jarra
25.04.05,13:43
Ahojte skúsené účtovné dušičky z porady. Ja začiatočníčka vtiahnutá do víru účtovníctva mám problém a neviem čo s ním . Prosím veľmi pekne o radu.
Robím účto dvom bratom ,-živnostníkovi -nie je platcom dph a druhý ma firmu s.r.o.-čku . Živnostník mal pohostinstvo. Hrozilo mu prekročenie limitu obratu 1,5 mil. a musel by sa stať platiteľom dph -/čo on samozrejme nechcel/Tak sa dvaja bratia rozhodli, že tú živnosť živnostiník zruší prevádzka prejde pod s.r.o-čku.
Chcela by som sa spýtať, za akú minim.sumu musí predať živnostík svoj sklad pri zrušení živnosti, neviem nikde nájsť či je to nejako obmedzené či to musí byť za nákupné alebo predajné ceny tovarov prípadne sa môže sklad predať za nejakú symbolickú sumu.
Inak- nevedela som kam mám svoj príspevok zaradiť neviem či to bolo úplne správne dať do zložky zásoby.
Ak som to zaradila nesprávne už vopred sa ospravedlňujem, že to nebolo naschval.
Ďakujééééééééééém za pochopeniehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
zuzi
25.04.05,11:52
Myslím, že môže predať zásoby za akúkoľvek cenu na akej sa dohodnú. Môže mať aj stratu z predaja tovaru. Objaví sa mu to vo výsledovke ako mínus z repdaja tovaru, ale z daňového hľadiska nič neporušil. Veď aj veľké reťazce predávajú vo výpredajoch tovar pod cenu, viď Carrefour a nič im za to nehrozí.
jarra
25.04.05,12:08
Dík Zuzi za odpoveď , ja som si to tiež myslela len som si to chcela potvrdiť a nebola som si celkom istá či zas neexistuje náhodou nejaký skrytí paragrafík, ktorý by ma dal do laty.

Nemá náhodou ešte niekto skúsenosť, že by predal niečo drahé za symbolickú sumu.
jarra
25.04.05,12:25
Halóóó nikto nič nepradával, to sa mi nechce veriť, Prosim veď sa mi ozvyte. Ja musím dnes spraviť faktúru a neviem akú tam môžem dať sumu či by aj korunka stačila a či čo.......
JOJA2
25.04.05,12:29
Dík Zuzi za odpoveď , ja som si to tiež myslela len som si to chcela potvrdiť a nebola som si celkom istá či zas neexistuje náhodou nejaký skrytí paragrafík, ktorý by ma dal do laty.

Nemá náhodou ešte niekto skúsenosť, že by predal niečo drahé za symbolickú sumu.existuje na to skrytí paragrafík podľa Obchodného zákonníka lebo ide o blízku osobu
pyton
25.04.05,12:40
Ale z daň. zákona tie blízke osoby už vypadli /dúfam, teda/...
Jeden čas bola móda predávať podniky za korunu, bolo to v poriadku, aj právnici pripravovali takéto zmluvy.
A ten predaj so zľavou tiež by sa mal dať zdôvodniť. Aj s prirážkou...
Takže asi máš na výber.;) Ale mne osobne sa ten predaj za korunu páči najmenej.
Johanka
25.04.05,12:49
Blízke osoby zo zákona nevypadli, ale sú v § 2 aj naďalej. Ale je tam aj krajší pojem, a to tzv. iné prepojenie - obchodný vzťah vytvorený za účelom zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty. Napriek tomu si myslím, že ti zásoby môže predať za koľko chce.
pyton
25.04.05,13:00
Johanka, vypadli, ten §2 to hovorí inak, ako sa predtým hovorilo o blízkych osobách.

Ten §2 písm p, čo spomínaš je fakt horšie.
Johanka
25.04.05,13:09
Neviem ako to mysleli predtým, nemala som s tým skúsenosť, ale teraz je tam odkaz na občiansky zákonník, kde sa za blízku osobu považuje príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel. Takže sa to podľa mňa vzťahuje aj na brata. Aj keď v polohe pôvodnej otázky sa tovar predáva nie bratovi , ale prácnickej osobe.
pyton
25.04.05,13:31
ALE TEN ODKAZ NA oBč. ZáKONNíK je tam pri písmene n pri definícii závislej osoby.
jarra
25.04.05,13:42
Ďakujem Vám všetkým veľmi veľmi pekne za rady, už aspon viem kde to mám hľadať lebo doteraz som nemala ani tucha. Takže idem ňurkať v tých zákonoch čo ste spomýnali a vám prajem pekný dník. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Johanka
25.04.05,13:43
Ja tomu rozumiem tak, že závislá osoba je blízka osoba podľa Obč. zákonníka, ale to už odbočujeme od otázky. Ešte sa pobijeme, cha-cha. Prajem pekný zvyšok dňa.
pyton
25.04.05,14:02
Johanka, díky za názory, budem o tom premýšľať. Ešte pre jarra potešujúca správa:

Špeciálny “režim” je stanovený pre transakcie medzi tzv. závislými osobami, t.j. majetkovo alebo personálne prepojenými osobami.

Správca dane má za povinnosť skúmať tieto transakcie z pohľadu, či ceny sa neodlišujú od cien za rovnaké plnenia dohodnuté medzi nezávislými osobami. Ak zistí rozdiel, tento je súčasťou základu dane týchto závislých osôb.

O tých blízkych osobách ešte porozmýšľam, ale možno sa niekto ešte tiež pridá.
/možno tam tie blízke osoby boli, potom neboli a nejakou novelou sa tam zase dostali:D/
dara
26.04.05,05:13
Jedná sa o sklad alebo skladové zásoby ?
jarra
26.04.05,08:42
Ahoj Dara akurát som náhodou natrafila na tvoj príspevok ohľadom sociálneho fondu a tiež čakám kto sa ti ozve a poradí lebo mám presne ten istý problém a tiež neviem ako to zaúčtovať. a teraz k môjmu skladu: ide o nepredaný alkohol ktorý ostal na sklade. Podnikateľ mal prevádzku tú zrušil ale živnosť mu zatiaľ ostala kým si nevyplatí všetky záväzky a ja sa musím ešte toho zvyšného alkoholu zbaviť predať ho na faktúru , - ale tá cena ma ..denervuje..ako by povedali naši polskí susedia