Kováčová.D
05.08.08,13:53
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom účtovania v penažnom denníku. Idem to robiť 1.krát, mám pri sebe bločky, PPD, VPD, výpis z banky. Kde začať?
1. Musím si doklady zoradiť podľa dátumu alebo to môžem zaúčtovať akokoľvek a potom sa to dá všetko prečíslovať a zoradiť tak, aby to sedelo?

2. Čo spraviť v prípade, ak na podnikateľskom účte je operácia, ktorá nesúvisí s podnikaním, ale ak ju nezaúčtujem potom nebude sedieť konečný stav účtu?

Vopred dakujem
IVEB
05.08.08,12:07
Nemusíš si doklady zoradiť podľa dátumu , dá sa to potom prečíslovať bez problémov. Dáš usporiadať podľa dátumov a potom prečíslovanie konkrétneho druhu dokladov.

Ak niečo uhrádzaš z podnikateľského účtu a netýka sa to podnikania , tak dáš výdaj neovplyvňujúci základ dane.
ekopo
05.08.08,12:07
skús prelúskať témy:
http://www.porada.sk/t40653-program-alfa.html
http://www.porada.sk/t54123-precislovanie-riadkov-v-penaznom-denniku.html

k bodu 2 všeobecne: aj táto operácia sa musí účtovať, ako VNZD
Kováčová.D
05.08.08,12:10
Dakujem, neviete mi poradiť prečo výber hotovosti sa mi vždy napíše do réžie a do DPH?
Malo by to byť len v stĺpci 9,10,11, nie?
Zita5
05.08.08,12:21
Dakujem, neviete mi poradiť prečo výber hotovosti sa mi vždy napíše do réžie a do DPH?
Malo by to byť len v stĺpci 9,10,11, nie?
Lebo si to musíme prekliknúť na správny Kód účelu .
Výber z poklade napr. .....musíte vo VPD hore zakliknúť KÓd účelu 33-iný neovplyvňujúci daň z príjmu .Potom to bude Pokladňa výdaj a sĺpec 33.
Kováčová.D
05.08.08,12:26
Ale ked si pozriem účtovníctvo, čo robila predo mnou účtovníčka tak to ma len ako výdavok z banky, zostatok a potom v priebežných položkách ako príjem. A mne to stále vyhadzuje aj do iných stlpcov....???
alikam
05.08.08,12:36
Ale ked si pozriem účtovníctvo, čo robila predo mnou účtovníčka tak to ma len ako výdavok z banky, zostatok a potom v priebežných položkách ako príjem. A mne to stále vyhadzuje aj do iných stlpcov....???

Je potrebné rozlišovať výdavky na priebežné položky a výdavky, ktoré si berie podnikateľ ako osobnú spotrebu. Výdaj na priebežnú položku znamená, že si v rámci podnikania presúvate peniaze z pokladne do banky a opačne podľa potreby, vtedy kód účelu 11, výdaj na priebežnú položku.
Ak si berie podnikateľ peniaze na osobnú spotrebu alebo kúpil z účtu vec, ktorá sa netýka podnikania, vtedy kód účelu 33, výdaj neovplyvňujúci daň z príjmu.
Kováčová.D
05.08.08,12:54
Dakujem, už mi to naskočilo dobre. Ešte mám otázočku? Máte v alfe stlpec 21-celkom? Lebo mne sa nezobrazuje...
Manual
05.08.08,13:46
Dakujem, už mi to naskočilo dobre. Ešte mám otázočku? Máte v alfe stlpec 21-celkom? Lebo mne sa nezobrazuje...
nemáme ani my