sunset
06.08.08,16:06
Ahojte poradaci,

skusim sformulovat otazku tak aby sedala do tejto kategorie ..v JU si to nikto nevsima :mee:

Som zivnostnik-zaciatocnik ,JU, neplatca dph. Predavam na zaklade zmluvy o obchodnom zastupeni,tovar je predavany bez navysenia sumy a tyzdenna trzba sa odvadza na ucet firmy,cize predavam bez zisku. Mojim obratom by mala byt vlastne vlastne len provizia...Nerada by som sa stala platcom DPH..
nemam jasno v tom co sa vlastne v mojom pripade sleduje ako obrat..ci trzba z ERP alebo len provizia...???? :confused:

Moze sa dat trzba do PNZD?

dakujem..pripadne ma presmerujte do ktorej temy sa mam zadat..este sa tu dobre nevyznam..dakujem
hanelie
06.08.08,14:10
tržba = POZD
sleduje sa obrat / pre účely povinnosti registrácie na DPH


cize predavam bez zisku
:confused:
sunset
06.08.08,14:16
tržba = POZD
sleduje sa obrat / pre účely povinnosti registrácie na DPH


:confused:

dakujem za odpoved
fuha..neda sa to nejako inak uctovat ak ide vlastne o obchodne zastupenie na provizny system ?, ja zisk z predaja nemam-su stanovene pevne ceny, trzbu celu odvadzam do danej firmy.mam len proviziu.mam v tom teda riadny gulas..:confused:,,..
hanelie
06.08.08,14:17
ci trzba z ERP
na koho je registrovaná ERP?

ak na firmu s ktorou máš obchodné záujmy tak pre teba vyššie uvedené neplatí
sunset
06.08.08,14:23
vsak prave ze na mna musi byt registrovana.pokladna..v tom je problem..pre upresnenie este s tym len zacinam..a uz po tomto prispevku aj premyslam ci aj neskoncim...zdalo sa mi to byt super sanca..no a vidim, ze je v tom hacik...
ondrejvla
06.08.08,14:28
na koho je registrovaná ERP?

ak na firmu s ktorou máš obchodné záujmy tak pre teba vyššie uvedené neplatí

Súhlasím a dodávam, ak ERP je registrovaná na objednávateľa služby, máš pravdepodobne uzatvorenú zmluvu o zastúpení, vtedy celá tržba ide ako prijatý preddavok do tvojej pokladnice, ako PNZD ale musíš mať hneď aj vrátenie preddavku objednávateľovi, čo je VNZD. Tvojim príjmom bude len provízia, podobne, ako pri autobazároch, kde sa nevykupuje MV, ale príjmom je len percentuálny príjem z predaja. Ale musíš to mať aj v zmluve takto zakotvené aj v smernici. Ak je ERP evidovaná na tvoje obchodné meno, vtedy sa nevyhneš sledovaniu obratu pre registráciu platiteľa DPH.
sunset
06.08.08,14:58
dakujem za vycerpavajucu odpoved ..:mee:
sunset
07.08.08,13:46
este by som sa rada opytala..predpokladajme ze presiahnem obrat 150.000sk.. a budem sa musiet registrovat na platcu DPH...nebudem vykonavat inu cinnost len to vyssie spomenute obch. zastupenie...DPH pri vstupe bude rovnaka ako pri vystupe? ..kedze ja cenu tovaru nenavysujem ale predavam za cenu ,kt tovar obdrzim..ma to tak logiku? Mozem potom v JU uctovat dalej ako platca DPH? Neskor chcem pridat este nejake cinnosti,,ale zo zaciatku by som mala len to zastupenie...
dakujem,
(ak zadavam nezmyselne otazky poslite ma za nejakm uctovnikom);)..
Zoltán Kovács
07.08.08,14:18
este by som sa rada opytala..predpokladajme ze presiahnem obrat 150.000sk.. a budem sa musiet registrovat na platcu DPH...nebudem vykonavat inu cinnost len to vyssie spomenute obch. zastupenie...DPH pri vstupe bude rovnaka ako pri vystupe? ..kedze ja cenu tovaru nenavysujem ale predavam za cenu ,kt tovar obdrzim..ma to tak logiku? Mozem potom v JU uctovat dalej ako platca DPH? Neskor chcem pridat este nejake cinnosti,,ale zo zaciatku by som mala len to zastupenie...
dakujem,
(ak zadavam nezmyselne otazky poslite ma za nejakm uctovnikom);)..

DPH budeš odvádzať z tvojej provízie, čo si povinná vyfakturovať, resp. podľa uzavretej zmluvy nejakým dokladom "nárokovať" voči tvojmu dodávateľovi.

Príklad:

predáš za 100.000 + 19.000
kúpiš za 100.000 + 19.000

provízia z predaj 10% je 10.000 + 1.900

A tých 1.900 odvedieš štátu.
hanelie
07.08.08,14:42
presiahnem obrat 150.000sk.. a budem sa musiet registrovat na platcu DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)...

povinnosť registrácie nastane ak obrat 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacoch bude 1.500.000 Sk
sunset
07.08.08,14:46
smith, dakujem za vysvetlenie..zacinam mat jasno
hanelie,tiez velka vdaka za rady
ekopo
09.08.08,13:04
Ak sa jedná o obchodné zastúpenie (pekný názov) pre predaj nie vlastného tovaru, tak nevidím dôvod prečo by si mala mať ERP na vlastné meno. Potom predsa ani nie je dôvod účtovať tržbu vo svojom účtovníctve hoci aj ako PNZD. Nepoznám konkrétnu zmluvu, ale všeobecne "obchodní zástupcovia" predávajú cudzí tovar. O nákupe ani predaji tovaru vo svojom účte namajú žiadny záznam. Učtuje sa len provízia. Z toho dôvodu je dôležitý pre registráciu DPH obrat provízie a nie cudzieho tovaru. Mimochodom od nového roka je hranica pre registráciu podstatne znížená.

p.s. podnikať pod vlastným menom ešte neznamená v tomto prípade predávať vlastný tovar.
sunset
09.08.08,13:29
Ak sa jedná o obchodné zastúpenie (pekný názov) pre predaj nie vlastného tovaru, tak nevidím dôvod prečo by si mala mať ERP na vlastné meno. Potom predsa ani nie je dôvod účtovať tržbu vo svojom účtovníctve hoci aj ako PNZD. Nepoznám konkrétnu zmluvu, ale všeobecne "obchodní zástupcovia" predávajú cudzí tovar. O nákupe ani predaji tovaru vo svojom účte namajú žiadny záznam. Učtuje sa len provízia. Z toho dôvodu je dôležitý pre registráciu DPH obrat provízie a nie cudzieho tovaru. Mimochodom od nového roka je hranica pre registráciu podstatne znížená.

p.s. podnikať pod vlastným menom ešte neznamená v tomto prípade predávať vlastný tovar.


no..ma to byt zmluva o obchodnom zastupeni,som si vedoma , ze tovar nie je moj,je to aj zmluvne podchytene,,,ERP bude evidovana na mna aj z dovodu, ue popritom budem este vykonavat aj inu cinnost..alebo by som mala mat 2 pokladne :confused:,,to ma teraz napadlo...(pokus o vtip)
ekopo
09.08.08,13:37
Ak chceš cudzí tovar evidovať pri predaji do svojej ERP, tak je to prinajmenšom čudné. Do toho by som takto určite nešiel. Napr. aj z hľadiska DPH. Je to dosť neštandartné.
sunset
09.08.08,13:40
ano toto ma presne zaskocilo pri citani zmluvy...este nad tym uvazujem ..ale dakujem velmi pekne za nazor..
pavol54
09.08.08,13:43
Podľa mňa je to logická blbosť.
Buď predávam tovar cudzí a teda aj pod menom dodávateľa s jeho pokladňou a dokladmi, a mám z predaja odmenu v podstate je toto závislá činnosť a je to zamestnanie, neviem si predstaviť že by som v reťazci kupoval tovar od súkromnej osoby a to je to isté
Alebo som živnostník a predávam pod svojim menom tovar ktorý som od dodávateľa nakúpil o cenu nižšiu ako je dohodnutá odmena. Niekedy sa veci tak dokážu skomplikovať ak to ide jednoducho.
sunset
09.08.08,14:07
Podľa mňa je to logická blbosť.
Buď predávam tovar cudzí a teda aj pod menom dodávateľa s jeho pokladňou a dokladmi, a mám z predaja odmenu v podstate je toto závislá činnosť a je to zamestnanie, neviem si predstaviť že by som v reťazci kupoval tovar od súkromnej osoby a to je to isté
Alebo som živnostník a predávam pod svojim menom tovar ktorý som od dodávateľa nakúpil o cenu nižšiu ako je dohodnutá odmena. Niekedy sa veci tak dokážu skomplikovať ak to ide jednoducho.



ano je to zamotane ved som z toho tu mala poriadny gulas...az kym som si to neokorenila s tou kasou...ale nie...
podstatou zmluvy je ...dostanem tovar,predavam ju za cenu urcenu v dodacom liste a za to mam mesacnu proviziu....obdrzany tovar je zlacneny oproti beznemu predaju na trhu o 20-50%...to je vsetko...
ekopo
09.08.08,14:16
sunset, nie je to všetko: pod akým menom predávaš tovar? Ako je to v zmluve? Musí to byť jasne určené. Tvoje meno to dúfam nie je.
sunset
09.08.08,14:48
sunset, nie je to všetko: pod akým menom predávaš tovar? Ako je to v zmluve? Musí to byť jasne určené. Tvoje meno to dúfam nie je.


podla zmluvy by som mala podnikat na zivnost pod vlastnym menom, teda od kasy az po po doklady vsetko na mna...vychadza mi teda z toho, ze budem mat na sebe obrat niekoho druheho.. a ked mi to pojde dobre tak este aj DPH platcom sa stanem..kvoli obratu niekoho druheho...:confused:..+moje obraty z predaja ineho druhu tovaru..joj a vyzeralo to byt take jednoduche a "vyhodne" no teraz teda uz neviem...:mee:
pavol54
09.08.08,15:43
Podľa mňa je to klasická živnosť- obchodná činnosť nakúpim tovar zo zľavou 20 - 25 % a predám ho vo svojom mene na svoje riziko nerozumiem aká je v tom veda a ak chcete byť dobrovoľný plátca dph stačí požiadať dú. Len si treba sadnúť a porozmýšľať čo sa odo mňa vlastne chce mám taký dojem že ako začínajúca podnikateľka máte z toho väčší strach ak je skutočnosť A ak vám dá predávajúci tovar na faktúru ktorý predáte niet čo riešiť žiadne riziko
sunset
10.08.08,05:53
Podľa mňa je to klasická živnosť- obchodná činnosť nakúpim tovar zo zľavou 20 - 25 % a predám ho vo svojom mene na svoje riziko nerozumiem aká je v tom veda a ak chcete byť dobrovoľný plátca dph stačí požiadať dú. Len si treba sadnúť a porozmýšľať čo sa odo mňa vlastne chce mám taký dojem že ako začínajúca podnikateľka máte z toho väčší strach ak je skutočnosť A ak vám dá predávajúci tovar na faktúru ktorý predáte niet čo riešiť žiadne riziko


;) veda, veda, ziadna veda...chcela som sa tu poradit ohladom uctovania tej trzby zastupeneho lebo som v tom nemala jasno.ano som novacik a snazila som sa co najviac info vyhladat aj tu na porade, aby som vedela ci to zvladnem sama, alebo hladat uctovnika......teraz viem co ma caka..len tu viacerym nejde do hlavy , ze preco by som mala uctovat cudzi tovar do svojej pokladne...a tu som za zamotala...totizto...tovar dostanem s fakturou,v dodacom liste su uvedene ceny ,za ktore tovar predavam,ceny sama nenavysujem,,cize pre mna je to predaj bez zisku..mojim ziskom je len provizia z predaja..noa chcela som len radu co vlastne ratam do obratu.kvoli DPH ..uz sa tu nechcem dookola opakovat..chapeme sa.. Budem to riesit za pochodu ...DAKUJEM VSETKYM ZA NAZOR a za rady
ekopo
10.08.08,05:58
Tie neúplne odpovede pramenia z nezrozumiteľne zadanej otázky. Teraz si napísala, že tovar dostaneš s FA. Tak budeš predávať vo sojom mene a do vlastnej ERP. Budeš účtovať aj o nákupe tovaru.
sunset
10.08.08,06:08
ano malo by to tak byt..v zmluve nie je zachytene ako dostanem tovar,,je tam len , ze sprievodnym dokladom je dodaci list.tak som to riesila so zastupenym.Fakturu mi vystavia dodatocne po prevzati tovaru,ked odsuhlasim prijaty tovar v dodacom liste.......takze by to malo byt o.k....ved som pisala, ze som novacik...a len zistujem ,,a teraz uz viem, ze ta faktura je podstatna...a vela inych veci este kolo toho..ESTE RAZ VSETKYM DAKUJEM ZA RADY
amoo
10.08.08,07:24
Ak sa jedná o obchodné zastúpenie (pekný názov) pre predaj nie vlastného tovaru, tak nevidím dôvod prečo by si mala mať ERP na vlastné meno. Potom predsa ani nie je dôvod účtovať tržbu vo svojom účtovníctve hoci aj ako PNZD. Nepoznám konkrétnu zmluvu, ale všeobecne "obchodní zástupcovia" predávajú cudzí tovar. O nákupe ani predaji tovaru vo svojom účte namajú žiadny záznam. Učtuje sa len provízia. Z toho dôvodu je dôležitý pre registráciu DPH obrat provízie a nie cudzieho tovaru. Mimochodom od nového roka je hranica pre registráciu podstatne znížená.

p.s. podnikať pod vlastným menom ešte neznamená v tomto prípade predávať vlastný tovar.
Pre mna nastava obrovsky problem ako drobny podnikatel
nevyhovuje mi byt platcom DPH,
vraj obrat u mna sluzby a pradaj tovaru
povinnost DPH klesne z 1,5 na cca 1,0 mil
ako to obist od noveho roku? zmena firmy? ...
dakujem
veronikasad
10.08.08,08:55
Pre mna nastava obrovsky problem ako drobny podnikatel
nevyhovuje mi byt platcom DPH,
vraj obrat u mna sluzby a pradaj tovaru
povinnost DPH klesne z 1,5 na cca 1,0 mil
ako to obist od noveho roku? zmena firmy? ...
dakujem
pozri túto tému :

http://www.porada.sk/t87786-zmena-vysky-obratu-pre-registraciu.html?highlight=obrat+DPH

V príspevku od Rozalky máš prehľadnú tabuľku na sledovanie obratu
oravaucto
10.08.08,17:12
idem sa spytat ako je to dajme tomu ze vyfakturujem za predchadzajucich 12 mesiacov do februara 35087,50 EUR ale spravim dobropis v tabulke zatial neni uvedeny na 1000 EUR dobropis je vytaveny v decembri s akym obratom mam ratat v decembrovom riadku, jednoducho mi neni jasne s uvedeneho znenia nasledujuce:

1. Ak vyfakturujem za 12 mesiacov 1 600 000 milion ale spravim dobropis na
100 001 sk aku sumu budem ratat ako obrat. ci 1 499 999 alebo 1 600 000 miliona a tym padom sa stanem platca dph.

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
Rozalka
10.08.08,17:28
V JU vychádzaš zo skutočného príjmu, v PU zo sumy tržieb (po odpočítaní dobropisu).