dvd
25.06.04,09:57
Ako sa posudzuje nasledovné:



Jeden náš zamestnanec robí v dopoludňajších hodinách rozvoz tovaru po odberateľoch, pričom im dáva s tovarom faktúru.

V ten istý deň v popoludňajších hodinách chodí iný zamestnanec po tej istej trase a preberá platby za tento tovar v hotovosti, pričom vystaví príjmový pokladničný doklad.

Aj keď je medzi dodaním tovaru a úhradou pohľadávky časový posun niekoľko hodín, je na faktúre i príjmovom pokladničnom doklade ten istý dátum.

Jedná sa o úhradu pohľadávky v hotovosti, pri ktorej nie je povinnosť použiť elektronickú registračnú pokladnicu(ERP), alebo o predaj tovaru v hotovosti, pri ktorom je povinné použiť ERP?
janaGT
25.06.04,08:56
Pracovala som vo firme, kde sa peniaze prijímali za tovar takým istým spôsobom, teda šofér tovar doviezol a hneď na základe PPD, ktorý sa mu vystavil automaticky s DL na firme a on len zobral peniaze. Registračná pokladňa sa nepoužívala a nikdy s tým neboli žiadne problémy / myslím s daňovníkmi / ale bolo to tak 2 roky dozadu. Či sa odvtedy niečo zmenilo, bohužiaľ neviem.
ZuzanaA
25.06.04,09:05
Naša spoločnosť predáva výpočtovú techniku a pod. Nikdy sme nemali registr. pokladňu, keď je platba v hotovosti,stále vystavujem faktúry a hneď na to príjm. doklady. Myslím si, že je to OK, veď v zákone sa nepíše koľko hodín musí prejsť aby sa jednalo o úhradu pohľadávky. Ja som toho názoru, že pohľadávka mi vznikne hneď pri vystavení faktúry. Takže mám na faktúre a aj na PPD ten istý dátum. Mali sme aj kontrolu, ale bolo to už dávno, a bolo to OK.
Vladimír Ozimý
03.08.04,12:01
Skúste si prečítať Zovšeobecnenie informácie k problematike dane z príjmov, ale teraz neviem kde to presne je na stránke drsr alebo minist. financii
Vladimír Ozimý
03.08.04,12:06
Danka Kosibová
03.08.04,12:44
važení diskutujuci, skuste si tuto problematiku pozriet tu na porade, pred chvilkou, teda este stale prebieha rozsiahla diskusia na tuto temu....
Danka Kosibová
03.08.04,12:47
dvd
04.08.04,06:35
dakujem, najlepsie poradil p. Ozimny
ZuzanaA
26.08.04,08:45
Bavili sme sa o tom, či treba mať ERP keď vystavím faktúru a v ten deň je aj úhrada. Podľa môjho názoru nie, pretože vystavením faktúry pohľadávka vznikla a je jedno či sa uhradila za 5 min. alebo na druhý deň, je to stále úhrada pohľadávky.

Ale prišiel mi Poradca 13/2004, kde sa na strane 146 v článku ERP a nový zákon o DPH píše o.i. citujem: "Inými slovami povedané, ak daňový subjekt v JEDEN deň vystaví faktúru na predaj tovaru alebo posk. služby a úhrada v hotovosti je uskutočnená až na DRUHÝ deň, nemusí prijatú tržbu evidovať na pokladnici." - autorka je Ing. Jana Hlaváčová.

Čo vy na to, súhlasíte s touto interpretáciou?
Oldi
30.08.04,13:55
??? A je tam uvedený aj nejaký odkaz na § zákona ???
Oldi
30.08.04,13:56
Problematiku ERP sme preberali aj tuto:
//www.porada.sk/showthread.php?t=1543&highlight=%FAhrada (http://www.porada.sk/showthread.php?t=1543&highlight=%FAhrada)
bea
30.08.04,14:09
selena
14.10.04,11:04
Skuste si precitat clanok, ktory vysiel dnes 14.10. v HN v rubrike poradenský servis. J som z toho jelen. Je tam napr. veta: Za úhradu v hot. sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky, co sedí so zákonom. Dalej, posledná veta: Ak sa vsak úhrada faktúry v hotovosti uskutocní v rovnaký den, v aký bude tovar predaný a faktúra vyystavená, potom pôjde v zmysle vyhlásky o ERP (akej??????) o úhradu v hotovosti a ppodnikatel musí trzbu zaevidovat na ERP. Má uz niekto doveryhodnu info, ako to teda treba robit?
Janca
14.10.04,11:11
Clanok pisal nejaky V.B. spolupracovnik. Myslim ze je vhodne si dat urobit vyklad na svojom DU, resp. pisomne sa dotazat na www.drsr.sk. Je velmi vela vykladov zakona a pre ucely kontroly su najspravnejsie tie danovnicke stanoviska.
FAA
28.10.04,16:51
Ja mám tento názor: Ak môžem niektorý § zákona, ktorý nemá jednoznačný výklad, obísť tak jednoducho, tak ako v tomto prípade / rôznym dátumom na FV a na príjmovom doklade/ tak ho obídem. A mám pokojné spanie. Pretože tých problémov je nesympaticky veľa a netreba si pridávať ďalšie. Ináč zajtra mám kontr. DPH za 08/2004, vývoz, sympaticky vysoký odpočet, tak sa za mňa modlite zlaté kolegynky.Nerád by som prišiel o dobrého zákazníka, ktorý nemá problém s platením, čo je dnes už vzácnosť.