raduska184
06.08.08,17:09
poradte...mam zamestnankynu kt. musi kazdý den chodit k zubnemu lekarovi a ten jej vzdy vystavi potvrdenie o osetreni na cely den, je to bolestivy pripad,chcem sa spytat ci moze napriklad 3 dni za sebou doniest taketo potvrdenie a ci jej to bude uznane???
dakuejmmmmmm
veronikasad
06.08.08,15:16
poradte...mam zamestnankynu kt. musi kazdý den chodit k zubnemu lekarovi a ten jej vzdy vystavi potvrdenie o osetreni na cely den, je to bolestivy pripad,chcem sa spytat ci moze napriklad 3 dni za sebou doniest taketo potvrdenie a ci jej to bude uznane???
dakuejmmmmmm
Pozri § 141 odst.2 Zákonníka práce :

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:[/B][/COLOR]

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní

Trvaj na potvrdení lekára o dobe ošetrenia a odchode z ambulancie na priepustke.
Ak ide o prípad, ktorý uvádzaš, mal jej lekár vystaviť PN-ku - aj na 3 dni.
cactus
06.08.08,15:22
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu: Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


citácia zo ZP z časti Zákony PORADA, viď. a). odst. 1
Chobot
07.08.08,06:54
poradte...mam zamestnankynu kt. musi kazdý den chodit k zubnemu lekarovi a ten jej vzdy vystavi potvrdenie o osetreni na cely den, je to bolestivy pripad,chcem sa spytat ci moze napriklad 3 dni za sebou doniest taketo potvrdenie a ci jej to bude uznane???
dakuejmmmmmm

Na jednej strane súhlasím s veronikou, ale s tou poslednou vetou nie úplne. Pokiaľ skutočne chodí každý deň na ošetrenie, tak môže vystaviť každý deň potvrdenie o ošetrení aj 3 dni po sebe. Otázne však je, koľko hodín trvá samotný zákrok. Pokiaľ jej 2 hodiny robí zákrok a potom je doma, tak to nie je ošetrenie na celý deň. Zvyšnú časť dňa by si mala poriešiť inak - buď dovolenkou, alebo trebárs aj tou PN.

Ale pokiaľ si tolerantný zamestnávateľ a je to seriózny zamestnanec, nevidím dôvod akceptovať aj to celodenné ošetrenie (taký malý ústupok firmy voči zamestnancovi určite neuškodí ;)). Veď tých dní nemá neobmedzené množstvo, ale len 7, takže keď si ich vyčerpá, tak potom už nebude mať.

Na PN by som trval, keby na zákroku bola 1. deň a zvyšok dňa a ešte aj na druhý deň by mala odpočívať. Ale keď bola každý deň na zákroku, tak by som netrval na PN.
olga88
07.08.08,07:15
Lekar moze vystavit 3 dni po sebe Potvrdenie -v osetreni cely den. Ale to sa nechape iba vykon u lekara, ale aj liecba doma. Po troch dnoch ak stav pretrvava nasleduje Pn. Lekari maju svoje predpisy, nemozu vystavovat potvrdenia len tak.
veronikasad
07.08.08,13:08
Lekar moze vystavit 3 dni po sebe Potvrdenie -v osetreni cely den. Ale to sa nechape iba vykon u lekara, ale aj liecba doma. Po troch dnoch ak stav pretrvava nasleduje Pn. Lekari maju svoje predpisy, nemozu vystavovat potvrdenia len tak.
Ale pre zamestnanca aj zamestnávateľa platí § 141 odst. 2 Zákonníka práce. ktorý hovorí o vyšetrení alebo ošetrení zamestnanca v zdr.zariadení a pracovnom volne s náhradou mzdy na nevyhnutný čas...

Súhlasím s Chobotom, je to aj na tolerancii zamestnávateľa. Poznám však mnohých zamestnancov, ktorí to zneužívajú a berú ako ďalších 7 dní "dovolenky" na ktorú majú nárok a zamestnávateľ im to musí preplatiť ...
Chobot
07.08.08,13:20
Lekar moze vystavit 3 dni po sebe Potvrdenie -v osetreni cely den. Ale to sa nechape iba vykon u lekara, ale aj liecba doma. Po troch dnoch ak stav pretrvava nasleduje Pn. Lekari maju svoje predpisy, nemozu vystavovat potvrdenia len tak.

Jednoznačne nesúhlasím. To potvrdenie o ošetrení alebo vyšetrení neslúži na domácu liečbu alebo jednodňovú práceneschopnosť. Vyplýva to priamo zo znenia zákona:

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Nie je tam nikde zmienka o čase na zotavenie. To voľno na zotavenie by si mal zamestnanec riešiť inak - dovolenka, PN.

To, že v praxi sa to tak robí a zamestnávatelia to akceptujú, neznamená, že je to v súlade so ZP.
olga88
07.08.08,15:40
Lekari dobre vedia co mozu a co nemozu vystavit. Riadia sa zakonom. Ja osobne na tom nevidim nic zle, ak zamestnanec donesie priepustku, na ktorej je napisane -V osetreni cely den-, zvlast preto ,ze ten pocet dni je aj tak limitovany.
Bionda
07.08.08,16:37
Chobot, bohužiaľ to potvrdenie vydáva lekár a on posudzuje zdravotný stav a on je zodpovedný za ten papier, nemáme právo posudzovať opávnenosť- nie sme ani lekári- odborníci . Je to proste tak, má nárok 7 dní platených a to sme povinní odsledovať.
Chobot
08.08.08,07:25
Chobot, bohužiaľ to potvrdenie vydáva lekár a on posudzuje zdravotný stav a on je zodpovedný za ten papier, nemáme právo posudzovať opávnenosť- nie sme ani lekári- odborníci . Je to proste tak, má nárok 7 dní platených a to sme povinní odsledovať.

Áno, ja chápem, že to vydáva lekár. Aj súhlasím s tým, že zamestnávateľ už nemá potom páky preverovať, či to ošetrenie bolo celodenné alebo nie.

Tvrdím, že chyba je na strane lekárov, ktorí to vystavia na celý deň. Ale keďže je to limitované na dní do roka, tak to nemá význam nejak riešiť.
veronikasad
08.08.08,07:41
Chobot, bohužiaľ to potvrdenie vydáva lekár a on posudzuje zdravotný stav a on je zodpovedný za ten papier, nemáme právo posudzovať opávnenosť- nie sme ani lekári- odborníci . Je to proste tak, má nárok 7 dní platených a to sme povinní odsledovať.
Bionda nesúhlasím s tebou, najmä pokial sa jedná o zamestnancov, ktorí to zneužívajú. Ako píšem v prísp. č. 6, náhrada mzdy patrí za vyšetrenie alebo ošetrenie v zdr.zariadení. Ak je prac.čas lekára napr. do 12-tej, neuznala by som celý deň. Iné je, keď sa napr. jedná o odborné vyšetrenie v inom meste. V iných prípadoch u takýchto zamestnancov trvám na potvrdení odchodu z ambulancie a to lekár na žiadosť zamestnanca musí potvrdiť.
Martasch
08.08.08,08:12
Bionda nesúhlasím s tebou, najmä pokial sa jedná o zamestnancov, ktorí to zneužívajú. Ako píšem v prísp. č. 6, náhrada mzdy patrí za vyšetrenie alebo ošetrenie v zdr.zariadení. Ak je prac.čas lekára napr. do 12-tej, neuznala by som celý deň. Iné je, keď sa napr. jedná o odborné vyšetrenie v inom meste. V iných prípadoch u takýchto zamestnancov trvám na potvrdení odchodu z ambulancie a to lekár na žiadosť zamestnanca musí potvrdiť.


Ja zase mám iný názor: Pokiaľ lekár potvrdí celodenné ošetrenie, mali by sme to rešpektovať. Veď môže ísť o bolestivý zákrok, ktorý sa doliečuje doma a z ambulancie môže zamestnanec odísť aj o 9-tej.
Chobot
08.08.08,08:18
Ja zase mám iný názor: Pokiaľ lekár potvrdí celodenné ošetrenie, mali by sme to rešpektovať. Veď môže ísť o bolestivý zákrok, ktorý sa doliečuje doma a z ambulancie môže zamestnanec odísť aj o 9-tej.

Prečítaj si ešte raz môj 7. príspevok. Zákon hovorí jednoznačne, že je to na nevyhnutnú dobu ošetrenia alebo vyšetrenia, nie na odpočinok. Pokiaľ po ošetrení zamestnanec nemôže pracovať, tak je predsa práceneschopný, čo by sa malo riešiť PN-kou. Celodenné ošetrenie je také ošetrenie, ako keď som bol s potomkom na príjme v nemocnici a trvalo naozaj skoro celý deň, kým sme obehali všetky vyšetrenia, kým ho prijali (RTG, EKG, echo,...).

Takže nie je to správne, aj keď sa to tak robí a toleruje sa to, že lekár dá papier na celý deň. Keby to bolo neobmedzené počtom dní do roka, verím, že by to bolo prísnejšie sledované. Potom by niekomu stačilo, aby išiel ráno na odber krvi ku všeobecnému lekárovi a mal by celý deň voľno, hoci aj 25 dní do roka.
bendo
08.08.08,08:20
Opýtam sa aj ja, tak okrajovo...
V predchadzajúcom zamestnaní mzdárka akceptovala od zamestnancov, ktorí boli na vyšetrení v mieste výkonu práce len 4-hodinové ošetrenie. Keď chceli mať na celý deň, museli mať potvrdenia od 2 lekárov. Celodenné ošetrenie od jedného lekára uznala iba v prípade, že bolo vykonané v inom meste.
Vraj taký je predpis. Neviete, kde to môže byť uvedené?
MarcelkaT
08.08.08,08:23
Prečítaj si ešte raz môj 7. príspevok. Zákon hovorí jednoznačne, že je to na nevyhnutnú dobu ošetrenia alebo vyšetrenia, nie na odpočinok. Pokiaľ po ošetrení zamestnanec nemôže pracovať, tak je predsa práceneschopný, čo by sa malo riešiť PN-kou. Celodenné ošetrenie je také ošetrenie, ako keď som bol s potomkom na príjme v nemocnici a trvalo naozaj skoro celý deň, kým sme obehali všetky vyšetrenia, kým ho prijali (RTG, EKG, echo,...).

Takže nie je to správne, aj keď sa to tak robí a toleruje sa to, že lekár dá papier na celý deň. Keby to bolo neobmedzené počtom dní do roka, verím, že by to bolo prísnejšie sledované. Potom by niekomu stačilo, aby išiel ráno na odber krvi ku všeobecnému lekárovi a mal by celý deň voľno, hoci aj 25 dní do roka.
Lekár dá papier na celý deň a Ty ho stretneš na kúpalisku, alebo v krčme.....Poznám to dobre.Chobot má pravdu, že sa to zneužíva.
Chobot
08.08.08,09:00
Opýtam sa aj ja, tak okrajovo...
V predchadzajúcom zamestnaní mzdárka akceptovala od zamestnancov, ktorí boli na vyšetrení v mieste výkonu práce len 4-hodinové ošetrenie. Keď chceli mať na celý deň, museli mať potvrdenia od 2 lekárov. Celodenné ošetrenie od jedného lekára uznala iba v prípade, že bolo vykonané v inom meste.
Vraj taký je predpis. Neviete, kde to môže byť uvedené?

Na to nie je predpis. A treba posudzovať každý prípad individuálne. Aj u 1 lekára môžeš stráviť celý deň (poznám prípad, kedy jednej osobe vytrhali kvôli zápalu ďasní skoro všetky zuby - trvalo to aj s prestávkami asi 6 hodín - potom mu nasadzovali titánovú protézu, ale už nie v ten istý deň).
veronikasad
08.08.08,09:08
Opýtam sa aj ja, tak okrajovo...
V predchadzajúcom zamestnaní mzdárka akceptovala od zamestnancov, ktorí boli na vyšetrení v mieste výkonu práce len 4-hodinové ošetrenie. Keď chceli mať na celý deň, museli mať potvrdenia od 2 lekárov. Celodenné ošetrenie od jedného lekára uznala iba v prípade, že bolo vykonané v inom meste.
Vraj taký je predpis. Neviete, kde to môže byť uvedené?
To je opačný prípad, s ktorým tiež nesúhlasím. Napr. na takej ortopedii u nás som nie raz čakala od 8-ej aj do 15-tej.Tí čo chcú byť vybavení skôr chodia ráno stáť od piatej...
bendo
08.08.08,09:32
Teraz som v pozícii mzdárky ja a ja akceptujem celý deň aj keď je to vyšetrenie v našom meste. Preto som sa pýtala, čo za predpis to mohla mať tá bývalá mzdárka.
A ako písal Chobot, asi to bude len na tom individuálnom prístupe....

Mala som aj taký prípad, že zamestnanec mal 3 dni po sebe "lekára" kvôli chrípke. Viem, že mala byť vystavená PN, ale zamestnanec povedal, že na 3 dni sa mu PN neoplatí (0,25% za prvé tri dni, to má preplatený len trištvrte dňa...) Tak, že buď sa dá na PN min. na 2 týždne alebo mu budem akceptovať tie 3 dni lekára po sebe. Viem, že lekár by mu tú PN dal kľudne aj na 3 týždne a keďže sme ho v práci potrebovali, nezostávalo nič iné ako preplatiť 3 dni lekára a spokojnosť bola na obidvoch stranách (aj keď dobrovoľne nasilu :))
Iný prípad zase je, keď predloží 3x lekára v decembri - len aby mal vyčerpaných všetkých 7 dní...
Stefan2005
08.08.08,09:46
T....Tí čo chcú byť vybavení skôr chodia ráno stáť od piatej...

... alebo si priplatiť 200-500 Sk za vyšetrenie stanovené na presný čas.

Napadá ma teraz taká kacírska myšlienka - mohol by zamestnávateľ preplatiť poplatok zamestnancovi, ak nechce, aby tento bol na celodennom vyšetrení -teda vyšetrenie 30-60 minút a čakanie 5-7 hodín (ako vidím, aj inde na Slovensku sú čakacie doby u odborných lekárov rovnaké - a minister zdravotníctva nedávno hovoril o potrebe zníženia ich stavu :eek: ). Možná niekedy by to bolo aj pre zamestnávateľa výhodnejšie, napriek tomu, že by to bol pre neho asi nedaňový výdavok... ale zamestnanec by mu nechýbal celý deň ;)
bendo
08.08.08,10:05
... alebo si priplatiť 200-500 Sk za vyšetrenie stanovené na presný čas.

Ja som si priplatila "len" 100 Sk a to sa druhá doktorka čudovala ako to niektoré jej kolegyne zneužívajú, lebo pokiaľ nemali takúto možnosť, tak sa objednávalo bezplatne a teraz automaticky za poplatok alebo si stáť do rady... a tiež hovorila, že tento poplatok si môžu pýtať len v prípade, že ide o vyšetrenie mimo stanovených ordinačných hodín, napr. ord. hodiny sú od 7-13h a od 13-15h objednaní pacienti (za poplatok). A my sme boli objednaní od rána každú pol hodinu 1 pacient... :rolleyes:
Keď tak nad tým uvažujem, dobrý biznis - pri nejakých 10 pacientoch denne x 100-500 Sk x 20 pracovných dní, to už vychádza celkom pekná suma, nie? :cool:, ale to už som mimotemy
Martasch
08.08.08,10:27
Prečítaj si ešte raz môj 7. príspevok. Zákon hovorí jednoznačne, že je to na nevyhnutnú dobu ošetrenia alebo vyšetrenia, nie na odpočinok. Pokiaľ po ošetrení zamestnanec nemôže pracovať, tak je predsa práceneschopný, čo by sa malo riešiť PN-kou. Celodenné ošetrenie je také ošetrenie, ako keď som bol s potomkom na príjme v nemocnici a trvalo naozaj skoro celý deň, kým sme obehali všetky vyšetrenia, kým ho prijali (RTG, EKG, echo,...).

Takže nie je to správne, aj keď sa to tak robí a toleruje sa to, že lekár dá papier na celý deň. Keby to bolo neobmedzené počtom dní do roka, verím, že by to bolo prísnejšie sledované. Potom by niekomu stačilo, aby išiel ráno na odber krvi ku všeobecnému lekárovi a mal by celý deň voľno, hoci aj 25 dní do roka.

Súhlasím s tým, že lekári dávajú často potvrdenia na celý deň. Účtujem aj 3 lekárov a pýtala som sa, kedy dávajú celodenné ošetrenie - vraj keď je vykovaný nejaký lekársky úkon a po ňom sú dávané napr. lieky proti bolesti, kedy by pacient pod ich vplyvom aj tak nemohol vykonávať svoju prácu.
Stefan2005
08.08.08,15:38
... tento poplatok si môžu pýtať len v prípade, že ide o vyšetrenie mimo stanovených ordinačných hodín...

... tento názor zdieľam aj ja, ale nie je to pravda.

Videl som súhlas lekára VÚC s vyberaním poplatkov, kde to bolo formulované tak, že sa môžu objednávať pacienti za vyšetrenie za stanovený príplatok ( uvádzaných 100 Sk je veľmi prijateľná suma) na každú prvú štrvťhodinu...

V praxi je to žiaľ celkom inak - berú sa pacienti už skoro na každú štvrťhodinu a bežne sa stáva, že pacient si prevezme ráno o pol siedmej poradové číslo 3 a ešte o 12:30 sedí v čakárni... Proste má smolu, lebo prichádzajú stále noví a noví "objednaní" pacienti a ten, ktorí nezaplatí, proste čaká.

Osobne som sa stretol so situáciou, že prišiel pacient "za hotové", a hlási sa u sestričky, že došiel na vyšetrenie - zaplatí poplatok, aby ho hneď zobrali. Na to sestrička, že objednávka funguje tak, že sa objednávajú pacienti minimálne na druhý deň, a že najprv vyšetria prítomných čakajúcich pacientov. Opačný prípad - vyjde sestrička - a pýta sa čakajúcich - je tu niekto na vyšetrenie za poplatok? A ak sa niekto prihlási, že áno, tak už aj ide dnu, hoci prišiel len pred 10 minútami - teda má prednosť. Všetko je to o prístupe lekára (a sestričky - lebo tá väčšinou plní pokyny) k pacientom. Nemožno ich dávať do "jedného vreca". Ale ako sledujem, čím ďalej tým viac ambulancií začína vyberať poplatok za objednávanie. Veď ako si uviedla v orientačnom prepočte, prichádza takto poskytovateľ zdravotnej starostlivosti o pekných pár korún. Pritom poskytnutú starostlivosť v plnej miere vyfakturuje zdravotnej poisťovni (kvôli objektivite musím podotknúť, že tá ju nie vždy preplatí, dovolávajúc sa prekročeného limitu.

Ale toto je naozaj mimotemy ;) .
raduska184
09.08.08,12:17
dakujem za vsetky nazory =))) nakoniec som to zamestnankyne akceptovala ale pomohli ste mi .....
Zuzana2
04.11.08,09:58
Prosím o radu, ak má zamestnanec na pripustke čas odchodu k lekárovi 9.15 hod a čas príchodu na pracovisko 10.50 hod. Koľko mám odpočítať ako návštevu lekára?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Chobot
04.11.08,10:00
Prosím o radu, ak má zamestnanec na pripustke čas odchodu k lekárovi 9.15 hod a čas príchodu na pracovisko 10.50 hod. Koľko mám odpočítať ako návštevu lekára?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.

Ja b som to zaokrúhlil na 2 hodiny. Z hľadiska mzdy je to zanedbateľná suma (dokonca dostane viac, lebo dostane priemerku) .
Zuzana2
05.11.08,05:54
Ja som toho istého názoru, len som si to chcela overiť.
Ďakujem a prajem pekný deň.
malalulu
12.12.08,12:37
Mám vlastnú nedobrú skúsenosť s lekármi, nič nevybavíš, aj keď veľmi zneužívajú svoje postavenie. Potvrdení ti dajú koľko chceš a akých chceš a vždy si to zdôvodnia. (asi to nie je zadarmo).A veľmi držia všetci spolu. Mne to pripadá, že sú niekedy ako "štát v štáte". Takže zbytočná polemika na túto tému. Asi neostáva nič iné, len akceptovať potvrdenia (veď tých 7 dní nie je nekonečne).
Ajkami
17.12.08,05:51
V súvislosti s touto témou mám otázku.
Ak zamestnanec donesie potvrdenie o celodennom ošetrení, zamestnávateľ to posiela do zdravotnej poisťovne?
Na akých účtoch sa účtuje takéto čerpanie plateného voľna pri návšteve u lekára. Platí to zamestnávateľ alebo to prepláca zdravotná poisťovňa.
katka50
17.12.08,05:54
V súvislosti s touto témou mám otázku.
Ak zamestnanec donesie potvrdenie o celodennom ošetrení, zamestnávateľ to posiela do zdravotnej poisťovne?
Na akých účtoch sa účtuje takéto čerpanie plateného voľna pri návšteve u lekára. Platí to zamestnávateľ alebo to prepláca zdravotná poisťovňa.
Zamestnávateľ to neposiela do ZP. Platí to zamestnávateľ dovolenkovým priemerom, ale pozor má nárok na 7 dní za rok.
ZP § 141
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z*týchto dôvodov a*v*tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v*zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s*náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v*kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Tinika
23.12.08,06:00
Dobrý deń, zamestnanec mi doniesol potvrdenie od lekára, kde lekár dopísal OČR. Bol so synom u lekára - išla manzelka, ale na papieri je napísané, ze doprovod manzela nutny, a on tam aj bol. Otázka, mám to dať ako očr? OČR je normálne zaplatená ako odpracovaný deń? Má nárok na stravný lístkok?
Nemala by som to dať ako prekážky - sprevádzanie člena rodiny na ošetrenie? A tam mi mzdu program dá.
dakujem
Tweety
23.12.08,06:20
Dobrý deń, zamestnanec mi doniesol potvrdenie od lekára, kde lekár dopísal OČR. Bol so synom u lekára - išla manzelka, ale na papieri je napísané, ze doprovod manzela nutny, a on tam aj bol. Otázka, mám to dať ako očr? OČR je normálne zaplatená ako odpracovaný deń? Má nárok na stravný lístkok? dakujem
Ak je to ošetrenie dieťaťa- posúdiš to ako prekážku v práci podľa § 141 ZP- s náhradou príjmu, za tento deň( ak je to celý deň) nie je nárok na stravenku. Ak iba časť dňa, je potrebné posúdiť, koľko času odpracoval, ak viac ako 4 hodiny, na stravenku nárok má.
Tinika
23.12.08,06:47
Ak je to ošetrenie dieťaťa- posúdiš to ako prekážku v práci podľa § 141 ZP- s náhradou príjmu, za tento deň( ak je to celý deň) nie je nárok na stravenku. Ak iba časť dňa, je potrebné posúdiť, koľko času odpracoval, ak viac ako 4 hodiny, na stravenku nárok má.

Takže to môžem dať ako prekážku - sprevadzanie člena rodiny na ošetrenie, a ked to bol celý den, nemá nárok na SL a zaplatené bude mať 8hod.xpriem. hod. zárobok? Ďakujem
Ivuchak
06.11.09,13:44
Ak ošetrenie naozaj vyžaduje celodenné volno, musí si zamestnanec čerpať napr. 1/2 dňa dovolenky? Alebo existuje 1-dňová PN?:rolleyes:
Tweety
06.11.09,13:46
Ak ošetrenie naozaj vyžaduje celodenné volno, musí si zamestnanec čerpať napr. 1/2 dňa dovolenky? Alebo existuje 1-dňová PN?:rolleyes:
Je to celodenné ošetrenie 141ZP.
Ivuchak
06.11.09,13:57
V tejto téme bolo pár námietok na celodenný nárok v súvislosti ZP141:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

a pobyt po zákroku mi do toho nespadá. Ja osobne by som to tomu chudákovi, čo mu ťahajú u zubára 2 nervy, dopriala. Len to potrebujem pred zamestnávateľom obhájiť. Píše sa niekde v ZP o celodennom ošetrení?DIKY.
Tweety
06.11.09,17:27
V tejto téme bolo pár námietok na celodenný nárok v súvislosti ZP141:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

a pobyt po zákroku mi do toho nespadá. Ja osobne by som to tomu chudákovi, čo mu ťahajú u zubára 2 nervy, dopriala. Len to potrebujem pred zamestnávateľom obhájiť. Píše sa niekde v ZP o celodennom ošetrení?DIKY.
Presne v tom § 141 ZP.
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času, 2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
f) znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec so zdravotným postihnutím; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň,
g) nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak nemohol zamestnanec dosiahnuť miesto pracoviska iným primeraným spôsobom,
h) presťahovanie zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň pri sťahovaní v tej istej obci a pri sťahovaní do inej obce najviac na dva dni; ak ide o sťahovanie v záujme zamestnávateľa, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy,
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

(4) Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

(5) Náhrada mzdy sa poskytne v sume priemerného zárobku zamestnanca.

(6) Zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho účasti na štrajku v súvislosti s uplatnením jeho hospodárskych a sociálnych práv; mzda, ani náhrada mzdy zamestnancovi nepatrí. Účasť na štrajku po právoplatnosti rozhodnutia súdu o nezákonnosti štrajku sa považuje za neospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca v práci.
Ivuchak
09.11.09,07:19
[QUOTE=Tweety;1201701]Presne v tom § 141 ZP.
§ 141

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času, času,

Veď práve, zamestnávateľ sa chytá každého slovíčka, asi je to naozaj na jeho samotnej vôli, či to uzná alebo nie. Ďakujem Tweety za odpoveď a asi to nechám na neho.
Tweety
09.11.09,07:23
[QUOTE=Tweety;1201701]Presne v tom § 141 ZP.
§ 141

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času, času,

Veď práve, zamestnávateľ sa chytá každého slovíčka, asi je to naozaj na jeho samotnej vôli, či to uzná alebo nie. Ďakujem Tweety za odpoveď a asi to nechám na neho.
Nie, nie je to na jeho vôli, ak lekár vypísal doklad na celodenné ošetrenie-vyšetrenie, je to jednoznačne akceptovaný paragraf 141.
Ivuchak
09.11.09,08:40
Ale termín v zdravotníckom zariadenínemôžem predsa ignorovať, doma nie je v zdravotnickom zariadení.Takže 1/2 dňa s náhradou mzdy a 1/2 dňa bez náhrady, prípadne dovolenka.Keby tam nebol ten termín, tak zamestnávateľ ani nemá o čom polemyzovať.
Tweety
09.11.09,08:44
Ale termín v zdravotníckom zariadenínemôžem predsa ignorovať, doma nie je v zdravotnickom zariadení.Takže 1/2 dňa s náhradou mzdy a 1/2 dňa bez náhrady, prípadne dovolenka.Keby tam nebol ten termín, tak zamestnávateľ ani nemá o čom polemyzovať.
A má potvrdenie od lekára zo zdravotníckeho zariadenia na celý deň? ak má, tak niet o čom polemizovať.:)
Dana7
09.11.09,08:52
Ak môžem pripojim sa s osobnou skusenostou. Chodim k lekarke, ktora pracujev nemocnici s poliklinikou, a tam ma aj ambulanciu. Prisla som tam rano o 8.00. Uz tam bola kopa ludi. Asi o 9.00 nam sestricka zahlasila, ze pani doktorka je este na vizite. Tak sme cakali dalej. Potom prisla na 1/2 hodinu, vybavila asi 1 pacientku. Odvolal ju primar, takze zasa odisla. Potom mala obednajsiu pauzu a o pol jednej nam zahlasili, ze ju odvolali na operacku na zaskok za kolegu. Takze sme cakali dalej. O pol stvrtej som dostala od sestricky potvrdenie o celodennom osetreni a ani som len nevidela ambulanciu zvnutra. A na druhy den to bolo podobne, a dostala som sa dnu niekedy okolo 14.00. Takze, co je nevyhnutne potrebny cas na osetrenie? A podotykam, ze som bola objednaná.
Ivuchak
09.11.09,09:04
Takýto uhol pohľadu ma nenapadol;), ok, to beriem.
Ivuchak
09.11.09,09:07
Vymeniť lekárku! Ak si nevie zorganizovať prácu, nech nie je taká pažravá...:mad:Keby som bola objednaná a takto dopadnem, hneď ma asi odvezú s infarktom.
Dana7
09.11.09,09:08
To by som aj celkom rada. Ale je to jedina tzv. štátom platená špecialistka v mojom kraji pre moju diagnózu. Ostatní sú súkromní a zatiaľ, čo za niektoré zákroky u nej som zaplatila cca 10000 - 15000 Sk, u tých súkromných sa to šplhalo k 2 - 3 x takej sume, a na to žiaľ nemám.
Ivuchak
09.11.09,09:13
Tak to je riadny monopol, také kryté vydieranie, keď sa k svojim pacientom takto správa. To sa na ňu nikto nesťažoval?
Dana7
09.11.09,09:17
Tak to je riadny monopol, také kryté vydieranie, keď sa k svojim pacientom takto správa. To sa na ňu nikto nesťažoval?

Dovolím si povedať, že určite nie. Pretože všetci tí, ktorí sú dnes súkromní, zriadili si vlastné ambulancie, a keďže sa tom robia zákroky, ktoré sa musia robiť pod narkózou, tak sú tiež odkázaní na nemocnicu. Všetci z nich začínali v nemocnici, nabalili sa, urobili si vlastné ambulancie a prevzali si len tých prachatejších klientov. A tí menej solventní, / ako ja / majú smolu. Tipujem, že aj táto p. doktorka, ktorá je inak veľmi dobrá odborníčka bude mať o pár rokov vlastnú ambulanciu. A nebudú sa na ňu sťažovať, nakoľko ju potrebujú, je jediná štátna, a keďže nemajú na poplatky pre súkromných, tak radšej sú ticho a sú vôbec radi, že sa k nej do poradia dostanú.
Ivuchak
09.11.09,09:27
:mee: ........takže radšej byť bohatý a zdravý? Možno by stálo za pokus jej naznačiť diplomaticky, že pacientom nemusí byť takýto prístup najmilší. Mimochodom, zdá sa mi, že sme mimotemy.
anna81
19.04.10,09:53
Ahojte. Už dlhšie sa zaoberám témou OČR. Pracujem už vyše 6r v jednej firme, ani jedeň deň som nečerpala očr, ani pn, vždy som si vybrala dovolenku, ale myslím že je na čase využiť aspom tých 7 dní očr, na ktoré mám nárok.
Pracujem na skratený úväzok (6h) denne a ak som sa správne dočítala, mám nárok na očr v dĺžke trvania 6h?!
Raz do mesiaca musím chodiť do pľúcnej ambulancie. Prídem ráno o 7:00 a vybavím sa približne za 4 hodiny. V ambulancii som síce 15 min, ale musím čakať na poradie, nakoľko sa nedá predplatiť prednostné vyšetrenie a ani sa nezapisujú pacienti, ani nemajú lístky s číslami. Jednoducho čakať, kým sa dostanem na radu. takže môžem zodpovedne povedať, že tých 6 hodín trvá to moje ošetrenie.
V súvislosti s tým sa chcem spýtať, či je nejaké predpísané tlačivo, ktoré mi potvrdí lekár, a ak nie je, aké údaje na ňom nesmú chýbať?
aké sú moje ďalšie povinnosti nakoľko som aj mzdová účtovníčka?
Len donesiem potvrdený papier, že som bola na ošetrení a doložím ho ku mzde? Inde ho už neposielam?
V mzdovom programe sa mi dá zadať očr, len mi ju neprepočíta. preplatím to, ako keby som mala 1 deň dovolenky?
VERONIKA6
19.04.10,09:58
Ahojte. Už dlhšie sa zaoberám témou OČR. Pracujem už vyše 6r v jednej firme, ani jedeň deň som nečerpala očr, ani pn, vždy som si vybrala dovolenku, ale myslím že je na čase využiť aspom tých 7 dní očr, na ktoré mám nárok.
Pracujem na skratený úväzok (6h) denne a ak som sa správne dočítala, mám nárok na očr v dĺžke trvania 6h?!
Raz do mesiaca musím chodiť do pľúcnej ambulancie. Prídem ráno o 7:00 a vybavím sa približne za 4 hodiny. V ambulancii som síce 15 min, ale musím čakať na poradie, nakoľko sa nedá predplatiť prednostné vyšetrenie a ani sa nezapisujú pacienti, ani nemajú lístky s číslami. Jednoducho čakať, kým sa dostanem na radu. takže môžem zodpovedne povedať, že tých 6 hodín trvá to moje ošetrenie.
V súvislosti s tým sa chcem spýtať, či je nejaké predpísané tlačivo, ktoré mi potvrdí lekár, a ak nie je, aké údaje na ňom nesmú chýbať?
aké sú moje ďalšie povinnosti nakoľko som aj mzdová účtovníčka?
Len donesiem potvrdený papier, že som bola na ošetrení a doložím ho ku mzde? Inde ho už neposielam?
V mzdovom programe sa mi dá zadať očr, len mi ju neprepočíta. preplatím to, ako keby som mala 1 deň dovolenky?
Nemyslíš náhodou využitie 7 dní na vyšetrenie u lekára? V tom prípade si prinesieš k lekárovi priepustku od zamestnávateľa, ktorú Ti lekár potvrdí. Mal by Ti tam napísať čas, koľko ošetrenie trvalo, prípadne, že trvalo celý deň. Odovzdáš potom zamestnávateľovi, ktorý Ti preplatí paragraf dovolenkovým priemerom.
Timka1
19.04.10,10:02
Ahojte. Už dlhšie sa zaoberám témou OČR. Pracujem už vyše 6r v jednej firme, ani jedeň deň som nečerpala očr, ani pn, vždy som si vybrala dovolenku, ale myslím že je na čase využiť aspom tých 7 dní očr, na ktoré mám nárok.
Pracujem na skratený úväzok (6h) denne a ak som sa správne dočítala, mám nárok na očr v dĺžke trvania 6h?!
Raz do mesiaca musím chodiť do pľúcnej ambulancie. Prídem ráno o 7:00 a vybavím sa približne za 4 hodiny. V ambulancii som síce 15 min, ale musím čakať na poradie, nakoľko sa nedá predplatiť prednostné vyšetrenie a ani sa nezapisujú pacienti, ani nemajú lístky s číslami. Jednoducho čakať, kým sa dostanem na radu. takže môžem zodpovedne povedať, že tých 6 hodín trvá to moje ošetrenie.
V súvislosti s tým sa chcem spýtať, či je nejaké predpísané tlačivo, ktoré mi potvrdí lekár, a ak nie je, aké údaje na ňom nesmú chýbať?
aké sú moje ďalšie povinnosti nakoľko som aj mzdová účtovníčka?
Len donesiem potvrdený papier, že som bola na ošetrení a doložím ho ku mzde? Inde ho už neposielam?
V mzdovom programe sa mi dá zadať očr, len mi ju neprepočíta. preplatím to, ako keby som mala 1 deň dovolenky?

to čo uvádzaš, ide o dôležité osobné prekážky v práci podľa § 141 ZP

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


nejde o tzv.OČR, táto skratka sa niekedy používala pre ošetrenie člena rodiny, terza je to ošetrovné


v tvojom prípade ide o klasické ošetrenie u lekára, potrebuješ priepustku potvrdenú od zametnávateľa, na ktorej sa vyznačí čas odchodu a čas príchodu, ak tvoje ošetrenie bude trvať 6 hodín, celý tvoj pracovný čas, je potrebné, aby si mala na priepustke uvedené - celodenné ošetrenie.

za tento deň budeš mať vyplatenú náhradu mzdy priemernou mzdou
anna81
19.04.10,10:06
Ďakujem za rýchle odpovede. Tak to nie je očr, ale ošetrovné!?
A tú priepustku má každa firma svoju alebo existuje na to nejaké tlačivo?
Keď tak nad tým dumám, tak vlastne to budem mať zaplatené ako 1 deň dovolenky, len s tým, že mi ten jeden deň dovolenky ostane k dobru?:rolleyes:
A táto priepustka sa nedokladuje v sociálnej poisťovni?
VERONIKA6
19.04.10,10:08
Ďakujem za rýchle odpovede. Tak to nie je očr, ale ošetrovné!?
A tú priepustku má každa firma svoju alebo existuje na to nejaké tlačivo?
Keď tak nad tým dumám, tak vlastne to budem mať zaplatené ako 1 deň dovolenky, len s tým, že mi ten jeden deň dovolenky ostane k dobru?:rolleyes:
A táto priepustka sa nedokladuje v sociálnej poisťovni?
To potvrdenie o ošetrení Ti môže vystaviť aj ošetrujúci lekár, ale slušné je dať zamestnávateľovi podpísať priepustku aby vedel, kde sa mu zamestnanec bude nachádzať. Priepustka ostáva u zamestnávateľa, nikam sa neposiela.
Timka1
19.04.10,10:10
Ďakujem za rýchle odpovede. Tak to nie je očr, ale ošetrovné!?
A tú priepustku má každa firma svoju alebo existuje na to nejaké tlačivo?
Keď tak nad tým dumám, tak vlastne to budem mať zaplatené ako 1 deň dovolenky, len s tým, že mi ten jeden deň dovolenky ostane k dobru?:rolleyes:
A táto priepustka sa nedokladuje v sociálnej poisťovni?

v tvojom prípade nejde o ošetrovné, ja som ti len vysvetlila, kde sa používala tá skratka a aký má názov dnes - pri ošetrovaní člena rodiny, čo nie je tvoj prípad

pre teba je to tzv. paragraf

priepustka sa dá kúpiť bežne v papiernictve, nedokladuje sa v Sociálnej poisťovni, iba sa priloží ku zúčtovacej výplatnej listine a ostáva u zamestnávateľa

neponižuje ti počet dní dovolenky, skrátka máš nárok do roka na 7 dní paragrafov
anna81
19.04.10,10:44
Ďakujem Veronika6 aj Timka1, už som trochu v obraze. ;)
A ak si lekár vypýta poplatok za potvrdenie, je možné aby ho zamestnávateľ preplatil? Ako sa to zúčtuje?
veronikasad
19.04.10,10:46
Ďakujem Veronika6 aj Timka1, už som trochu v obraze. ;)
A ak si lekár vypýta poplatok za potvrdenie, je možné aby ho zamestnávateľ preplatil? Ako sa to zúčtuje?
prečo by to mal preplácať zamestnávateľ ?

tlačivo priepustky nájdeš aj v dokumentoch na PORADE

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=514
Timka1
19.04.10,10:46
Ďakujem Veronika6 aj Timka1, už som trochu v obraze. ;)
A ak si lekár vypýta poplatok za potvrdenie, je možné aby ho zamestnávateľ preplatil? Ako sa to zúčtuje?

tento poplatok neprepláca zamestnávateľ, znáša ho pacient
anna81
19.04.10,10:50
V súvislosti s touto témou ma ešte zaujíma, ako to funguje keď idem na ošetrenie s dieťaťom? Určite ho potom na pár hodín nedám do škôlky, takže to môže byť ošetrovné na celý deň?
Tiež mi lekár potvrdí priepustku a mám to preplatené ako paragraf? (ako keby som bola ja na vyšetrení)
Tiež je nárok na 7 dní čo sa týka ošetrenia člena rodiny?
Ak som to správne pochopila: 7 dní pre seba paragraf, 7 dní na manžela ošetrovné, 7 dní na dieťa ošetrovné (dohromady 21 dní)? To ani nevyužijem.:);)
anna81
19.04.10,10:53
tento poplatok neprepláca zamestnávateľ, znáša ho pacient

aj som si to myslela, len mi známa o tom hovorila, preto sa radšej pýtam.
"dvakrát meraj a raz rež"
VERONIKA6
19.04.10,10:57
V súvislosti s touto témou ma ešte zaujíma, ako to funguje keď idem na ošetrenie s dieťaťom? Určite ho potom na pár hodín nedám do škôlky, takže to môže byť ošetrovné na celý deň?
Tiež mi lekár potvrdí priepustku a mám to preplatené ako paragraf? (ako keby som bola ja na vyšetrení)
Tiež je nárok na 7 dní čo sa týka ošetrenia člena rodiny?
Ak som to správne pochopila: 7 dní pre seba paragraf, 7 dní na manžela ošetrovné, 7 dní na dieťa ošetrovné (dohromady 21 dní)? To ani nevyužijem.:);)
7 dní na seba a 7 dní ošetrenie člena rodiny, čo je manžel aj dieťa. Pozri si príspevok č. 50.
anna81
21.04.10,11:22
Ďakujem VERONIKA6.
Ak musím ostať s dieťaťom dlhšie doma - napr. celý týždeň, to sa ako rieši?
Doteraz ma tieto veci nezaujímali, ale keďže malý nastúpil do škôlky a ja do zamestnania, určite môže nastať taká situácia, keď malý ochorie a ja sa chcem dopredu pripraviť.
Dana7
21.04.10,11:29
Ďakujem VERONIKA6.
Ak musím ostať s dieťaťom dlhšie doma - napr. celý týždeň, to sa ako rieši?
Doteraz ma tieto veci nezaujímali, ale keďže malý nastúpil do škôlky a ja do zamestnania, určite môže nastať taká situácia, keď malý ochorie a ja sa chcem dopredu pripraviť.

Toto sa zvyčajne rieši prostredníctvom OČR - ošetrovanie člena rodiny. To ti lekár dieťaťa vystaví doklad niečo podobné ako keď ty si prácneschopná a 10 kalednárnych dní / teda nie pracovných / ti preplatí sociálka vo výške 55% z tvojho vymeriavacieho základu. Ďalšie dni od 11-ho kal. dňa ak je to dlhšie ošetrenie si žiaľ doma s dieťaťkom už zadarmo.
anna81
21.04.10,11:36
Ďakujem za skorú odpoveď. Takže sa to berie, ako keby som bola na PN ja?!
Tweety
21.04.10,11:43
Ďakujem za skorú odpoveď. Takže sa to berie, ako keby som bola na PN ja?!
Nie, posudzuje sa to inak.
anna81
21.04.10,11:48
A ako?
A to som si už myslela, že som pochopila základné pojmy pri nemoci.
Tweety
21.04.10,11:59
A ako?
A to som si už myslela, že som pochopila základné pojmy pri nemoci.
Veď v prísp. č. 61 máš uvedené ako sa posudzuje.
M77
23.04.10,09:30
Ošetrenie u lekára = nárok na 7 preplatených dní v jednom roku. Kolegyňa tvrdí, keď zamestnanec končí zamestnanie nap. 31.08.2010, tak nebude mať nárok na 7 dní, ale len na alikvôtnú časť t.j. 5dní. Nikďe so nenašla nič o takomto skrátení. Aký je Váš názor?
Dana7
23.04.10,09:35
Ošetrenie u lekára = nárok na 7 preplatených dní v jednom roku. Kolegyňa tvrdí, keď zamestnanec končí zamestnanie nap. 31.08.2010, tak nebude mať nárok na 7 dní, ale len na alikvôtnú časť t.j. 5dní. Nikďe so nenašla nič o takomto skrátení. Aký je Váš názor?


No priznám sa ja to tiež počujem prvýkrát. My sme mali dokonca kolegyňu, ktorá chcela odísť dohodou, šéf nesúhlasil, plynula jej riadne výpovedná doba / končila v marci / a počas výpovednej doby stihla vyčerpať 7 dní paragrafov na ošetrenie a 7 dní ešte aj na doprovod rodinného príslušníka. A nič sa jej nekrátilo.
Hansa
23.04.10,09:44
Ošetrenie u lekára = nárok na 7 preplatených dní v jednom roku. Kolegyňa tvrdí, keď zamestnanec končí zamestnanie nap. 31.08.2010, tak nebude mať nárok na 7 dní, ale len na alikvôtnú časť t.j. 5dní. Nikďe so nenašla nič o takomto skrátení. Aký je Váš názor?


...žiadna alikvótna časť, celých 7 dní so sebou a 7 dní na sprevádzanie rodinného príslušníka
Llívia
23.04.10,09:47
V súvislosti s touto témou ma ešte zaujíma, ako to funguje keď idem na ošetrenie s dieťaťom? Určite ho potom na pár hodín nedám do škôlky, takže to môže byť ošetrovné na celý deň?
Tiež mi lekár potvrdí priepustku a mám to preplatené ako paragraf? (ako keby som bola ja na vyšetrení)
Tiež je nárok na 7 dní čo sa týka ošetrenia člena rodiny?
Ak som to správne pochopila: 7 dní pre seba paragraf, 7 dní na manžela ošetrovné, 7 dní na dieťa ošetrovné (dohromady 21 dní)? To ani nevyužijem.:);)


7 dní na seba a 7 dní ošetrenie člena rodiny, čo je manžel aj dieťa. Pozri si príspevok č. 50.


Ošetrovné sa poskytuje podľa zákona o sociálnom poistení.

Tu myslíte sprevádzanie rodinného príslušníka v zmysle § 141 ods. 2 písm. c) bod 1: c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného čas.

mimotemy Neznášam výraz "paragraf" (pokiaľ ide o náhrady mzdy), pretože tento výraz vôbec nedefinuje, za čo bola náhrada mzdy poskytnutá. Dôvodov, pre náhradu mzdy je viacero, takže je aj viacero "paragrafov". Mimochodom, v mzdách Money S3 je mzdová položka "Paragraf", ktorá slúži pre výpočet náhrad príjmu za prekážky podľa Zákonníka práce. Trikrát hádajte, ako potom program vie, či si už niekto nevyčerpal všetky dni na vlastné ošetrenie/vyšetrenie alebo na sprevádzanie rodinného príslušníka.
Dana7
23.04.10,10:05
Ošetrovné sa poskytuje podľa zákona o sociálnom poistení.

Tu myslíte sprevádzanie rodinného príslušníka v zmysle § 141 ods. 2 písm. c) bod 1: c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného čas.

mimotemy Neznášam výraz "paragraf" (pokiaľ ide o náhrady mzdy), pretože tento výraz vôbec nedefinuje, za čo bola náhrada mzdy poskytnutá. Dôvodov, pre náhradu mzdy je viacero, takže je aj viacero "paragrafov". Mimochodom, v mzdách Money S3 je mzdová položka "Paragraf", ktorá slúži pre výpočet náhrad príjmu za prekážky podľa Zákonníka práce. Trikrát hádajte, ako potom program vie, či si už niekto nevyčerpal všetky dni na vlastné ošetrenie/vyšetrenie alebo na sprevádzanie rodinného príslušníka.


No prikláňam sa k názoru, tiež nemám rada tento výraz, aj keď som ho v príspevku použila, ale jednoducho zamestnanci / hlavne staršia generácia / to raz tak majú zafixované a keď majú na páske napísané náhradu príjmu, tak sa stále pýtajú, že za čo to je . Tak len kvôli nim ešte používam tento výraz. A ten program Money sa mi zdá fakt nešťastné riešenie. V Olympe mám krásne zadané pre každý typ náhrady položku a príp. do textu si viem dať aj poznámku za čo to bolo. Som tiež trochumimotemy. Tak prepáčte.
an-ps
10.05.10,10:49
V apríli bola naša zamestnankyňa 2x s dieťaťom na ošetrení - doniesla potvrdené priepustky. Ako vypočítam náhradu mzdy za tieto dva dni?
VERONIKA6
10.05.10,10:53
V apríli bola naša zamestnankyňa 2x s dieťaťom na ošetrení - doniesla potvrdené priepustky. Ako vypočítam náhradu mzdy za tieto dva dni?
Počíta sa dovolenkovým priemerom, čiže preplatíš tak, ako by si preplatila dva dni dovolenky.
Tweety
10.05.10,10:56
Počíta sa dovolenkovým priemerom, čiže preplatíš tak, ako by si preplatila dva dni dovolenky.
Priemerkou platnou k 1.4.201O.
Lubaba
10.05.10,10:59
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
an-ps
10.05.10,11:00
Ok, dakujem, tak som to prepocitala. Tak potom neviem, preco vsetci hovoria ze sa oplati ist k lekarovi - paragraf, ked to vychadza za tie dva dni len o par eur navyse?!
A v mzdovom programe mam este jeden priemer - nahr. (denny vym. zaklad, nahrada pri PN). To sa kedy pouziva?
katka50
10.05.10,11:03
Ok, dakujem, tak som to prepocitala. Tak potom neviem, preco vsetci hovoria ze sa oplati ist k lekarovi - paragraf, ked to vychadza za tie dva dni len o par eur navyse?!
A v mzdovom programe mam este jeden priemer - nahr. (denny vym. zaklad, nahrada pri PN). To sa kedy pouziva?
Ak by si bola práceneschopná. Prvých 10 kalend. dní platí zamestnávateľ, od 11.dňa Soc. poisťovňa.
Tweety
10.05.10,11:03
Ok, dakujem, tak som to prepocitala. Tak potom neviem, preco vsetci hovoria ze sa oplati ist k lekarovi - paragraf, ked to vychadza za tie dva dni len o par eur navyse?! Výška náhrady závisí od výškyQ priemerky, tá je stále iná( idú do nej odmeny,...) A v mzdovom programe mam este jeden priemer - nahr. (denny vym. zaklad, nahrada pri PN). To sa kedy pouziva?, pri náhrade počas DPN.
Odpovede v texte.
VERONIKA6
10.05.10,11:07
DPN náhrada sa počíta prvé tri dni 25% vymeriavacieho základu, ostatné 55%.
an-ps
10.05.10,11:12
A ako sa počíta dovolenkový priemer?
Možno sa to bude pre Vás zdať naivná otázka, ale ja som len teraz nastúpila a hneď mám robiť mzdy a neviem si ručne skontrolovať, či mi to program dobre vypočítal.
VERONIKA6
10.05.10,11:14
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t127671-vypocet-dovolenkoveho-priemeru.html

Počítaš priemer za predch. kal. štvrťrok :

Hrubá mzda - vyplatené náhrady za sviatky a dovolenku : počet skutočne odpracovaných hodín.
Dostaneš priemernú hodinovú mzdu, ktorú použiješ pri výpočte náhrady za čerpanú dovolenku.
anna81
11.05.10,05:07
Počítajú sa aj odmeny do dovolenkového priemeru?
Pretože v hrubej mzde ich mám narátané, len v prepočte priemerov na dovolenku ich tam program nezahrnul.
katka50
11.05.10,05:59
Počítajú sa aj odmeny do dovolenkového priemeru?
Pretože v hrubej mzde ich mám narátané, len v prepočte priemerov na dovolenku ich tam program nezahrnul.
Áno- zaratávajú sa aj odmeny.
anna81
11.05.10,06:10
ďakujem, ďakujem, ďakujem!
Idem kontaktovať mzdovy softver, prečo mi ich tam nezaratava!
katka50
11.05.10,06:15
Počítajú sa aj odmeny do dovolenkového priemeru?
Pretože v hrubej mzde ich mám narátané, len v prepočte priemerov na dovolenku ich tam program nezahrnul.

Zákonník práce


§ 135
Priemerný zárobok zamestnanca za rozhodujúce obdobie, ktoré predchádza dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa zistí z hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z času odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období zníženého o hodiny zodpovedajúce trvaniu prestávok na jedenie a oddych v rozhodujúcom období. Rovnako sa na zisťovanie priemerného zárobku v ďalšom rozhodujúcom období zníži počet hodín odpracovaných zamestnancom od začiatku rozhodujúceho obdobia do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak tento zákon nadobudne účinnosť v priebehu rozhodujúceho obdobia.



Mzda

§ 118
(1)Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.
(2)Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
(3)Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.
ankam
13.05.10,12:36
neviem ako robíš tú mzdárku..
veronikasad
13.05.10,13:18
neviem ako robíš tú mzdárku..
to patrí komu ?
pavol54
13.05.10,14:39
Prosím Vás poradí niekto:
Kto je podľa § 141 rodinným príslušníkom? Môže to byť bratranec, sesternica, druh, družka, babka, dedko?
veronikasad
13.05.10,14:58
Prosím Vás poradí niekto:
Kto je podľa § 141 rodinným príslušníkom? Môže to byť bratranec, sesternica, druh, družka, babka, dedko?
v súvislosti s ktorou prekážkou sa pýtaš ?
katka50
13.05.10,15:51
Prosím Vás poradí niekto:
Kto je podľa § 141 rodinným príslušníkom? Môže to byť bratranec, sesternica, druh, družka, babka, dedko?
Zákonník práce § 40 ods. 5
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
pavol54
13.05.10,17:32
Takže ak som to správne pochopil mali tieto osoby žiť v spoločnej domácnosti, lebo ako som zistil lekár vystaví potvrdenku o návšteve aj viacerým sprevádzajúcim osobám z bližšieho a širšieho príbuzenstva, pretože z jeho peňaženky to nejde, možno naopak.
ivka70
13.05.10,18:00
Takže ak som to správne pochopil mali tieto osoby žiť v spoločnej domácnosti, lebo ako som zistil lekár vystaví potvrdenku o návšteve aj viacerým sprevádzajúcim osobám z bližšieho a širšieho príbuzenstva, pretože z jeho peňaženky to nejde, možno naopak.

Nie, necitas dobre, tie vymenovane osoby vobec nemusia zit s tou osobou v jednej domacnosti.

Ten zaver vety je:
a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
takze ak s tebou bude zit v domacnosti cudzi clovek (nie pribuzny), tak aj na neho je narok na paragraf.

A lekar by ma vystavit tolko ôparagrafovô, kolko je sprevadzajucich osob. Nevidim problem napr. v tom, ked dieta na nejake komplikovane vysetrenie mimo bydliska spravadzaju obaja rodicia, alebo dedko s matkou (dedko napr. ako sofer ).
pavol54
13.05.10,19:29
Asi je problém v tom keď zamestnanec žiada o doprovod nemocného, z môjho vrecka idú peniaze, pretože donesie potvrdenie od lekára, a ja ho chudáka vidím celkom niekde inde, kde by ma vôbec nečakal s nemocným bol iný príbuzný, a zrejme všetci majú potvrdenie.
ivka70
14.05.10,04:40
Asi je problém v tom keď zamestnanec žiada o doprovod nemocného, z môjho vrecka idú peniaze, pretože donesie potvrdenie od lekára, a ja ho chudáka vidím celkom niekde inde, kde by ma vôbec nečakal s nemocným bol iný príbuzný, a zrejme všetci majú potvrdenie.

To mas pravdu, ale ty mu podla zakona musis zaplatit iba nevyhnutne potrebny cas. Takze mozes pozadovat (interny predpis), aby zamestnanec mal na priepustke napisany odchod od lekara. Ak ho bude mat, zaplatis mu skutocne straveny cas (+ potrebny cas na premiestnenie do praceň. ak ho mat nebude, zaplatis mu co ja viem max. 4 hodiny a na zvysok si bude musiet zobrat dovolenku. Cely den mu zaplatis len pripade, ze bude mat celodenne osetrenie alebo ak sa vysetrenie konalo v inom meste ako je miesto pracoviska.
Ak si takto vypracujes interny predpis a zamestnanci podpisu, ze su s tym oboznameni, tak do znacnej miery eliminujes spekulacie s priepustkami.
BXLmiami
14.05.10,04:50
Takže ak som to správne pochopil mali tieto osoby žiť v spoločnej domácnosti, lebo ako som zistil lekár vystaví potvrdenku o návšteve aj viacerým sprevádzajúcim osobám z bližšieho a širšieho príbuzenstva, pretože z jeho peňaženky to nejde, možno naopak.
Ako mám prosím ťa odkontrolovať,či žijú v spoločnej domácnosti alebo nie.Casto sa mi stane,že toho evidentne ťažko mobilného človeka alebo dieťa dovezie niekto uplne z cesty a čo s tým.Mám povedať že im to nepotvrdím?Ved nabuduce ako príde.Nechcite odo mna aby som začala v tom množstve ľudí kontrolovať občianky,že kto kde býva.
pavol54
14.05.10,12:56
Ako mám prosím ťa odkontrolovať,či žijú v spoločnej domácnosti alebo nie.Casto sa mi stane,že toho evidentne ťažko mobilného človeka alebo dieťa dovezie niekto uplne z cesty a čo s tým.Mám povedať že im to nepotvrdím?Ved nabuduce ako príde.Nechcite odo mna aby som začala v tom množstve ľudí kontrolovať občianky,že kto kde býva.
Prepáč nechcem obviňovať lekárov, majú toho dosť, ale štve ma vychcanosť "proletariátu" lebo čím menej ovláda prácu, tým viac sa snaží nerobiť akýmkoľvek spôsobom, lebo dobrý pracovník dostane odo mňa všetko čo potrebuje(v rámci možností)
Definícia " proletára" proletí pracoviskami ani nevieme že tu je zastaví sa v pokladni pre výplatu medzi prvými
ivka70
14.05.10,13:42
Ako mám prosím ťa odkontrolovať,či žijú v spoločnej domácnosti alebo nie.Casto sa mi stane,že toho evidentne ťažko mobilného človeka alebo dieťa dovezie niekto uplne z cesty a čo s tým.Mám povedať že im to nepotvrdím?Ved nabuduce ako príde.Nechcite odo mna aby som začala v tom množstve ľudí kontrolovať občianky,že kto kde býva.

Preco by si ty ako lekar mala kontrolovat, ci ziju v spolocnej domacnosti?
Dolozit spoluzitie v jednej domacnosti alebo pribuzensky vztah musi zamestnanec, ktory si narokuje preplatenie spevadzania takehoto clena domacnosti, svojmu zamestnavatelovi.
brasci
18.11.10,06:55
Zdravím, mám taký dotaz... Priatelkyna šéfka v robote trvá na tom, že keď ide zamestnanec k doktorovi na vyšetrenie, tak bratislavským zamestnancom ospravedlňuje iba 4 hodiny a mimobratislavským 8...

Zákonník práce §141 ale o takomto niečom nehovorí, ja tvrdím, že je to pouršovanie zákona... Čo si o tom myslíte vy? Má nárok toto tvrdiť?

Len dodám, že sa jednalo o vyšetrenie zraku, kde rozkvapkávajú oči, nakoľko celá ich práca sa deje na pc tak je potom dosť obtiažne pracovať a je logické, že si oči musia oddýchnuť...
Tweety
18.11.10,06:57
Zdravím, mám taký dotaz... Priatelkyna šéfka v robote trvá na tom, že keď ide zamestnanec k doktorovi na vyšetrenie, tak bratislavským zamestnancom ospravedlňuje iba 4 hodiny a mimobratislavským 8...

Zákonník práce §141 ale o takomto niečom nehovorí, ja tvrdím, že je to pouršovanie zákona... Čo si o tom myslíte vy? Má nárok toto tvrdiť?

Len dodám, že sa jednalo o vyšetrenie zraku, kde rozkvapkávajú oči, nakoľko celá ich práca sa deje na pc tak je potom dosť obtiažne pracovať a je logické, že si oči musia oddýchnuť...
Ak je na potvrdeni uvedený čas, tak tento sa ospravedlní, ak je to celodenné ošetrenie, tak ospravedlní sa celý deň. Samozrejme s priemerkou.
katka50
18.11.10,07:00
Zdravím, mám taký dotaz... Priatelkyna šéfka v robote trvá na tom, že keď ide zamestnanec k doktorovi na vyšetrenie, tak bratislavským zamestnancom ospravedlňuje iba 4 hodiny a mimobratislavským 8...

Zákonník práce §141 ale o takomto niečom nehovorí, ja tvrdím, že je to pouršovanie zákona... Čo si o tom myslíte vy? Má nárok toto tvrdiť?

Len dodám, že sa jednalo o vyšetrenie zraku, kde rozkvapkávajú oči, nakoľko celá ich práca sa deje na pc tak je potom dosť obtiažne pracovať a je logické, že si oči musia oddýchnuť...
Pokiaľ lekár na potvrdení nevypíše, že platí celý deň, alebo je to celodenné vyšetrenie-prepláca sa len nevyhnutne potrebný čas.
brasci
18.11.10,07:02
no veď to, lekár také vypíše ale ona to nechce akceptovať.. ona to delí na bratislavský 4 hodiny a mimobratislavský 8 hodín bez ohladu na všetky ostatné skutočnosti...
ewita888
18.11.10,07:18
tak jej treba povedať, že to platilo kedysi, teraz už nie.. keď je raz na potvrdení, že platí celý deň, musí to akceptovať..
Tweety
18.11.10,07:23
no veď to, lekár také vypíše ale ona to nechce akceptovať.. ona to delí na bratislavský 4 hodiny a mimobratislavský 8 hodín bez ohladu na všetky ostatné skutočnosti...
Porušuje týmto svojím konaním ustanovenia §141ZP.
brasci
18.11.10,07:30
no jo dik za radu, ja som si tak myslel, lebo zákon hovorí jasne... ono totiž v tej firme všetci držia radšej hubu a potom si robia čo chcú....

inak dokedy to platilo? kedy prišla zmena na súčasný stav?