dusanpetras
05.08.08,19:14
EÚ sa pozerá na výhradnú zmluvu, napríklad o dodávaní tovaru len jednému, tzv. výhradnému distribútorovi v danej krajine ES ako obmedzovanie hospodárskej súťaže. Myslím, že som to tu už niekde čítal, že je už aj na Slovensku minulosťou a bolo by porušením zákona vyhradzovať si právo na predaj tovaru.

Tak ma napadlo, nie je obmedzovanie hospodárskej súťaže aj tzv. exkluzívna zmluva ? Konkrétne - ak realitná kancelária uzavrie exkluzívnu zmluvu s predajcom nehnuteľnosti, ktorou ho zaviaže a zakáže mu ponúknuť túto nehnuteľnosť na predaj prostredníctvom inej realitky. Akou klauzulou si ´podchytia´ predávajúceho ?

Čo vy na to ?
Filip Glasa
05.08.08,18:20
v tomto prípade nejde o predaj tovaru, ale o poskytnutie služby sprostredkovania.
dusanpetras
05.08.08,19:35
Ďakujem za každú odpoveď, aj keď tá vyššie nemá pre mňa žiadnu informačnú hodnotu, pretože to, že nejde o predaj tovaru, ale o spostredkovanie, mi bolo jasné už vopred.

Stále však zostáva otázka, či nejde o obmedzovanie podnikania.
Filip Glasa
06.08.08,08:29
veď napíš akoby tým niekto mal obmedzovať hospodársku súťaž. V prípade distribúcie produktov je to každému jasné.
kitky
06.08.08,16:09
veď napíš akoby tým niekto mal obmedzovať hospodársku súťaž. V prípade distribúcie produktov je to každému jasné.


On mal na mysli asi to, ze sa realitka podpisom aecluzivnej zmluvy dostava automaticky do konkurencnej vyhody oproti inej realitke a brani jej tak v dosiahnutiu zisku.
Co ale nie je pravda, pretoze tej dalsej realitke nikto nebrani aby taku istu zmluvu podpisala s tym istym klientom ona, ked bude rychlejsia, alebo serioznejsia a klient jej da prednost.
Cize nie realitka neporusuje ziadne eu ani sk zakony.
Je to v podstate akasi obrana voci vynalozenemu aj financnemu usilu pred tym , aby jej kupec nepredal nehnutelnost takpovediac pred nosom.
A zasa je len a len na kupcovi s kym a ci vobec takuto excluzivitu podpise.
Filip Glasa
07.08.08,06:13
Európske komisii ide o to, aby nebol pre každý štát samostatný výhradný dovozca, keďže sme EU otvorený trh. Ale pre samotnú EÚ môže existovať výhradné zastúpenie.