/. Takže nárok na nemocenské určite mať nebudeš, preto myslím, že asi netreba ani nič vybavovať.
Ak by Ti vystavil lekár PN, tak možno počas tých dní by si nemusel platiť odvody do ZP, ale tu si nie som 100% istá. :cool:
slavkoj
05.08.08,09:31
Zdravotne poistenie za august uz za mna plati urad prace,nie? Ja som za jul uhradil do ZP 751,-.Nechcem poberat nemocensku davku. Ide mi len o to, aby som po hospitalizacii nemusel platit liecbu z vlastneho. Som v tom laik, tak uvitam, akekolvek rady. :-)
slavkoj
05.08.08,09:39
Nemocensle som neplatil.Viem, ze nemam narok na nemocenske davky.Za jul som poistne ako samoplatitel do ZP odviedol,za august vsak by mal uz urad prace odvadzat za mna ZP, nie? Kedze som tam evidovany a poberam davku.Ide mi o to, aby som hospitalizaciu neplatil potom z vlastneho vrecka a ci takato hospitalizacia pocas evidencie na urade prace nema vplyv na vysku davky z UP?
jankasm
05.08.08,10:03
Nemocensle som neplatil.Viem, ze nemam narok na nemocenske davky.Za jul som poistne ako samoplatitel do ZP odviedol,za august vsak by mal uz urad prace odvadzat za mna ZP, nie? Kedze som tam evidovany a poberam davku.Ide mi o to, aby som hospitalizaciu neplatil potom z vlastneho vrecka a ci takato hospitalizacia pocas evidencie na urade prace nema vplyv na vysku davky z UP?

No v tomto sa veľmi neorientujem, ale myslím, že keďže si si ZP platil a teraz ho za Teba platí štát, tak žiadnu hospitalizáciu by si si platiť nemal.
A čo sa týka úradu práce, tak podľa mňa o tom nemusia byť informovaní, alebo áno? Jedine asi v tom prípade, keby si poberal PN, tak by Ti evidenciu museli prerušiť a podporu krátiť. Myslím, že inak nie. :o
mirpo
05.08.08,10:07
Nemocensle som neplatil.Viem, ze nemam narok na nemocenske davky.Za jul som poistne ako samoplatitel do ZP odviedol,za august vsak by mal uz urad prace odvadzat za mna ZP, nie? Kedze som tam evidovany a poberam davku.Ide mi o to, aby som hospitalizaciu neplatil potom z vlastneho vrecka a ci takato hospitalizacia pocas evidencie na urade prace nema vplyv na vysku davky z UP?
Vplyv na to nemá. Podklady pre dávku v nezamestnanosti síce dokladáš úradu práce, ale to len aby si nemusel behať do soc. poisťovne. Majú takú dohodu, sociálna poisťovňa si po doklady príde a ona ti vypláca tú dávku.
Vplyv by na to mal ÚP, ak by si ukončil evidenciu. ZP hradí za teba štát po celú dobu evidencie na úrade práce v evidencii uchádzačov o zamestnanie.:)
slavkoj
05.08.08,10:37
...takze zjednodusene: nemocenske davku nechcem poberat/ani nemam na to narok/.Pocas evidencie na UP, mozem byt hospitalizovany.
Mam teda pytat PN-ku od lekara? Teda odniest niekam marodny listok a nahlasit peenku? Myslim, ze nemusim.Je to tak? Ani do ZP,ani do soc.poistovne a ani na UP?
nelly1810
05.08.08,12:01
ak si na úrade práce musíš odniesť že si bol v nemocnici ak si sa mal hlásiť v danom období/ináč ti nevyplatia dávku/ale prečo sa nespýtaš na úp?
slavkoj
05.08.08,13:56
Nelly1810:
...no podali mi tam totizto mylnu informaciu.A viete, ak natrafite na nie velmi prijemneho uradnika, tak ste rad, ze ste von z dveri co najskor.Takze mam ziadat nejake potvrdenie o hospitalizacii?Alebo a aky papiet by sa malo jednat? Lebo mate pravdu 20.8. sa nemozem prist podpisat, kedze budem este v nemocnici.
Katy a R
05.08.08,14:05
Nelly1810:
...no podali mi tam totizto mylnu informaciu.A viete, ak natrafite na nie velmi prijemneho uradnika, tak ste rad, ze ste von z dveri co najskor.Takze mam ziadat nejake potvrdenie o hospitalizacii?Alebo a aky papiet by sa malo jednat? Lebo mate pravdu 20.8. sa nemozem prist podpisat, kedze budem este v nemocnici.
.... áno, potrebuješ nejaké potvrdenie od lekára - ako ospravedlnenie, že sa nebudeš hlásiť na úrade práce. Ak by si sa v danom termíne bez ospravedlnenia nedostavil, vyradia ťa z evidencie a SP prestane vyplácať dávku v nezamestnanosti.

Ale kedy si skončil pracovný pomer? (neuvádzaš)... lebo ak by si bol ešte v ochrannej lehote 42 dní, tak máš nárok aj na nemocenské dávky!
wagner
05.08.08,18:29
Treba si dať od lekára vystaviť PN a túto doručiť na Úrad práce. Po ukončení PN doručiť na Úrad práce ukončenie PN - takúto informáciu som dostala ja na Úrade práce. Povedali, že to je jediný ospravedlniteľný dôvod, kedy sa nemusíš hlásiť na Úrade práce. Inak by Ťa vyradili z evidencie.
veronikasad
05.08.08,18:36
Pozri § 34 odst. 11 Zákona o službách zamestnanosti

11) Uchádzačovi o zamestnanie, ktorý predloží potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, sa neurčí povinnosť byť k dispozícii úradu podľa odseku 7 a povinnosť periodicity návštev podľa odsekov 9 a 10 v období trvania dočasnej pracovnej neschopnosti.