macula
06.08.08,12:54
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť, FO -podnikateľ, účtuje v jednoduchom účtovníctve s ročným obratom 80.000.000,-Sk.Má povinnosť prejsť na podvojné účtovníctvo?
Gabi03
06.08.08,10:57
Povinnosť viesť podvojné alebo jednoduché účtovníctvo sa nevzťahuje na obrat alebo veľkosť firmy, ale na jeho právnu formu.
Povinnosť viesť PÚ majú obchodné spoločnosti (s.r.o., k.s., v.o.s., a.s.).
Živnostníci, resp. samostatne zárobkovo činné osoby sa môžu rozhodnúť, ktoré účtovníctvo je pre nich "to pravé orechové".

Ale môj osobný názor je, že by mohol prejsť na PÚ pri takom obrate.
macula
06.08.08,11:00
Ďakujem, chcela som sa iba uistiť, že pri takom obrate ,,nemusí" viesť podvojné účtovníctvo
Johanka
06.08.08,11:40
Ale môj osobný názor je, že by mohol prejsť na PÚ pri takom obrate.
.... videla som podobný obrat na cca 10-tich faktúrach , na to stačí aj JÚ ;).
macula
07.08.08,06:03
A ešte jedna otázočka:Treba pri takom obrate audit? SZČO má 2 zamestnancov.
Tweety
07.08.08,06:06
A ešte jedna otázočka:Treba pri takom obrate audit? SZČO má 2 zamestnancov.
1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20,
b) ktorá je akciovou spoločnosťou, 23)
c) ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis, 24)
d) ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a.