Deny
25.04.05,12:01
Zlatíčka, poraďte, podnikateľ FO účt. v PÚ dosiahol stratu a po podaní DP mu prišiel preplatok za plyn. Strata sa zníži, ale stále má nulový základ dane, dodatočné daňové priznanie teda nepodávame, ale čo výkazy? Je na nich iba riadne, mimoriadne, žiadne opravné či dodatočné, ako ich mám opraviť a je to treba dať na daňový???
Ibaka
25.04.05,18:28
Tiež sa pridávam s otázkou, nedávno som zistil že som urobil chyby vo výkazoch- vplyv na daň to nemá. chcem sa spýtať či je potrebné podať opravné daňové priznanie, resp iba opraviť výkazy?
andrej_rv
25.04.05,20:45
Deny - keďže zrejme nepôjde pri tom preplatku plynu o významnú položku, zaúčtuješ ten preplatok ako zníženie nákladov na plyn v bežnom roku, účtovné výkazy opravovať netreba.
Ibaka - ak ide o nejaké formálne chyby vo výkazoch bez náväznosti na riadky daňového priznania, doporučoval by som Ti opraviť výkazy (po ich kontrole na DÚ Ťa nato aj tak vyzvú). Ak sa menili v závislosti na hodnotách výkazu aj riadky DP, treba podľa mňa podať aj dodatočné priznanie. (Vždy je dobre, keď sú veci formálne v poriadku :) ). Ak si mal chyby v účtovaní, na ktoré si prišiel až v tomto roku, môj názor je, že opraviť ich treba účtovne v tomto roku a do vlaňajších výkazov a DP nezasahovať.
dara
26.04.05,04:39
Ja som opravné výkazy podávala aj keď neovplyvnili daň z príjmu.
Deny
27.04.05,05:49
Dara, a ako si to urobila, dala si len výkazy, alebo aj daňové priznanie s nulovým základom? Nie som si istá ako to urobiť.

Andrej, myslíš, že dobropis je možné zaúčtovať ako zníženie nákladov? A na aké účty?
dara
27.04.05,07:11
Opravila som výkazy a keďže sa DP nemenilo tak to som neopravovala iba výkazy.
Bola som ich tam odovzdať a pri prebierke som na to upozornila. To bolo všetko.
Podľa mňa sa tie výkazy musia prerobiť aj keď to neovplyvní daň z príjmu.
andrej_rv
27.04.05,18:26
Andrej, myslíš, že dobropis je možné zaúčtovať ako zníženie nákladov? A na aké účty?V novelizovanách Postupoch účtovania...(§ 5 ods. 1 druhá veta) sa uvádza, že " Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti..." , takže podľa mňa môžeš dobropis za plyn zaúčtovať do tohoto roku ako -502/-321. (Ak by si chcela byť celkom predpisová, v internej smernici by si mala mať stanovené kritérium, do akej výšky sa budú náklady resp. výnosy v účtovnej jednotke posudzovať ako nevýznamné :) ).
barbadoss
19.07.05,10:20
V prípade ak teda vykonám nevýznamnú opravu výnosov minulého obdobia(napr.doúčtujem nájomné za rok 2004 na účte 602) v bežnom roku 2005, mám alebo nemám tento výnos zahrnúť do základu dane za rok 2005 ???

Podotýkam že dodatočné daňové priznanie za rok 2004 nebudem podávať pretože som dosiahla v roku 2004 stratu a doúčtovanie výnosov za nájom by mi túto stratu len znížilo. Takže podľa správy daní a poplatkov dodatko podať nemusím.

Ako je to potom s odpočítaním daňovej straty za rok 2004 ? Mám si ju znížiť o hodnotu horeuvedeného nájomného ? Môžem/Mám to urobiť aj v tom prípade ak som dodatko nepodala ????
KEJKA
19.07.05,10:58
Podotýkam že dodatočné daňové priznanie za rok 2004 nebudem podávať pretože som dosiahla v roku 2004 stratu a doúčtovanie výnosov za nájom by mi túto stratu len znížilo. Takže podľa správy daní a poplatkov dodatko podať nemusím.

Ako je to potom s odpočítaním daňovej straty za rok 2004 ? Mám si ju znížiť o hodnotu horeuvedeného nájomného ? Môžem/Mám to urobiť aj v tom prípade ak som dodatko nepodala ????dodatočné DP treba podať, aj ked to nie je tvoja povinnosť - myslím si. Najmä kvôli možnosti umoriť stratu. A umoruješ "daňovú stratu" podľa DP, tak by to malo súhlasiť. Ja s podaním DP v takomto prípade by som počkala, nič ma nenúti a neviem, čo sa ešte vyskytne.
K opravám výkazov - to sa dá len ak účtovná závierka nie je schválená (a už v tomto čase dávno mala byť) alebo ak sa zistia chyby vo výkazoch - ale na to sa tiež malo prísť pred schválením.
barbadoss
19.07.05,12:20
dodatočné DP treba podať, aj ked to nie je tvoja povinnosť - myslím si. Najmä kvôli možnosti umoriť stratu. A umoruješ "daňovú stratu" podľa DP, tak by to malo súhlasiť. Ja s podaním DP v takomto prípade by som počkala, nič ma nenúti a neviem, čo sa ešte vyskytne.
K opravám výkazov - to sa dá len ak účtovná závierka nie je schválená (a už v tomto čase dávno mala byť) alebo ak sa zistia chyby vo výkazoch - ale na to sa tiež malo prísť pred schválením.
a doúčtovanie výnosov z roku 2004 v roku 2005 (ako oprava výnosov minulých období) potom je alebo nie je pre mňa zdaniteľný príjem roku 2005 ???
barbadoss
19.07.05,12:51
Odpovedzte mi prosím niekto...

ďakujem
KEJKA
19.07.05,15:38
doúčtovanie výnosov za rok 2004 v roku 2005 bude odpočitateľnou položkou k základu dane za rok 2005. V poznámkach k RUZ máš dostatočný priestor pre vysvetlivku, čo sa stalo. A ked som písala že počkám a neponáhľam sa s dodatočným, tak čakám práve na uzávierku 2005 a ked už mám spracované DPPO 2005, tak už podávam aj dodatočné za rok 2004, aby som to mala z krku celé a uzavreté. Momentálne takto mám v rezerve nevysporiadaný rok 2003, lebo podaním DDPPO mi DÚ bude vracať peniažky. Keby som to podala skôr, tak mi to strhne na penále. Samozrejme nejde o mňa,ale o klienta - trochu mu pomáham. To všetko sú citlivé veci, nedá sa to plošne vysvetlovať.
barbadoss
20.07.05,06:03
Tomu ja rozumiem, lenže vec sa má tak že môj klient nechce a nepodá za rok 2004 DDP (a ani nemusí lebo mal stratu a DDP by si ju len o málo znížil).

Otázne je, či aj v tomto prípade bude doúčtovanie výnosu za rok 2004 položka odpočítateľná od základu dane a či môže znížiť stratu za rok 2004 (stratu určenú na odpisovanie podľa § 30 ZDP) o sumu tohto výnosu aj bez podania dodatočného daňového priznania. Jedná sa o nevýznamnú položku výnosov (cca 150 EUR).

Čo si o tom myslíš ?
zuzana1976
20.09.05,07:21
ahojte aj ja by som sa chcela opýtať na jednu vec, až teraz mi prišlo vyúčtovanie za nájom garáže za rok 2004, je to ťarchopis. Vie mi niekto prosím poradiť ako to zaúčtovať??? ďakujem
ala13
20.09.05,07:24
ahojte aj ja by som sa chcela opýtať na jednu vec, až teraz mi prišlo vyúčtovanie za nájom garáže za rok 2004, je to ťarchopis. Vie mi niekto prosím poradiť ako to zaúčtovať??? ďakujem
Ako naklad tohto roka. Mala si na konci minuleho roka pocitat s tym a vytvorit casove rozlisenie. Ale ak zo ziadnej zmluvy nevyplyvalo, ze by mohol vyjst nedoplatok, tak to daj jednoducho do nakladov tohto roka 518/321.