Ferdo Mravec
05.08.08,21:54
Dobrý večer.
Nevedel by mi niekto poradiť: Do konca decembra 2007 som bola zamestnaná v jednej inštitúcii nepretržite 3 roky. Od januára 2008 -koniec februára 2008 som bola evidovaná na úrade práca ako nezamestnaná. Od marca 2008 som nastúpila do nového zamestnania. Teraz som tehotná (termín pôrodu február 2009) a mám nastúpiť na rizikové tehotenstvo. Chcela by som vedieť či budem mať nárok na materskú, keďže som bola tie dva mesiace na úrade práce a teraz budem na rizikovom? Či nemocenské poistenie plynie aj počas PN? Viem že mám byť nemocensky poistená 270 dní počas dvoch rokov pred nástupom na materskú, ale nie som si istá či tá PN-ka tomu nebude vadiť? Tých 270 dní nemocenského poistenia to musí byť nepretržite? ďakujem
brčko
06.08.08,05:17
Nemaj obavy. Aj počas poberania nemocenského počas trvania prac.pomeru ti bežia dni nem.poistenia. Takže aj v prípade, že budeš PN až do nástupu na MD budeš mať na materské nárok. A samozrejme sa ti zarátavajú aj z predchádzajúceho už ukončeného nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Nemocenské sa ti vyráta z vymeriavacích základov na NP v období od začiatku toho nového PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na PN.
Materské, ak nastúpiš na MD až v r.2009 a PN bude trvať minimálne do 31.12.08, z obdobia od začiatku PP do dna pred nástupom na PN.