monikagy
05.08.08,21:34
dobry den.prosim o radu.svagor zacal podnikat (zivnostnik).a rad by si uplatnil pausalnu dan.je to mozne,aj keby mal napr. 1 jedneho zamestnanca?rad by ma totiz zamestnal,ja som momentalne na materskej dovolenke,(1,5roka),predtym som bola nezamestnana.ako by mal v danom pripade postupovat?
dakujem pekne za odpoved M.G.
Zoltán Kovács
05.08.08,19:37
dobry den.prosim o radu.svagor zacal podnikat (zivnostnik).a rad by si uplatnil pausalnu dan.je to mozne,aj keby mal napr. 1 jedneho zamestnanca?rad by ma totiz zamestnal,ja som momentalne na materskej dovolenke,(1,5roka),predtym som bola nezamestnana.ako by mal v danom pripade postupovat?
dakujem pekne za odpoved M.G.

Paušálna daň neexistuje. Ale existuje možnosť uplatniť si paušálne náklady z príjmov. Buď 60% (remeselné živnosti) alebo 40% (voľné) z príjmov. Na to aby si to mohol uplatniť nesmie byť platiteľom dph.
veronikasad
05.08.08,19:38
dobry den.prosim o radu.svagor zacal podnikat (zivnostnik).a rad by si uplatnil pausalnu dan.je to mozne,aj keby mal napr. 1 jedneho zamestnanca?rad by ma totiz zamestnal,ja som momentalne na materskej dovolenke,(1,5roka),predtym som bola nezamestnana.ako by mal v danom pripade postupovat?
dakujem pekne za odpoved M.G.
paušálna daň bola zrušená.
Môže si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 alebo 60% z príjmov /ak sa jedná o niektoré remeselné živnosti/.
Môže si ich uplatniť, aj keď má zamestnancov.
Nie je to možné len u platiteľa DPH, pokial bol platitelom celé zdaňovacie obdobie.
O paušálnych výdavkoch nájdeš na PORADe veľa príspevkov, zadaj do vyhľadávanie ...
betka
06.08.08,12:22
6/(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Tento ods. mi hovorí, že v sume výdavkov-paušálnych sú: mzdy, odvody za zamestnancov opravy, údržba, réžia podnikateľa, nákup materiálu, odpisy (ak máte DHM), ..........