viktoria1
05.08.08,17:10
Dobry den,
chcem poradiť ako ma vyzerať vedenie záznamov podľa zákona o DPH? Potešil by dáky vzor.
Vďaka za odpoveď.
Alena Šimová
06.08.08,09:22
nerobíš na nejakom programe? ak nie, stačí ísť do predajne tlačív a kúpiť si knihu evidencie DPH.
Viera
22.08.11,11:18
Musí evidencia DPH obsahovať aj IČ DPH dodávateľa ?
Viera
22.08.11,14:11
Musí evidencia DPH obsahovať aj IČ DPH dodávateľa ?
Nik mi neporadí ?
durisovad
22.08.11,15:39
IC DPH musi obsahovat doklad, ktory uctujes a ktorym sa pri kontrole preukazes.
Viera
22.08.11,17:52
IC DPH musi obsahovat doklad, ktory uctujes a ktorym sa pri kontrole preukazes.
Do dnešného dňa som si to tiež myslela. Dnes ma daňová kontrola vyviedla z omylu. Vraj im mám predložiť zoznamy faktúr v pdf, ktoré budú obsahovať aj IČ DPH dodávateľa, údajne to ukladá aj zákon. No v zákone som to nenašla.
Tweety
22.08.11,18:03
ktoré budú obsahovať aj IČ DPH dodávateľa, údajne to ukladá aj zákon. No v zákone som to nenašla.
Ako, že si to nenašla?

(2) Faktúra musí obsahovať

a, meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené, c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.

(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.

(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Viera
22.08.11,18:32
Jasné, viem čo má obsahovať faktúra. Ale ja som sa pýtala na vedenie záznamov. Mám predložiť zoznam faktúr v elektronickej forme ( pdf), ktorý bude obsahovať číslo dokladu, IČ DPH, sumu bez DPH, DPH. Môj software neumožňuje tlač takejto zostavy vrátane IČ DPH. A dodávateľ softwaru taktiež takúto požiadavku zatiaľ nemal.
Tweety
22.08.11,18:34
Jasné, viem čo má obsahovať faktúra. Ale ja som sa pýtala na vedenie záznamov. Mám predložiť zoznam faktúr v elektronickej forme ( pdf), ktorý bude obsahovať číslo dokladu, IČ DPH, sumu bez DPH, DPH. Môj software neumožňuje tlač takejto zostavy vrátane IČ DPH. A dodávateľ softwaru taktiež takúto požiadavku zatiaľ nemal.
Tak predlož zoznam faktúr bez toho, veď oni si fa aj tak pozrú, takže si to môžu odkontrolovať. Veď zákon v tomto §-vedenie záznamov nehovorí o čísle dph.
Viera
22.08.11,18:38
No to asi stačiť nebude. Zrejme to chcú kvôli nejakým krížovým kontrolám. V elektronickej forme chcú komplet celé účtovníctvo. A až nezrovnalosti budú kontrolovať fyzicky na doklady.
Tweety
22.08.11,18:41
No to asi stačiť nebude. Zrejme to chcú kvôli nejakým krížovým kontrolám. V elektronickej forme chcú komplet celé účtovníctvo. A až nezrovnalosti budú kontrolovať fyzicky na doklady.
Veď ak chcú celé účto, budú v ňom aj dodáv., takže to mať budú, hoci nie priamo v evidencii dph.
Viera
22.08.11,18:51
Musí to byť priamo v zozname alebo tam musí byť aspoň IČO. Podľa toho si tam natiahnu IČ DPH zo svojej evidencie.
zk24
22.08.11,19:09
Ja mam moznost tlacit zoznam FA s celym nazvom obchodneho partnera a dalsiu zostavu "obchodni partneri - zoznam". A tam je meno, aj ico, aj dic, ic dph.... mozu si parovat...
durisovad
22.08.11,19:13
Bola u nas vo firme kontrola na uplatnenie naroku na odpocet inej firmy. Neziadali ziacne vedenie zaznamom s vyznacenym IC DPH, ale konkretne faktury, t.j.nasu vyslu fakturu, nase dosle faktury, ktorymi sme nadobudli tovar predavany tej druhej firme. Nasu evidenciu oznacili za OK, co sa tyka tej druhej firmy, neviem ako to dopadlo, ale to uz nebol moj problem.
Viera
23.08.11,04:36
Bola u nas vo firme kontrola na uplatnenie naroku na odpocet inej firmy. Neziadali ziacne vedenie zaznamom s vyznacenym IC DPH, ale konkretne faktury, t.j.nasu vyslu fakturu, nase dosle faktury, ktorymi sme nadobudli tovar predavany tej druhej firme. Nasu evidenciu oznacili za OK, co sa tyka tej druhej firmy, neviem ako to dopadlo, ale to uz nebol moj problem.
Kontrolujú rok 2010 a tvrdili, že je v zákone uvedená povinnosť uvádzať IČ DPH v zoznamoch ( v evidencii DPH alebo knihe faktúr ). Ja som to našla len ako info o pripravovaných zmenách na rok 2011 :
marjankaj
23.08.11,04:47
Mne tvrdili, že je v zákone uvedená povinnosť uvádzať IČ DPH v zoznamoch ( v evidencii DPH alebo knihe faktúr ). Ja som to našla len ako info o pripravovaných zmenách na rok 2011.

A v ktorom paragrafe?
Viera
23.08.11,05:10
A v ktorom paragrafe?
Ja som to našla len ako info o pripravovaných zmenách na rok 2011 :

i) zavedenie povinnosti pre platiteľov DPH (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) predkladať elektronicky údaje o dodávkach tovarov a služieb (kontrolný výkaz daňovej povinnosti) v členení podľa identifikácie odberateľa a sumy DPH (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) s výnimkou tých plnení, ktoré sú oslobodené od dane, a plnení, ktoré si správca dane vie krížovo overiť s inými správcami dane,
Príležitosť: Obdobné opatrenie je zavedené v Španielsku, Portugalsku, Bulharsku, čiastočne aj vo Francúzsku. Daňový úrad bude mať k dispozícii dostatočné penzum informácií potrebných pre analýzu rizík, informácií, na základe ktorých môže vykonať „kontrolu od stola“ a nezaťažovať podnikateľov, a na druhej strane informácií, vďaka ktorým môže urýchliť svoje kroky a prijať potrebné opatrenia na zastavenie potenciálnych nelegálnych aktivít. Súčasne sa týmto krokom znemožnia niektoré doterajšie praktiky, ako nepriznanie dane z vystavenej faktúry, pozmeňovanie účtovníctva, výmena už zaúčtovanej faktúry pod tým istým číslom za inú. Opatrenie sa zavedie tak, aby bolo jednoduché a minimálne zaťažovalo podnikateľov.
Riziko: podnikateľský sektor príjme s nevôľou ukladanie ďalších administratívnych povinností. Platitelia dane, ktorí páchajú podvody, nepodajú okrem daňového priznania ani takýto výkaz, alebo ho podajú, pričom uvedú zavádzajúce či nepravdivé informácie. Ďalším rizikom je schopnosť daňovej správy vysporiadať sa s prijatím a spracovaním množstva informácií.

Metodicky pokyn MF SR k zákonu o DPH od 1.1.2011 (http://www.porada.sk/t171817-metodicky-pokyn-mf-sr-k-zakonu-o-dph-od-1-1-2011-a.html)
marjankaj
23.08.11,05:12
A podľa teba sa treba riadiť nejakým info? To už neplatia zákony?
marjankaj
23.08.11,05:16
Jasné, viem čo má obsahovať faktúra. Ale ja som sa pýtala na vedenie záznamov. Mám predložiť zoznam faktúr v elektronickej forme ( pdf), ktorý bude obsahovať číslo dokladu, IČ DPH, sumu bez DPH, DPH. Môj software neumožňuje tlač takejto zostavy vrátane IČ DPH. A dodávateľ softwaru taktiež takúto požiadavku zatiaľ nemal.

A akom pdf? Ak vediem účtovníctvo ručne, tak ako ho mám previesť do pdf bez PC?

Zákon o účtovníctve


§ 31
Účtovný záznam
Na začiatok

(1) Účtovnú dokumentáciu účtovnej jednotky tvorí súhrn všetkých účtovných záznamov vytváraných podľa § 4 ods. 5.

(2) Na účely tohto zákona sa považuje za

a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný,
b) technickú formu účtovný záznam vykonaný elektronickým, optickým alebo iným spôsobom neuvedeným v písmene a), ktorý umožňuje jeho prevedenie do písomnej formy; prevedenie do písomnej formy sa nevyžaduje pri podpisovom zázname podľa § 32 ods. 3.

(3) Účtovná jednotka môže vykonať prevod účtovného záznamu z jednej formy do druhej formy. V tomto prípade je povinná zabezpečiť, aby obsah účtovného záznamu v novej forme bol zhodný s obsahom účtovného záznamu v pôvodnej forme. Táto povinnosť sa považuje za splnenú, ak účtovná jednotka predloží účtovný záznam v pôvodnej aj novej forme a ich obsah je zhodný alebo to preukáže iným spôsobom, ktorý nespochybní žiadna z osôb, ktoré s prevedeným záznamom pracujú. Účtovná jednotka je povinná mať k dispozícii účtovné záznamy, ktorými dokladuje formu vedenia účtovníctva.

(4) Všetky formy účtovného záznamu sú rovnocenné; obsah všetkých účtovných záznamov má rovnaké dôsledky, ak sú vykonané vo forme podľa odseku 2.

(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.

(6) Účtovná jednotka je povinná na žiadosť audítora poskytnúť účtovné záznamy vo forme požadovanej audítorom, ak účtovné záznamy v takejto požadovanej forme vedie.
Viera
23.08.11,05:39
Ak vedieš účto ručne, tak to od teba chcieť nebudú.
Viera
23.08.11,05:42
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&MID=226&phContent=~/EDL/ShowArticlePrint.ascx&ArticleId=12633

Tu máte priložený vzor, čo taká záznamová evidencia §70 má obsahovať

Každý program túto evidenciu má inú, ja napríklad uvádzam aj IČ DPH dodávateľov aj odberateľov . Pracujem v programe ALFA.
Mne to Money štandardne neponúka, ale našla som možnosť ako to doplniť do zostavy.
Viera
23.08.11,05:45
A podľa teba sa treba riadiť nejakým info? To už neplatia zákony?
Máš pravdu, ale aj tak im to budem musieť poskytnúť, tak ako chcú.
Zita5
23.08.11,05:50
Vierka ja som ten link vymazala aj s príspevkom, aby to niekoho neplietlo, lebo som tam zistila, že to bol právny stav do 30. 3. 2009.
marjankaj
23.08.11,06:21
Máš pravdu, ale aj tak im to budem musieť poskytnúť, tak ako chcú.


Nie ak to chcú, ale ak majú právo požadovať to podľa zákona.
Viera
23.08.11,07:24
Nia ak to chcú, ale ak majú právo požadovať to podľa zákona.
Oni to tam vždy majú schované pod nejakým neutrálnym paragrafom. Nemám čo skrývať, nech si kontrolujú...
janosik
23.08.11,09:36
Vierka, chcem sa opytať kde v Money si našla možnosť ako to doplniť do zostavy.
Ďakujem
Janosik
Viera
23.08.11,10:38
Vierka, chcem sa opytať kde v Money si našla možnosť ako to doplniť do zostavy.
Ďakujem
Janosik
V zostave pre DPH. Keď si dáš tlač dokladov vstupujúcich do DPH, tak program ponúkne tlač zostavy UCDPHSDK a tú je potrebné editovať. Je tam štandardne nastavená tlač údajov z poľa prijatý doklad, ale ten je možné zmeniť na IČ DPH ( vybrať pomocou funkcie vlastnosti ). Zostavu je potom potrebné uložiť pod novým menom, aby sa zmeny nestratili pri ďalšom upgrade.