evnka
06.08.08,12:03
Ahojte,
viete mi niekto poradit podla coho urcim, ci automobil splna limity urovni na znizenie dane z MV - EURO 3, EURO 4 a EURO 5??
dakujem
Vranová
06.08.08,10:07
posúvam.....už som o tom počula...kto vie bližšie niečo o tom?? prosím....
Rozalka
06.08.08,18:12
Informácia k dani z motorových vozidiel :
Obvykle sa plnenie normy uvádza na riadku č. 49 osvedčenia o evidencii a to tak, že na uvedenom riadku je uvedené číslo príslušnej smernice Rady, podľa ktorej je norma EURO splnená, pričom na konci sa uvádza písmeno:
"A",čo znamená splnenie normy EURO 3,
"B",čo znamená splnenie normy EURO 4,
"C",čo znamená splnenie normy EURO 5

Informáciu nemôžem podložiť žiadnym oficiálnym predpisom, mám to uložené ako text. Zdroj neviem.
Vranová
06.08.08,19:13
Aspoň čosi ....ďakujem Rozalka, ale moc veru z toho neviem....skúsim pátrať ďalej..
Rozalka
06.08.08,19:31
Podľa návodu som sa pozrela do TP, r. 49, kde je uvedené
EMISIE A SPOTREBA
49. V.9 Emisie ES/EHK 70/220*2003/76B

Potom som pozrela do tabuľky, ktorú prikladám, a zistila som z nej, že moje autíčko spĺňa limit EURO 4.

Zdroj: MF CR
Fragaria
11.08.08,16:58
Ahojte všetci super poraďáci.
Práve robím daň pre motorové vozidlá. Chcem sa len spýtať či som dobre zaradila Euro4 6-8t so sumou11660 Sk pre Žilinský kraj.
Ďakujem za reakcie poraďákov.
Fragaria
12.08.08,05:51
Nikto mi neporadí? Správca určil túto sumu no v tabulke pre Euro 4 je to 10600 tak neviem ktoré je správne. Ďakujem.
evnka
13.08.08,04:46
Dakujem Vam velmi pekne...presne toto som potrebovala...:)
ekonomicky usek DOR
13.08.08,08:42
Ja ešte k tým limitom- potvrdzujem tu odpoveď Rozalky (r.49 v tech.preukaze....číslo smernice končiace sa na A = EURO 3 atď). Overovala som to na viacerých zdrojoch :

od p.Bulkovej, metodičky DÚ v Trenčíne

tiež sme dostali písomnú správu o metodickom usmernení z oddelenia metodiky daní v Banskej Bystrici, ktoré si posielali ešte v 01/08 daňové úrady.

Zníženie dane neplatí pre prívesy a návesy (t.j.prípojové vozidlá kategórie 0).

V prípade, že by ste mali staršie techničáky (r.49 tam nie je), informácie týkajúce sa emisií nájdete vzadu v techničáku, v ďalších úradných záznamoch.
mandula
13.08.08,09:51
Zníženie dane neplatí pre prívesy a návesy (t.j.prípojové vozidlá kategórie 0).


S týmto nemôžem súhlasiť, napr. vo Všeobec.záv.nariadení Trnavského samospr.kraja č. 12/2007, HlavaII, článok IV., je uvedené, citujem:

Ročná sadzba dane pre vozidlá v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) sa určí v zmysle § 88 ods. 2 písm. c) Zákona NR SR č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších zmien a doplnkov podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves. Vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny podľa Hl. II. čl. IV. písm. b), než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v technickom preukaze vozidla osobitne ťahač a osobitne náves. Sadzba dane pre náves a prípojné nemotorové vozidlo v súprave sa určí z emisnej triedy pre ťahač.
ekonomicky usek DOR
14.08.08,08:33
K tým ťahačom citujem časť z metodického usmernenia od oddelenia metodiky BB, ktore sa nám dostalo z Trenčianskej samosprávy dňa 17.01.2008, písala p.Košalová:

"Vážené kolegyne,

Na podnet Ministerstva dopravy pôšt a telekomunikácií SR Vám oznamujeme nasledovné:
Prípojové vozidlá (kategórie 0) - návesy, prívesy nemôžu spĺňať žiadne limity EURO3, EURO4 a EURO5, pretože nedisponujú motorom (preto neprodukujú emisie). "

ďalej v maily od p.Bulkovej. TN kraj:

"... ohľadne prívesov a návesov ktoré nemôžu spĺňať kritériá na zníženie dane (EURO3, EURO4,EURO5)."

TAKŽE TO TREBA ZVÁŽIŤ , MOŽNO NASTALI OD VTEDY ZMENY- NEHÁDAM SA...
Anja111
05.01.09,18:07
Ja ešte k tým limitom- potvrdzujem tu odpoveď Rozalky (r.49 v tech.preukaze....číslo smernice končiace sa na A = EURO 3 atď). Overovala som to na viacerých zdrojoch :

od p.Bulkovej, metodičky DÚ v Trenčíne

tiež sme dostali písomnú správu o metodickom usmernení z oddelenia metodiky daní v Banskej Bystrici, ktoré si posielali ešte v 01/08 daňové úrady.

Zníženie dane neplatí pre prívesy a návesy (t.j.prípojové vozidlá kategórie 0).

V prípade, že by ste mali staršie techničáky (r.49 tam nie je), informácie týkajúce sa emisií nájdete vzadu v techničáku, v ďalších úradných záznamoch.


S týmto nemôžem súhlasiť, napr. vo Všeobec.záv.nariadení Trnavského samospr.kraja č. 12/2007, HlavaII, článok IV., je uvedené, citujem:

Ročná sadzba dane pre vozidlá v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) sa určí v zmysle § 88 ods. 2 písm. c) Zákona NR SR č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších zmien a doplnkov podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves. Vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny podľa Hl. II. čl. IV. písm. b), než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v technickom preukaze vozidla osobitne ťahač a osobitne náves. Sadzba dane pre náves a prípojné nemotorové vozidlo v súprave sa určí z emisnej triedy pre ťahač.
Má niekto novšie informácie?
Vzťahuje sa zníženie dane na návesy?
A na úžitkové automobily N1?
Kája.
05.01.09,18:20
Má niekto novšie informácie?
Vzťahuje sa zníženie dane na návesy?
A na úžitkové automobily N1?


Ohľadne ťahačov a návesov som v našom VZN nič nenašla a pri návese nebudem uplatňovať zníženú sadzbu. A ohľadne úžitkových automobilov N1, vo VZN a aj v zákone o miestnych poplatkoch je definované úžitkové vozidlo ako vozidlo kategórii M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4. Ale ja by som sa chcela spýtať, ktorú sumu píšete do riadku 8 a 9.
Rozalka
05.01.09,20:36
Na stránke http://www.cesmad.sk/beta/page.php?page=show&kat=39&id=1141
som našla tento článok:
K dani z motorových vozidiel

Podľa § 86 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z. vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení podľa miestnych podmienok oslobodiť vozidlo od dane alebo znížiť daň aj na vozidlo používané na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5 v súlade s osobitnými predpismi uvedenými v odkaze pod čiarou, ktorými sú:
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 367/2006 Z. z. o technických požiadavkách na zníženie emisií zo zážihových motorov a vznetových motorov motorových vozidiel v znení nariadenia č. 179/2007 Z. z.,
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 583/2006 Z. z. o technických požiadavkách na zníženie emisií znečisťujúcich látok zo vznetových motorov a zo zážihových motorov poháňaných zemným plynom alebo skvapalneným ropným plynom v znení nariadenia č. 165/2007 Z. z.,
Vyhláška Ministra zahraničných vecí č. 176/1960 Zb. o Dohode o prijatí jednotných podmienok pre homologizáciu (overovanie zhodnosti) a o vzájomnom uznávaní homologizácie výstroja a súčastí motorových vozidiel
a Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 245/1996 Z. z. o uskutočnení notifikácie sukcesie Slovenskej republiky do Dohody o prijatí jednotných podmienok pre homologizáciu (overovanie zhodnosti) a o vzájomnom uznávaní homologizácie výstroja a súčasti motorových vozidiel (ďalej „osobitné predpisy“).

Osobitné predpisy (nariadenia vlády) upravujú zníženie emisií zo zážihových motorov a vznetových motorov motorových vozidiel patriacich do kategórie M (motorové vozidlá určené na prepravu osôb) a kategórie N (motorové vozidlá určené na prepravu tovaru, aj špeciálne vozidlá).

Keďže prípojné vozidlá patriace do kategórie O sú nemotorovými vozidlami (neprodukujú emisie), nie je možné si u nich uplatniť zníženie dane podľa § 86 ods. 2 písm. d) zákona č. 582/2004 Z. z., a to i napriek skutočnosti, že prípojné vozidlo spĺňa limity normy EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5, keďže norma EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5 v prípade prípojných vozidiel sa netýka znižovania emisií ale iba plnenia ďalších požiadaviek na bezpečnosť.

Na základe uvedeného zníženie dane je možné si uplatniť iba u vozidiel kategórie M a N, pričom toto zníženie sa netýka vozidiel kategórie O.

Daňové riaditeľstvo SR
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 10. 2008

V r. 8 uvediem základnú sadzbu, v r. 9 u nákladných zníženú sadzbu (ak vozidlo spĺňa limit EURO x)
mandula
05.01.09,23:24
Keďže prípojné vozidlá patriace do kategórie O sú nemotorovými vozidlami (neprodukujú emisie), nie je možné si u nich uplatniť zníženie dane podľa § 86 ods. 2 písm. d) zákona č. 582/2004 Z. z., a to i napriek skutočnosti, že prípojné vozidlo spĺňa limity normy EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5, keďže norma EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5 v prípade prípojných vozidiel sa netýka znižovania emisií ale iba plnenia ďalších požiadaviek na bezpečnosť.

Na základe uvedeného zníženie dane je možné si uplatniť iba u vozidiel kategórie M a N, pričom toto zníženie sa netýka vozidiel kategórie O.

Daňové riaditeľstvo SR

Toto stanovisko DRSR nemá podľa môjho názoru žiadnu oporu v zákone, nakoľko:
- Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O (ďalej len "vozidlo"),
- Vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení podľa miestnych podmienok znížiť daň na vozidlo používané na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5.

Čiže: Zákon hovorí o tom, že VÚC môže znížiť daň na vozidlo, nikde nespomína, že toto zníženie sa týka len motorových vozidiel. V zákone sa spomína "vozidlo", čo je súhrnné pomenovanie na motorové vozidlo a prípojné vozidlo.

Ďalej ťahač sám o sebe nie je schopný prepraviť žiaden náklad, preto je logické posudzovať súpravu ťahač+náves spolu a aplikovať zákon tak, ako to robí vo svojom všeobecne záväznom nariadení aj trnavský samosprávny kraj: Sadzba dane pre náves a prípojné nemotorové vozidlo v súprave sa určí z emisnej triedy pre ťahač. Logické je to aj preto, že náves ako taký neprodukuje žiadne škodlivé emisie, funkčný je spolu len s ťahačom, tak nevidím dôvod, prečo by mal byť ťahač v jednej kategórii a náves v druhej.

Toto stanovisko DRSR sa mi vidí také isté prekrúcanie zákona ako v téme od Johny18 http://www.porada.sk/t96387-13-pokut-za-jedno-danove-priznanie.html

A už len na okraj: Trikrát som sa už pýtala na DÚ, ako mám postupovať pri vyplňovaní daň.priznania a správnom určení daňovej povinnosti v predmetnej veci, odpoveď bola, že podľa VZN a náves mám zaradiť podľa emisnej triedy pre ťahač.
Anja111
06.01.09,07:31
Ďakujem...
vajda65
06.01.09,07:58
a toto zníženie sadzby ked splna euro4 je možné použiť aj pri osobných autách?
Pri sadzbách bratislavského kraja som nevidel nič o tom popísané, o koľko sa znižuje.

Ďakujem
Rozalka
06.01.09,08:54
Pokiaľ VÚC nestanoví zníženie sadzieb pre osobné MV, nemáš ako uplatniť nižšiu sadzbu.
vajda65
06.01.09,09:01
takže ono v tomto je bratislavský samosprávny zas špecialita? ostatné to majú iba BA zas nie?

//edit: aha to je aj tak iba pre nákladne, pre osobné to nemá žiaden kraj....škoda
nika224
19.01.09,05:42
takže ono v tomto je bratislavský samosprávny zas špecialita? ostatné to majú iba BA zas nie?

//edit: aha to je aj tak iba pre nákladne, pre osobné to nemá žiaden kraj....škoda

Nie, BA nie je špecialita, ani v Žilinskom kraji nemajú vozidlá kategórie M nijakú úľavu.

Ja by som sa ešte opýtala - treba nejako dokladovať zníženie dane na daňový úrad? Napríklad doložením technického preukazu alebo nejako inak?
Anja111
19.01.09,06:09
Nie, BA nie je špecialita, ani v Žilinskom kraji nemajú vozidlá kategórie M nijakú úľavu.

Ja by som sa ešte opýtala - treba nejako dokladovať zníženie dane na daňový úrad? Napríklad doložením technického preukazu alebo nejako inak?
Osobné automobily nemajú zníženú sadzbu dane z MV...
Na DU pri podávaní DP zníženie dane nedokladuješ, nedávaš žiadne prílohy. Dokazovať budeš iba pri prípadnej kontrole.
alušik
19.01.09,06:11
Ja by som sa ešte opýtala - treba nejako dokladovať zníženie dane na daňový úrad? Napríklad doložením technického preukazu alebo nejako inak?
Na daňovom úrade som dostala informáciu, že dokladovať budem musieť až pri daňovej kontrole.;)
KvetkaK
19.01.09,09:35
Ahojte, ja sa chcem len uistiť, že keď je auto zaradené do EURO 4, tak daň uvediem iba na riadok 09, či má byť uvedená v r.08?
KvetkaK
19.01.09,17:17
Ahojte, ja sa chcem len uistiť, že keď je auto zaradené do EURO 4, tak daň uvediem iba na riadok 09, či má byť uvedená v r.08?
Posúvam..
Ninna
19.01.09,17:35
Ahojte, ja sa chcem len uistiť, že keď je auto zaradené do EURO 4, tak daň uvediem iba na riadok 09, či má byť uvedená v r.08?
Pri vyplňani tlačiva na stranke DRSR ti ponuka na riadku 8 sadzby dane podľa druhov vozidiel a jednotlivych krajov. V riadku 9 ti ponúka už aj sadzby pre EURO3,4,5 a jednotlivé kraje.Tak že spravna odpoved je:
zníźená sadzba je uvedená len na riadku 09 ODDIELU III.
Aldan
20.01.09,07:08
tie limity EURO 3,4,5 sú uvedené správne - ale chcem podotknúť - je problém tieto inf. zverejniť od daňového riaditeľstva? Predišlo by sa mnohým nedorozumeniam, problémom a pod. Kde to má obyčajný človek hľadať? Stále sa niečo vydáva mimo a ty len hľadaj, ako keby účtovníci nemali dosť práce v tomto období aj bezľ hľadania.
Johanka
20.01.09,07:41
tie limity EURO 3,4,5 sú uvedené správne - ale chcem podotknúť - je problém tieto inf. zverejniť od daňového riaditeľstva? Predišlo by sa mnohým nedorozumeniam, problémom a pod. Kde to má obyčajný človek hľadať? Stále sa niečo vydáva mimo a ty len hľadaj, ako keby účtovníci nemali dosť práce v tomto období aj bezľ hľadania.

Máš pravdu, ale myslím, že v prvom rade by úplné informácie mali poskytovať VÚC-ky, je to ich daň, ich peniaze . Daňové úrady sú správcom dane a peniaze posúvajú ďalej ....
adkars
20.01.09,12:56
ahoj, tak pre žilinský kraj, 6-8 ton základná sadzba je 11.660, Sadzba pre EURO 4 - teda znížená je 10.600,-
ivab
20.01.09,18:19
Ahojte, ohľadom tých limitov EURO 3,4 a vyššie mám v PC uložené usmernenie Trenčianskeho VUC ešte z januára 2008, kde sa písalo nasledovné:

Pre účely stanovenia sadzby dane podľa sadzobníka sa rozumie:
- vozidlom EURO 3* – vozidlo vyrobené po 1. januári 2000 resp. vozidlo staršie, u ktorého daňovník preukáže splnenie normy EURO 3
- vozidlom EURO 4** – vozidlo vyrobené po 1. januári 2005 resp. vozidlo staršie, u ktorého daňovník preukáže splnenie normy EURO 4 a vyššej

Teraz, keď to pozriem, už to tam nie je. Ja som podľa toho išla, takže musím poprezerať všetky už vyplnené priznania :(.
Erikaika
20.01.09,18:37
A keď na r. 49 nemám uvedený žiaden údaj týkajúci sa emisií , ani nikde inde v technickom preukaze? Jedná sa o nákladný automobil Tatra.
Ninna
20.01.09,18:43
A keď na r. 49 nemám uvedený žiaden údaj týkajúci sa emisií , ani nikde inde v technickom preukaze? Jedná sa o nákladný automobil Tatra.
....vyrobený minimálne po 1.januári 2000?
Erikaika
20.01.09,18:51
....vyrobený minimálne po 1.januári 2000?
Nie, vyrobená je pred týmto dátumom.
Rozalka
20.01.09,19:05
Ak v r. 49 žiaden údaj, nespĺňa žiadne limity.
m.aj.a
20.01.09,19:34
a toto zníženie sadzby ked splna euro4 je možné použiť aj pri osobných autách?
Pri sadzbách bratislavského kraja som nevidel nič o tom popísané, o koľko sa znižuje.

Ďakujem

Zdravím všetkých poraďakov.
Tiež riešim túto otázku, pretože doteraz som sa nestretla s tými skupinami EURO a zistila som, že ani Prešovský kraj si to neuvádza vo svojom nariadení k DzMV. Zníženie o 3O% základnej sadzby dáva len vozidlám pracujúcim s komunálnym odpadom. A mám to vyriešené.
Som naozaj rada, že takéto veci sa dajú spoločne prediskutovať a veľa pomôcť. :)
Ivetasp
21.01.09,07:12
prikladám stanovisko DRSR Trenčín k zníženiu sadzby dane podla Euro3,4,5, konkrétne pre návesy:
Slovenka
22.01.09,11:54
Dnes 22.1.2009 sa na drsr objavila nová informácia:

Informácia
k zníženiu dane na vozidlo používané na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3,
EURO 4 alebo EURO 5
Predmetom dane z motorových vozidiel podľa § 84 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z.
o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon č. 582/2004 Z.z“.) je motorové vozidlo a prípojné
vozidlo kategórie M, N a O (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na
podnikanie podľa Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú
predmetom dane z príjmov. Podľa § 86 ods. 2 písm. d) zákona č. 582/2004 Z.z. vyšší územný
celok môže vo všeobecne záväznom nariadení znížiť daň aj na vozidlo používané na
podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5.
Ak vyšší územný celok zaviedol zníženie dane na vozidlo používané na podnikanie,
ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5, zníženie dane si daňovník uplatní
na motorové vozidlo aj na prípojné vozidlo v nadväznosti na príslušné všeobecne
záväzné nariadenie.
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor metodiky daní, január 2009
azla
22.01.09,19:07
Daňové riaditeľstvo SR Trenčín, 20.1.2009
...
Zníženie dane je možné si uplatniť iba u vozidiel kategórie M a N, pričom toto zníženie sa netýka vozidiel kategórie O. ...

http://www.porada.sk/923367-post35.html
---------------------------------


22.1.2009
...

Ak vyšší územný celok zaviedol zníženie dane na vozidlo používané na podnikanie,
ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5, zníženie dane si daňovník uplatní
na motorové vozidlo aj na prípojné vozidlo v nadväznosti na príslušné všeobecne záväzné nariadenie.

http://www.drsr.sk/wps/portal

Vyberte si ....:D;)

P.S. Oceňujem s akou rýchlosťou DR TN prehodnotilo svoje stanovisko a hneď 23.1.09 vydalo nové usmernenie v nadväznosti na usmernenie DR SR (je to v príspevku č. 41):)
Rozalka
22.01.09,19:23
... uplatní si v nadväznosti na príslušné ...
A príslušné VZN neumožňuje uplatniť.

A ty sa vieš pritom ešte aj usmievať???
mandula
22.01.09,19:46
... uplatní si v nadväznosti na príslušné ...
A príslušné VZN neumožňuje uplatniť.

A ty sa vieš pritom ešte aj usmievať???

:DRozalka, ja mám dôvod usmievať sa .......
Náš (trnavský) kraj je v tomto (aspoň podľa vašich reakcií, keď iné kraje to nemajú) asi jedinečný:

Ročná sadzba dane pre vozidlá v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) sa určí v zmysle § 88 ods. 2 písm. c) Zákona NR SR č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších zmien a doplnkov podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves. Vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny podľa Hl. II. čl. IV. písm. b), než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v technickom preukaze vozidla osobitne ťahač a osobitne náves. Sadzba dane pre náves a prípojné nemotorové vozidlo v súprave sa určí z emisnej triedy pre ťahač.
rommy
23.01.09,07:18
Prosím prosím ako mám postupovať v prípade prívesného vozíka? hmotnosť 750kg do ktorej EURO skupiny patrí? TT kraj.
Ivetasp
23.01.09,12:40
prišlo mi z DRSR Trenčín ďalšie usmernenie k zníženiu dane pre návesy EURO3,4,5.



Daňové riaditeľstvo SR, pracovisko Trenčín na základe nového usmernenia, ktorým Ministerstvo financií SR prehodnotilo problematiku zníženia dane z motorových vozidiel pri prípojných vozidlách spĺňajúcich limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5 Vám oznamuje, že zníženie dane si daňovník môže uplatniť aj na prípojné vozidlo ( kategória O ) ak spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4, alebo EURO 5 nadväznosti na príslušné všeobecne záväzné nariadenie. Daňové riaditeľstvo vyššie uvedené zverejnilo dňa 22.1.2009 na internetovej stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/).
Ivetasp
23.01.09,12:46
:DRozalka, ja mám dôvod usmievať sa .......
Náš (trnavský) kraj je v tomto (aspoň podľa vašich reakcií, keď iné kraje to nemajú) asi jedinečný:

Ročná sadzba dane pre vozidlá v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) sa určí v zmysle § 88 ods. 2 písm. c) Zákona NR SR č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších zmien a doplnkov podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves. Vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny podľa Hl. II. čl. IV. písm. b), než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v technickom preukaze vozidla osobitne ťahač a osobitne náves. Sadzba dane pre náves a prípojné nemotorové vozidlo v súprave sa určí z emisnej triedy pre ťahač.

nesúhlasím, že sadzba pre náves sa určí podľa emisnej trieda pre ťahač, pretože aj nový ťahač EURO5 môže ťahať teoreticky aj starý náves ,ktorý nesplňuje ani EURO 2. Pri návesoch sa určuje emisná trieda podľa certifikátu, ktorý vystavuje výrobca alebo importér
JanaJB
23.01.09,15:05
Prosím Vás, kde v osvedčení o evidencii vozidla nájdem údaj, kedy bolo auto vyrobené? Ak mám v riadku 49. TP uvedený údaj Emisie ES/EHK 70/220-2003/76B pre účely stanovenia dane môžem zaradiť vozidlo ako EURO 4 a 5 ?
Čo ak v uvedenom riadku 49. nemám žiadny údaj. Treba auto zaradiť medzi ostatné vozidlá i keď poprípade bolo vyrobené po roku 1999?
Rozalka
23.01.09,19:32
Ak v r. 49 nie je žiaden údaj, limit nesplnaš.
76B je Euro 4, tabuľka je tu: http://www.porada.sk/791713-post5.html
mandula
23.01.09,19:54
nesúhlasím, že sadzba pre náves sa určí podľa emisnej trieda pre ťahač, pretože aj nový ťahač EURO5 môže ťahať teoreticky aj starý náves ,ktorý nesplňuje ani EURO 2. Pri návesoch sa určuje emisná trieda podľa certifikátu, ktorý vystavuje výrobca alebo importér

Ivetasp, citovala som zo všeob.záv.nariadenia trnavského samosprávneho kraja. V trnavskom kraji platí, že sadzba pre náves sa určí z emisnej triedy pre ťahač. Vo vašom kraji to môže byť ináč.
dubacik
26.01.09,10:48
Ludkovia zlati, a ako je to v pripade kategorie N1? To su tie osobne auta, ktore sa tvaria na papieri ako nakladne. Vsetky udaje a parametre, vratane emisii, su ako pre osobne, ale na papieri je to nakladak a tak sa treba k tomu postavit? Treba aj osobny autiak v kategorii N1 brat ako nakladny do 2 ton?
Rozalka
26.01.09,18:08
Ludkovia zlati, a ako je to v pripade kategorie N1? To su tie osobne auta, ktore sa tvaria na papieri ako nakladne. Vsetky udaje a parametre, vratane emisii, su ako pre osobne, ale na papieri je to nakladak a tak sa treba k tomu postavit? Treba aj osobny autiak v kategorii N1 brat ako nakladny do 2 ton?
Samozrejme, ak je N - tak berieš sadzby pre N.
mimotemy
Pri odpočte DPH sa určite neposúdilo ako osobné, ktoré sa len na papieri tvári ako nákladné ...... :D:D
gita
27.01.09,09:23
Nie je tu niekto z Košíc? Zistila som že vozidlo má na r. 49 na konci B, teda EURO 4, neviem ako mám uplatniť zľavu
MartinkoK
28.01.09,11:05
Prosím Vás môžem zaradiť auto r.v. 2004 na riadku 49 TP má 49-03 do kategórie EURO 3 - Žilinský kraj.
A ešte má auto r.v. 2001, na riadku 49 nič. Spĺňa teda podmienku zaradenia do EURO 3?
MartinkoK
28.01.09,11:40
Prosím Vás môžem zaradiť auto r.v. 2004 na riadku 49 TP má 49-03 do kategórie EURO 3 - Žilinský kraj.
A ešte má auto r.v. 2001, na riadku 49 nič. Spĺňa teda podmienku zaradenia do EURO 3?

Prosím pomôže niekto ???????????????
Manual
28.01.09,11:59
Prosím Vás môžem zaradiť auto r.v. 2004 na riadku 49 TP má 49-03 do kategórie EURO 3 - Žilinský kraj.
A ešte má auto r.v. 2001, na riadku 49 nič. Spĺňa teda podmienku zaradenia do EURO 3?
Pozri príspevok č.3 a 5 v tejto téme, ty musíš mať doklad že auto tú normu splňa = preukázať to.
gabči
28.01.09,16:34
Ja mám k dispozícii TP v ktorom je uvedené písmeno D a je to Euro 5. Zdá sa, že to povinný údaj v TP nieje, preože sa to v každom TP nenachádza.
majernikova
29.01.09,06:23
Ahojte, viete mi niekto povedať, že kde si môžem vyčítať znížené sadzby k euro 1,2,3, a viem, že sa už popísalo o limitoch no neviem to teraz nájsť , že čo ak nemám v TP vypísaný riadok 49. mám len V.9 Emisie ES/EHK a nič viac. Prosím aspoň o nejakú odpoveď

Ďakujem
mandula
29.01.09,06:31
Ahojte, viete mi niekto povedať, že kde si môžem vyčítať znížené sadzby k euro 1,2,3, a viem, že sa už popísalo o limitoch no neviem to teraz nájsť , že čo ak nemám v TP vypísaný riadok 49. mám len V.9 Emisie ES/EHK a nič viac. Prosím aspoň o nejakú odpoveď

Ďakujem

pozri prvú stranu tejto témy, príspevky č. 3 a 5, v prílohe je tabuľka, tú keď otvoríš tak tam to nájdeš.
Natalyk
29.01.09,06:33
Ahojte, ja som to vyriešila tak, že som obvolala predajcu auta, poslala žiadosť mailom o vydanie potvrdenia splnenia eurolimitov a na druhý deň som to obdržala poštou a mám to na papieri, ktorý si priložím k TP, ak by prišla kontrola. A ešte stále nie je neskoro na podanie takejto žiadosti, ak by prišlo potvrdenie po termíne, pani na DÚ mi povedala, nech sa potom podá dodatočné daň. priznanie. Pekný deň.
zuzach
29.01.09,06:49
a ako vyplniť priznanie, ked sme mali auto len do 15.1.08,, je to už jeden mesiac? predali sme ho do druhej našej firmy, takže tam je od 16.1, aj tam mám rátať jauár ako jeden mesiac? to by bol prakticky január zaplatený 2x
majernikova
29.01.09,06:49
....hmmm, ešte ak by som vedela, že kde nájdem tie čísla alebo čo to vlastne mám hľadať a hlavne kde. Ďakujem
Natalyk
29.01.09,06:56
a ako vyplniť priznanie, ked sme mali auto len do 15.1.08,, je to už jeden mesiac? predali sme ho do druhej našej firmy, takže tam je od 16.1, aj tam mám rátať jauár ako jeden mesiac? to by bol prakticky január zaplatený 2x
Bohužiaľ, ale je to tak.
Natalyk
29.01.09,06:58
....hmmm, ešte ak by som vedela, že kde nájdem tie čísla alebo čo to vlastne mám hľadať a hlavne kde. Ďakujem
Čo to vlastne hľadáš? Sadzby na drsr.sk alebo tú tabuľku limitov?
mysimis
29.01.09,07:00
a ako vyplniť priznanie, ked sme mali auto len do 15.1.08,, je to už jeden mesiac? predali sme ho do druhej našej firmy, takže tam je od 16.1, aj tam mám rátať jauár ako jeden mesiac? to by bol prakticky január zaplatený 2x

Zaplatíš január aj v jednej firme, aj v druhej firme.
alušik
29.01.09,07:01
....hmmm, ešte ak by som vedela, že kde nájdem tie čísla alebo čo to vlastne mám hľadať a hlavne kde. Ďakujem
Ak v technickom preukaze k vozidlu na r.49, kde je uvedené Emisie a spotreba nemáš vyplnené nič - nijakú normu (aj ja som sa stretla s takýmito technickými preukazmi), tak pozri ešte či úplne dole v iných záznamoch nemáš poznačené niečo k emisiám. Ak tam nemáž žiadnu normu, tak nemôžeš uplatňovať nijaké zníženie dane a vozidlá zaradíš do normálnej sadzby pre ostatné vozidlá. Ešte by sa mohlo stať, že by si od predajcu vozidla mala nejaké iné vyjadrenie k emisiám - potom by si mala doklad, na základe ktorého si uplatníš zníženú sadzbu EURO 3,4,5 podľa všeobecne záväzného nariadenia.;)
matizka
04.01.10,12:36
Asi marne hladam znizenie sadzieb EURO pre Bratislavu, ci? :D

Vdaka
nika.sum
05.01.12,14:43
Tak a po roku sa idem opat trapit s DP k DzMV naves a tahac - nemam nic v r. 49, ziadna ulava. Len si chcem overit ci chapem spravne §88 odst.c): TAHAC 2 napravy - hmotnost spolu 19 t - sadzba by bola nad 18-20t, ale ja pouzijem o 1 stupen nizsiu, cize 16-18t a tak isto budem postupovat aj pri navese?