ajajaaaj
05.08.08,13:48
Ahojte Poradnickovia,

potrebovala by som Vasu radu a pomoc. Viem, ze na temu materska sa popisalo toho uz vela, ale nenasla som tam presne to, co hladam.
Od 02.01.2008 mam zivnost a zakonneho zastupcu. Moj TPP bol do 11/2007. Co a kedy si mam platit, aby som mala max. matersku? Chystam sa otehotniet este tento rok, ak sa zadari a s priatelom svadbu zatial neplanujeme. Pocula som, ze na to, aby som mala max. matersku mi staci, aby som sa aspon mesiac pred nastupom na matersku odhlasila zo soc.poistovne a opatovne prihlasila a za ten jeden mesiac platila max.odvody, ale zda sa mi to prilis jednoduche, preto prosim o radu Vas odbornikov.

Dakujem vopred za Vas cas.
:)
Monika V.
05.08.08,11:58
Ahojte Poradnickovia,

potrebovala by som Vasu radu a pomoc. Viem, ze na temu materska sa popisalo toho uz vela, ale nenasla som tam presne to, co hladam.
Od 02.01.2008 mam zivnost a zakonneho zastupcu. Moj TPP bol do 11/2007. Co a kedy si mam platit, aby som mala max. matersku? Chystam sa otehotniet este tento rok, ak sa zadari a s priatelom svadbu zatial neplanujeme. Pocula som, ze na to, aby som mala max. matersku mi staci, aby som sa aspon mesiac pred nastupom na matersku odhlasila zo soc.poistovne a opatovne prihlasila a za ten jeden mesiac platila max.odvody, ale zda sa mi to prilis jednoduche, preto prosim o radu Vas odbornikov.

Dakujem vopred za Vas cas.
:)

Keď sa znova prihlásiš n do SP, tak max. odvody musíš platiť aspoň 270 dní, až potom ti vznikne nárok na max. materské. Nedávno som sa tým zaoberala, tak myslím že som to pochopila správne.:)
jankasm
05.08.08,12:00
Keď sa znova prihlásiš n do SP, tak max. odvody musíš platiť aspoň 270 dní, až potom ti vznikne nárok na max. materské. Nedávno som sa tým zaoberala, tak myslím že som to pochopila správne.:)

Nie, musím Ťa sklamať, ale vôbec si to nepochobila správne. :cool:
Monika V.
05.08.08,12:02
Nie, musím Ťa sklamať, ale vôbec si to nepochobila správne. :cool:
A ako je to potom z tvojho pohľadu?
apokalypsa
05.08.08,12:08
dobry den, potrebovala by som pomoc..som na MD od marca 2008, cocvhila zacnem cerpat rodicovsky prispevok, keby som ale otehotnela este v case tejto MD, co je pre mna najvyhodnejsie,aby som aj pri druhom babatku mohůla cerpat materske v r. 2009?? dakujem za rady...
jankasm
05.08.08,12:13
Ahojte Poradnickovia,

potrebovala by som Vasu radu a pomoc. Viem, ze na temu materska sa popisalo toho uz vela, ale nenasla som tam presne to, co hladam.
Od 02.01.2008 mam zivnost a zakonneho zastupcu. Moj TPP bol do 11/2007. Co a kedy si mam platit, aby som mala max. matersku? Chystam sa otehotniet este tento rok, ak sa zadari a s priatelom svadbu zatial neplanujeme. Pocula som, ze na to, aby som mala max. matersku mi staci, aby som sa aspon mesiac pred nastupom na matersku odhlasila zo soc.poistovne a opatovne prihlasila a za ten jeden mesiac platila max.odvody, ale zda sa mi to prilis jednoduche, preto prosim o radu Vas odbornikov.

Dakujem vopred za Vas cas.
:)

Toto, čo píšeš, je síce pravda, dokonca to nemusí byť ani mesiac, ale napr. len 3 dni, ale platí to len pre zamestnancov.
Ty si však teraz SZČO a odvody predpokladám neplatíš do SP žiadne, čiže ako SZČO by si nárok na materské ani nemala, dostávala by si odo dňa narodenia dieťaťa len rodičovský príspevok. :o

Aby si mala nárok na materské, musíš mať hlavne splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.

No a teraz je dôležitá otázka, či chceš získať maximálnu materskú ako zamestnanec, alebo ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Potom Ti môžem napísať ako to dosiahnuť.

Ak plánuješ nástup na MD v nasledujúcom roku a odvody ako SZČO neplatíš, odporúčala by som prihlásiť sa na DNP s maximálnym VZ, platiť odvody do konca roka 2008 a od 1.1.2009 si dať zmenu na minimum, z ktorého potom budeš platiť až do nástupu na MD. Ak bude nástup v roku 2009 tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008, a teda maximum.
jankasm
05.08.08,12:19
Keď sa znova prihlásiš n do SP, tak max. odvody musíš platiť aspoň 270 dní, až potom ti vznikne nárok na max. materské. Nedávno som sa tým zaoberala, tak myslím že som to pochopila správne.:)


A ako je to potom z tvojho pohľadu?

270 dní musíš platiť do SP odvody na nemocenské poistenie /v hocijakej výške/, aby si vôbec mala nárok na nejakú materskú. Ak totiž túto podmienku nesplníš, nedostaneš ani len minimálnu materskú. ;)
Čo sa týka zamestnania, tak po splnení tejto prvej podmienky, potom úplne stačí, uzatvoriť nový PP a z neho zaplatiť z maximálneho VZ odvod do SP na nemocenské poistenie napr. za 3 dni a materská bude počítaná z VZ za tie 3 dni, z nového PP.
Čo sa týka DNP, tak po splnení prvej podmienky /270 dní NP/ vznikne nárok na materské. Počas prvých 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP len z pravdepodobného VZ, čo je minimum 8100,-. No ale ak by tých 26 týždňov platila z maxima, tak ak by nastúpila na MD po uplynutí tejto doby, tak by dostávala materskú maximálnu.
Ešte doplním, že do 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, sa nepočítajú pre zamestnanca len dni NP zamestnanca a pre DNP len dni DNP, môže sa to aj zlučovať, avšak k aktuálnemu NP sa môžu pripočítať dni NP len z ukončených NP v posledných dvoch rokoch. :)

Dúfam, že je to aspoň trošku jasné. Ak nie, tak ešte upresním. ;)
Monika V.
05.08.08,12:20
Toto, čo píšeš, je síce pravda, dokonca to nemusí byť ani mesiac, ale napr. len 3 dni, ale platí to len pre zamestnancov.
Ty si však teraz SZČO a odvody predpokladám neplatíš do SP žiadne, čiže ako SZČO by si nárok na materské ani nemala, dostávala by si odo dňa narodenia dieťaťa len rodičovský príspevok. :o

Aby si mala nárok na materské, musíš mať hlavne splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.

No a teraz je dôležitá otázka, či chceš získať maximálnu materskú ako zamestnanec, alebo ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Potom Ti môžem napísať ako to dosiahnuť.
jankasm, môžem ťa poprosiť o názor, v čom som to nepochopila? Keď sa teraz prihlási na max. VZ a ešte len plánuje otehotnieť, tak tých 270 dní splní, nie?
jankasm
05.08.08,12:23
jankasm, môžem ťa poprosiť o názor, v čom som to nepochopila? Keď sa teraz prihlási na max. VZ a ešte len plánuje otehotnieť, tak tých 270 dní splní, nie?

To áno, v tomto je to správne, ale nie je to podmienka pre získanie maximálnej materskej. :)
jankasm
05.08.08,12:25
dobry den, potrebovala by som pomoc..som na MD od marca 2008, cocvhila zacnem cerpat rodicovsky prispevok, keby som ale otehotnela este v case tejto MD, co je pre mna najvyhodnejsie,aby som aj pri druhom babatku mohůla cerpat materske v r. 2009?? dakujem za rady...

Dôležité je, či si na RD zo zamestnania a či si si niekedy platila DNP.
Keďže ešte nie si tehotná, možnosti sú, len mi prosím ešte upresni tieto detaily.
Monika V.
05.08.08,12:30
To áno, v tomto je to správne, ale nie je to podmienka pre získanie maximálnej materskej. :)
Tých 270 dní je bez prerušenia platenia odvodov. Ak teraz platí min. a odhlási sa, tak až po 270 dní nepretržite dostane materskú. Ak neplatí a teraz sa prihlási z max., tak musí odvody platiť aspoň 270 dní. Možno sa nerozumieme správne, ale ohľadne tohto som hovorila s vedúcou nemocenského. Najskôr som písala sem do porady, ale keďže tu boli rôzne názory, išla som priamo na SP.
jankasm
05.08.08,12:34
Tých 270 dní je bez prerušenia platenia odvodov. Ak teraz platí min. a odhlási sa, tak až po 270 dní nepretržite dostane materskú. Ak neplatí a teraz sa prihlási z max., tak musí odvody platiť aspoň 270 dní. Možno sa nerozumieme správne, ale ohľadne tohto som hovorila s vedúcou nemocenského. Najskôr som písala sem do porady, ale keďže tu boli rôzne názory, išla som priamo na SP.

A v ktorom § sa o tom píše?
V zákone je jasne napísané, že nárok na materské má poistenkyňa, ktorá má platené nemocenské poistenie /hocijaké/ 270 dní v posledných dvoch rokoch. Možno ste sa len nepochopili. Tých 270 dní musí byť splnených, ale nikde nie je napísané, že nepretržite. Dokonca je napísané, že k NP zamestnanca sa môže pripočítať napr. ukončené DNP v posledných dvoch rokoch.

Jediná dôležitá podmienka je, že DNP musí byť platené nepretržite od prihlásenia 26 týždňov, aby z neho bol nárok na materskú v takej výške, z akej sa DNP platilo.

Ak by toto platilo, tak ja by som nemohla v žiadnom prípade získať 2x maximum v roku 2007.
1x DNP - ukončené 28.6.2007, nová prihláška z maxima 29.6.2007 - nástup na MD 4.7.2007, materská maximálna
1x zamestnanie - ukončené 27.6.2007, nové zamestnanie 1.7.2007 s maximom - materská maximálna
Viem, že bola odvtedy zmena v zákone, ale v tomto určite nie.
ajajaaaj
05.08.08,12:42
celkom dobre tomu nerozumiem... do SP ako SZCO by som mala platit odvody az od 01.07. nasledujuceho roka od zacatia podnikania... ?! Takze teraz co je najlepsie pre mna? Naposledy za mna platil odvody povodny zamestnavatel do 11/2007. Od 01/2008 som SZCO. Co vlastne si mam platit, aby som dostala max.matersku?
Monika V.
05.08.08,12:47
A v ktorom § sa o tom píše?
V zákone je jasne napísané, že nárok na materské má poistenkyňa, ktorá má platené nemocenské poistenie /hocijaké/ 270 dní v posledných dvoch rokoch. Možno ste sa len nepochopili. Tých 270 dní musí byť splnených, ale nikde nie je napísané, že nepretržite. Dokonca je napísané, že k NP zamestnanca sa môže pripočítať napr. ukončené DNP v posledných dvoch rokoch.

Jediná dôležitá podmienka je, že DNP musí byť platené nepretržite od prihlásenia 26 týždňov, aby z neho bol nárok na materskú v takej výške, z akej sa DNP platilo.

Nechcem sa tu dohadovať, tiež sa učím aj na druhých. Ja mám teraz nárok po 270 dňoch na max. nemocenské.Povedala mi, že aby som to teraz neprerušila, pretože tým by som o to max. prišla a už by som dostávala len minimum. Tých 26 týždňov sa týka OČR, lebo aj to som si potrebovala ujasniť. Dostala si ma do rozpakov. Už som sa stretla aj s tým, že ani v poisťovniach nevedia ako to vlastne je.
jankasm
05.08.08,12:48
Toto, čo píšeš, je síce pravda, dokonca to nemusí byť ani mesiac, ale napr. len 3 dni, ale platí to len pre zamestnancov.
Ty si však teraz SZČO a odvody predpokladám neplatíš do SP žiadne, čiže ako SZČO by si nárok na materské ani nemala, dostávala by si odo dňa narodenia dieťaťa len rodičovský príspevok. :o

Aby si mala nárok na materské, musíš mať hlavne splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.

No a teraz je dôležitá otázka, či chceš získať maximálnu materskú ako zamestnanec, alebo ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Potom Ti môžem napísať ako to dosiahnuť.

Ak plánuješ nástup na MD v nasledujúcom roku a odvody ako SZČO neplatíš, odporúčala by som prihlásiť sa na DNP s maximálnym VZ, platiť odvody do konca roka 2008 a od 1.1.2009 si dať zmenu na minimum, z ktorého potom budeš platiť až do nástupu na MD. Ak bude nástup v roku 2009 tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008, a teda maximum.


celkom dobre tomu nerozumiem... do SP ako SZCO by som mala platit odvody az od 01.07. nasledujuceho roka od zacatia podnikania... ?! Takze teraz co je najlepsie pre mna? Naposledy za mna platil odvody povodny zamestnavatel do 11/2007. Od 01/2008 som SZCO. Co vlastne si mam platit, aby som dostala max.matersku?

Odporúčam postup, ktorý som doplnila do príspevku. Vyznačila som ho červenou.
Keďže odvody ako SZČO platiť do nástupu na MD pravdepodobne nebudeš, tak je to pre Teba asi najvýhodnejšie. Aj keď nemusela by si hneď, stačilo by aj potom, keď zistíš že si tehotná. Takže je to na Tebe.
Pretože k dňom DNP sa Ti pripočítajú ešte aj dni NP zo zamestnania /keďže sa posudzujú až 2 roky spätne/ a DNP by stačilo platiť z maxima 26 týždňov pred nástupom na MD /čo je cca. 6 mesiacov/.
Ale ak sa zamyslíš, tak mnou odporúčaný postup je pre Teba výhodný aj finančne. Keď sa teraz prihlásiš z maxima, tak z neho budeš platiť do konca roka, čiže ak sa napr. prihlásiš od 1.9.2008 tak vlastne budeš z maxima platiť len 4 mesiace a od 1.1.2009 už z minima. ;)
ajajaaaj
05.08.08,12:50
Nie som zamestnana, robim na zivnost a DNP som si neplatila.
jankasm
05.08.08,12:51
Nechcem sa tu dohadovať, tiež sa učím aj na druhých. Ja mám teraz nárok po 270 dňoch na max. nemocenské.Povedala mi, že aby som to teraz neprerušila, pretože tým by som o to max. prišla a už by som dostávala len minimum. Tých 26 týždňov sa týka OČR, lebo aj to som si potrebovala ujasniť. Dostala si ma do rozpakov. Už som sa stretla aj s tým, že ani v poisťovniach nevedia ako to vlastne je.

Do rozpakov som Ťa určite dostať nechcela, vôbec sa tým netráp, ale tá tetuška je asi pekne pomýlená. :)
Na získanie maximálnej dávky z DNP, či OČR, PN alebo materskej, sú úplne rovnaké podmienky, po 26 týždňoch platenia z maxima môžeš dostávať dávku maximálnu, samozrejme po splnení podmienky 270 dní NP.

S tým prerušením v tvojom prípade má pravdu, pretože keby si to prerušila, tak by sa Ti znovu počítalo od nového prihlásenia tých 26 týždňov, a až po ich uplynutí by si mohla dostávať dávku z maxima, takže naozaj to neprerušuj.
Ale napr. čo sa týka OČR, tam máš dokonca nárok na dávku od 1. dňa prihlásenia, aj keď po dobu tých prvých 26 týždňov len z minima, ako som už predtým písala. ;)
apokalypsa
05.08.08,12:51
ano, som na MD zo zamestnania a platila som si DNP
Monika V.
05.08.08,12:52
celkom dobre tomu nerozumiem... do SP ako SZCO by som mala platit odvody az od 01.07. nasledujuceho roka od zacatia podnikania... ?! Takze teraz co je najlepsie pre mna? Naposledy za mna platil odvody povodny zamestnavatel do 11/2007. Od 01/2008 som SZCO. Co vlastne si mam platit, aby som dostala max.matersku?

Môj názor je: Teraz sa prihlásiť na max., od 1.1.2009 to môžeš zmeniť na min., pretože VZ sa na budúci rok bude brať za rok 2008, a platiť aspoň 270 dní. To je môj názor, tým nechcem povedať, že jankasm pravdu nemá, pretože ma zneistila. Ak sa mýlim tak by som bola rada, keby sa ešte niekto iný k tomu vyjadril.;)
jankasm
05.08.08,12:56
Nie som zamestnana, robim na zivnost a DNP som si neplatila.

Ja viem, že nie si zamestnaná, ale bola si do 11/2007, a teda ak by si napr. nastúpila na MD v 05/2009, tak sa posudzujú 2 roky spätne, a teda do 06/2007, čiže by sa Ti mohli pripočítať dni za cca. 6 mesiacov.

Najideálnejšie a vlastne aj najjednoduchšie je použiť ten postup, čo som Ti popísala vyššie. Je vyznačený červenou.
Prihlás sa na DNP z maximálneho VZ 30219,- a plať z neho až do konca roka. Od 1.1.2009 si daj zmenu VZ na minimum a z neho potom plať do nástupu na MD. Nesmieš tam mať žiadne prerušenie. Od prvého dňa prihlásenia sa na DNP máš nárok na OČR, ak už máš napr. nejaké deti, no a zároveň z neho budeš mať nárok aj na PN a materské po splnení všetkých podmienok. ;)

Prečítaj si poriadne ešte raz moje príspevky, porozmýšľaj či Ti je to jasné a ak ešte potrebuješ niečo upresniť tak sa spýtaj. Ale už som Ti vlastne všetko rozpísala. :o
jankasm
05.08.08,12:58
Ak plánuješ nástup na MD v nasledujúcom roku a odvody ako SZČO neplatíš, odporúčala by som prihlásiť sa na DNP s maximálnym VZ, platiť odvody do konca roka 2008 a od 1.1.2009 si dať zmenu na minimum, z ktorého potom budeš platiť až do nástupu na MD. Ak bude nástup v roku 2009 tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008, a teda maximum.


Môj názor je: Teraz sa prihlásiť na max., od 1.1.2009 to môžeš zmeniť na min., pretože VZ sa na budúci rok bude brať za rok 2008, a platiť aspoň 270 dní. To je môj názor, tým nechcem povedať, že jankasm pravdu nemá, pretože ma zneistila. Ak sa mýlim tak by som bola rada, keby sa ešte niekto iný k tomu vyjadril.;)

Presne tento istý postup som jej už poradila v príspevku č. 6.
Takže nie je to o tom, ktorá z nás má pravdu, ja som len písala, že to nie je jediná možnosť, a že tých 270 dní platenia tiež nie je podmienkou.
ajajaaaj
05.08.08,13:02
Odporúčam postup, ktorý som doplnila do príspevku. Vyznačila som ho červenou.
Keďže odvody ako SZČO platiť do nástupu na MD pravdepodobne nebudeš, tak je to pre Teba asi najvýhodnejšie. Aj keď nemusela by si hneď, stačilo by aj potom, keď zistíš že si tehotná. Takže je to na Tebe.
Pretože k dňom DNP sa Ti pripočítajú ešte aj dni NP zo zamestnania /keďže sa posudzujú až 2 roky spätne/ a DNP by stačilo platiť z maxima 26 týždňov pred nástupom na MD /čo je cca. 6 mesiacov/.
Ale ak sa zamyslíš, tak mnou odporúčaný postup je pre Teba výhodný aj finančne. Keď sa teraz prihlásiš z maxima, tak z neho budeš platiť do konca roka, čiže ak sa napr. prihlásiš od 1.9.2008 tak vlastne budeš z maxima platiť len 4 mesiace a od 1.1.2009 už z minima. ;)
jankasm dik za radu. Aby som to zhrnula, tak sa prihlasim na DNP od 01/09/2008 na max, potom si dam od 01/01/2009 znizit na min. a to mi zabezpeci najvyssiu matersku? Co by sa stalo, keby som sa zamestnala na TPP?
Monika V.
05.08.08,13:05
Presne tento istý postup som jej už poradila v príspevku č. 6.
Takže nie je to o tom, ktorá z nás má pravdu, ja som len písala, že to nie je jediná možnosť, a že tých 270 dní platenia tiež nie je podmienkou.
Nehnevaj sa, ale ty si mi napísala, že som to vôbec nepochopila, preto som to rozoberala ďalej. Ale už sa to poriešilo. Aj aj sa poúčam z prípevkov, preto sem reagujem.:)
apokalypsa
05.08.08,13:05
jankasm, prosim poradis?? uz som odpisala, ze som na MD zo zamestnania a DNP som si teda asi automat.platila,nie??
ajajaaaj
05.08.08,13:54
jankasm dik za radu. Aby som to zhrnula, tak sa prihlasim na DNP od 01/09/2008 na max, potom si dam od 01/01/2009 znizit na min. a to mi zabezpeci najvyssiu matersku? Co by sa stalo, keby som sa zamestnala na TPP?
este ma tak napadlo, ze kedze nebudeme manzelia, ze ci materske budem mat vyplacane 6 mesiacov, alebo az rok? Lebo pocula som, ze slobodne mamicky by mali mat narok na materske pocas jedneho roka.
Katy a R
05.08.08,14:17
este ma tak napadlo, ze kedze nebudeme manzelia, ze ci materske budem mat vyplacane 6 mesiacov, alebo az rok? Lebo pocula som, ze slobodne mamicky by mali mat narok na materske pocas jedneho roka.

Urob, ako radí Janka...;) V prípade osamelej matky - 37 týždňov.
Katy a R
05.08.08,15:21
jankasm, prosim poradis?? uz som odpisala, ze som na MD zo zamestnania a DNP som si teda asi automat.platila,nie??

DNP = dobrovoľne nemocensky poistená ... si iba vtedy, ak si sa sama dobrovoľne prihlásila na NP... a sama aj platíš ;)
Takže upresni - dostávaš materské len zo zamestnania, alebo si sa aj dobrovoľne poistila a dostávaš materské aj z tohto DNpoistenia.
jankasm
06.08.08,10:55
Nehnevaj sa, ale ty si mi napísala, že som to vôbec nepochopila, preto som to rozoberala ďalej. Ale už sa to poriešilo. Aj aj sa poúčam z prípevkov, preto sem reagujem.:)

V pohode, ja sa vôbec nehnevám, však porada je aj na to, aby sa tu diskutovalo a preberali rôzne názory. :---
Tým, že si to vôbec nepochopila, som myslela to, že vôbec nie je pravda, že treba platiť 270 dní nepretržite, a ani že treba platiť 270 dní z maxima. Platí to len z časti, a aj to len pri DNP.
Nemyslela som tým, že to nie je možný postup, len že nie je nevyhnutný. ;)
jankasm
06.08.08,11:02
dobry den, potrebovala by som pomoc..som na MD od marca 2008, cocvhila zacnem cerpat rodicovsky prispevok, keby som ale otehotnela este v case tejto MD, co je pre mna najvyhodnejsie,aby som aj pri druhom babatku mohůla cerpat materske v r. 2009?? dakujem za rady...


ano, som na MD zo zamestnania a platila som si DNP


jankasm, prosim poradis?? uz som odpisala, ze som na MD zo zamestnania a DNP som si teda asi automat.platila,nie??

Takže, ako už bolo písané, zo zamestnania sa platí NP, povinné NP zamestnanca, z ktorého teraz poberáš materské.
DNP - dobrovoľné NP, to Ti vznikne len vtedy, ak sa naň prihlásiš, nie je to automatické, čiže pravdepodobne si si ho neplatila, keďže o ňom nič nevieš. ;)
Ak poberáš materské zo zamestnania a stále si zamestnaná, vedená v práci ako na MD a následne na RD, tak v roku 2009 Ti vznikne rovnako nárok na materské zo zamestnania, pravdepodobne v rovnakej výške ako máš teraz.

Ak sa môžem spýtať, akú máš materskú? Ak nízku a chcela by si dosiahnuť maximum, čo je momentálne cca. 16000,- mesačne, tak je to možné. Keďže ešte nie si tehotná, stihla by si to, treba sa prihlásiť na DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie, o ktorom som písala vyššie a platiť si ho do nástupu na MD 270 dní, čo je cca. 9 mesiacov. Toto DNP si môžeš platiť aj počas RD. Dokonca, od prvého dňa prihlásenia sa na DNP budeš mať nárok na dávku OČR ak Ti náhodou ochorie dieťatko. :)
jankasm
06.08.08,11:04
jankasm dik za radu. Aby som to zhrnula, tak sa prihlasim na DNP od 01/09/2008 na max, potom si dam od 01/01/2009 znizit na min. a to mi zabezpeci najvyssiu matersku? Co by sa stalo, keby som sa zamestnala na TPP?

Keby si sa zamestnala na TPP ešte v tomto roku, tak potom by si nemohla z DNP platiť z maximálneho VZ, ale len z rozdielu maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania. Čiže napr. v zamestnaní by si mala 15000,- tak DNP by si mohla platiť len z 15319,-. No a ak by Ti v čase nástupu na MD trvalo aj DNP aj zamestnanie, a z obidvoch by si mala splnené podmienky, tak nárok na materské by si mala z oboch poistení, v súčte by to bolo z maxima, teda mesačne cca. 16000,-. ;)
ajajaaaj
06.08.08,13:44
Keby si sa zamestnala na TPP ešte v tomto roku, tak potom by si nemohla z DNP platiť z maximálneho VZ, ale len z rozdielu maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania. Čiže napr. v zamestnaní by si mala 15000,- tak DNP by si mohla platiť len z 15319,-. No a ak by Ti v čase nástupu na MD trvalo aj DNP aj zamestnanie, a z obidvoch by si mala splnené podmienky, tak nárok na materské by si mala z oboch poistení, v súčte by to bolo z maxima, teda mesačne cca. 16000,-. ;)
jani dakujem este raz za nezaplatitelne rady! fakt moc pomohlo. Teraz uz len nech sa zadari na tu matersku ist v r.2009!!! uz sa moc tesim
apokalypsa
06.08.08,14:00
Keby si sa zamestnala na TPP ešte v tomto roku, tak potom by si nemohla z DNP platiť z maximálneho VZ, ale len z rozdielu maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania. Čiže napr. v zamestnaní by si mala 15000,- tak DNP by si mohla platiť len z 15319,-. No a ak by Ti v čase nástupu na MD trvalo aj DNP aj zamestnanie, a z obidvoch by si mala splnené podmienky, tak nárok na materské by si mala z oboch poistení, v súčte by to bolo z maxima, teda mesačne cca. 16000,-. ;)

Janka, ja dostavam teraz max. matersku,ale keby som teraz otehotnela, tak potom znova nastupujem na matersku???Ked budem poberat rodicak na prve dietatko???
ajajaaaj
04.09.08,09:22
jankasm - dakujem za vsetky rady. Teraz som si pozerala priebeh zamestani a uplne som zabudla, ze sice od 02.01.2008 mam zivnost, ale zaroven som mala aj TPP a to od 02.01.2008 do 31.03.2008.
Moj priebeh zamestani bol nasledovny:
15.10.1997 - 30.06.2003 TPP - necelych 6 rokov TPP
potom zahranicie
10.10.2005 - 31.08.2007 - 1 rok a 325 dni TPP
03.09.2007 - 12.11.2007 - 71 dni TPP
02.01.2008 - 31.03.2008 - TPP
02.01.2008 doteraz SZCO
Od 01.09.2008 som sa prihlasila ako DNP, ako si mi poradila, ale splnam podmienku 270 dni, kedze v mojom pripade tam boli prerusenia? DAKUJEM A PRAJEM TI VSETKO DOBRE
brčko
04.09.08,10:02
jankasm - dakujem za vsetky rady. Teraz som si pozerala priebeh zamestani a uplne som zabudla, ze sice od 02.01.2008 mam zivnost, ale zaroven som mala aj TPP a to od 02.01.2008 do 31.03.2008.
Moj priebeh zamestani bol nasledovny:
15.10.1997 - 30.06.2003 TPP - necelych 6 rokov TPP
potom zahranicie
10.10.2005 - 31.08.2007 - 1 rok a 325 dni TPP
03.09.2007 - 12.11.2007 - 71 dni TPP
02.01.2008 - 31.03.2008 - TPP
02.01.2008 doteraz SZCO
Od 01.09.2008 som sa prihlasila ako DNP, ako si mi poradila, ale splnam podmienku 270 dni, kedze v mojom pripade tam boli prerusenia? DAKUJEM A PRAJEM TI VSETKO DOBRE

ak ešte nie si tehotná, tak podmienku na nárok na materské z DNP "aspon 270dní nem.poistenia v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom" určite splníš. Keby si otehotnela teraz, tak pôrod bude v cca 5-6/09.

Ak by si porodila napr. 1.6.09, tak sa sleduje obdobie od 1.6.07 do 31.5.09.
v tomto období budeš mať DNP od 1.9.08 do 31.5.09 = 273dní. Takže podmienka z DNP je splnená aj bez prirátania iných ukončených poistení (máš tam ešte rezervu dní nem.poistnia 2.1.-31.3.08=90dní, v období 3.9. až 12.11.07 a období 1.6.07 do 31.8.07).

Ak by nastal pôrod skôr, napr. 1.5.09, tak sa sleduje obdobie od 1.5.07 do 30.4.09, takže z DNP by to bolo v období 1.9.08-30.4.09 242dní + prirátajú aj dni z predchádzajúceho ukončeného PP 2.1.-31.3.08 t.j. 90dni. Spolu len z týchto dvoch nem.poistení máš 332dní. (Znovu máš ešte rezervu dní nem.poistenia období 3.9.07 do 12.11.07 a v období od 1.5.07 do 31.8.07).

Tak isto sa sleduje obdobie dvoch rokov pri uplatnovaní nároku na nemocenské z DNP, napr. pri začiatku PN od 1.10.08 sa sleduje obdobie dvoch rokov spät, t.j. od 1.10.06 do 30.9.08. Takže tiež máš podmienku aspon 270dní ... splnenú s pripočítaním dní z ukončených prac.pomerov. V tomto prípade by však nem.dávka z DNP bola rátaná len z pravdepodobného vym.základu DNP = minimálnej mzdy, lebo nie je ešte splnená podmienka uplynutia 26týždnov od "posledného prihlásenia na DNP". Tá ti uplynie až 1.3.09, takže až pri PN-ke začatej najskôr 2.3.09 by sa nemocenské rátalo zo skutočného vym.základu v období od 1.9.08 do 31.12.08. ;)
ajajaaaj
04.09.08,10:19
ak ešte nie si tehotná, tak podmienku na nárok na materské z DNP "aspon 270dní nem.poistenia v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom" určite splníš. Keby si otehotnela teraz, tak pôrod bude v cca 5-6/09.

Ak by si porodila napr. 1.6.09, tak sa sleduje obdobie od 1.6.07 do 31.5.09.
v tomto období budeš mať DNP od 1.9.08 do 31.5.09 = 273dní. Takže podmienka z DNP je splnená aj bez prirátania iných ukončených poistení (máš tam ešte rezervu dní nem.poistnia 2.1.-31.3.08=90dní, v období 3.9. až 12.11.07 a období 1.6.07 do 31.8.07).

Ak by nastal pôrod skôr, napr. 1.5.09, tak sa sleduje obdobie od 1.5.07 do 30.4.09, takže z DNP by to bolo v období 1.9.08-30.4.09 242dní + prirátajú aj dni z predchádzajúceho ukončeného PP 2.1.-31.3.08 t.j. 90dni. Spolu len z týchto dvoch nem.poistení máš 332dní. (Znovu máš ešte rezervu dní nem.poistenia období 3.9.07 do 12.11.07 a v období od 1.5.07 do 31.8.07).

Tak isto sa sleduje obdobie dvoch rokov pri uplatnovaní nároku na nemocenské z DNP, napr. pri začiatku PN od 1.10.08 sa sleduje obdobie dvoch rokov spät, t.j. od 1.10.06 do 30.9.08. Takže tiež máš podmienku aspon 270dní ... splnenú s pripočítaním dní z ukončených prac.pomerov. V tomto prípade by však nem.dávka z DNP bola rátaná len z pravdepodobného vym.základu DNP = minimálnej mzdy, lebo nie je ešte splnená podmienka uplynutia 26týždnov od "posledného prihlásenia na DNP". Tá ti uplynie až 1.3.09, takže až pri PN-ke začatej najskôr 2.3.09 by sa nemocenské rátalo zo skutočného vym.základu v období od 1.9.08 do 31.12.08. ;)
Diky Brcko, ste tu fakt machri!!!
ajajaaaj
04.09.08,10:31
Brcko a este by ma zaujimalo, ci mozem teraz platit DNP z max. VZ, ked som tento rok mala TPP po dobu 3 mesiacov? Dakujem a pekny den.
brčko
04.09.08,10:53
Brcko a este by ma zaujimalo, ci mozem teraz platit DNP z max. VZ, ked som tento rok mala TPP po dobu 3 mesiacov? Dakujem a pekny den.

môžeš.
Berie sa každý mesiac (príp. aj kalend.den) zvlášť. Ak by si mala teraz, súbežne s DNP aj iné nem.poistenie, teda napr. ako zamestnanec, tak by sa ti rátalo z DNP za daný(é) mesiace od vzniku NP zamestnanca len rozdiel medzi mesačným maximom a vymer.základom zo zamestnania.

Ak by si napr. od 1.10.08 mala PP so základnou mesačnou mzdou 10000,-, a dosiahla napr.:
za 10/08 hrubú mzdu/VZ pre nem.poistenie = 10000,-
za 11/08 mala odmeny, takže HM = 12000,-
za 12/08 mala tiež odmeny, takže HM = 15000,-

tak by si sa ti rátal denný vym.základ z DNP, aj keby si bola prihlásená z DNP z VZ 30219,- a platila poistené 1330,- mesačne, len z nasledujúcich vymeriavacích základov (za každý mesiac sa počíta jednotlivo):
za 9/08 VZ z DNP = 30219,-
za 10/08 30219-10000 = VZ z DNP 20219,-
za 11/08 30219-12000 = VZ z DNP 18219
za 12/08 30219-15000 = VZ z DNP 15219,-

takže za obdobie 1.9.-31.12.08 (čo bude rozhodujúce obdobie pri nástupe na MD/násupe na PN v r.2009 najskôr však pri uplatnení nároku na nem.dávku 2.3.09) by v tomto prípade bol:
DVZ z DNP = (30219+20219+18219+15219) : (30+31+30+31dní) = 83876 :122dní = cca 687,5
denné materské/resp. nemocenské od 4-tého dna z DNP = 687,5 x 55% = cca 378Sk t.j. cca 11500,-mesačne.

potom by bolo ešte dôležité, či aj "tento PP" by trval k nástupu na MD!!! a či je aj z neho splnená podmienka aspon 270dní... (270dní by splnených malo byť, vdaka tvojej rezerve z predch.PP +dni tohto samotného PP).
jankasm
04.09.08,12:34
Janka, ja dostavam teraz max. matersku,ale keby som teraz otehotnela, tak potom znova nastupujem na matersku???Ked budem poberat rodicak na prve dietatko???

Súhlasím s brčko, bez problémov môžeš platiť DNP z maxima, to by si nemohla len vtedy, keby si mala v jednom mesiaci súbežne zamestnanie a DNP, vtedy súčet VZ z oboch nesmie prekročiť maximum. Ale to, že si bola zamestnaná pred DNP, nehrá žiadnu úlohu. ;)

Keďže si teraz na MD tak budeš poberať materskú 28 týždňov, potom prejdeš na rodičák. Na rodičovský príspevok máš nárok do 3 rokov veku dieťaťa. Ak ovšem počas RD otehotnieš, tak odo dňa, od ktorého Ti vznikne nárok na materské, strácaš nárok na rodičovský príspevok. Nedajú sa poberať oba súčasne. Takže keď nastúpiš na MD treba to na ÚPSVaR oznámiť, aby Ti prestali rodičák vyplácať. Inak ho budeš musieť tak či tak vrátiť. :o
Monika V.
11.09.08,14:54
Moja kamarátka je na predĺženej materskej (syn má 4 roky) a teraz zostala tehotná. Stihla by sa ešte nahlásiť na SP a platiť si max. nemocenské, aby v roku 2009 (termín pôrodu 8.3.2009) poberala maw. materské?
brčko
11.09.08,15:05
Moja kamarátka je na predĺženej materskej (syn má 4 roky) a teraz zostala tehotná. Stihla by sa ešte nahlásiť na SP a platiť si max. nemocenské, aby v roku 2009 (termín pôrodu 8.3.2009) poberala maw. materské?

monika, ak si zadala svoju otázku do jednej témy, nemá význam ju opakovať v inej ;)
Monika V.
11.09.08,15:10
ospravedlňujem sa, až neskôr som našla materská 2009 a zle som ju priradila, myslela som, že asi preto mi nikto neodpíše
Jozef Mihál
11.09.08,15:59
petko31
16.10.08,10:11
Dobrý deň .
Poprosil by som od vás pomoc pri zvýšení materskej? Chcel by som vedieť ,či budem postupovať správne ,keď pri výpočte DPO sčítam hrubé prijmi manželky v roku 2008 vydelím 12 a odpočítam od 30200 a na tu výslednú sumu ju aj pripoistim? A bude ešte potom treba ísť znovu do SP,ked sa bude žiadať o materské? A ešte jedna otázka na zaver Nebude si musieť podať sama daňové priznanie z roku 2009? Ďakujem za odpovede? S úctou nádejný ocino.
Slavka B.
28.10.08,13:15
Ahojte, velmi pekne Vas prosim o radu. Od septembra 2005 do augusta 2008 som bola na materskej a potom na rodicovskej dovolenke.
8.9.2008 som nastupila spat k tomu istemu zamestnavatelovi. Som tehotna a termin porodu je 2.5.2009.
Budem mat narok na matersku? V zákone sa spomina 270 dni, ale to nestihnem splnit. Nebude od januara 2009 nejaka novelizacia, ktora zapocita do 270 dni aj opateru o dieta pocas RD ak pokracujem u toho isteho zamestnavatela? Dakujem za kazdu radu.
Slavka
jankasm
28.10.08,13:22
Dobrý deň .
Poprosil by som od vás pomoc pri zvýšení materskej? Chcel by som vedieť ,či budem postupovať správne ,keď pri výpočte DPO sčítam hrubé prijmi manželky v roku 2008 vydelím 12 a odpočítam od 30200 a na tu výslednú sumu ju aj pripoistim? A bude ešte potom treba ísť znovu do SP,ked sa bude žiadať o materské? A ešte jedna otázka na zaver Nebude si musieť podať sama daňové priznanie z roku 2009? Ďakujem za odpovede? S úctou nádejný ocino.

Manželka sa môže dobrovoľne poistiť na takú sumu, aby mesačne neprekročila VZ 30219,-. Čiže podstatný je príjem momentálny. Ak má napr. v práci 15000,- hrubého, čo tvorí jej VZ na NP, tak na DNP sa môže pripoistiť z VZ 15219,-. Z neho jej kľudne stačí platiť do konca roka, no a od 1.1.2009 si potom podať zmenu VZ na minimum. Z neho potom platiť až do nástupu na MD.
Nepíšeš však, kedy na MD bude nastupovať. Z DNP bude mať nárok na materské ak ho bude alebo platiť 270 dní, alebo mala v posledných dvoch rokoch nejaké ukončené NP, napr. ukončené zamestnanie, z ktorého by sa jej dni pripočítali k trvaniu DNP.
Takže táto moja rada je len taká všeobecná. ;)
jankasm
28.10.08,13:25
Ahojte, velmi pekne Vas prosim o radu. Od septembra 2005 do augusta 2008 som bola na materskej a potom na rodicovskej dovolenke.
8.9.2008 som nastupila spat k tomu istemu zamestnavatelovi. Som tehotna a termin porodu je 2.5.2009.
Budem mat narok na matersku? V zákone sa spomina 270 dni, ale to nestihnem splnit. Nebude od januara 2009 nejaka novelizacia, ktora zapocita do 270 dni aj opateru o dieta pocas RD ak pokracujem u toho isteho zamestnavatela? Dakujem za kazdu radu.
Slavka

Zmena sa síce nechystá, ale nárok na materské máš. Do tých 270 dní sa totiž započítavajú aj dni trvania RD počas zamestnania. Čiže keď si bola v zamestnaní napr. vedená 2 roky ako zamestnanec na RD, tak sa Ti tieto dni započítavajú. ;)
Nezapočítali by sa vtedy, keby si bola na RD a nebola zamestnaná.
Slavka B.
28.10.08,16:51
Zmena sa síce nechystá, ale nárok na materské máš. Do tých 270 dní sa totiž započítavajú aj dni trvania RD počas zamestnania. Čiže keď si bola v zamestnaní napr. vedená 2 roky ako zamestnanec na RD, tak sa Ti tieto dni započítavajú. ;)
Nezapočítali by sa vtedy, keby si bola na RD a nebola zamestnaná.
Jankasm velmi pekne dakujem.
Potesujuca sprava:)
eripot
28.10.08,16:58
Chcem sa opýtať, či musím poslať Registračný list FO na SP odhlásenie sa z rodičovského príspevku. Od 1.10. som zamestnaná, ale moja rodičovská dovolenka ešte trvá (syn má len 1 rok ). Na Úrad práce... som poslala čestné vyhlásenie, že o dieťa sa stará stará matka a kópiu pracovnej zmluvy.
Treba sa odhlásiť zo SP teraz, alebo až keď skončí rodičovský príspevok vo veku dieťaťa 3 rokov? Ďakujem.
brčko
28.10.08,17:16
Chcem sa opýtať, či musím poslať Registračný list FO na SP odhlásenie sa z rodičovského príspevku. Od 1.10. som zamestnaná, ale moja rodičovská dovolenka ešte trvá (syn má len 1 rok ). Na Úrad práce... som poslala čestné vyhlásenie, že o dieťa sa stará stará matka a kópiu pracovnej zmluvy.
Treba sa odhlásiť zo SP teraz, alebo až keď skončí rodičovský príspevok vo veku dieťaťa 3 rokov? Ďakujem.

poistencom statu (dôchodkovo) možno byt len v pripade, ak nie ste dôch.poistena ako zamestnanec vid § 15 ods.1 pism c) zákona o sociálnom poistení.
Takže odhlášku bolo treba podať do 8 dni od zafčiatku PP ( § 229 ods.1 ZoSP), t.j. pri zač.PP 1.10 bolo treba podlať odhlášku s dátumom zániku poistenia "30.9.08" do 8.10.08. No lepšie teraz ako nepodať odhlášku.
eripot
28.10.08,17:21
Ďakujem pekne. Idem si ju vyplniť a zajtra ju odošlem.
lulea77
16.01.09,14:31
Chcela by som sa opýtať. V júny nastupujem na materskú, od februára si zakladám s.r.o. v ktorej budem aj konatelom, keď chcem max. materskú tak si môžem odvádzať z nižšej sumy a mesiac pred nástupom na materskú sa odhlásim zo soc. poisťovni a nahlásim sa znova a budem si odvádzať z 30000,-? platí to aj keď budem konatel alebo sa mám okrem toho aj normálne vo svojej firme zamestnať??? Dúfam som to napísala logicky :)) Ďakujem moc
siui
21.01.09,20:25
Dobrý den
Ako citam , tak citam ... stale som si nie ista ci tomu spravne rozumieme a ci sa nieco v roku 2009 ohladom materskej nezmenilo.Velmi by som vas poprosila o radu.
V auguste 2008 som ukoncila matersku.15.10.2008 som nastupila do TPP na polovicny uvazok za 6000 skk v novembri som presla na cely uvazok za 14000 skk brutto . Neplanovane som otehotnela a teraz som v 6tt.podla toho co tu citam by som sa mala ist co najskor prihlasit na socialku ako DNP a platit mesacne cca 720 skk ? aby som dosiahla co najvyssiu matersku ? Chapem to spravne ? Predpokladany termin porodu mam 09.09.09
Velmi velmi peken vam dakujem za cas straveny pri citani a skoru odpoved.
S pozdravom
Siui
brčko
21.01.09,20:56
Dobrý den
Ako citam , tak citam ... stale som si nie ista ci tomu spravne rozumieme a ci sa nieco v roku 2009 ohladom materskej nezmenilo.Velmi by som vas poprosila o radu.
V auguste 2008 som ukoncila matersku.15.10.2008 som nastupila do TPP na polovicny uvazok za 6000 skk v novembri som presla na cely uvazok za 14000 skk brutto . Neplanovane som otehotnela a teraz som v 6tt.podla toho co tu citam by som sa mala ist co najskor prihlasit na socialku ako DNP a platit mesacne cca 720 skk ? aby som dosiahla co najvyssiu matersku ? Chapem to spravne ? Predpokladany termin porodu mam 09.09.09
Velmi velmi peken vam dakujem za cas straveny pri citani a skoru odpoved.
S pozdravom
Siui

DNP ti už nepomôže, na to bolo treba sa prihlásiť pred otehotnením. Nesplníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia. Ak ovšem nemáš v období cca 9/07 doteraz nejaké iné ukončené nem.poisenie t.j. nebola napr. už predtým DNP. Inak sa ti bude materské rátať z vym.základov v období 15.10.-31.12.08.
Dasa_Kravecova
28.01.09,15:05
Dobrý podvečer, chcela by som sa spýtať podľa mojho vymeriavacieho základu mi vypočítali materskú na cca 2500 SK, chcem sa spýtať či by som mohla (a kde či na SP alebo na ÚPSVaR) požiadať o jej doplatenie do tej výšky tých 4780Sk (teraz od 1.1.2009 neviem presne koľko to je...viem že v roku 2008 bola táto možnosť, len či to ide aj teraz. dakujem za pomoc
brčko
28.01.09,18:15
Dobrý podvečer, chcela by som sa spýtať podľa mojho vymeriavacieho základu mi vypočítali materskú na cca 2500 SK, chcem sa spýtať či by som mohla (a kde či na SP alebo na ÚPSVaR) požiadať o jej doplatenie do tej výšky tých 4780Sk (teraz od 1.1.2009 neviem presne koľko to je...viem že v roku 2008 bola táto možnosť, len či to ide aj teraz. dakujem za pomoc

myslím, že v tom sa nič nemenilo. Treba to urobiť na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny. ZObrať od nich tlačivo a dať potvrdiť na soc.poistovni.
elims
03.02.09,11:43
Dobrý deň,

prosím Vás o radu - opäť raz o DNP, materskej a PN.

Moja situácia je taká:
od 07/2006 som bola zamestnanec na vlastnej s.r.o.s minimalnou mzdou
od 12/2006 - 08/2007 som dola dobrovoľne nemocensky poistená z minima
k 31/06/2008 - ukončený pracovný pomer a zároveň k 1.7.2008 prihláška na DNP z minima. Keďže som plánovala otehotnieť, k 1.8.2008 zmena v DNP na max.vymeriavací základ. (Volala som na sociálku a pani mi povedala, že aby som mala max. materskú, je treba platiť z maxima 270 dní, takže od 08/2008 to platím).

Momentálne to vyzerá tak, že nástup na materskú mám začiatkom júla 2009, ale kvôli komplikáciám ma chce lekár vypísať na PN.

Chcem Vás poprosiť o radu, ako to teda bude vyzerať s mojou PN a materskou, ak by som na PN nastúpila niekedy teraz a bola by som doma až do pôrodu. Predpokladám, že do súčtu 270 dní sa mi bude počítať aj skončené povinné nem. poistenie aj DNP a čo bude v tomto prípade rozhodujúce obdobie?

Vopred veľmi pekne ďakujem.
brčko
03.02.09,11:59
Dobrý deň,

prosím Vás o radu - opäť raz o DNP, materskej a PN.

Moja situácia je taká:
od 07/2006 som bola zamestnanec na vlastnej s.r.o.s minimalnou mzdou
od 12/2006 - 08/2007 som dola dobrovoľne nemocensky poistená z minima
k 31/06/2008 - ukončený pracovný pomer a zároveň k 1.7.2008 prihláška na DNP z minima. Keďže som plánovala otehotnieť, k 1.8.2008 zmena v DNP na max.vymeriavací základ. (Volala som na sociálku a pani mi povedala, že aby som mala max. materskú, je treba platiť z maxima 270 dní, takže od 08/2008 to platím).

Momentálne to vyzerá tak, že nástup na materskú mám začiatkom júla 2009, ale kvôli komplikáciám ma chce lekár vypísať na PN.

Chcem Vás poprosiť o radu, ako to teda bude vyzerať s mojou PN a materskou, ak by som na PN nastúpila niekedy teraz a bola by som doma až do pôrodu. Predpokladám, že do súčtu 270 dní sa mi bude počítať aj skončené povinné nem. poistenie aj DNP a čo bude v tomto prípade rozhodujúce obdobie?

Vopred veľmi pekne ďakujem.

ak bolo tvoje "posledné" prihlásenie na DNP 1.7.08, odvtedy žiadne odhlásenie a nové prihlásenie a doteraz ti DNP trvá, tak RO je od 1.7.08 - 31.12.08, tak isto pri PN, ako aj pri materskom.
elims
03.02.09,12:02
Ďakujem za odpoveď. Áno, je to posledné poistenie. Viete mi, prosím, poradiť v akej výške bude moja PN a potom materská, ak odídem na PN teraz?
brčko
03.02.09,12:13
Ďakujem za odpoveď. Áno, je to posledné poistenie. Viete mi, prosím, poradiť v akej výške bude moja PN a potom materská, ak odídem na PN teraz?

tvoje mateské neovplyvní to, či nastúpiš na PN alebo nie, bolo by to rovnaké, lebo RO je už spomínané obdobie.


DVZ = (1mesiac x VZ 8100,-Sk + 6mesiacov x 30219,-Sk) : počet kalend.dní v obd. 1.7.08 -31.12.08

materské na 1kalend.den bude 55% z DVZ
mesačné = denné materské x počet kalend.dní za mesiac

PN bude za prvé 3dni 25% z DVZ, od 4-tého 55% z DVZ
latka
03.02.09,12:28
dobrý den, chcela by som sa opýtať:
som toho času poberaťeľom rodičovského príspevku pri zamestnaní sa na dohodu, neprídem o tento príspevok ? a či to nejako ovplyvní výška mzdy na tuto dohodu a či nejako ovplyvní aj povinnosť platiť si zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie ZP, dakujem
bea
03.02.09,12:36
(Volala som na sociálku a pani mi povedala, že aby som mala max. materskú, je treba platiť z maxima 270 dní, takže od 08/2008 to platím).

Toto ozaj platí?
brčko
03.02.09,13:05
nie, v tomto znení to neplatí.
Treba byť poistená z DNP ... aspon 270dní do pôrodu. A z maxima stačí byť poistená v rozhodujúcom období. ;)
bea
03.02.09,14:19
V sociálnej poisťovni podávajú podľa mňa nesprávne informácie a potom len hľadám, čo sa kde zmenilo.
Mám jednu známu, ktorá ide na MD asi v marci. Bola SZČO, ukončila živnosť v januári a zamestnala sa tak, aby mala maximálny vymeriavací základ. Bola v soc.poist. a tvrdí, že jej povedali, že sa jej bude počítať rozhodujúce obdobie z r. 2008. Vraj také "podvody" už nie sú možné. Tak som ju poprosila, nech sa opýta aká zmena nastala, lebo ja som nič nenašla. Neviem, či sa tam vyberie, alebo to nechá tak, ale ja sa cítim ako "blbec", lebo som zle povedala...
KvetkaK
03.02.09,14:23
nie, v tomto znení to neplatí.
Treba byť poistená z DNP ... aspon 270dní do pôrodu. A z maxima stačí byť poistená v rozhodujúcom období. ;)
Takže 270 dní stačí splniť až do pôrodu, nie do nástupu na MD?
Laura1
03.02.09,14:35
Zdravím Vás,
tiež ma zaujíma max. materská,

Mám jeden prípad, kde budúca mamička je zamestnaná, nemocenské poistenie si platí viac ako 270 dní. Má nízky príjem, mali by sme ju pred nástupom na materskú dovolenku na pár dní zamestnať s platom okolo 30tisíc - platí to stále, že materská sa počíta z posledného nemoc. poistenia? /prac.pomeru/

Druhý prípad, budúca mamička má tiež nízky plat, /platí tiež viac ako 270 dní/niekto jej poradil, aby sa navyše poistila v soc.poisť. - tým si zvýši sumu, z ktorej sa jej budú počítať mat.dov.- Myslím si, že táto možnosť neplatí, ak si dobre pamätám, tak by jej počítali materskú z posledného poistenia - t.j. zo sumy, ako je dobrovoľne dodatočne poistená.



Ďakujem za rady.