pupavqa
05.08.08,14:46
Ahojte, chystám sa robiť účtovníctvo kamárátovi živnostníkovi a neviem sa rozhodnúť, či mu robiť v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. PÚ sa mi zdá byť prehľadnejšie, ale na druhej strane je drahšie... Viete mi prosím poradiť?
Misicka21
05.08.08,12:56
Tak ako píšeš to je;) podľa mňa podvojné je lepšie, ale keď má malé obraty tak mu kľudne stačí účtovať v jednoduchom, je menej práce.
zuzkadzugi
05.08.08,13:05
ale v čom je menej práce, moc sa mi to nezdá...pravdupovediac sa viem v JÚ riadne zamotať v tom peňažnom denníku...
účtuješ síce iba v peňažnom denníku, ale aj tak musíš mať knihu faktúr, zásob atď....
KEJKA
05.08.08,13:40
choď hneď na PU, drahšie-hm, kamarátovi to môžeš robiť za cenu JU, uľahčíš si prácu do budúcnosti, ak
a) bude mať väčší obrat, viac dokladov
b) stane sa platiteľom DPH
c) založí sro a bude chcieť svoje podnikanie "preniesť" do nej.
Výhoda JU je podľa mňa len v prípade, ak má vysoké zásoby, alebo neplatičov!!
VladoaKatka
05.08.08,15:08
Výhoda JU je podľa mňa len v prípade, ak má vysoké zásoby, alebo neplatičov!!

... a horšie na tom už nemôže byť, ak má súčasne oboje.:D:eek:
pupavqa
06.08.08,05:13
a koľko by si cca pýtala za účto v BA, kde je pár bločkov spotreby do mesiaca, faktúry za telefón, plyn, nájom..., asi 5 vystavených faktúr, náhrady za PL...taký malý podnikateľ, čoskoro sa stane platcom DPH...
zuzkadzugi
06.08.08,07:33
keď má cca 30 dokladov mesačne a bude platcom DPH + poradenstvo, dala by som okolo 2.000 Sk
VladoaKatka
06.08.08,16:36
a koľko by si cca pýtala za účto v BA, kde je pár bločkov spotreby do mesiaca, faktúry za telefón, plyn, nájom..., asi 5 vystavených faktúr, náhrady za PL...taký malý podnikateľ, čoskoro sa stane platcom DPH...
Si tu krátko, určite si neprešla všetky rubriky, témy. Treba hľadať, ale čo tak si pozrieť na začiatok napr.:

http://www.porada.sk/t71171-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2008-a.html
Kazu
06.08.08,17:07
Ahojte, chystám sa robiť účtovníctvo kamárátovi živnostníkovi a neviem sa rozhodnúť, či mu robiť v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. PÚ sa mi zdá byť prehľadnejšie, ale na druhej strane je drahšie... Viete mi prosím poradiť?

Hm, jednoduché, podvojné? Závisí aj od toho ako si predstavuje platiť dane. Netrúfla by som si to za neho rozhodnúť, ale informovala by som ho o výhodách a nevýhodách obidvoch spôsobov a nech sa rozhodne on. Lebo keď na neho v marci vyblafneš daňovú povinnosť, môže ho prekotiť.