alicacka
06.08.08,06:34
Rada by som sa spýtala, či by sa niekto podelil zo skúsenosti pri zaokrúhľovaní celkovej sumy DPH na daňovom priznaní k DPH. Mne DPH na výstupe prekročilo kvôli zaokrúhľovaniu HORE o 1,- Sk.T.j. ak urobím skúšku -celkovú vyfakturovanú sumu vynásobím 19 %, tak mi vyjde o korunu menej ako keď sčítam všetky vyfakturované DPH a zaokrúhlim smerom hore. Poprosila by som, či s tým máte nejaké skúsenosti, lebo moje prvé daňové priznanie k DPH mi vyšlo práve takto. Neviem, či mi to DÚ nevráti. :)
Vopred veľmi pekne ďakujem za podelené skúsenosti.
Zoltán Kovács
06.08.08,04:50
Nevráti.
alicacka
06.08.08,05:26
Ďakujem ti za odpoveď, ale mohol by si mi povedať, či je to tak normálne, a preto nevráti, alebo to nevrátia len tak.
Vďaka ti vopred.
Petra29
06.08.08,05:44
Ďakujem ti za odpoveď, ale mohol by si mi povedať, či je to tak normálne, a preto nevráti, alebo to nevrátia len tak.
Vďaka ti vopred.
Podľa zákona o DPH sa zaokrúhľuje dph pri dodaní tovaru resp. služby /čiže každá faktúra zvlášť/, nie výsledná suma faktúr v daňovom priznaní.
alicacka
06.08.08,06:38
Áno s tým súhlasím, ale jednotlivé faktúry sa zaokrúhľujú podľa - do 0,05 dole a od 0,05 hore. Lenže ak si prečítaš poučenie k daňovému priznaniu k DPH, tak tam sa výsledná suma má zaokrúhľovať smerom HORE. Z toho dôvodu vzniknú rozdiely. Pri celkovej sume ak ti vyjde napr. 125,40 Sk, tak zaokrúhľuješ na celé koruny HORE, nie dole, preto mi nesedí tá koruna. Neviem, či je možné pochopiť, čo chcem. Ale vďaka za snahu. Som vďačná za každú odpoveď.
alicacka
06.08.08,06:43
pre Cactus:
Som rada, že niekto tu aj pozoruje - "vraj Gabriela". A že niekto už všetko vie. Ja sa priznám, že som začiatočník a začiatočník budem možno aj o niekoľko rokov, lebo človek v tejto oblasti nemôže všetko vedieť. . . . Preto sa veľmi rada poradím s ľuďmi, ktorí sú ochotní pomôcť a podeliť sa o svoje skúsenosti.
Ja, keď niekomu môžem, tak pomôžem a robí mi to radosť, keď vidím, že som niekomu pomohla z problémov. Škoda, že nie sme všetci takí...
Petra29
06.08.08,06:45
Áno s tým súhlasím, ale jednotlivé faktúry sa zaokrúhľujú podľa - do 0,05 dole a od 0,05 hore. Lenže ak si prečítaš poučenie k daňovému priznaniu k DPH, tak tam sa výsledná suma má zaokrúhľovať smerom HORE. Z toho dôvodu vzniknú rozdiely. Pri celkovej sume ak ti vyjde napr. 125,40 Sk, tak zaokrúhľuješ na celé koruny HORE, nie dole, preto mi nesedí tá koruna. Neviem, či je možné pochopiť, čo chcem. Ale vďaka za snahu. Som vďačná za každú odpoveď.
A tento rozdiel, ktorý vzniká nám všetkým .-), zaúčtuješ na účty halierového vyrovnania: 548Ae pri zaokrúhlení dph na výstupe, 648Ae pri zaokrúhlení dph na vstupe.
Petra29
06.08.08,06:46
pre Cactus:
Som rada, že niekto tu aj pozoruje - "vraj Gabriela". A že niekto už všetko vie. Ja sa priznám, že som začiatočník a začiatočník budem možno aj o niekoľko rokov, lebo človek v tejto oblasti nemôže všetko vedieť. . . . Preto sa veľmi rada poradím s ľuďmi, ktorí sú ochotní pomôcť a podeliť sa o svoje skúsenosti.
Ja, keď niekomu môžem, tak pomôžem a robí mi to radosť, keď vidím, že som niekomu pomohla z problémov. Škoda, že nie sme všetci takí...
Tomuto nerozumiem, veď sa ti snažíme pomôcť.
Vladimír Ozimý
06.08.08,07:15
zaokruhľovanie nám rieši § 26 zákona o DPH, kde je zadefinované že sa DPH zaokrúhli v každej položke na desaťhaliere do 0,05 nadol od 0,05 nahor. Následne máte zaokruhľovanie riešené v § 78 ods. 7 kde je zadefinované že všetky údaje v daňovom priznaní sa zaokruhľujú na celé koruny nahor. t.j. postup výpočtu aký uvádzate na 99% vám nikdy nebude sedieť s údajmi uvedenými v daňovom priznaní. Zaokruhlenie zúčtujete tak ako hore uvádzajú buď cez účet 548 alebo cez účet 648
alicacka
06.08.08,08:05
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc. Ste naozaj zlatí.
alicacka
06.08.08,08:07
Myslím, že Cactus tomu rozumie, čo som mu napísala. Nemám veľké skúsenosti s posielaním správ, takže naozaj je to výlučne pre Cactus.
Ajuška
06.08.08,14:15
Nevráti.

mimotemy...sa mi páčia Tvoje jednoslovné odpovede...a pllllneee ich chápem...;)
Ajuška
06.08.08,14:35
pre Cactus:
... Ja sa priznám, že som začiatočník a začiatočník budem možno aj o niekoľko rokov, lebo človek v tejto oblasti nemôže všetko vedieť. . . .

V profile si hrdo uvádzaš "samostatný účtovník"...;)...


... Škoda, že nie sme všetci takí...

Je fajn, že nie sme všetci rovnakí...:---... (to by asi bola nuda na tomto svete).
Priznávam, že ma fascinovali Tvoje nekonečné otázky (kým som si nepozrela Tvoj profil) - vnímala som to ako skutočný záujem vniknúť do problematiky - pri všetkej úcte však len na prípravnej báze... ďaleko vzdialenej od praxe... Teraz ma "tiež" fascinuje aká si citlivá na isté reakcie...:rolleyes:...čo tak prehodnotiť svoj prístup mhmm??
gazzica
01.03.09,09:37
:eek::eek::eek: Potrebujem poradiť, ako správne zaokrúhlovať pri vyplňaní tlačiva daňového priznania k DPH za 1Q 2009. :eek::eek::eek:
Aljok
01.03.09,10:37
:eek::eek::eek: Potrebujem poradiť, ako správne zaokrúhlovať pri vyplňaní tlačiva daňového priznania k DPH za 1Q 2009. :eek::eek::eek:
Už včera si dostala odpoveď od azly v tejto Tebou založenej téme :
http://www.porada.sk/t104324-platca-dph.html#post967253
Johanka
01.03.09,11:27
:eek::eek::eek: Potrebujem poradiť, ako správne zaokrúhlovať pri vyplňaní tlačiva daňového priznania k DPH za 1Q 2009. :eek::eek::eek:
Ak si sa stratila, svoje príspevky máš tu http://www.porada.sk/search.php?searchid=7612452
Skús, prosím, pochopiť, že je marec, máme všetci kopec roboty a ty sa pýtaš na jednu vec vo viacerých témach. Pritom by stačilo otvoriť si Zákon o DPH, ktorý Ti tu niekto doporučil alebo poučenie na vyplnenie DP, čo Ti tu tiež už bolo odporučené....