variant
06.08.08,12:36
Dobrý deň prajem.
Mám jednu otázku na Vás.V marci mi bol priznaný invalidny dochodok viac ako 70% (20.marca) a kvoli tomu mi vrátia aj vdovsky dochodok.Problém je len v tom že peniaze som zatial nedostala ani korunu,a na mesiac mám 3600 sk (co je polovicny dochodok co mi vypocitali).Zial ani pracovat neviem lebo som bola operovana na obidve nohy,na bedrove klby.Cakala som ze teraz v auguste mi poslu peniaze,ale zase nic a teraz je uz situacia neznesitelna.3600 sk,plus poistenie musim platit sama lebo 1 rok som bola na PN a viete si predstavit ze na co staci 3600.Ved to je menej ako zakonom stanovene zivotne minimum. Chcem sa Vas spytat ze co by som mohla urobit lebo ked ani v septembri nedostanem nic,tak fakt neviem ze z coho budem zit.
Kedy mozem ocakavat ze mi konecne poslu peniaze,resp. neda sa to nejak urychlit?
Ďakujem za odpoveď
Zdenka 0705
06.08.08,10:42
A nový výmer ID zo SP si kedy dostala? Mala si tam vyčíslenú aj novú sumu? Ja som tiež mala prechod z tzv. "čiastočného na plný" a nebol problém. Je tam nový výpočet a už na druhý mesiac som mala zvýšenú sumu. Zavolaj si na ústredie do Bratislavy. Nie je možné, aby od marca doteraz nebol dôchodok zvýšený.
variant
06.08.08,11:10
0
variant
06.08.08,11:15
0
variant
06.08.08,11:20
ANi papier som nedostala ani vymer,cize ani neviem ze kolko budem dostat.Myslis ze to ma zmysel zavolat si na ustredie do BA?urcite mi tam povedia aby som bola trpezliva a cakala,ale prosim vas dokedy?3600 sk,z toho 600 sk na poistenie co musim platit sama a ostane mi 3000 na mesiac.neexistuje nejaky zakonom stanoveny termin na ten cely proces na co by som mohla odvolat?lebo uz chcem svoje peniaze,to je jedno ze akou cestou. to sa uz neda vydrzat :-( myslela som ze im pisem mail,ale te je nic,lebo maju 30 dni na to aby odpovedali.
olga88
06.08.08,11:46
Dochodkova davka sa da poberat aj preddavkovo, treba o to poziadat prisl. pobocku socialnej poistovni a oni spisu ziadost.
veronikasad
06.08.08,11:50
Na stránke www.socpoist.sk je zverejnené bezplatné tlf.číslo 0800123123, kde by si mala dostať informáciu o dôchodkoch. Skús tam zavolať, ak to nie je len hlasová linka /neskúšala som/, aspoň ťa nasmerujú, kde dostaneš informáciu v akom štádiu vybavovania je tvoj dôchodok. Priprav si rodné číslo a kopiu žiadosti spisovanej na SP
variant
06.08.08,11:52
tak potom by som mohla poberat invalidny dochodok uz davno?zbytocne som cakala 5 mesiacov? este stastie ze ma na to ,,upozornili,, v SP :mad:
a co by som mohla urobit teraz? :mee: lebo aj ja si myslim ze nieco nie je v poriadku,uz skoro pol roka a nic,ani papier ani halier (ale moj lekar uz dostal papier o tom ze mi bol priznany plny invalidny dochodok)
veronikasad
06.08.08,11:56
tak potom by som mohla poberat invalidny dochodok uz davno?zbytocne som cakala 5 mesiacov? este stastie ze ma na to ,,upozornili,, v SP :mad:
a co by som mohla urobit teraz? :mee: lebo aj ja si myslim ze nieco nie je v poriadku,uz skoro pol roka a nic,ani papier ani halier (ale moj lekar uz dostal papier o tom ze mi bol priznany plny invalidny dochodok)
zavolaj na tú infolinku SP ...
wagner
06.08.08,11:59
Teda ja môžem soc.poisťovňu iba pochváliť. :) ID mi priznali koncom júna,do troch týždňov mi poslali rozhodnutie spolu s peniazmi na účet. A to som nikomu nevolala, nikoho tam nepoznám. Treba tam zavolať, alebo písomne urgovať vyplácanie dôchodku s tým, že popíšeš v akej si sitácii.
variant
06.08.08,12:18
Do troch tyzdnov ti poslali peniaze????:eek:
Tak potom na co cakam uz 5 mesiacov?tak to je nezmysel.
KEJKA
06.08.08,14:18
myslím, že tu na Porade nič nevybavíš - naozaj si musíš zavolať na SP. Určite to niekde uviazlo - treba urgovať.
Okrem toho, ak nevypočítajú dôchodok v určitej lehote-tuším 60 dní, tak dávajú zálohovo cca 70% predpokladanej čiastky....upozorni ich na to.
wagner
06.08.08,14:27
Pokiaľ mám informácie, tak rozhodnutia posielajú najneskôr do 60 dní. Fakt neviem na čo čakáš taký dlhý čas:( . Treba to písomne urgovať, ozaj tu nič nevybavíš.
variant
06.08.08,14:45
60 dni?a to je zakonna lehota?teda SP ma na to 60 dni aby mi poslala peniaze a rozhodnutie?predpokladam ze to je ich povinnostou aby dodrzali tuto lehotu a co je v mojom pripade ked SP prekrocila,nedodrzala tuto lehotu?na co mam pravo?mozem ich ziadat aby mi hned poslali peniaze,lebo postarka mi povedala ze ked teraz v auguste som nedostala nic,tak nabuduce iba v septembri a nechce sa mi cakat este jeden mesiac. inac zajtra ich zavolam ale chcem vediet na co mam pravo a co mam povedat.
wagner
06.08.08,14:53
Poštárka nemusela mať pravdu. Ešte Ti môže prísť rozhodnutie a aj peniaze. SP určuje termín výplaty dôchodku od začiatku mesiaca až po koniec mesiaca. Takže sa nič nedeje. Aj ja som dostala rozhodnutie 24.7. s termínom výplaty 20 dňa v mesiaci. A peniaze som mala na účte 25.7. Ale je treba tam zavolať, informovať sa a ak nič nevybavíš telefonicky, tak píš doporučene. Musia odpovedať, písomne napíš, že žiadaš o informáciu podľa zákona o informáciách a musia Ti odpovedať do 8 dní. To je tá výhoda zákona. Inak by Ti odpovedali až do 30 dní ako na akúkoľvek žiadosť.
variant
06.08.08,15:12
a na co mam teraz pravo ked SP nedodrzala lehotu?lebo si myslim ze to je ich povinnostou aby mi poslali peniaze vcas,v ramci lehoty a to vobec nie je mojou ulohou aby som ich na to upozornil,dokonca urgoval...
plny ID som dostal 20. marca,takze lehota pre nich uplynula koncom maja a teraz je august.Fakt som nevedel ze to mam sama poziadat aby mi poslali peniaze.U nas v meste v SP mi povedala teta ze cely tento proces moze potrvat aj 9 mesiacov ale minimalne pol roka.
wagner
06.08.08,18:46
Teta na SP asi nepozná zákony, inak by Ti takú blbosť nepovedala.Inak môže byť problém aj v tom, že osoba, ktorá má túto vec pridelenú je na PN, alebo má práve ona veľa pridelených rozhodnutí, a preto to tak dlho trvá. Môžu mať ozaj objektívny dôvod. Ja ich nechcem zastávam, ale čo som sa pýtala, tak do troch mesiacov mali všetko vybavené.Telefonuj, píš, urguj. Nedaj sa odbyť:eek:
variant
07.08.08,07:58
No ludia.Volala som do BA a povedali mi toto : kedze som dostala ID pred rokom 1994,a teraz v marci plny ID, to je zvlastny pripad a na takyto pripad maju pol roka.lebo vsetko musia prepracovat. dobre co? ked si clovek mysli,ze uz nemozu nijak odpovedat,daju ti takuto odpoved. myslite ze to je pravda? lebo podla mna na man vztahuje platny zakon a zzakonna 60 dnova lehota tiez na nich.
Este nieco.predtym ked som poberala polovicny ID,nemala som narok na vdovsky dochodok ale ze vraj s plnym ID uz mam.to znamena ze mi to automaticky pripocitaju k tej mojej sume a mi to poslu?alebo to musim zvlast poziadat?
wagner
07.08.08,16:21
Určite je s tým viac roboty, ale že by na to potrebovali pol roka :(? No neviem. Keďže už čakáš päť mesiacov, tak ešte ten jeden vydrž, oni sa už teraz budú viac ponáhľať, keď si tam volala. O ten vdovský dôchodok choď ku Vám na SP a pýtaj sa. Keď treba požiadať, tak požiadaj. Nečakaj, konaj. Nič Ti len tak nespadne do lona, musíš sa o to pričiniť. Keby si tam bola zavolala pred dvomi mesiacmi, tak by Ti to boli určite posúrili. A nezabudni tam znovu zavolať aspoň ku koncu augusta. Keď budeš otravovať, rýchlejšie sa Ťa budú snažiť zbaviť.:--- Držím palce, nech Ti to rýchlo rátajú:)
variant
26.08.08,08:51
Viete nieco o tom ze maju na to pol roka aby vsetko vybavili?ja som dostala polovicnu invalidu pred rokom 1994 a ze vraj v takom pripade maju pol roka na to aby mi vyratali sumu na celu invalidu a poslali mi peniaze.uz od marca cakam na peniaze a pri tom dostanem 3000 sk mesacne.dneska ssom volala do BA a povedala mi jedna pani z informacie ze 2. septembra urcite nie,ale v priebehu septembra uz dostanem peniaze ale ja tomu neverim.pomozte mi prosim.co mam robit?uz chcem zit :-(
Katy a R
15.10.10,09:43
Pri zmene účtu (zmena banky) - ak vyplácané sú dôchodkové dávky .. treba poslať obidve tieto tlačivá:confused:
http://www.socpoist.sk/ext_dok-ziadost-o-poukazovanie-dochodkovych-davok-na-ucet-dochodcu-v-banke/15708c
http://www.socpoist.sk/665-ext_dok/15709c
Katy a R
15.10.10,11:45
Nikto z poberateľov dôchodku nemenil banku:confused:;):confused: ... Aké tlačivko ste posielali :confused:
ďakujem
veronikasad
15.10.10,12:33
Pri zmene účtu (zmena banky) - ak vyplácané sú dôchodkové dávky .. treba poslať obidve tieto tlačivá:confused:
http://www.socpoist.sk/ext_dok-ziadost-o-poukazovanie-dochodkovych-davok-na-ucet-dochodcu-v-banke/15708c
http://www.socpoist.sk/665-ext_dok/15709c
zrejme ano, lebo v tom prvom máš súhlas na stiahnutie dávok, na ktoré nevznikol nárok.
Mária27
15.10.10,18:05
Nikto z poberateľov dôchodku nemenil banku:confused:;):confused: ... Aké tlačivko ste posielali :confused:
ďakujem
Je to to tlačivo, kde ti banka potvrdí, že ťa overila a účet je správny.
POUKAZOVANIE DÔCHODKOVÝCH DÁVOK
NA ÚČET DÔCHODCU V BANKE
Katy a R
15.10.10,19:23
Je to to tlačivo, kde ti banka potvrdí, že ťa overila a účet je správny.
POUKAZOVANIE DÔCHODKOVÝCH DÁVOK
NA ÚČET DÔCHODCU V BANKE

.. veď práve preto som sa pýtala, či niekto neposielal náhodou v poslednej dobe .. lebo toto tlačivo bolo (dnes) doložené - a veruže nestačilo.:mee:
Ale v pondelok to ešte preverím, že v čom je zádrheľ (nie o mňa sa jedná, ale o môjho dôchodcu;)) ...

jediné, čo mi zatiaľ napadlo je, že treba dať aj staré číslo účtu :confused:- to je na "Oznámení o zmene.." a nové číslo účtu (potvrdené bankou) bude na "Poukazovaní.."
Viac tlačív som nenašla ... tak hádam to nejako poriešime...;)