Tinusha
06.08.08,12:29
Dobry den, chcela by som pekne poprosit o radu. Zamestanavatel chce upravit so zamestnancom pracovnu zmluvu. Podla jeho poziadavky by zamestanec mal pracovat kratsie, (kratsi pracovny cas) a nie kazdy den rovnako (nerovnomerne rozvrhnutie pracovneho casu). Neviem ale najst informaciu o tom, ci zamestnavatel musi zamestnancovi do zmluvy uviest presne hodiny a garantovat ich, alebo ci moze do zmluvy napisat, ze odpracuje max 20 hod. za tyzden (co moze byt aj napr. 10). Zamestnanec bude odmenovanany hodinovou sadzbou. Velmi pekne vopred dakujem, Tina
Čučoriedka 5
06.08.08,11:06
Ahoj. Ja by som to riešila zmenou pracovnej zmluvy podľa § 49 ( pracovný pomer na kratší pracovný čas ) v ktorej by som presne špecifikovala počet
hodín , ktorý ma zamestnanec odpracovať týždenne.
Pekný deň.:)
Tinusha
06.08.08,11:28
Dakujem Vam za odpoved. My by sme ale prave potrebovali najst moznost ako sa vyhnut tomu, aby sme museli presne specifikovat pocet hodin. Existuje taka moznost?
svetlik
06.08.08,11:36
Dohoda zamestnávateľa a zamestnaca o určení kratšieho pracovného času ako je ustanovený pracovný čas nemusí mať písomnú formu. Z toho dôvodu nevidím dôvod pre to, aby takýto údaj nutne v zmluve bol (ak by však išlo o menej ako 15 hodín týdenne tak to minim. odporúčam najmä z dôvodu výpovede podaľ § 49 ods. 6 ZP), hoci by som to odporúčal (napr. kontrola dodržiavania prítomnosti na pracovisku,....). Ak si uvedený údaj do zmluvy dať nechcete, potom by bolo aspoň potrebné mať presne dohodnutý spôsob zisťovania, aký počet hodín bol odpracovaný.
Marína
06.08.08,15:16
Dohoda zamestnávateľa a zamestnaca o určení kratšieho pracovného času ako je ustanovený pracovný čas nemusí mať písomnú formu. Z toho dôvodu nevidím dôvod pre to, aby takýto údaj nutne v zmluve bol (ak by však išlo o menej ako 15 hodín týdenne tak to minim. odporúčam najmä z dôvodu výpovede podaľ § 49 ods. 6 ZP), hoci by som to odporúčal (napr. kontrola dodržiavania prítomnosti na pracovisku,....). Ak si uvedený údaj do zmluvy dať nechcete, potom by bolo aspoň potrebné mať presne dohodnutý spôsob zisťovania, aký počet hodín bol odpracovaný.
Myslím, že je potrebné v pracovnej zmluve uviesť pracovný čas, ak nie je dohodnutý v kolektívnej zmluve.
ZP § 43 ods.2 a 3
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

Dobry den, chcela by som pekne poprosit o radu. Zamestanavatel chce upravit so zamestnancom pracovnu zmluvu. Podla jeho poziadavky by zamestanec mal pracovat kratsie, (kratsi pracovny cas) a nie kazdy den rovnako (nerovnomerne rozvrhnutie pracovneho casu). Neviem ale najst informaciu o tom, ci zamestnavatel musi zamestnancovi do zmluvy uviest presne hodiny a garantovat ich, alebo ci moze do zmluvy napisat, ze odpracuje max 20 hod. za tyzden (co moze byt aj napr. 10). Zamestnanec bude odmenovanany hodinovou sadzbou. Velmi pekne vopred dakujem, Tina
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase(NRPČ) je potrebné vypracovať pracovný kalendár(tzv. zmennosť), t.z. v ktorý deň a koľko hodín má zamestnanec odpracovať. Pri nároku na dovolenku sa bude vychádzať z počtu zmien na rok.
Pozri si témy http://www.porada.sk/t34872-nerovnomerny-pracovny-cas-v-kocke.html V prísp. 4 nájdeš tabuľku pre výpočet nároku na dovolenku pri NRPČ.
http://www.porada.sk/t24609-rozvrhnutie-pracovneho-casu-a-dovolenka-pri-nerovnomerne-rozvrhnutom-pracovnom-case.html
Niečo sa ti možno hodí aj z témy http://www.porada.sk/t24428-dovolenka-vypocet-pri-nerovn-rozvrh-prac-case.html

Dakujem Vam za odpoved. My by sme ale prave potrebovali najst moznost ako sa vyhnut tomu, aby sme museli presne specifikovat pocet hodin. Existuje taka moznost?
A ako by ste vypočítali náhradu za dovolenku? Ak máš vypracovaný pracovný kalendár a napr. 15.8. má zamestnanec odpracovať 6 hodín a v daný deň má dovolenku vieš, že mu náhradu máš vypočítať 6x priemerný hod. zárobok.