Hanuša
05.08.08,17:01
zdravím vospolok, chcem vás poprosiť o radu, kúpila som cez net v USA topánky - dvojo šľapiek - niečo ako žabky, ale na zdravotnej podrážke a dvojo klasických topánok, okuliare a 2ks spodné prádlo. suma za nákup bola 202$. tovar prešiel cez colnicu, colný deklarant ma kontaktoval ohľadne colného dlhu. vravel, že zaplatím DPH+ ca 12% colný dlh, čo mi vychádza ca 1300sk a dnes mi volá kuriér, že mám za balík zaplatiť bez pár korún 2tisícky. je to v poriadku, môže sa výška colného dlhu za tento tovar vyšplhať na 30%?
ďakujem, budem vďačná za všetky informácie
Zoltán Kovács
05.08.08,15:05
No DPH máš 19% + 12% clo = 31% zaťaženie čo je celkový colný dlh.
Hanuša
05.08.08,15:09
veď hej, ale 30% z z 202$/4000Sk je ca 1300sk a nie 2000Sk...čo je vlastne celkovo skoro 50% z ceny tovaru...alebo teda 30%, tú DPH by som platila tak či tak:-)
Zoltán Kovács
05.08.08,15:14
veď hej, ale 30% z z 202$/4000Sk je ca 1300sk a nie 2000Sk

A v tých 2 tisíc ti neprirátali dopravu + prácu colného deklaranta?
Hanuša
05.08.08,15:21
to neviem:-( o tom nie je v našej mailovej korešpondencii ani zmienka, hmmm
a dopravu som platila už pri platbe za tovar...či nie?
Excise Duty
05.08.08,15:51
Hádam by nezaškodilo pozrieť § 24 zákona č. 222/2004 Z. z.
Hanuša
06.08.08,06:19
Hádam by nezaškodilo pozrieť § 24 zákona č. 222/2004 Z. z.
ja tú DPH nespochybňujem, ale mi nejde do hlavy, že je také vysoké clo za tovar:mee:...
Dada
06.08.08,06:21
Nevyšiel by ten nákup lacnejšie na Slovensku?
Hanuša
06.08.08,06:28
ešte furt to vyšlo lacnejšie, ako keby som si ich kúpila tu...okrem toho tie šľapky, ktoré som si kúpila kvôli chrbtici - fitflop sa volajú, ani zatiaľ v obchodoch nemajú...a ak budú mať, tak určite budú stáť do 2tisíc:eek:
Excise Duty
06.08.08,06:33
ja tú DPH nespochybňujem, ale mi nejde do hlavy, že je také vysoké clo za tovar:mee:...
To clo predstavuje ochrannú bariéru spoločného trhu. Jeho výška je rozdielna podľa druhu tovaru, sadzby nájdeš v TARIC http://www.colnasprava.sk/wps/portal/!ut/p/.cmd/cs/.ce/7_0_A/.s/7_0_OA/_th/J_0_9D/_s.7_0_A/7_0_M7/_me/7_0_O9-7_0_35-7_0_M1-7_0_A-7_0_NQ/_s.7_0_A/7_0_OA.
Excise Duty
06.08.08,06:42
Nevyšiel by ten nákup lacnejšie na Slovensku?
...alebo v inom členskom štáte, ja napríklad určité veci súvisiace s mojim hobby nakupujem cez internet v Rakúsku a aj s poštovným ma to vždy vychádza lacnejšie ako u nás, ani autom sa mi neoplatí pre to chodiť, hoci do Viedne z Bratislavy je to na skok. Naši obchodníci často pýtajú za rovnaký tovar toľko, ako keby boli jediní na svete.
Hanuša
06.08.08,06:47
super,ďakujem, cvične som vyhľadala kód šľapky a krajina pôvodu/určenia US....hodilo mi to 4%....hmmmm...no, počkám na JCD a uvidím pesne, ako to colný deklarant zaradil...nie je možnosť odvolať sa kvôli výške cla za tovar?
a ešte sa spýtam, bez cla možno doviezť tuším za 45$....a keď je hodnota balíka vyššia, neodrátava sa táto suma z celkovej? vďaka
Hanuša
06.08.08,06:53
...alebo v inom členskom štáte, ja napríklad určité veci súvisiace s mojim hobby nakupujem cez internet v Rakúsku a aj s poštovným ma to vždy vychádza lacnejšie ako u nás, ani autom sa mi neoplatí pre to chodiť, hoci do Viedne z Bratislavy je to na skok. Naši obchodníci často pýtajú za rovnaký tovar toľko, ako keby boli jediní na svete.

ja kupujem bežne cez Ebay aj z USA, UK, DE...ale prvý raz som kupovala za takú vysokú sumu z USA, zložili sme sa tri baby, aby bolo lacnejšie poštovné...:mad: no a naša vlasť nám to zrátala aj s úrokmi:mad:
...a s tými našimi obchodníkmi máš 100% pravdu....už iba taký filter na vodu - reverznú osmózu, vydražíš na ebay.de za 3-4 tisíc a tu ho predávajú od 10tis vyššie:eek:
Excise Duty
06.08.08,07:29
super,ďakujem, cvične som vyhľadala kód šľapky a krajina pôvodu/určenia US....hodilo mi to 4%....hmmmm...no, počkám na JCD a uvidím pesne, ako to colný deklarant zaradil...nie je možnosť odvolať sa kvôli výške cla za tovar?
a ešte sa spýtam, bez cla možno doviezť tuším za 45$....a keď je hodnota balíka vyššia, neodrátava sa táto suma z celkovej? vďaka
Podľa ustanovenia čl. 27 nariadenia Rady (EHS) č. 918/83 ustanovujúceho systém spoločenstva pre oslobodenie od cla je v tomto prípade limit 22 €, treba trvať na uplatnení tohto oslobodenia.
Excise Duty
06.08.08,07:31
ja kupujem bežne cez Ebay aj z USA, UK, DE...ale prvý raz som kupovala za takú vysokú sumu z USA, zložili sme sa tri baby, aby bolo lacnejšie poštovné...:mad: no a naša vlasť nám to zrátala aj s úrokmi:mad:
...a s tými našimi obchodníkmi máš 100% pravdu....už iba taký filter na vodu - reverznú osmózu, vydražíš na ebay.de za 3-4 tisíc a tu ho predávajú od 10tis vyššie:eek:
Nejde iba o našu vlasť, TARIC platí rovnako pre všetky členské štáty.
JANA71
06.08.08,14:26
Ja by som len chcela upozorniť na to, že colný dlh sa vypočítava sadzbou podľa jednotlivých položiek tovau v % z hodnoty tovaru + dopravné náklady v zahraničí / t.j. úsek mimo EÚ /. K tejto sume sa pripočítajú náklady na dopravu v území EÚ a z tejto sumy sa počíta 19% DPH. Takže je to možné, že je tá suma vyššia, ako predpokladáte.
Hanuša
07.08.08,09:47
je to pravdepodobné....ale dopravu som si predsa zaplatila až domov,ešte mi na ňu prirátajú DPH ....nebolo by divné, že balík nižšej hodnoty, ktorý sa nepreclieva mi prinesú pred dvere bez doplatku a za preclený balík by som ešte doplácala na doprave?...no nič, príde JCD, budem múdejšia:cool:
všetkým ďakujem za rady
kitky
07.08.08,10:11
je to pravdepodobné....ale dopravu som si predsa zaplatila až domov,ešte mi na ňu prirátajú DPH ....nebolo by divné, že balík nižšej hodnoty, ktorý sa nepreclieva mi prinesú pred dvere bez doplatku a za preclený balík by som ešte doplácala na doprave?...no nič, príde JCD, budem múdejšia:cool:
všetkým ďakujem za rady

zalezi zrejme od dopravnej spolocnosti. ja som objednavala z victoria secret a prepravoval to parcel servis.
ziadne ine postovne mi nikto navrch nepocital, pretoze som si ho zaplatila spolu s tovarom.
este som sa nestretla s tym, aby som doplacala postovne na uzemi slovenska,ked som si ho uz riadne zaplatila spolu s tovarom.
ale mozne je vsetko.
pokusim sa najst fakturu a pozriem to.
uz som hlada aj na porade, niekde som to pisala, kolko som vtedy platila.
boli to kozene boty.
Hanuša
07.08.08,11:56
vďaka kitky, bola by som rada. ťa poznám z mmb, ale už tam často nechodíš;)
mne stále nejde do hlavy tá výška cla...nech rátam, ako rátam, vždy mi to vyjde okolo 1600Sk a nie 1980sk:eek:
dúfam, že sa bude dať odvolať voči výške colného dlhu:(
kitky
07.08.08,12:23
vďaka kitky, bola by som rada. ťa poznám z mmb, ale už tam často nechodíš;)
mne stále nejde do hlavy tá výška cla...nech rátam, ako rátam, vždy mi to vyjde okolo 1600Sk a nie 1980sk:eek:
dúfam, že sa bude dať odvolať voči výške colného dlhu:(

podla mna ano. pockaj si na papier.:)mas tento nick aj na mmb?
Hanuša
07.08.08,12:46
nie, tam som tučný škrečok:D
kitky
07.08.08,12:59
nie, tam som tučný škrečok:D

no kto by si uz len daval dobrovolne taky nick?:rolleyes:
... ale drzme sa temy.
flexinka
16.09.08,10:30
mne sa zda ze clo sa vyratava zo sumy + DPH...a z tejto celkovej sumy sa vyrata clo...takze sa to nescituje
Excise Duty
16.09.08,10:52
mne sa zda ze clo sa vyratava zo sumy + DPH...a z tejto celkovej sumy sa vyrata clo...takze sa to nescituje

No tak to sa vám zdá veľmi zle, treba si pozrieť § 24 zákona o DPH.
GuCci
24.09.08,14:16
vďaka kitky, bola by som rada. ťa poznám z mmb, ale už tam často nechodíš;)
mne stále nejde do hlavy tá výška cla...nech rátam, ako rátam, vždy mi to vyjde okolo 1600Sk a nie 1980sk:eek:
dúfam, že sa bude dať odvolať voči výške colného dlhu:(

Dá sa odvolať ale len papier na to odvolacie colné konanie stojí okolo 500 sk a treba doniesť tie objednané veci do BA na to konanie takže sa to absolútne neoplatí pri 200$. Informácie pochádzajú z osobnej skúsenosti a priamo od colníka.
jelalim
04.10.08,12:02
Mne isla vec v hodnote cca 900Sk, odoslana ako darcek (skutocny darcek), islo to cez Fedex, z USA na Slovensko to islo 4 dni, potom ma z Fedexu vyzvali, ze potrebuju spnomocnenie pre colnikov, vsetko som im poslal, 2 tyzdne sa nic nedialo az zrazu volal kurier ze ma premna zasielku a prosi si 1300Sk za colny dlh. (takze super darcek)

Pozeral som ucty, najvacsia polozka tam bola poplatky za vystavenie JCD, sluzby deklaranta, nejaka suma za to ze zamna uhradili colny dlh a pod.


najmensia polozka bola prave clo :)