j.c
05.08.08,17:29
Nie som žiadny nováčik v ekonomickom odbore, ale mám problémy so správnym vystavovaním dokladov. Vystavujem faktúry pre veľa odberateľov, ale v poslednom čase sa stretávam s negatívnou odozvou z ich strany. Každý má o faktúre svojskú predstavu, a ja si pri veľkom množstve faktúr nemôžem všetko presne pamätať - niekto žiada hromadnú faktúru zloženú z viac dodacích listov a niekto chce rozpísať dodacie listy presne podľa položiek (jeden dodací list môže mať aj 500 položiek). Dodacie listy sa často vystavujú vo vzdialených prevádzkach, nasledujúce riešenie faktúr s odberateľmi sa tým predlžuje.
Nevedel by mi niekto poradiť, kde by som mohla nájsť predpisy týkajúce sa vystavovania faktúr, ktorými by som sa mohla prezentovať pred odberateľmi ?

Netýka sa to len jedného druhu dokladov (faktúry), ale aj napríklad Záznamu o prevádzke vozidla. Existuje na to nejaký predpis ?
j.c
10.08.08,18:09
Podľa počtu pozretí usudzujem, že problémy s dokladmi sú. Pozerala som sa aj na iné témy a príspevky a vidím, že sa riešia len konkrétne doklady, ale nikde nie v celku. Správnym vypĺňaním dokladu som nemyslela len kde sa píše aký dátum, ale aj aké prílohy sa prikladajú napr. k faktúram/Objednávka, Záznam o prevádzke vozidla nákladnej dopravy, Dodací list, CMR tlačivo, Výdajka a pod./ Stáva sa mi, že mám jeden originál Záznamu o prevádzke... a na ňom zapísanú dopravu pre dvoch, troch odberateľov. Všetci chcú mať priložený k fa originál, lebo ináč fa neuznajú. Pri CMR tlačive je vyznačené, ktorý je pre odberateľa, dopravcu, dodávateľa a predsa si každý berie čo mu napadne, takže ku mne sa dostane posledná kopia. Stáva sa že musíme doklady overovať u notára.
Mnohokrát reklamujeme doklady pre nesprávne vyplnenie a ako odpoveď dostaneme od dodávateľov, že oni postupujú podľa zákona. V prípade objednávky od odberateľa sa mi stalo, že skutočná dodávka a vystavená fa nesedeli s počtom ks na objednávke/medzičasom sa telefonicky dohodli na inom počte ks a cene/ a odberateľ si sťažoval, že si nemôže odškrtnúť objednávku.Asi si myslel, že fa musí sedieť z objednávkou aj keď skutočnosť je iná.
Kedysi som sa snažila nájsť nejaké predpisy, ktoré by predpisovali ako sa má vypisovať Záznam o prevádzke vozidla nákladnej dopravy. Doteraz neviem či na ňom majú byť vypísané všetky kolonky, keďže sa k nám dostávajú také Záznamy/priložené v dodávateľ. fa /, na ktorých pomaly nie je nič. Nerozumiem tomu, či v iných firmách nesledujú počty km, odvezené tony, spotrebu nafty, odpracovaný čas a vôbec všetko čo na takom Zázname má byť.
Preto ma zaujíma či sa niekto nestretol s takými predpismi. Alebo či niekomu pri daňovej kontrole/alebo inej kontrole/ nebolo niečo také vyčítané. Aj malé skúsenosti môžu byť prospešné.