zivan
05.08.08,12:09
Chcem kúpiť k stolnému PC nový LCD monitor - využitie : kancelária, internet, občas hry a film.
Predpokladám, že uhlopriečka by mala byť asi 22". Neviem, či vhodnejší je klasický formát alebo širokouhlý.
Aké hlavné parametre (rozlíšenie, kontrast, odozva, jas, ...) by mal mať takýto monitor?
Poraďte nejaké konkrétne typy (linky) - prednostne asi najmä od SAMSUNGU?
duves
05.08.08,10:22
Širokouhly može byť zaujimavy, ak chces pozerat filmy.
Pidgey
05.08.08,13:05
no, ja by som si este premyslel ci by som chcel mat doma na stole 22" monitor k pocitacu. Na filmy je to sice dobre, lebo ich pozerat z vacsej dialky,ale pracovat s takym velkym monitorom pri kancelarskych aplikaciach a pod s ami zda divne (krutit hlavou pri citani monitoru....) Ja som taky velky pouzival pri CAD programoch, kde to malo svoje opodstatnenie,ale doma by mi to iba na stole zavadzalo....
Fero11
05.08.08,15:15
Samsung 223BW
Samsung 2232BW
Samsung 2243BW
Mam tiez samsung syncmaster 930BF asi 2-3 rocny, je to 19" a vsetky parametre ma horsie, jak tie, ktore som spomenul.
kochones
05.08.08,19:22
ja doporucujem bud Samsung 226CW alebo HP Pavilion LCD w2207, zalezi od toho kolko chces do toho investovat...
chlap
05.08.08,21:03
SAMSUNG 226CW 22"wide mám v kancli na stole - je to paráda pracovať s ním.
premiko
05.08.08,22:15
no, ja by som si este premyslel ci by som chcel mat doma na stole 22" monitor k pocitacu. Na filmy je to sice dobre, lebo ich pozerat z vacsej dialky,ale pracovat s takym velkym monitorom pri kancelarskych aplikaciach a pod s ami zda divne (krutit hlavou pri citani monitoru....) Ja som taky velky pouzival pri CAD programoch, kde to malo svoje opodstatnenie,ale doma by mi to iba na stole zavadzalo....

- asi tak nejako, osobne mám 22 ku a kancelárske aplikacie, robim hlavne v excli robim od isteho casu radsej na starsom PC na 17ke ...
skonline
06.08.08,01:29
Tiez som riesil tuto otazku pred 3 mesiacmi. Mal som vsak obmedzenie, ktore sa mozno tyka aj teba,moj stolny kancelarsky PC ma gr.kartu,ktora nepodporuje sirokouhly rezim a nova, ktora by podporovala sa uz neda zohnat pre ten typ slotu co je v nom. Takze som musel hladat klas. uhlopriecku, chcel som 19, do kancelarie staci,repro,vstup DVI aj analog a dobru kvalitu. Nakoniec som si vybral Philips 190 B8 CS. Je dizajnovo pekny v sivej farbe,ma teleskopicky stojan s nastavenim vysky a 100 garanciu na chybne pixle.To repro je ale o nicom,tak na tom poriadne usetrili. Doma mam sirokouhlu 19 LG L194WT a nemam pocit ze by som pri praci na pc musel nejak otacat hlavou.
Flymaster
06.08.08,16:29
Kedze trend vo vyvoji monitorov, resp. Notebookovych displejov smeruje stale viac a viac k wide (16:10), rozhodne ti odporucam kupit si sirokouhly monitor. V praci mam 22'' sirokouhly monitor a kedze mam otvorenych niekolko aplikacii, neviem si ho vynachvalit, hlavne ked mozem dat okna vedla seba.

Doma mam 22'' Dell 2208WFP 1680x1050 (vstupy DVI, VGA, USB hub na 4 USB, vyskovo nastavitelny, natacanie do stran, rotacia o 90 stupnov) + 19'' Acer A1916s 1280x1024 (vstup VGA) a praca na nich je neskutocne dobra, najma ked potrebujem mat v kazdom monitore nieco ine.

skonline, aku mas graficku kartu? aky slot? Ja som si teraz grafiku menil v AGP slote a uplne bez problemov ide aj wide (Sapphire Radeon 2600PRO 512MB). Ked chces, aby grafika uplne dobre spolupracovala s monitorom, treba jej to oznamit, nainstalovanim podpory pre dany monitor. Tu zvacsa najdes na CD k monitoru, teda ako ku ktoremu :)
skonline
07.08.08,02:10
mam dell optiflex gx100, je to model roku 2001 cca, stara sunka, ale na kanc.robotu a surfovanie staci,ma len pci a isa slot, ked som minuly rok zhanal u distributorov Gr.kartu do tychto slotov s W rozlisenim uz ju nemali v ponuke,ze vraj sa uz prestalo take nieco vyrabat
mladymuz
07.08.08,04:14
pracujem na 22 palcoch sirokouhly uz peknych par mesiacoch a nedam na to dopustit. zatial som nezbadal, ze by som musel otacat hlavu pri citani riadkov.
:)
Fero11
07.08.08,04:28
to sa asi myslelo obrazne ;)
Pidgey
07.08.08,14:38
:) tak tak. ale ja tak, povedzte v com pracujete?alebo co vsetko pri praci pouzivate?Tu bolo pisane kancelaria, internet obcas hry a film, podla mna to naozaj staci 19". tiez by bolo vhodne si najprv uvedomit kolko ma kto miesta na stole.Ak zoberem za klasicky stolik pod pc nie je moc siroky, tak na 22" monitor sa pozerat z 50 cm asi nie je vyhra. V praci som mal stol, ze som pomaly na monitor nedociahol ( obrazne povedane :) ),ale doma som si dal 21" monitor a bolo to dost blbe, kym som si ako tak zvykol.Nastastie vcul uz ho iba vyuzivam ako TV, takze pohoda.
Nechcem tym povedat ze 22" monitor je zly,alebo nevhodny, skor som chcel upozornit ze nemusi byt vzdy najlepsie riesenie cim vacsi tym lepsi
olidu
07.08.08,15:15
Ja som kupila synovi, ktorý je samozrejme hrac, Samsung master 225 MW, je 22 palcový a ma navyše aj TV ktore ma PIP t.j možeš aj pracovat aj pozerat správy alebo olymp. hry atd:) ja mam tiez taky ale 19 palcov a je super najmä večer pri praci využívam ten PIP, kupila som ho cez internet v Brne za ovela lepšiu cenu ako u nas na faktúru aj bez DPH
Flymaster
07.08.08,15:24
pidgey... toho je vela v com pracujem.

praca:
MS SQL Enterprise Manager, Query Analyzer, Outlook, Excel, Total Commander, Windows Messenger, internet

doma:
Thunderbird, Internet, Photoshop, Reason (tu potrebujem dva monitory, ci chcem, ci nechcem - inak sa s tym dost zle robi), Room Arranger + hry GTA-SA, Warcraft III, Tiberium Wars, Open TTD ;)
Pidgey
07.08.08,20:04
Flymaster: no o to prave ide.vela na to PRACUJES a robis s nie standartnymi kancelarskymi aplikaciami (teda aspon si myslim ze MS SQL nie je standartna kancelarska aplikacia :D ). Pokial je to monitor domov, tak si naozaj myslim ze pokial na tom nesedi nonstop, tak mu tak ci tak ta 19 staci. a kupovat vacsi monitor iba preto ze je iba o 1000 drahsi...(to bol tip...)Ale ako myslite, je fakt ze to uz mozno nemozem lepsie posudit nakolko hry sa hram tak 5 dni roka, ak neratam solitaire v case nudy v praci, TV mam sice iba 19" a zvykol som si , a vsetku pracu robim na notebooku s 15,4". Islo mi o to ze taky velky monitor je lepsi pre pracu ako pre doma. V praci som ho vyuzival na CAD programi, kde som nemusel stale scrolovat obraz. To ale ani v office,ani v hrach, ani na inernete nepotrebujete.Jedine to video....Ale je to iba jeho/vase rozhodnutie.Ja som mal iba taku skusenost ze to doma nie je najlepsie....
Flymaster
08.08.08,19:05
Pidgey, no NB som ani nespominal.. :) aj ten mam wide.. 15,4'' (1440x900) a v reasne, ked sa stale prepinam, dost to otravuje.. :)

MS SQL nie je standardna kancelarska aplikacia, to mas pravdu.. ale pracujem s tym tak dlho, ze pre mna to uz standard je :)