miko731
06.08.08,11:08
Zdravím všetkých na "porade". Mám taký problém, som po rozvode manželstva, no voči rozsudku som sa odvolal, nie kvôli jeho výrokovej časti, ale obsahovej...(to je už o inom),pokiaľ sa rozvod ukončí prejde možno aj ďalší polrok...Mám 12ročné auto, ktoré využívam na podnikanie,nemám ho v majetku, je na r.č.,účtujem si jazdy(paušál), v poslednej dobe sa začalo kaziť a už som dal dosť za opravy, chcel by som ho predať a kúpiť nejaké mierne jazdené, ...ale tu je problém, známa mi povedala, že auto predať nemôžeš, lebo súd by to považoval, že rozpredávaš spoločne nadobudnutý majetok???
Auto som kúpil v manželstve tak, že som na "protihodnotu" nechal v autobazáre svoje auto,ktoré som si kúpil ešte pred manželstvom a moji rodičia mi doplatili do kupovaného auta 50tis.Sk. Poraďte mi prosím ako postupovať.Ď.:(???
iriska
06.08.08,10:04
To by znamenalo, že za manželstva nemôžem nič predať, lebo by som "rozpredávala spoločný majetok"?
budem trochu mimotemy, ale nechápem prečo si sa odvolal proti rozsudku, keď proti výroku nič nemáš... To boli v odôvodnení až také "haluze"?
miko731
06.08.08,15:42
...presne tak!, ja som tomu ihneď dal pomenovanie básničky a bájky...,manželka pred súdom od začiatku neuvádzala skutočný dôvod rozvodu, vymýšľala na mňa všetko možné a ja si predsa nenechám zprávoplatniť Rozsudok kde som celkovo 14xalkoholik!!!, skutočný dôvod má striebornú Octaviu a ďalej už nemusím...
S tým autom to bude asi komplikované
miko731
06.08.08,15:57
...bude treba asi čakať s predajom až po právoplatnosti nového Rozsudku,že?
Watson
06.08.08,17:53
Zdravím všetkých na "porade". Mám taký problém, som po rozvode manželstva, no voči rozsudku som sa odvolal, nie kvôli jeho výrokovej časti, ale obsahovej...(to je už o inom),pokiaľ sa rozvod ukončí prejde možno aj ďalší polrok...Mám 12ročné auto, ktoré využívam na podnikanie,nemám ho v majetku, je na r.č.,účtujem si jazdy(paušál), v poslednej dobe sa začalo kaziť a už som dal dosť za opravy, chcel by som ho predať a kúpiť nejaké mierne jazdené, ...ale tu je problém, známa mi povedala, že auto predať nemôžeš, lebo súd by to považoval, že rozpredávaš spoločne nadobudnutý majetok???
Auto som kúpil v manželstve tak, že som na "protihodnotu" nechal v autobazáre svoje auto,ktoré som si kúpil ešte pred manželstvom a moji rodičia mi doplatili do kupovaného auta 50tis.Sk. Poraďte mi prosím ako postupovať.Ď.:(???

Ak počas manželstva nedošlo medzi tebou a manželkou k rozšíreniu BSM (musí to mať formu notárskej zápisnice), tak tvoje auto nie je súčasťou BSM a môžeš s ním voľne nakladať. Totiž auto si kúpil za protihodnotu auta, ktoré si nadobudol ešte pred vznikom manželstva, t.j. bolo od počiatku v tvojom výlučnom vlastníctve a peňažné prostriedky, ktoré ti doložili rodičia boli poskytnuté s úmyslom peňažného daru tebe ako synovi a nie vám ako manželom.:o
Jana Bělohoubková
07.08.08,07:42
Súhlasím s tým, čo bolo napísané; ak si kúpil nové auto za trvania manželstva vlastne "výmenou" za svoje staré, je to vec vylúčená z BSM. Problém môže nastať v prípade tých 50 000,--, ktoré ti rodičia doložili na kúpu... lepšie je vždy urobiť darovaciu zmluvu s uvedením, že dar ide priamo tebe a nie manželom do BSM. Ťažko sa to dokazuje...

Druhá vec je, že ak ty používaš auto na podnikanie, je tvoje a nie je zahrnuté v BSM, o čom hovorí aj § 143 občianskeho zákonníka: "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov..." :cool:
miko731
07.08.08,10:34
...ďakujem Vám obom veľmi pekne za rady a informácie:)...dorá správa poteší...