Alena Šimová
06.08.08,11:17
Mám klienta, ktorý dováža tovar z Čiech. Dohodli sa, že dodávateľ-česká firma- poskytne môjmu klientovi bonus za odobraté množstvo tovaru za rok 2007 po uhradení všetkých faktúr - teda v roku 2008, Dodávateľ však nechce vystaviť dobropis a požaduje od môjho klienta, aby na tento bonus vystavil faktúru on. Môžete mi poradiť, čo s tým, ako sa to bude správať v DPH? A prípadne, musí vystaviť faktúru, ak existuje zmluva?
Vladimír Ozimý
06.08.08,10:01
ak ide o opravu základu dane z titulu bonusu na odobraté množstvo povinnosť vystaviť doklad má dodávateľ a nie odberateľ. ak vystaví doklad odberateľ nie je najšťastnejšie to nazývať ako bonus ale skôr nejaký druh provízie alebo niečo také...t.j. poskytnutie služby zo strany odberateľa....
Gabi03
06.08.08,10:05
ak ide o opravu základu dane z titulu bonusu na odobraté množstvo povinnosť vystaviť doklad má dodávateľ a nie odberateľ. ak vystaví doklad odberateľ nie je najšťastnejšie to nazývať ako bonus ale skôr nejaký druh provízie alebo niečo také...t.j. poskytnutie služby zo strany odberateľa....

:rolleyes: Tak rozmýšľam.... nemohlo by sa z tohto hľadiska brať § 75, ods. 3 zákona o DPH, vyhotovenie faktúry zákazníkom?
Alena Šimová
06.08.08,10:08
ďakujem za rýchlu odpoveď. Zmluva sa dá prerobiť. A čo sa týka provízie, tam by bolo asi potrebné uviesť, za čo to bolo, takže neviem.
Vladimír Ozimý
06.08.08,10:08
:rolleyes: Tak rozmýšľam.... nemohlo by sa z tohto hľadiska brať § 75, ods. 3 zákona o DPH, vyhotovenie faktúry zákazníkom?

môže sa použiť :)...môjmu kamarátovi (klientovi) takisto vystavujú faktúry zahraničná spoločnosť ktorá mu len zašle faktúru vystavenú v jeho mene. Ale taká dohoda musí existovať, svojvoľne si tu fa vystaviť nemôže pretože odberateľ by vystavoval fa v mene dodávateľa...
Alena Šimová
06.08.08,10:09
lenže to by muselo byť v mene a na účet dodávateľa. To znamená, že ako dodávateľ by vystupoval Čech a odberateľ môj klient.