ekoalex
06.08.08,09:38
Ak je naša firma v prenájme (kancelária) a nie sme vlastníci, môžme si účtovať náklady z rekonštrucie týchto priestorov? Poraďte prosím, počula som, že je to možné ak máme v katastri zapísaný prenájom na 5 rokov.
betka
06.08.08,12:39
Ano, môžete si účtovať o nákladoch-odpisoch z TZ nehnuteľnosti, zaradíte ako iný majetok toto TZ a odpisujete 20 rokov, pričom je potrebný súhlas vlastníka nehnuteľnosti, že môžete vykonať TZ a súhlas, že si môžete TZ i odpisovať

Napr. link:

http://www.porada.sk/t82557-technicke-zhodnotenie-u-najomcu-nepenazny-prijem-u-prenajimatela.html?highlight=pren%E1jom+nehnute%B5 nost%ED
ekoalex
06.08.08,12:58
Ďakujem, za odpoveď, ale zaujíma ma aj iný spôsob ako odpisy na 20 rokov, keďže sa jedná o sumu 80 000,- Sk
betka
06.08.08,13:00
Ďakujem, za odpoveď, ale zaujíma ma aj iný spôsob ako odpisy na 20 rokov, keďže sa jedná o sumu 80 000,- Sk

Ak sa zaz vykonáva TZ, tak nemôžeme dať celú sumu do nákladov
robin78
06.08.08,15:13
Ako je to v pripade oprav budovy, t.j. ked sa nejedna o TZ. Prenajimatel (nepodnikatel) ma budovu zaradenu v OM. Najomna zmluva je postavena tak, ze najomca (PO) realizuje vsetky opravy a pripadne rekonstrukcie na vlastne naklady, moze si dat najomca tieto opravy do danovych vydavkov aj ked nema budovu v OM? TZ si odpisuje najomca vo vlastnej rezii ale co ine opravy, ked vlastne budova nie je jeho a nema ju zaradenu v OM kedze nie je vlastnik? Dakujem.
ekoalex
07.08.08,05:01
Aj ja by som rada vedela odpoveď na otázku, ktorú uviedok robin78. Ak viete, pomôžte, prosím.
Zoltán Kovács
07.08.08,05:07
Ako je to v pripade oprav budovy, t.j. ked sa nejedna o TZ. Prenajimatel (nepodnikatel) ma budovu zaradenu v OM. Najomna zmluva je postavena tak, ze najomca (PO) realizuje vsetky opravy a pripadne rekonstrukcie na vlastne naklady, moze si dat najomca tieto opravy do danovych vydavkov aj ked nema budovu v OM? TZ si odpisuje najomca vo vlastnej rezii ale co ine opravy, ked vlastne budova nie je jeho a nema ju zaradenu v OM kedze nie je vlastnik? Dakujem.

Aj opravy si môže nájomca zaradiť do nákladov, nie len TZ.
ekoalex
07.08.08,05:51
Nám navrhli spôsob ako dať rekonštrukciu - výmenu podláh, úpravu stien, sadrokartónové podhľady do nákladov. My prefakturujeme celý náklad prenajímateľovi a on nám tento náklad rozpustí vo forme ďalšieho "prenájmu". Aj to je určitý spôsob.
robin78
07.08.08,06:23
Aj opravy si môže nájomca zaradiť do nákladov, nie len TZ.

Vdaka smith, aj som si to myslel, len ma "pomylil" prispevok v inej teme kde bolo uvedene, ze opravy na majetku ktorý nie je zaradený v OM daňovníka sú považované za výdavky na osobnú spotrebu, co je pravda, ale uz som si teraz nasiel, ze to neplati, ked ma ten majetok obstarany formou prenajmu.