montina
05.08.08,14:31
Ahojte, našiel by sa tu niekto, kto má skúsenosti s prevádzkou penzionu? Vediem JÚ a som plátca DPH. Mám v prenájme penzion s kapacitou cca 20 lôžok. Mám živnosť na ubytovacie služby v rozsahu voľnej živnosti a upratovacie služby. Chcem len poskytovať ubytovanie. V cene za ubytovanie budú aj raňajky, ktoré chcem poskytnúť. Takže zákazník zaplatí len za ubytovanie a raňajky bude mať akože grátis. Môže to tak byť? A môžem si potom dať do nákladov suroviny použité na raňajky? /chlieb, džem, maslo, salámy atď/.Musím vystavovať fyzickým osobám faktúry, alebo stačí ak im vypíšem príjmový pokl.doklad a dám im kópiu? Kto máte skúsenosti, prosím poradťe, musím to čím skôr spustiť .ďakujem za každú odpoveď
montina
06.08.08,08:19
nik nepomôže?
montina
06.08.08,10:48
nik nemá skúsenosti?
miňuška
07.08.08,07:12
Podľa mňa, keď v penzione poskytuješ stravovacie služby, mal by si mať živnosť s predmetom činnosti: Ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach s prevádzkovaním pohostinských činností v týchto zariadeniach. Ak ty máš v predmete čisto iba ubytovanie, raňajky podľa mňa podávať nemôžeš. Ceny služieb nemôžeš viazať, ale keď dáš vyššiu cenu za ubytovanie a k tomu akože grátis raňajky /kto bude chcieť raňajkovať bude-kto nie, nie/, malo by to byť v poriadku. Ale suroviny do nákladov, keď nemáš pohostinskú činnosť by si si dávať nemal. Iné ceny ubytovania by si nemal uvádzať. Ubytovanie nemusí ísť cez ERP, stačia príjmové doklady so všetkými náležitosťami. Môj názor...
montina
07.08.08,08:31
ďakujem pekne. tiež som toho názoru, že suroviny na raňajky nemôžem dať do nákladov. Keby sa ozval niekto, kto má s tým skúsenosti a podobný prípad, bolo by dobre. Ďakujem za každú odpoveď.
zalobaba
07.08.08,08:53
Ahojte, našiel by sa tu niekto, kto má skúsenosti s prevádzkou penzionu? Vediem JÚ a som plátca DPH. Mám v prenájme penzion s kapacitou cca 20 lôžok. Mám živnosť na ubytovacie služby v rozsahu voľnej živnosti a upratovacie služby. Chcem len poskytovať ubytovanie. V cene za ubytovanie budú aj raňajky, ktoré chcem poskytnúť. Takže zákazník zaplatí len za ubytovanie a raňajky bude mať akože grátis. Môže to tak byť? A môžem si potom dať do nákladov suroviny použité na raňajky? /chlieb, džem, maslo, salámy atď/.Musím vystavovať fyzickým osobám faktúry, alebo stačí ak im vypíšem príjmový pokl.doklad a dám im kópiu? Kto máte skúsenosti, prosím poradťe, musím to čím skôr spustiť .ďakujem za každú odpoveď

Ak chceš k ubytovaniu poskytovať aj raňajky, je potrebný aj predmet podnikania "pohostinská činnosť", ktorý je však viazaným a vyžaduje sa zodpovedný zástupca.
montina
07.08.08,10:46
dakujem, takže si idem zhanat zodpovedneho zastupcu. vdaka
miňuška
07.08.08,11:36
Lenže, nemusí mať zodpovedný zástupca uzatvorenú s Vami pracovnú zmluvu? Teda, že musí byť Vašim zamestnancom? Niečo sa mi zdá, že áno.....
zalobaba
07.08.08,11:41
Lenže, nemusí mať zodpovedný zástupca uzatvorenú s Vami pracovnú zmluvu? Teda, že musí byť Vašim zamestnancom? Niečo sa mi zdá, že áno.....

Musí.